Šta je novo?

Mobilni telefon Kompaktan telefon do 250-300 EUR?

Koji mobilni telefon kupiti

Radiant

Cenjen
Učlanjen(a)
11.04.2011
Poruke
107
Poena
180
Moja oprema  
Monitor
LG 27UP650-W
Miš & tastatura
Satechi Slim X2 + VicTsing M10
Laptop
Apple Macbook Air M2
Mobilni telefon
Google Pixel 6a
Pozdrav svima,

Iako sam veoma zadovoljan telefonom koji trenutno imam (Samsung Galaxy A40), pre neki dan mi je pao i kamera vise ne moze da se fokusira... Posto ga imam vec 3 godine, ne isplati mi se da ga popravljam jer bih ga verovatno menjao za godinu-dve, pa bih da kupim novi sada.

E sad, bitno mi je da novi telefon bude kompaktan kao i ovaj koji sam do sada imao - dakle dijagonala ne veca od 6 inca. Takodje mi je bitno da ima AMOLED ekran. Baterija je isto vazna, ali kapiram da su svi telefoni sada ok u tom pogledu. I poslednja stavka: ne moze da bude Huawei/Honor jer ne zelim da se bakcem sa Google Play problemima. Cena moze da bude i nesto malo preko 300 EUR.

Hvala unapred.
 
Star ali flagship.
Koliko znam, dobija Android 12, za dalje ne znam...

Problem je što ili nećeš naći taze telefon ispod 150mm visine ili će koštati više od toga...teško. Probaj Phone Finder na GSM Areni.
 
Ja koristim Samsung S10e vec tri godine i svaka preporuka za telefon, novije serije bukvalno nista pametno nisu donele po mom misljenju (presipanje iz supljeg u prazno - za vece pare)Moj tel je na A12 trenutno i radi odlicno i fluidno jos uvek (ja koristim Nova launcher i prilicno sam modovao celo iskustvo - bez ikakvih gubitaka u performansama)
Jedina mana je baterija - koja od pocetka nije bila neki sampion dugotrajnosti ali je izdrzavala dan.
Danas posle 3 godine je vec oslabila da je dopunjavam u toku dana, sto sa brzim punjenjem i nije neki problem - ali je najslabija tacka ovog telefona. Sve ostalo je odlicno po mom misljenju i preporuka.
 
Ok, hvala svima na predlozima/misljenjima.

Sta mislite o Sony Xperia 10 III?
 
Nema previše izbora i to su: S22, S10e, P30, P40 i Mi 9 SE koga lično imam, ali uzeo ga za 100 evra polovnog septembra prošle godine pa je za tad bio top ponuda. Pošto ta Xperia 10 III je malo vižljastija, u to se uklapaju i Xiaomi 12 ili 12X. Ali kako cenim, budžeti su tanki. Naravno, možeš da razmotriš i neki iPhone.
 
Xperia 10 III se ne isplati pored nabrojanih (boljih) telefona, nebitan model na tržištu.
Od iole kompaktnih Sony-a jedino ima smisla kupiti Xperia 5 (200-235€ na KP) i Xperia 5 MK II (400-420€ na KP), ali to su primerci ''iz diviljine'', u ko zna kakvom stanju i bez garancije.

Od iole kompaktnih Androida (do 300€) verovatno se najviše isplati P30 (ako je sa garancijom) ili neki noviji Xiaomi, ali sa malo većim dimenzijama.
 
Xperie 5 su 158mm visoke, daleko od kompaktnog...
Čovek traži nešto veličine Samsunga A40 koji je 144-145mm...čak i ako stavimo limit od 150mm, svega je šačica telefona do te veličine a da su "savremeni" i do 300€.
Ja za sebe tražim nešto što može da stane u džep radne bluze i da je što jeftinije (tipa 50-70€), i jedino što sam našao su Samsung A3 2017, Sony XZ2c kojeg nema po oglasima, XA2 koji su svi skršeni ili traže previše i prvi iPhone SE...šta da ti kažem.
 
Kako vi koji imate S10e preguravate dan s onom krš baterijom? Ja lošiju bateriju na telefonu nisam imao nikada. Posebno kupiti ga par godina star, ludilo.
 
Sa Mi 9 SE preguram pola dana pa dopunjavam brzim punjačem, jer ga non-stop koristim. Tako je kako je.
 
offtopic
Kao kada su PC procesori svojevremeno doživeli svoj maximum pa se prodavali gigaherci (period pred prelzak na trend sa jezgrima) tako se danas na telefonima zaradjuje gurajući što veći/šljašteći ekran.

Razumem ja poslovne korisnike ali oni pravi nose tablet , laptop od 13-14 inča.

Ove Sony Xperia serije su odmakle od kompakta zbog trendova ali pristojno izgledaju.

Pozdrav za kompakt ekipu.
 
Nije samo to...recimo, Apple je pokušao sa iPhone 12 Mini ali se očajno prodavao. Verujem da je slično bilo i sa Sonijevim compact telefonima pa su prosto batalili...potražnja je jednostavno opala.
Ako jedan Apple nije uspeo da proda kompaktan telefon, onda se uzalud nadamo...
 
