Šta je novo?

Kupovina laptopa u 2023 - opšta tema [za konkretne preporuke je podforum "Šta da kupim"]

Znam da su odlični ali nekako uvek gledam da uzmem najbolju moguću opciju, bez obzira na to koliko razlika bila mala, a u ovom slučaju je pitanje šta će se bolje pokazati i dati bolje rezultate prilikom gaminga - intel sa svojom sirovom snagom ili Ryzen zbog svoje tehnologije i proizvodnog procesa zbog kog je i sama potrošnja i toplotna disipacija manja...
 
Mislim da na Jarrods Tech ima video gde poredi bukvalno identične laptope sa razlikom samo u cpu (baš ti koje si naveo) pa pogledaj i sv3 će ti se kazati
 
Pozdrav svima!
Ako neko želi da mi pomogne u odabiru laptopa...Htela bih da upišem Code Institute u Nemačkoj. Moram da kažem da sam BAŠ laik i da već imam drugu profesiju, a ovo sa IT želim da probam kao hobi. Ovo mi treba:

-1 TB SSD
-16 GB RAM
-15.6" (najmanja dijagonala, a bilo bi dobro 17")
-Full layout US tastatura
-GNU/Linux ili Windows 11
-Cena do 2000 eura
Hvala ako budete izdvojili vreme!
 
Pozdrav svima!
Ako neko želi da mi pomogne u odabiru laptopa...Htela bih da upišem Code Institute u Nemačkoj. Moram da kažem da sam BAŠ laik i da već imam drugu profesiju, a ovo sa IT želim da probam kao hobi. Ovo mi treba:
Najbolje otvoriti posebnu temu u "Sta da kupim" za ovo.
U Srbiji mozete na itsvet-u pretraziti laptopove po tim nekim filterima, a ukoliko ste u Nemackoj mozete preko geizhals.de sajta isto pretraziti.
Laptop za hobi, verujem da moze mnogo jeftinije od 2000 evra. Verovatno vam nije potrebna zasebna graficka karta na laptopu, tako da u odnosu na ove filtere gledajte sto bolji ekran da nadjete, jer ce vam to biti najosetnija razlika.
 
Kao sto je vec pomenuto, ove godine se ocekuje veliko poskupljenje laptopova u odnosu na graficku.
Gledajuci ponudu XMG-a koji ce tek krenuti u prodaju od 1. februara (evo ga link) moze se videti razlika u ceni za isti laptop u odnosu na GPU.
Kako izgleda RTX 4090 laptop verzija ce biti skuplja od RTX 4090 desktop. :D

XMG-NEO-GPU-PRICE.png
 
RTX4090 je samo rename RTX4080 desktop silikona, s manjim TDP-om uz sve to:

Sustinski RTX4070/4080 ce biti best buy iz te serije, mozda cak ni dalje od RTX4070.
 
Najbolje otvoriti posebnu temu u "Sta da kupim" za ovo.
U Srbiji mozete na itsvet-u pretraziti laptopove po tim nekim filterima, a ukoliko ste u Nemackoj mozete preko geizhals.de sajta isto pretraziti.
Laptop za hobi, verujem da moze mnogo jeftinije od 2000 evra. Verovatno vam nije potrebna zasebna graficka karta na laptopu, tako da u odnosu na ove filtere gledajte sto bolji ekran da nadjete, jer ce vam to biti najosetnija razlika.
Otvoriću zasebnu temu jer i kad unesem na pretraživač i kad mi izbaci ponude, ja ne znam šta da radim s njima, tj. ne znam šta da izaberem. Je l mi možete konkretno reći na šta ste mislili kod "što bolji ekran"?
 
Hmmmmm, šta je ovde bolje odabrati uz i7 12700H - RTX 3060 (140w TGP) sa 16 GB DDR4 3200Mhz ili RTX 3070 (150w TGP) sa 16 GB DDR5 4800Mhz?

Treća opcija je ET 3070Ti sa 16 GB DDR5 4800Mhz ali je ona malo (više) iznad onog što sam spreman da dam za laptop jer je 400$ skuplja od prvonavedenih opcija...
 
