Šta je novo?

Hardver Kuciste, zamena za matori Chieftec Aegis

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Recoba20

Čuven
Učlanjen(a)
13.12.2004
Poruke
1,167
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-11500 & ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
Matična ploča
Asus TUF GAMING H570-PRO WIFI
RAM
Kingston HyperX Fury Black 4x8GB
GPU
Sapphire Pulse RX 6700 XT
Storage
Kingston KC3000 1TB; 2×Seagate ST4000DM004 4TB
Zvuk
Topping E30, Eris PreSonus E3.5
PSU
EVGA SuperNOVA 650 G6
Kućište
PHANTEKS Eclipse P600S
Monitor
Dell U2312HM
Miš & tastatura
Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050
Laptop
Huawei D15
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pristup internetu
  1. Wireless provajder
Uzmem juce, posle skoro 2 godine, da ocistim pomenuto kuciste iz naslova i primetim u delu za hard diskove koroziju na ivicama lima. Takodje, lim unutra je dobio neku odvratnu patinu, kakvu sam nekada vidjao na starim jeftinim kucistima. A s'obzirom da je jedna zabica, koja drzi gornji horizontalni ventilator vec odavno pukla, resim da uzmem novo kuciste.
Treba mi ATX, eventualno µATX kuciste jednostavnih linija, bez stakla, bez svetlecih elemenata (HDD i power LED ne racunam), (relativno) kompaktno, sa dobrim protokom vazduha, dovoljno prednjih konektora i tiho sa cenom oko 100-150€.
Gledao sam neka kucista i svideli su mi se neki modeli od Fractal Design-a (Define 7, Define Mini C, Meshify), ali citajuci ovde komentare, izgleda da Fractal vise nije kao pre, mekani limovi, losa zavrsna obrada...
NZXT H710 mi se takodje dopada, od Silverstone Kublai KL07 i RL08 (crveno) mi izgledaju zanimljivo. Po kvalitetu pojma nemam kako se rangiraju proizvodjaci, a pomenuta kucista nigde nemam uzivo da vidim, tako da se jedino na preporuke mogu osloniti. Kapiram da vise niko ne stavlja debele limove kao Chieftec..
Dajte neke predloge. Sta je trenutno best buy za 100-150€ od kucista, a da zadovoljava bar neke od gore navedenih kriterijuma?
Slobodno pucajte predloge, nisam ogranicen na nase trziste.
Hvala
 
Phanteks ima deblje limove,kvalitetniju obradu (Takodje ima verzije bez stakla) na primer Phanteks P600S pokriva ono sto trazis, dolazi sa odlicnim stock ventilatorima (samo moj drugi predlog dolazi sa boljim), zatim ima verziju bez staklene stranice, i najbolji kvalitet izrade za taj cenovni rang (za bolji, mora skuplje Evolv X).

Druga opcija je Be Quiet! Dark Base 700, jedino kuciste koje dolazi sa jos boljim ventilatorima (prilicno su blizu svejedno), jedino sto nema metalnu stranicu, i sto je na gornjoj granici cene ~150eur, Dok je P600s ~135eur

Evo recimo baci pogled na poredjenja verzija ovih 2 modela kucista:

https://geizhals.eu/?cmp=1721170&cmp=1984329&cmp=1976147&cmp=1974013&cmp=1974014&cmp=1974015

Tisina kucista se nikad ne gleda po samom kucistu (nazalost to je marketinski trik/mit/teorija zavere), zvucna izolacija je lecenje problema koji je trebalo spreciti, i nikad se ne leci. Tisina u kucistu dolazi iskljucivo od adekvatnih ventilatora, sve ostalo je slag na tortu koji predstavlja mizeran (opipljiv) korak ka tisini, od koga nikad ne treba krenuti, nego ga uvek ostaviti za kraj za slucaj da jedan od prethodnih koraka ipak nije dovoljan.

DIrektan primer je bas ova 2 kucista, jer je Dark Base 700, iako ima staklenu levu stranu, isti/cak tisi malo u odnosu na P600S, koji na prvi pogled "uliva" vise poverenja.

1976147-n6.jpg


1976147-n0.jpg
1721170-n0.jpg
 
Poslednja izmena:
Oduvek sam mislio da kvalitetan lim, pored ventilatora, igra vaznu ulogu u tisini kucista. Na trenutnom kucistu imam neke Xilence ventilatore (2x12 i 2x8), fixirane gumenim srafovima za kuciste, ali opet mi je to bucno.
Zaista je impresivan ovaj Dark Base 700. Steta sto ima staklenu stranicu. Meni kuciste stoji na podu pored kompjuterskog stola koji je na tockicima, pa ne zelim da strepim da ce stolica ili sto da udare u kuciste ukoliko ih zakacim i cusnem. Kapiram da svaki iole ozbiljniji udarac dovodi do pucanja stakla. (Zato i najvise izbegavam staklo.) O ogrebotinama i da ne govorim, cini mi se da se vise primecuju na staklu nego na metalu ili plastici.
Vidim da be quiet! ima Silent seriju kucista. Gde dodju u odnosu na Phanteks, bolja ili losija?
 
Uf pa gde ima Phanteks P600S za 135e ?
Jedini prodavac na KP koji hoce da ga donese trazi 200e.

