Šta je novo?

Koriscenje HG 520c kao ruter bez ADSL

djolodjolo486

Cenjen
Učlanjen(a)
22.04.2013
Poruke
6
Poena
151
Zanima me da li telekomov router HG520c mogu iskoristiti kako bi emitovao WiFi mrezu sa internetom , ali da taj internet ne bude ADSL???? Zamisoa je sledeca: Imam PC racunar (WIN 7), laptop (XP), tp-link usb Wifi karticu i HG520c router( bez interneta) . PC racunar je na internet poveza wirellessom preko tp-linka. Da li mogu taj internet na PC da preusmerim preko LAN kartice u HG520c kako bih laptop nakacio na WiFi od HG520 i koristio internet i napravio mrezu????? Bez interneta nije problem, samo PC povezem kablom a laptop preko WiFia na HG520 i imam mrezu, ali nemam internet. Tako cak izgubim i internet na PC racunaru ioako on prijavljuje da je tp-link konektovan. Siguran sam da je potrebno neko dodatno podesavanje na HG520c posto je on predvidjen da vuce internet preko ADSL linije a da preko LAN portova deli. Da li postoji neki nacin da se to zaobidje ....

Kratak rezime :D : TP-link --(preko WIFI)--- PC-------(preko lan)------- HG520--------(preko WIFI)-------Laptop... Da li je moguce???????
 
Da pokusamo. Secam se da sam iz CCNA Exploration imao takvu vezbu, samo sa malo drugacijom opremom...

Prvo moras da sharujes taj internet koji dobijas do PC-a sa ostalima, odnosno preko ethernet. Prekopirao sam sa drugog foruma ovo, mrzelo me da kucam celu putanju (lenj sam, krastavac)

Control Panel > Network and Sharing Center > Change Adapter Settings > Right Click the wifi connection > properties > Sharing tab > tick the two boxes > Settings > Tick and confirm every option in the list > OK > OK.

Nakon toga postavi ethernet portu neku staticku adresu iz opsega koji DHCP dodeljuje ostalim povezanim uredjajima. Ili mu prvo stavi staticku adresu, pa DHCP podesi da dodeljuje iz tog opsega, kako god zelis. Samo ne zaboravi da preskocis tu adresu u podesavanjima DHCP-a.

Ako podesavanja DHCP-a uopste dozvoljavaju promenu default gateway-a, postavi je na adresu PC-a. Ako ne dozvoljava onda smo u malom problemu. Onda je najbolje da prosto iskljucis DHCP, a laptopu postavi neku drugu staticku adresu iz istog opsega kao i PC-u, za default gateway postavi adresu PC-a, za DNS je najpametnije stavi Googlov (8.8.8.8 odnosno alternative 8.8.4.4) da prosto ne lomis glavu sa tim.

Ako je moguce promeniti default gateway koji dodeljuje DHCP, onda njega stavi na adresu PC-a, DNS takodje na Google i pokusaj da se konektujes sa lap-topom koji ce dobiti adresu od DHCP-a. Mada sto se mene tice, ja bih odmah primenio ovo gornje resenje, iskljucio bih dhcp i stavio staticke adrese svemu.

I ja mislim da bi ovo trebalo da radi. Imaj na umu, ovo nije namenjeno tome. Mi ovde koristimo switch unutar ovog ADSL rutera i njegov integrisani AP, a navodimo laptop da za default gateway koristi tvoj PC. A ja se sada licno pitam kako ce PC da izrutira to, nadam se da ovo automatsko shareovanje konekcije to nekako resava. Licno to nisam koristio i nije me sramota da priznam :D. Ako vec zelis ovakvu konfiguraciju, isprsi se za obican ruter koji moze sluziti bilo cemu :) .
 
