Šta je novo?

Kućni server N5105 (PfSense, NAS, Adguard, Nextcloud...)

Pogrešio si jer DEVEL nije ALFA ili BETA verzija software-a koja radi nestabilno ili ima neke propuste. Radi potpuno stabilno. Jedina razlika je nešto sporiji rad jer je uključen kernel debugging koji je u CE verziji isključen po defaultu. Ali i debugging se u DEVEL verziji gasi sa:
Ma znam da nije alfa ni beta nego je development, verzija u razvoju. Gledao sam neko vreme mada sam se dvoumio da instaliram i na svakih par dana se menjao build, tako da su cesto radili na tome i menjali kod. Pa meni nije ulivalo poverenje. Ali ocigledno nije tako.
 
Mislio sam na azuriranje listi u pfblocker. Ima ih nekolicina i tu i tamo neka pravi problem. Obicno samo stoji da njie uspelo azuriranje.
Inace, sad vec planiram malo ozbiljniju spravicu, erying plocu sa intel 11850h, 32gb rama, 2x nvme 1tb + 2tb i 4 HDD, 2x10gb lan + 4x1gb lan. Apsolutni overkill za kucni server.

Sada sam pogledao ove ploče, i ne vidim ih ovde u lokalu, a preko Alija je cena u rangu 400-500 Usd.

Na koju cenu računaš i kako planiraš da je nabaviš?
 
vise nema listing za 11850, inace je bila oko 230$. Takodje su sklonili nekoliko listinga za 12th gen, ali je ostao 12700h sa 14/20 od kojih je 6P jezgara.
12th i 13th gen imaju po 2 sata slota, dok 11th ima 4 sata slota, ali zato ove novije imaju pcie x4 pored x16 (iako treba proveriti za sve ploce da li je full x16 ili samo x8 u x16 slotu), kao i mini pcie slot koji je namenjen za wifi, ali se mozda moze iskoristiti za dodatne sata portove.
13th gen ide samo do 13620h sa cenom od 313$ pa 12700 izgleda kao dosta bolja opcija.
Ja sam gledao samo mATX. ima i ITX ploca od kojih neke imaju 3 m.2 slota, ali bez dodatnih pcie osim jednog sakatog x8 u x16 slotu.
 
Taj 12700H je odličan procesor jer ima QAT instrukcije koje pfSense podržava.
 
vise nema listing za 11850, inace je bila oko 230$. Takodje su sklonili nekoliko listinga za 12th gen, ali je ostao 12700h sa 14/20 od kojih je 6P jezgara.
12th i 13th gen imaju po 2 sata slota, dok 11th ima 4 sata slota, ali zato ove novije imaju pcie x4 pored x16 (iako treba proveriti za sve ploce da li je full x16 ili samo x8 u x16 slotu), kao i mini pcie slot koji je namenjen za wifi, ali se mozda moze iskoristiti za dodatne sata portove.
13th gen ide samo do 13620h sa cenom od 313$ pa 12700 izgleda kao dosta bolja opcija.
Ja sam gledao samo mATX. ima i ITX ploca od kojih neke imaju 3 m.2 slota, ali bez dodatnih pcie osim jednog sakatog x8 u x16 slotu.

Ovo sve izgleda fantastično, međutim ima nekoliko reviewa koji mi izazivaju nelagodu (izbirljiva sa napajanjima, pad napona na usb portovima pri visokom Cpu usage-u).

Siguran si da je vredno rizika za tih 250USD + 30% (carina, Pdv)?
 
Ni yt review nisu idealni, mada se po YT uglavnom zale na bios i podesavanja. Nexus je cak imao problem da mu je win driver za neku plocu prijavljivao malver.
Neki drugi je imao strasne temperature na VRM, preko 100C prilikom blagog overclocka i tek nesto ispod normalno.
Jeste malo prilicno obeshrabrujuce. Definitivno necu porucivati u skorije vreme tako da ima vremena da razmislim, a mozda iskrsne i nesto novo.
Fora je da preko cene tog comboa nije cenovni rang u koji bih ja ulazio. Kada dodamo napajanje, memoriju, ssd, kuciste, hladjenje i mrezne karte, to ispadne fina suma. Ako nije 250$ nego 450$ recimo za odvojene cpu i mobo, to vise nije hobi projekat vec ozbiljna investicija.
Inace, da imam ostale komponente koje leze okolo, tih 250$ bih prezalio lako. Nije mala para, ali volim da probam stvari.
Ono sto stoji je da su ti mobilni cpu fantazija za mini kucne servere i ovaj kombo je fenomenalna stvar, samo ako bi neko napravio krstenu plocu
 
Ima krštenih ploča ali ne sa takvim procesorom. Taj combo što si ti našao je, barem na papiru, suviše dobar za te pare. Negde su morali da zakinu da bi dobili takvu cenu. Kada bi išao na DIY varijantu, išao bi samo na Supermicro. Na žalost, to je poprilična investicija.
 
Nazad
Vrh Dno