Šta je novo?

Kreiranje instalacionog paketa za korisnike

Miroslav

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
29.12.2001
Poruke
4,817
Poena
739
kako? dakle, treba mi da napravim paket, recimo service pack, ili jos bolje office ili photoshop, koji ce se sa servera instalirati svakom korisniku automatski

dakle, samo kako kreirati instalaciju, dodeljivanje u aktivnom direktorijumu znam kako se radi
 
Evo ovako to ide:
MS je za takve stvari razvio aplikaciju MSI iliti MS windows instaler. Jako lepo od njih ali da bi to radilo trebalo bi da tu aplikaciju objavis (Publish) ili dodelis (Assign) ili racunaru ili korisniku. Kada objavis .msi fajl on ti se na korisnickim racunarima pojavi u Add Remove Programs pa tamo dole u Add New Program, dok kad ih dodelis on se sam instalira ili racunaru ili korisniku. U polisi ides pod Computer Configuration>Software Settings>Software Instalation i tu dodajes New Package... i to SAMO .msi fajl dok u User Configuration>Software Settings>Software Instalation mozes da dodas i .zap fajlove koje pravis u Note Pad-u i izgledaju primera radi ovako:

[Application]


FriendlyName = "Winamp"


SetupCommand=""\\server\share\Winamp\winamp3_0-full.exe""

[ext]

; List the file name extensions this application supports
; "auto-install" for. This entire section is optional.
; When listing file name extensions you can place a dot in front of the ; extension or leave it off. For example you can use .mp3= or MP3=
; The text listed after the first = sign is optional and ignored.
; The first = is required (or the entire line will be ignored).

Znaci sve sto ti treba je FriendlyName koji se ispisuje u Add Remove Programs na korisnickim racunarima, gde ipak za ovaj fajl MORAS da imas administratorska prava da bi pokrenuo instalaciju. Ext ti je ekstenzija fajla koja se pridruzuje programu i to ti je opcija koju mozes da iskoristis (a i ne moras :)).

Najveca prednost MSI paketa je da ne moras da imas administratorska prava, da mozes opcione komponente da instaliras is samog paketa, i da sAm program (ako uoci neku gresku u instalaciji) moze da sam pokrene ponovnu instalaciju.


Ajd pa javi sta si uradio
cheers
 
ok. ovo radi. idemo dalje :)

kako zadati recimo da ne pita korisnika za nikakave install podatke? recimo da mu ja sam zadam gde da se instalira, a da korisnik to ne vidi

plus, jel mogu nekako da zapakujem winamp.exe u .msi fajl? jel ima neka forica umesto da pravim zap-ove, posto je, koliko ja znam, .msi fajl nista drugo do arhiver koji u sebi uma setup i instalaciju
 
Da bi funkcionisala instalacija, na racunaru mora biti instaliran MSI (sto je slucaj tek od XP, mada mozda zavisi i od instalacije Internet Explorer-a na 95, 98...)

Zato bih predlozio gInstall. I sam ga koristim. I mislim da ces sve ono sto hoces, moci da uradis sa tim programom.

Osim njega postoje jos mnogi freeware programi za pravljenje instalacija.
 
Miroslav je napisao(la):
ok. ovo radi. idemo dalje :)
kako zadati recimo da ne pita korisnika za nikakave install podatke? recimo da mu ja sam zadam gde da se instalira, a da korisnik to ne vidi
plus, jel mogu nekako da zapakujem winamp.exe u .msi fajl? jel ima neka forica umesto da pravim zap-ove, posto je, koliko ja znam, .msi fajl nista drugo do arhiver koji u sebi uma setup i instalaciju

E zato sam ti i napisao da imas:
1. Publish (objavljivanje) - moras sam da pokrenes instalaciju
2. Assign (dodeljivanje) - sam se instalira ili pokretanjem na Start>Programs>Microsoft Word (primera radi) ili prvim pokretanjem nekog dokumenta sa ekstenzijom .doc

I ponavljam da obe ove opcije mozes samo sa *.msi instalacionim programom, dok za prevodjenje *.exe instalacije ces ipak morati da se obratis direktno Microsoft-u posto su oni zvanicni vlasnici MS Installer-a (kao sto i sama rec kaze)...

Zoltane, ne znam da li si primetio, ovde se radi o Aktivnom Direktorijumu (izmedju ostalih beneficija koje on pruza), na kome se zasniva pojednostavljivanje instalacija, a na sajtu Microsofta moze da se nadje MS Installer, i to u verziji za bilo koji OS, podrazumevajuci da je to Windows...

cheers
 
Oops! :D

Taj deo nisam primetio! Mada oni sad imaju Beta verziju softvera sa kojim se moze napraviti Windows Installer.
Sto se tice samog Windows Installer: razlog reagovanja je bio to, sto mi smeta da treba da uradim download WinInstaller 2.0 samo da bi instalirao softver...:cuss:
 
Zoltan je napisao(la):
Oops! :D

Taj deo nisam primetio! Mada oni sad imaju Beta verziju softvera sa kojim se moze napraviti Windows Installer.
Sto se tice samog Windows Installer: razlog reagovanja je bio to, sto mi smeta da treba da uradim download WinInstaller 2.0 samo da bi instalirao softver...:cuss:

Sto jes - jes....

Ajd ako mozes posalji neki link za isti pa da i mi obicni smrtnici nesto napravimo u *.msi fazonu... :rtfm:

Ajd pa uzdravlje i cheers
 
Zoltane, jel imas neko navodilo za uporabo iliti HOWTO za ovi tvoj gInstall?

Ajd pa javi na forum posto mi nije bas najjasnije sta dalje...:confused:

Pozdrav i cheers
 
Batica je napisao(la):
Zoltane, jel imas neko navodilo za uporabo iliti HOWTO za ovi tvoj gInstall?

Sa gInstallom dobijas help gde je objasnjen struktura XML-a, kao i primera. Jel' to odgovor na tvoje pitanje?:confused:
 
Nazad
Vrh Dno