Šta je novo?

Kompatibilnost Symbian aplikacija

Celt

Čuven
Učlanjen(a)
30.01.2002
Poruke
113
Poena
619
Sa pojam svakog novog telefona sa Symbian OS-om, obicno se pojavi i nova verzija Symbian operativnog sistema na tom telefonu...

Pa me zanima da li starije aplikacije, znaci pisane za starije telefone pre pojave novijih verzija Symbiana hoce da rade bez problema na novijim telefonima sa novijom verzijom Symbiana.

Konkretno da li programi pisani za Nokiu 6600, 6630 koje koriste Symbian 7.0 i 8.0 mogu da se koriste i na Nokia N70 sa Symbianom 8.1?

Ili pak za svaki model smartphone Nokie mora da se traze posebni programi koji su iskljucivo pisani za bas taj model, sto bi bilo apsurdno ali i ne i nemoguce!
 
Binarna kompatibilnost postoji za verzije OS-a pre 9.1.(9.0 je bio internal release)
Dakle odgovor na tvoje pitanje je aplikacija pisana za 6630 ce raditi na N70, a nece raditi na npr. N73 ili E61 (S60v3).
 
Poslednja izmena:
Da, mada sve vise izlaze i verzije programa koje su pisane za S60v3 tako da verujem da neces imati problema da nadjes ono sto te zanima.Mozda ces morati malo da sacekas, ali verujem da ce se pojaviti vrlo brzo.
 
Ok, znaci Nokia N70 sa Symbianom 8.1 moze da fura sve aplikacije koje rade na 6630, 6600 i starijim telefonima, zar ne ili ima opet neka kvaka?
 
Da, trebalo bi da moze (neka me neko ispravi ako gresim).Jedino ne mozes aplikacije pisane za SymbianOS 8.1 da instaliras na SymbianOS 9.1 iliti S60v3.
 
Poslednja izmena:
Ne bas,N70 je malo zaj... i za neke aplikacije za OS 8 (6630,6680,6681) a tek zna da zeza sa aplikacijama za 6600,7610... pa neki programi postoje BAS za nju jer su"obicne"verzije ponekad nekompatibilne (na primer,dok nisam nabacio SmartSettings v1.14 for N70,znao je da se uopste ne startuje sa telefonom,da zablokira ponekad,pa sam sa obicne v1.12 skoknuo na v1.14 for N70 i sad je sve kul) ali srecom to je retkost!
Uvek ti je dovoljno da nadjes najnoviju verziju programa koja postoji (.sis verzija naravno) ili bar jednu od najnovijih,i radice ti SIGURNO!!
Pozdrav ,)
 
Poslednja izmena:
Ok, znaci Nokia N70 sa Symbianom 8.1 moze da fura sve aplikacije koje rade na 6630, 6600 i starijim telefonima, zar ne ili ima opet neka kvaka?

N70 je S60v2 Feature Pack 3 uredjaj, pa on donosi neke nove/izmenjene mogucnosti o odnosu na npr. 6630 (Feature Pack 2) sto se tice pisanja aplikacija.
Dakle aplikaciju za 6630 sigurno mozes pokrenuti na n70 (binarna kompatibilnost), ali funkcionalnost moze biti ogranicena, kao sto je lomnica napisao iznad.
 
Ma nema tu bas nekog pravila. Moze da radi a nemora. Ima stvari sa 6630 koji rade na n80 i n73 (doduse slika bude skupljena u sredistu ekrana zbog vece rezolucije) a ima kojih nece! Znaci mozes probati nema sta da se izgubi.
 
Ma nema tu bas nekog pravila. Moze da radi a nemora. Ima stvari sa 6630 koji rade na n80 i n73 (doduse slika bude skupljena u sredistu ekrana zbog vece rezolucije) a ima kojih nece! Znaci mozes probati nema sta da se izgubi.

Hej, nisam znao da i to moze! Mozes li mi navesti naziv aplikacije za koju znas da radi na obe platforme?
 
Evo jedan od primera je igrics sky force (ne nije java igrica nego je klasicni sis)!!! Takodje ako se nevaram instalirao je i smart movie na n80 (i to istu verziju kao i moju).
 
SIGURNO si se zeznuo Proday,nemoguce je da aplikacija bude istovremeno i .sis i .sisx vec ce pre biti da je to neko naleteo na aplikaciju za N73,N93... (koji imaju 320x240 piksela ekran) pa je instalirao na N80 i slicne koji imaju valjda 352x416 piksela ekran,ako se ne varam,pa je zato slika skupljena!! ;)
Pozdrav ,)
 
Nazad
Vrh Dno