Xperie 5 su 158mm visoke, daleko od kompaktnog...
Čovek traži nešto veličine Samsunga A40 koji je 144-145mm...čak i ako stavimo limit od 150mm, svega je šačica telefona do te veličine a da su "savremeni" i do 300€.
Ja za sebe tražim nešto što može da stane u džep radne bluze i da je što jeftinije (tipa 50-70€), i jedino što sam našao su Samsung A3 2017, Sony XZ2c kojeg nema po oglasima, XA2 koji su svi skršeni ili traže previše i prvi iPhone SE...šta da ti kažem.
Ja imam A8 2018 , bas dobar
 
Xperie 5 su 158mm visoke, daleko od kompaktnog...
Čovek traži nešto veličine Samsunga A40 koji je 144-145mm...čak i ako stavimo limit od 150mm, svega je šačica telefona do te veličine a da su "savremeni" i do 300€.
Ja za sebe tražim nešto što može da stane u džep radne bluze i da je što jeftinije (tipa 50-70€), i jedino što sam našao su Samsung A3 2017, Sony XZ2c kojeg nema po oglasima, XA2 koji su svi skršeni ili traže previše i prvi iPhone SE...šta da ti kažem.
Xperie 5 jesu 158mm ''visoke'' ali su kućišta uska i tanka (samo 68x8mm, odnosno 8.2mm kod prve petice). Tako da je stvar navike, npr. meni su Xperia 5 MK1 i MK2 malo lakše za korišćenje jednom rukom od XZ2 (i malo praktičnije za skrolovanje sadržaja) ali mi XZ2 i dalje malo bolje leži u ruci, zbog blagog zakrivljenja poleđine kućišta, a i težina od 200g mi više odgovara. Nekome je XZ2 cigla, meni je to kompakt telefon u odnosu na ostale fablete koji se danas najčešće koriste, sve je stvar navike.

Poređenje veličina raznih ''kompakt'' telefona: https://bit.ly/38hfCMT
 
Znam da ne pomaže mnogo, ali ja sam isto tražio u prethodna 2 telefona i kada sam shvatio da je to traženje igle u plastu sena i da te taj uslov mnogo limitira u svemu ostalom - batalio sam i uzeo Poco F3. Voleo bih da je manji, ali prilično sam se brzo navikao na veličinu.
 
Istina, nazalost... Mislim da cu morati da izmenim kriterijume ili da samo popravim ovaj A40 :D
 
Samsung A41 je siri za 0.5mm i duzi za 5mm, isto ima amoled ekran, brzi procesor, jacu bateriju, bolje kamere od A40 :)
Nov kosta oko 250e na KP.
 
@Radiant

Kimovil ima bolji filter i vise telefona dodatih od gsmarene:


1. Od nadolazecih (<3 meseca), Google Pixel 6A ce biti te velicine, samo skuplji, Sony Xperia 10 IV slicno. Asus 8z. Najbolja opcija Xiaomi Mi 12 Lite koji bi trebao uskoro da izadje.
2. (3-6 meseci zadnjih), jedino Xiaomi 12, 12X (ali su skuplji i na granici , ~152.5mm).
3. (12-6 meseci zadnjih), jedino Google Pixel 5A 5G (prevelik 154.5mm), i Asus Zenphone 8 (verovatno preskup).
4. Starije od toga, jedino Pixel 5 (dobra opcija, duga podrska)

Mozda par ovih Sharp Aquos-a, ako mozes da nabavis, i imaju podrsku za nase mreze, van toga Mi 12 Lite > Pixel 6A > Asus 8z > XPeria 10 IV bi trebalo da budu najbolje opcije u ovom redosledu, evo ti uporedu porednje (dodaj eventualno Pixel 5 radi bolje poredjenja). Samo ce Asus 8z tu biti bas kompaktan ko Pixel 5, ovi ostali su svi ~153mm.


 
Poslednja izmena:
Ako nisi pazario, ja bih ti preporučio dva modela i to oba koja imam: Mi 11 Lite 5G 8/128 kao jeftinija varijanta ili Oppo Reno4 Pro 5G 12/256 kao skuplja. Jeste da po dužini ne spadaju u kategoriju koju si naveo, ali su generalno kompaktni telefoni i fenomenalno leže u ruci. Žena ima Mi 11 Lite 5G i fenomenalan je fon. Kako leži u ruci to je neverovatno. Ja sam pak skoro nabavio Oppo i mogu ti reći da kida. Taj Oppo ti je nov, vakum pakovanje kod KP mađarona 325 eura. Za te pare dobijaš ful kameru, 5g, amoled na 90Hz sa HDR10+ i naravno 12GB memorije. S obzirom da je Snapdragon serije 7, baterija isto traje dugo. A šta više, punjač mu je na 65watti tako da za 15 minuta napuni fon od nule do 60%. E da, rade i Google servisi plus je stigao Android 12 pre neki dan.
 
Nazad
Vrh Dno