Šta je novo?

kubuntu + vista? kako preinstalirati vistu na xp???

jabree

Slavan
Učlanjen(a)
18.04.2007
Poruke
2,039
Poena
405
Moja oprema  
Tablet
ne
Mobilni telefon
Xiaomi Note 8 pro
Pametni uređaji
najn
Pristup internetu
  1. Optički internet
totalni sam laik sto se linuxa tice, uglavnom sam ga ubacio pre neki mesec cisto da vidim kako i sta... pre toga je instalirana vista.... koja je vec "pri kraju" pa razmishljam vec neko vreme da je preinstaliram i ubacim xp... e znaci imam kubuntu, neznam tacno koju varijantu, ubacicu kasnije sliku, zanima me sta treba da odradim da ne bi poremetio ili obrisao kubuntu kad preinstaliram vistu, naravno ako je tako nesto uopshte moguce? nije da imam sad nesto posebno na kubuntu, ali eto ako moze, da skratim postupak...

i evo sta mi se pojavljuje kad palim komp, vista je skroz dole a na vrhu kubuntu... nekoliko tih se pojavilo svaki pu kad sam apdejtovao linux, dal to moze da se sredi kad vec sve preinstaliram da ostane samo win i jedan linux?
 
Poslednja izmena:
1.odes u kubuntu kao root i editujes /boot/grub/grub.cfg
2.obrises sve sto ti ne treba
3.snimis i resetujes

Prim radi ako hoces da sacuvas verziju kernela 2.6.31-20 onda u configu treba da imas npr ovako nesto (kod mene je ubuntu ali isto je u sustini) :

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-20-generic" {
recordfail=1
if [ -n ${have_grubenv} ]; then save_env recordfail; fi
set quiet=1
insmod ext2
set root=(hd0,5)
search --no-floppy --fs-uuid --set 9529c29e-387a-4be4-8bda-8e624e47bfdc
linux /boot/vmlinuz-2.6.31-20-generic root=UUID=9529c29e-387a-4be4-8bda-8e624e47bfdc ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.31-20-generic
}
menuentry "Ubuntu, Linux 2.6.31-20-generic (recovery mode)" {
recordfail=1
if [ -n ${have_grubenv} ]; then save_env recordfail; fi
insmod ext2
set root=(hd0,5)
search --no-floppy --fs-uuid --set 9529c29e-387a-4be4-8bda-8e624e47bfdc
linux /boot/vmlinuz-2.6.31-20-generic root=UUID=9529c29e-387a-4be4-8bda-8e624e47bfdc ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.31-20-generic
}
 
zanima me sta treba da odradim da ne bi poremetio ili obrisao kubuntu kad preinstaliram vistu, naravno ako je tako nesto uopshte moguce?

Prilikom instaliranja Viste pazi samo da ne formatiraš/obrišeš Ubuntu particije, znači formatiraš samo ntfs particije. Ako si instalirao Ubuntu iz Windowsa (Wubi) onda ćeš teško sačuvati Ubuntu.

Nakon instalacije Viste pronađi na netu uputstvo kako se vraća grub jer će ga Vista pregaziti i samim ti nećeš imati mogućnost izbora sistema po paljenju računara.

nekoliko tih se pojavilo svaki pu kad sam apdejtovao linux, dal to moze da se sredi kad vec sve preinstaliram da ostane samo win i jedan linux?

Starije kernele koje ne koristiš možeš obrisati putem terminala komandom
Kod:
sudo apt-get remove linux-image-verzijaKernela
npr.
Kod:
sudo apt-get remove linux-image-2.6.31-16-generic
 
hvala drugari, probacu polako mada sam za ovo laik, ako nesto zeznem opet cu da vam doasdjujem :)
 
Izbrisao sam sve ali mi sad win7 ne poznaje particiju gde je bio linuks, a i takodje jos jednu od 100gb od koje sam odvojio tu za linuks.... sta mi je raditi? U onom programu za particije, imam za te dve samo opciju delete i format, ima li neka opcija da se to ispravi jer imam dosta podataka na toj particiji...

Probao sam sa bootovanjem linuxa preko cd i kubuntu lepo vidi particije i cita podatke s njih, samo w7 ne...
 
To je normalno, Win7 ne može da vidi linux particije. Važno je da ih nikako ne formatiraš, pogotovo iz Windowsa. E sad neznam u kom su formatu (ext2, ext3, ext4...), imaš ovde neke alate da iz Windowsa pristupaš Linux particiji: http://www.chrysocome.net/explore2fs . Ja nisam probao iz Win 7.
 
Izbrisao sam sve ali mi sad win7 ne poznaje particiju gde je bio linuks, a i takodje jos jednu od 100gb od koje sam odvojio tu za linuks.... sta mi je raditi? U onom programu za particije, imam za te dve samo opciju delete i format, ima li neka opcija da se to ispravi jer imam dosta podataka na toj particiji...

Probao sam sa bootovanjem linuxa preko cd i kubuntu lepo vidi particije i cita podatke s njih, samo w7 ne...

Jel ti ostao instaliran Linux, ili samo hoćeš da vadiš podatke?
 
Nije pregazio sam linuks, i na tu particiju gde je bio kubuntu sam instalirao prvo xp, pa sam je ponovo preformatirao i sad je na njoj sedmica, ali na particiju od 100gb na kojoj su mi samo podaci nema nijedan operativni sistem, ali me buni sto sam je na xp lepo video i radila je a na sedmici nece... na njoj su samo podaci ali 100gb mi bas cimanje da rezem sad na diskove ili da prebacujem na neki hdd... ipak je ovo laptop nije desktop komp, tamo bi se nekako snašao za prebacivanje...
zato ako već ima neki način da se vidi particija bi prvo tako da probam... a ovo sto mi je dao pdetlic nece da radi....
 
Za vađenje podataka preporučujem TestDisk, i još jedan HDD na koji ćeš da iste podatke snimaš.
 
Ma nema potrebe da mi objashnjavate kako da vadim, hvala u svakom slucaju, vec sam izvukao neke sitnice preko linux cd-a na flesku, ali treba da nadjem externi hdd koji nije bas jeftin ili ako neko vec ima obicno im je pun... a nisam sad u situaciji da uzimam externi samo zbog toga, nego sam mislio ako ima nacina da sedmica vidi tu particiju, da ne cackam puno... a bas mi zbunjujuce kako je xp video a sedmica ne.
 
Nazad
Vrh Dno