Otvoriću zasebnu temu jer i kad unesem na pretraživač i kad mi izbaci ponude, ja ne znam šta da radim s njima, tj. ne znam šta da izaberem. Je l mi možete konkretno reći na šta ste mislili kod "što bolji ekran"?
U prethodnim odgovorima su pominjali da se gleda u specifikacijama da bude IPS ekran. Dakle, izbegavajte neke nedefinisane panele ili TN panele.
Sada imate na trzistu i OLED modele (mislim da su Asus Vivobook povoljni u ovoj kategoriji) kao i Mini LED.

Gledajte da vam osvetljenje ekrana bude 250-300 nits minimum (ovo je generalno mana OLED), jer osetna je razlika ukoliko laptop koristite napolju ili u jako svetloj sobi.
Hmmmmm, šta je ovde bolje odabrati uz i7 12700H - RTX 3060 (140w TGP) sa 16 GB DDR4 3200Mhz ili RTX 3070 (150w TGP) sa 16 GB DDR5 4800Mhz?

Treća opcija je ET 3070Ti sa 16 GB DDR5 4800Mhz ali je ona malo (više) iznad onog što sam spreman da dam za laptop jer je 400$ skuplja od prvonavedenih opcija...
Ja bih izabrao 3070. Primetnija je razlika u odnosu na 3060, a 3070 ti je vise nego sto si spreman da dajes a ne bi primetio toliku razliku.
 
Poslednja izmena:
Upravo natrcao na ovaj Asus u radnji, sta mislite o ponudi?
Malo ga cackao, deluje mi ozbiljna izrada i mocno na izgled, a i konfiguracija je prilicno jaka?
Ovo je odlična ponuda. Ti laptopovi, posebno 17ice imaju 150W na 3070 ti, tako da ignoriši ovo da možda ima 90W. Najmanje 140W ali verujem da ima 150W. 99% sam siguran. Time Spy acore treba da bude 12000 za GPU, malo manje.

Slobodno uzmi ovo
 
Poslednja izmena:
Hmmmmm, šta je ovde bolje odabrati uz i7 12700H - RTX 3060 (140w TGP) sa 16 GB DDR4 3200Mhz ili RTX 3070 (150w TGP) sa 16 GB DDR5 4800Mhz?

Treća opcija je ET 3070Ti sa 16 GB DDR5 4800Mhz ali je ona malo (više) iznad onog što sam spreman da dam za laptop jer je 400$ skuplja od prvonavedenih opcija...
Uh tek sad vidim nisam lepo napisao, permutovao sam stvari, trebalo je da stoji:

RTX 3070 (150w TGP) sa 16 GB DDR4 3200Mhz ili RTX 3060 (140w TGP) sa 16 GB DDR5 4800Mhz?

U suštini jača grafička sa sporijom memorijom ili slabija grafika sa bržom memorijom?
 
Ne može edit, samo da dodam da deluje kao da je greška cena sa slike pošto je to cena za g15 kod njih, a g17 je mnogo skuplji.

meni se cini da je bila velika dijagonala kad sam ga gledao a u prodavnici su imali neki dodatni popust, provericu svakako pa da pazarim ako se ispostavi da nije greska
 
U prethodnim odgovorima su pominjali da se gleda u specifikacijama da bude IPS ekran. Dakle, izbegavajte neke nedefinisane panele ili TN panele.
Sada imate na trzistu i OLED modele (mislim da su Asus Vivobook povoljni u ovoj kategoriji) kao i Mini LED.

Gledajte da vam osvetljenje ekrana bude 250-300 nits minimum (ovo je generalno mana OLED), jer osetna je razlika ukoliko laptop koristite napolju ili u jako svetloj sobi.
Je l može ovo za zdravlje očiju ili mogu još bolje da tražim, pošto mi je to jako važno.

