Šta je novo?

Kompaktni(ji) mobilni telefoni

Bas iz razloga kompaktnosti koristim i dalje huawei p30
Telefon me nije razocarao u nijednom meni važnom aspektu - performanse, baterija, kamera i moram napomenuti - softver bez iti jednog buga.
Ovde kod mene ih ima za cca 120 eura, tako da imam jos i jedan u rezervi :D
 
Blago tebi, ovde su min 150-160e i to cesto sa nekim manama. Za 120e ima P20
 
Kompakt je do 5,5”, idealno 5,1”. Ono što je sigurno je da ne može nikako kompakt biti > 6”, jer to onda nije kompakt već regularan telefon.
 
Kome je 6" veliko, neka se vrati na iphone 5s
 
Kome je 6" veliko, neka se vrati na iphone 5s
6” nije veliko, to je regularan tel.
Koristim tel od 6,1” i smešno bi mi bilo to nazivati kompaktnim telefonom - jer prosto nije.

Nažalost, osim iphone mini-a od konkurencije ništa vredno spomena u klasi kompakt telefona nismo ni videli prethodnih par godina.

A sada kada je i apple digao ruke od mini-a, te s osvrtom na to da godinama nemamo vrhunski tel sa dijagonalom manjom od 6” od ijednog drugog proizvođača, mislim da možemo polako da konstatujemo kliničku smrt kompakt-a kao klase.
 
Zenphone nisam ispratio, ali da, 9ka izgleda super, moćni profesor i 5,9”.
Od novijih kompakta onda je jedino izbor zenphone i iphone mini, pa ko voli Android, a ko iOS.
No i dalje mi budućnost deluje mračno za kompakte sa samo dva aktuelna modela…
 
Nije Zenfone egal sa Iphone 13 (i 12) Mini, vec sa standardnim i Pro iphone-ovima, kao i sa Samsung Galaxy S22 standardnim modelom po velicini.
Iphone Mini bukvalno nema konkurenciju te ili slicne velicine...tacno je steta sto nema neka verzija Iphone (13,14 kako god) Mini Pro, da ima recimo od 1 do 90Hz ekran i nesto jacu bateriju, bio bi savrsen kompaktni telefon.


size.jpg
 
Nije Zenfone egal sa Iphone 13 (i 12) Mini, vec sa standardnim i Pro iphone-ovima, kao i sa Samsung Galaxy S22 standardnim modelom po velicini.
Iphone Mini bukvalno nema konkurenciju te ili slicne velicine...tacno je steta sto nema neka verzija Iphone (13,14 kako god) Mini Pro, da ima recimo od 1 do 90Hz ekran i nesto jacu bateriju, bio bi savrsen kompaktni telefon.


Pogledajte prilog 355514
I s ovim se slažem, ali ako stavimo da je manje od 6” kompakt, onda tehnički zenphone upada, a negde i mora crta da se povuče…
Inače razlika u dijagonali 5,9” i 6,1” je samo 5,08mm, a 5,9” i 6” 2,54mm što je gotovo pa neprimetno, a što slike i pokazuju.

Bilo bi odlično da imamo i neki Android od 5,5” sa Oled ekranom, 90Hz, modernim nekim snapdragon i solidnom kamerom, ali izgleda da je veće danas jednako bolje, čak i sam iphone mini je najmanje popularan model iphone-a od svih.

Inače, zanimljivo pitanje je da li bi Motorola Razr sa preklapajućim ekranom mogla da potpadne pod kompakte.
 
Meni nije jasno zašto među jeftinijim opcijama nema kompaktnih uređaja... Bio onomad A40, Mi A3, Mi 9 SE...

Nakon toga, najmanja dijagonala u srednjem segmentu 6.43, a većina telefona preko 6.5.
Kao da postoji neki dogovor da je kompaktnost privilegija za bogatije kupce.

Evo sutra da se pojavi telefon od 6" iole korektan do 350€ išao bi kao alva.
 
Ima sad raznih formata, neki telefoni su izduženiji, a tanji i uži. Nisam siguran da je dijagnoala parametar. Xiaomi 12 i 12x niko nije spomenuo, dodajte u razmatranje.
 
Videh danas izloženu Moto Edge 30 Neo... 6.28" ekran
152.9 x 71.2 x 7.8 mm

Prosto je neobično videti takav telefon a da nije nešto najskuplje u pitanju.

I baš onako prijatan u svakom smislu, i dizajn, skoro pa svi simetrični okviri, istinski kompaktan...

I stvarno mi nije jasno, zašto nema više takvih telefona u srednjem rangu...

Nije ni ovaj jeftin... 50k...
 
Da ali neo verzija ima losiju kameru i stariji procesor imas recenziju ako nisi ispratio na sajtu i yt bencha. Razmisljao sam o njemu ali me je Pecina recenzija ubedila da nije za mene pa sam kupio kvalitetniji fusion.
 
 
Videh danas izloženu Moto Edge 30 Neo... 6.28" ekran
152.9 x 71.2 x 7.8 mm

Prosto je neobično videti takav telefon a da nije nešto najskuplje u pitanju.

I baš onako prijatan u svakom smislu, i dizajn, skoro pa svi simetrični okviri, istinski kompaktan...

I stvarno mi nije jasno, zašto nema više takvih telefona u srednjem rangu...

Nije ni ovaj jeftin... 50k...
50k za SD695 :LOL: moze ako daju 2 komada
 
Xiaomi 12 i 12X ga šiju uzduž i popreko, ako ćemo već da poredimo nešto slično u tom cenovnom rangu.
 
Što se tiče kompaktnosti, oduševljen sam sa Z Flip 4. Nije kompaktan kada se otvori, ali sklopljen, za nošenje je odličan. Lepo staje u džep pantalona i jakni. Bukvalno da se ne vadi iz džepa.
Voleo sam i ranije taj koncept preklopnih telefona (pre 15+ godina), pa mi je verovatno i zato lepo legao.
 
Nazad
Vrh Dno