Šta je novo?

Hardver Konfiguracija za Audio Produkciju do 550€

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

pijani pacov

Poznat
Učlanjen(a)
14.12.2020
Poruke
4
Poena
31
Pozz svima.

Dete se bavi hiphopom. 16 god ima. Trenutno radi sa nekim baš soc laptopom i solidnom opremom. (audient id14 interfejs, Rode Nt2a, Presonus Eris e3.5, BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 250, ostalo prateće, anti sundjeri i paneli stativ itd.)
Laptop je 10" ekran povezan preko display porta na hdmi TV od 42" 1080p rezolucije. Model laptopa je HP elitebook 2170p sa i3 procesorom. Posto je po svemu sudeci procesor uz interfejs/ koji vec ima /najzasluzniji za audio produkciju, mislim da u ludilu ovih cena sa grafikama, možda bi trenutno najbolje rešenje bilo uzeti rajzen sa integrisanom vega grafikom. Ali posto se ne razumem u sadasnje bestbuy modele kako i sta, uglavnom ne treba komp da prsti ko duga i sija led i sl. peez [email protected] jer dete to ne zanima. Pa da ne baca pare na gluposti,

Ima odlican SSD u njemu koji bi izvadio, Samsung 870 EVO od 1TB skoro kupljen.
Zamenio bi laptop za desktop sa pristojnim procesorom i bar 16GB RAMA. klasican hard za sada ne, potrebna nam je preporuka za naj kombinaciju do 500 evra pa i neki evro vise ako se isplati do 550max.
CPU sa integra grafom+RAM+ploča+napajanje+kuciste(oklop).
Od najvažnijeg, CPU>= RAM>ploca>=napajanje. kuciste nebitno , samo da nije najsocijalnije kungu da se raspada. Za Operativni sistem kao i plagine i DAW nema problema, (Srbija brallleee!)
mis tastaturu ssd i (TV) a i neki stariji Samsung monitor od 22" ima vec.

najbolja varijanta za ove pare po vama je?
Pucajte sa komentarima i molim vas nemojte ko na axe forumu sto je dobio "preporuku" da mora da kupuje legala daw i plagine....I da mu je potrebno bar 1000 e.
Pricam o tome da dete vec radi na polovnom soc laptopu od 100 sa nabudzenim ssdom, vrednosti zajedno 200e samo i na tome uspeva da ostvari zapazene pesme i solidan uspeh. Radi na albumu i kao tako mislim da bi mu prijalo osvezenje sa PC-em a ne da kupuje bolje monitore i midi klavijature i ulaze u opremu kada vec ima solidnu.


PS. povremeno odradi i neki spot u 1080p eventualno 4k kada se organizuje za kameru, uglavnom samo cutuje video i naslozi....dakle mislim da bi mu i vega integrisana radila ok za te potrebe.

Od DAW-a koristi FL Studio, Cubase i povremeno Audition za no brainer edite.

Hvala svima koji pomognu!
 
Poslednja izmena:
Za audio produkciju danas monitori i kontroleri su 10x važnija stavka nego konfiguracija

Snima hip-hop, ne barata sa audio zapisima već uglavnom sa gotovim semplovima, to može i na Pentiumu da radi.

Neka zameni Eris sa JBL 305 pa će videti kolika je razlika.

Takodje, dobar kontroler gde beat može da slaže ručno (neki AKAI pad kontroler) će znatno da mu unapredi kreativnost.

16GB je ok, sve ostalo, apsolutno svaki procesor, svako napajanje i svaka ploča ima da rade.

Od audio interfejsa ima ID14, ništa bolje mu u životu neće trebati. Kada skupi novac neka zameni Rode za Shure SM7 i sa tim mikrofonom će otići u penziju.
 
Poslednja izmena:
hm, pa ...
Verujem da za 150e-200 može kupiti valjani procesor (pa i intel polovan jer kažu za njega da je bolji za produkciju) zatim 100-150 RAM, napajanje za 60-70, ploču 80, kućište 30
syntish je već imao, arturiu minilab mkii, nije mu odgovarala ali razmotriće...
za sada ima tek 10ak-20ak svojih načukanih bitova da kažem solidnih, ostalo ili smo kupili ili je dobio na poklon..
ali beatovi kao ni midi kontroler-synth u ovom trenutku apsolutno nisu problem obzirom da postoje gomila plagina koji rešavaju to, npr scaler, orb producer suite i sl., audiomodern riffer a drum loopovi se izuzetno lako crtaju u frutiju.
tako da za sada prioritet ide novoj polukonfi.
za taj mikrofon koji si naveo nemam komentar...
 
Okej. Ajmo ovako:

Nisam siguran da se u poslednjih par godina upotreba hyperthreada unapredila za audio produkciju tako da je jači i5 bolji nego i7. Ako planira video produkciju, taj savet dugoročno ne stoji, naravno.

Za SSD ima zgodna tema sa aktuelnim ponudama na forumu a RAM kao takav je zbilja svejedno šta će uzeti. 16GB nije nužno ali je itekako dobrodošlo.

Naveo sam SM7 a ne SM57. Poprilično sam siguran da mu soba nije studijski tretirana a SM7B je dinamički mikrofon i kao takav mnogo zahvalniji za polu-profi odnosno bedroom uslove.

Svako dobro.
 
može i sm57 sa adekvatnim pop filterom. Inače potpisujem sve što je Vladimir rekao. Nije toliko bitan broj cores koliko single thread brzina. Neki vst synths mogu da iskoriste adekvatno više multicores. Napredovali su i daw-ovi, ali ništa bez single core. Svakako ako radi na 44.1 ili 48khz/24bit ne bi trebalo biti problem za bilo koji noviji procesor da izgura šta želi, pogotovo što je to hiphop i pretpostavljam da nema previše kanala i gužve. 16gb rama je pod obavezno ako će da koristi neke kontakt banke i slično. SSD takođe. Ja trenutno radim na ryzen 3600 (bavim se mixanjem zvuka) i za moje potrebe završava sve što mi treba. Možda mi malo nekad zafali single core brzine, ali to je zato što radim na 96khz
 
nemojte ko na axe forumu sto je dobio "preporuku" da mora da kupuje legala daw i plagine....

ASUS TUF GAMING B550M-PLUS za ispod 100€ kod Mađara
Kingston 2x8 GB DDR4 na 3600 ili jače oko 100€ kod nas
PROCESOR, mnogo je slaba ponuda procesora sa integrisanom grafikom. Verovatno zato što ih više kupuju. Tebi bi završio posao i polovan 2200G, mada može to i bolje.
 
Neću da otvaram novu temu jer mi nije ništa hitno.
Jel' još ima smisla razmišljati o 9900(K) za audio PC? Pitam jel ga preporučuju dosta na jutjubu. Ima samo nekoliko Z390 ploča u ponudi kod nas. Da li jeć mrtva platforma?
 
Nazad
Vrh Dno