TUXEDO InfinityBook S 17

Tip: displej sa LED pozadinskim osvetljenjem, antirefleksni / bez odsjaja
Veličina: 17,3 inča (43,94 cm)
Ugao gledanja: 89°/89°/89°/89°
Ugao otvaranja ekrana: pribl. 145°
Rezolucija: Full HD, 1920 k 1080
Opseg boja: 95 % sRGB
Maksimalna osvetljenost: 350 nita
Maksimalni kontrast: 1300:1
Model: LG LP173VF5-SPB3
 
Ja sam si kupio Predator gamersa masina i zadovoljan sam.Trenutno igram wolfestien new order
 
Uzimaj dok je ta cena, svuda je oko 2300 evra. Ako si tamo jos uvek.
Sad isao da pazarim ali nemaju novi na lageru a Asus im navodno ne isporucuje vise ove modele.
Ponudio mi je ovaj izlozen za 1500e plus 3 godine garancije (na rad, padanje itd).
U radnji im stoji izlozen od 22. decembra.
Sta mislis da mi je najpametnije, sta bi na mom mestu uradio?
 
Ako je bio izloženi primerak a razlika u ceni između novog i tog primerka veća od kozmetičke (a sa 1900 na 1500 € definitivno jeste veća) ja bih ga uzeo.

To je gaming laptop i samo su ga gledali, niko nije igrao na njemu neku igru pod punim opterećenjem.
 
Sad isao da pazarim ali nemaju novi na lageru a Asus im navodno ne isporucuje vise ove modele.
Ponudio mi je ovaj izlozen za 1500e plus 3 godine garancije (na rad, padanje itd).
U radnji im stoji izlozen od 22. decembra.
Sta mislis da mi je najpametnije, sta bi na mom mestu uradio?
Dal je moguće da nov model praktično ne isporučuju?? Ako nećeš ti, uzmi meni hahahah
 
Dal je moguće da nov model praktično ne isporučuju?? Ako nećeš ti, uzmi meni hahahah
Pa proslogodisnji, sad ce nove serije 😁
Ne znam sta raditi, stoji skoro mesec dana u prodavnici non-stop upaljen, čačkan, a s druge strane za 1500e tesko da ima nesto bolje, nisam pametan a hteo bih da resim to do sutra, muka mi vise od trazenja laptopa
 
Ja sam se prvi javio...😁
Ja sam pružio najkorisnije informacije ahahaha
Pa proslogodisnji, sad ce nove serije 😁
Ne znam sta raditi, stoji skoro mesec dana u prodavnici non-stop upaljen, čačkan, a s druge strane za 1500e tesko da ima nesto bolje, nisam pametan a hteo bih da resim to do sutra, muka mi vise od trazenja laptopa
Ako vizuelno nema ostecenja, imas garanciju. Nema tu brige ni razmišljanja. A garancija ti vazi i kod nas
 
Poslednja izmena:
Pa proslogodisnji, sad ce nove serije 😁
Ne znam sta raditi, stoji skoro mesec dana u prodavnici non-stop upaljen, čačkan, a s druge strane za 1500e tesko da ima nesto bolje, nisam pametan a hteo bih da resim to do sutra, muka mi vise od trazenja laptopa
Sve što se sada kupi su prošlogodišnjii modeli (i ja ih gledam) a to što je stajao upaljen mesec dana ne mora ništa da znači pošto mnoge izložene stvari kupljene po povoljnijoj ceni i nakon desetak godina rade kao nove (meni je sudomašina na kojoj sam još 2011. godine uštedeo 40k dinara radila 10 godina dok joj supruga nije došla glave i sredila toplotnu pumpu a komšiji LCD kupljen iz izloga pre više od 10 godina još uvek radi).
 
Ja bih kupio.

Da sam u mogućnosti (da sam već u USA) verujem da bih odmah uzeo sledeći Lenovo legion 5i (open box doduše) za 1350$, pošto mi se čini povoljnom kupovinom (da li je?)...
 

Prilozi

  • Screenshot_20230113_132435_Chrome.jpg
    Screenshot_20230113_132435_Chrome.jpg
    71.5 KB · Pregleda: 35
Nazad
Vrh Dno