To je definitivno moj izbor, i to bela boja sa providnom stranom.
Trazim kuciste kome se otvara bocna strana i nisam nasao bolje i lepse.
Jedino sto mi je 200e malo previse, da je 150e ne bih razmisljao.
 
@Recoba20 kvalitetniji ventilatori sa boljim odnosom buke/statickog pritiska/protoka vazduha ce uvek vise uticati na tisinu nego bilo sta drugo, vrlo cesto najveci izvor buke koji metalna strana smanji nisu ventilatori, nego je coil whine od napajanja/graficke, ili buka/vibracije od hard disk-a, tako da je full SSD sistem isto pod obavezno.

Od Silent Base se samo novi 802 model isplati, ima verzija sa punom stranom, jedino su inferiorni ventilatori, ali mozda ti budu ok. Tu je negde sa Phanteks-om, s tim sto su Phanteks ventilatori bolji i tisi od 802-ke

@DBraveZ u evropi :)
 
Gledao sam testove za ova 2 kucista P600S i 802. Ispada P600S bolje. Kazu za bq! da ima dosta plastike, dok je kod P600S plastika svedena na minimum, sto mi se jako dopada. Po svoj prilici, bice Phanteks P600S ovih dana, a full SSD sistem ce morati dobro da priceka.
Lian Li O11D Mini zanimljivo izgleda. Steta sto je sav u staklu.
 
Ja danas porucio P600S, nasao sam u domacoj radnji, jedva cekam da stigne.
Takodje uskoro mi stize SSD za storage od 2TB i pored vec dva koja imam bice full SSD sistem.

@Recoba20 zelim ti da nas obojcu dobro sluzi novo kuciste :p
 
Poslužiće, nema greške. Samo da ga se dočepamo.
 
Mislio sam da ce u sklapanju konfiguracije kuciste biti najlaksa stavka za odabir,kad ono... razvukao sam izbor samo tako,nemam nijedan model koji mi se bas top svidja... i stojim ukopan u mestu... izgubio sam volju za sklapanjem vise,iako sam sve komponente nabavio sem kucista :D
 
Kad pogledas, najteze je kuciste odabrati. Svaka ostala komponenta se svede na 2-3 izbora i to je to. A kucista ima mali milion i taman pomislis da u tolikom izboru mora da postoji neko koje ispunjava sve tvoje kriterijume, kad ono koje god da odaberes, svakom nesto fali.
Da ne bih previse mozgao, porucio sam ovaj Phanteks. U protivnom, danima bih vecao i na kraju bih od te silne analize uzeo nesto sasvim levo i samo bih se nervirao. Ovako, ustedeo i vreme i zivce.
 
Meni je kuciste medju natezim izborima. Nekako komponente se menjaju ali kuciste uglavnom koristis duze, a i gledas ga svaki dan, mora da bude i estetski lepo pored hladjenja, funkcionalnosti itd..

Meni je mana kod Phanteksa samo 2 USB porta napred (OK, ima i USB-C, ali bih voleo da ima 4 umesto 2 obicna porta).
To mi je bas velika mana ali presao sam preko toga.

Imam 4 USB dongla za : WiFi, Bluetooth, RF za daljinski, RF za XBOX kontroler, i sva 4 su konstantno ubodena i bolje je kad stoje napred nego pozadi.

Na primer wifi izvlaci nekih 150MB/s i 4ms ping kad je pozadi a napred je maksimalnih 200MB/ i 1ms ping.

Bluetooth ne moze nikako pozadi jer zvuk na sluskama ima smetnje. Isto i RF za daljinski, lose radi ako je uboden pozadi

RF za XBOX moze pozadi, jedino njemu nista ne smeta - logicno jer je original i kosta, a ostala 3 su kinezare za 2-3 $ sa Alija :ROFLMAO: ali rade lepo posao.

U svakom slucaju, neka buduca ploca ce mi imati i wifi i bluetooth, da se ne patim vise, pa sam zato presao preko te mane.

Ali neverovatno mi je da nije Phanteks mogao da stavi 4 porta napred i 1 USB-C, to je manje vise standard.
 
@DBraveZ

Postoji nacin da pozadi ubodes a da imas bolji signal nego da su napred ubodeni :), USB produzni, samo je bitno da se odvoji USB adapteri od samog kucista (posto previse metalno). tipa 300 din je 1.5m, 400 din 3m, ili cak i jeftinije u domacim firmama.

Jedino sto ce ti nekoliko kablova biti malo ruzno ako se vidi pozadi/sa strane, tako da treba biti kreativan sa upakivanjem i crnom izolir trakom
 
Jasno, ali onda moraju ti produzni kablici i malo sve gubi smisao i izgleda neuredno.

Resicu sa malim adapterom USB-C na USB-A i tako cu imati 3 napred i 1 pozadi sto je skroz OK.
Takav adapter je dzabe.. Cak mislim da ga i imam, da sam dobio uz telefon..
 
Konacno sam prebacio komponente u novo kuciste i prilicno se namucio oko kabliranja. Hard diskove sam morao da prebacim gore, a SSD dole kod napajanja zbog ugaonih SATA kablova. Kuciste izgleda super. Jedino bedak sto nema HDD LED. Skoro je necujno, osim nekog jako tihog zujanja, ali u poredjenju sa prethodnim, nista strasno.
 
Nazad
Vrh Dno