Poslednja izmena:
Mozes da ga iskoristis kao wifi switch (logicki gledano). Ugasis dhcp, postavis mu ip kako ti odgovara (ovo posmatras kao managment ip). Poenta je da ti ispred njega treba drugi ruter/pc koji ce da radi NAT Overload (PAT).
To sve postoji na tom hg520c, samo sto on to radi na WAN portu koji je na ADSL ruterima RJ11 (telefonski prikljcak, ne LAN).
Procitaj ovo i uputsvo #3
http://www.umrezen.in.rs/networking/podesavanje-wifi-rutera-i-adsl-rutera-na-4-nacina/
 
Mislim da smo dosli do nekog napretka. Na HG520 ne da da se promeni DHCP sa 192.168.1.1 pa sam ga iskljucio. Kada sam sherovao WiFI konekciju preko LANa na PC Win 7 mi automatski postavi na LAN ip 192.168.137.1 255.255.255.0. Ja sam je promeni na 192.168.137.2 da ne bi doslo do neke zabune sa HG520. Na laptopu sam postavio ip 192.168.137.3 i default gateway na 192.168.137.2 i tako nakacion na WiFi od HG520. Ja na laptopu i dalje nemam internet ali kada na laptopu za adresu u browseru ukucam 192.168.1.1 dobijem web configuraciju ADSLa na koji se kaci moj Tp-Link na PC racunaru. Na PC racunaru i dalje imam internet.... U homegrupe na laptopu ne vidim ni jedan racunar.... Sa laptopa ping radi na 192.168.1.1 i na 192.168.137.2. Cini mi se kao da je sada dozvoljen protok ali nema interneta......Za DNS nigde nisam nista stavljao......
 
Da pokusamo. Secam se da sam iz CCNA Exploration imao takvu vezbu, samo sa malo drugacijom opremom...

Prvo moras da sharujes taj internet koji dobijas do PC-a sa ostalima, odnosno preko ethernet. Prekopirao sam sa drugog foruma ovo, mrzelo me da kucam celu putanju (lenj sam, krastavac)

Control Panel > Network and Sharing Center > Change Adapter Settings > Right Click the wifi connection > properties > Sharing tab > tick the two boxes > Settings > Tick and confirm every option in the list > OK > OK.

Nakon toga postavi ethernet portu neku staticku adresu iz opsega koji DHCP dodeljuje ostalim povezanim uredjajima. Ili mu prvo stavi staticku adresu, pa DHCP podesi da dodeljuje iz tog opsega, kako god zelis. Samo ne zaboravi da preskocis tu adresu u podesavanjima DHCP-a.

Ako podesavanja DHCP-a uopste dozvoljavaju promenu default gateway-a, postavi je na adresu PC-a. Ako ne dozvoljava onda smo u malom problemu. Onda je najbolje da prosto iskljucis DHCP, a laptopu postavi neku drugu staticku adresu iz istog opsega kao i PC-u, za default gateway postavi adresu PC-a, za DNS je najpametnije stavi Googlov (8.8.8.8 odnosno alternative 8.8.4.4) da prosto ne lomis glavu sa tim.

Ako je moguce promeniti default gateway koji dodeljuje DHCP, onda njega stavi na adresu PC-a, DNS takodje na Google i pokusaj da se konektujes sa lap-topom koji ce dobiti adresu od DHCP-a. Mada sto se mene tice, ja bih odmah primenio ovo gornje resenje, iskljucio bih dhcp i stavio staticke adrese svemu.

I ja mislim da bi ovo trebalo da radi. Imaj na umu, ovo nije namenjeno tome. Mi ovde koristimo switch unutar ovog ADSL rutera i njegov integrisani AP, a navodimo laptop da za default gateway koristi tvoj PC. A ja se sada licno pitam kako ce PC da izrutira to, nadam se da ovo automatsko shareovanje konekcije to nekako resava. Licno to nisam koristio i nije me sramota da priznam :D. Ako vec zelis ovakvu konfiguraciju, isprsi se za obican ruter koji moze sluziti bilo cemu :) .

Uspelo je.... Bilo je potrebno da ukucam na laptop DNS od googla, kao sto si i rekao Wolf.....Internet radi na oba racunara, samo sad i dalje nemam mrezu u vidu file sharing izmedju ta dva racunara.... Probacu da provalim sam... Ako neko ima ideju moze da pomogne :D.....

Hvala puno na pomoci... Nisu mi se davale pare za klasican router a HG da mi skuplja prasinu.....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno