Šta je novo?

Komp + TV u drugoj sobi kao monitor

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,780
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Razmišljam o opciji povezivanja TVa u drugoj sobi sa kompjuterom u funkciji bioskopa / casual gaminga.

Postoji li neka maksimalna dužina za HDMi kabl ili postoji neko zgodnije jeftinije/rešenje za taj poduhvat?
 
Za 4k, kažu da nije preporučljivo preko 3m, posle toga opada kvalitet, lično, imam 5m i ne primećujem ništa.

Za ostale rez možeš i do 15m bez brige.

Naravno treba obratiti pažnju prilikom kupovine istog, za 4k hdmi 2.0, ostalo može 1.4 1.3 i sl.

A takođe imaš i sa oznakom ethernet za još bolji (bržim) prenosom podataka.
 
Ne moze da opadne kvalitet, moze samo da nema signala. Ne postoji generalno definisana maksimalna duzina, jer mnogo zavisi od tipa uredjaja koji salje i prima signal i kvaliteta kabla.

Moja preporuka je da uzmes online kabl duzine koja ti odgovara i probas i imas 14 dana da vratis/zamenis ako ne radi. Generalno sve preko 10m je lutrija, moze da radi i 15m na nekom setupu a na nekom ne itd...
 
ima neka tema o HDMI kablovima, tu je dosta toga napisano o dužini i kvalitetu. ne mogu da je nađem sada. našao sam ove dve temu sa korisnim stvarima ali to nije to https://forum.benchmark.rs/threads/hdmi-kabl-od-15-metara.391795/ https://forum.benchmark.rs/threads/hdmi-2-0b-10m.455949/

drugo rešenje je u formi mirroring-a ili casting-a ako su TV (ili uređaj koji podržava ovo a koji je nakačen na TV) i računar u istoj mreži. mislim da je ovo više puta obrađeno ovde negde https://forum.benchmark.rs/forums/kućna-multimedija.14/
 
Poslednja izmena:
Casting užasno laguje ako je mreža 2.4GHz. Teoretski bi moglo da bude bolje u slučaju 5GHz (ac standard) ali ovo je samo hipoteza.
Probao sam i cast over infrastructure (preko lan kabla) ali bezuspešno.
(Vrv, zbog verzije windows10 os-a.)
Do sad ni jednom nisam video da wireless display radi kako treba
Trepće, raznorazne smetnje, itd.
A isprobavao sam mnogobrojne kombinacije i to u istoj sobi.
Uračunajmo tu i zidove kao otežavajuću okolnost...

Preporuka za 4k je svakako bar 2.0rev hdmi kabla.
 
Ne moze da opadne kvalitet, moze samo da nema signala. Ne postoji generalno definisana maksimalna duzina, jer mnogo zavisi od tipa uredjaja koji salje i prima signal i kvaliteta kabla.

Moja preporuka je da uzmes online kabl duzine koja ti odgovara i probas i imas 14 dana da vratis/zamenis ako ne radi. Generalno sve preko 10m je lutrija, moze da radi i 15m na nekom setupu a na nekom ne itd...
Upravo preračunavam udaljenost - mislim da postoji način da sa 10 metara pokrijem dužinu a da ide uredno, odnosno "uza zid"... s tim što molim boga da mi HDMI ulaz bude sa desne strane televizora :D
 
kad se gleda u TV, HDMI je obično sa leve strane, blago uvučeno

bolje prvo proveri gde su sve HDMI ulazi
 
@lepi kokan da li si probao varijantu da su i TV i računar žično povezani na istu mrežu? meni mirroring (sa samrtfona, doduše) radi bez frke: samrtfon preko WiFi 5GHz, TV preko žice
 
jesam. to je cast (miracast) over infrastructure. po MS dokumentaciji bi trebalo da radi, ali meni, iz neobjašnjivih razloga nije htelo da baci sliku.
 
Bežični dispej radi na svakom win10 bez ikakvog dodatnog uređaja.
Radi čak i ako komp bežično baca sliku do tv-a, koji je kablom povezan na ruter, ali to radi loše,
U istoj sobi kvalitet slike konstantno varira. Komande laguju i tako dalje.

Za wireless display (miracast) komp koristi još jedan, virtuelni wifi direct adapter, koji se tad pojavi u device manageru.

Ako u pretragu otkucaš "miracast over infrastructure" izaći će ti da je to moguće i da je podržano u win10. E, sad, kako to izvesti je meni još uvek misterija.
 
Bežični dispej radi na svakom win10 bez ikakvog dodatnog uređaja.
Radi čak i ako komp bežično baca sliku do tv-a, koji je kablom povezan na ruter, ali to radi loše,
U istoj sobi kvalitet slike konstantno varira. Komande laguju i tako dalje.

Za wireless display (miracast) komp koristi još jedan, virtuelni wifi direct adapter, koji se tad pojavi u device manageru.

Ako u pretragu otkucaš "miracast over infrastructure" izaći će ti da je to moguće i da je podržano u win10. E, sad, kako to izvesti je meni još uvek misterija.
Bežični displej radi na svakom W10 ali zavisi koji je procesor i veoma zavisi koji je tv.
 
ja koristim 4k tv kao monitor. komp je odvojen hdmi kablom od 10m i sve radi ok..istina je da jako retko se "izgubi signal"...pa moram kabl da izvadim i vratim....kad sam imao nekvalitetan neki hdmi kabl non stop je zezalo, kad npr frizider pocne da radi i sl...sa ovim boljim je sve ok

sem to da jednom u par dana "izgubi sliku", ali to nije toliko strashno
Post automatically merged:

ps.jos nisam ni siguran dal mi je hdmi kabl 2.0.. ili ne.. ne znam dal to mogu da proverim sad nekako? :)
 
prvo treba da su i na grafičkoj i na TV-u HDMI 2.0 portovi. ako u tom slučaju na TV-u piše da je signal od kompa 60Hz, kabl je HDMI 2.0
 
ja koristim 4k tv kao monitor. komp je odvojen hdmi kablom od 10m i sve radi ok..istina je da jako retko se "izgubi signal"...pa moram kabl da izvadim i vratim....kad sam imao nekvalitetan neki hdmi kabl non stop je zezalo, kad npr frizider pocne da radi i sl...sa ovim boljim je sve ok

sem to da jednom u par dana "izgubi sliku", ali to nije toliko strashno
Post automatically merged:

ps.jos nisam ni siguran dal mi je hdmi kabl 2.0.. ili ne.. ne znam dal to mogu da proverim sad nekako? :)
Probaj na daljinskom od TV da stisneš display, pa ti možda gore ispiše, ili, u menu slike, kao što je već rekao, proveri da li imaš podešavanja za 1.4 i / ili 2.0.
 
Razmišljam o opciji povezivanja TVa u drugoj sobi sa kompjuterom u funkciji bioskopa / casual gaminga.
za gaming nisam pismen, al za gledanje filmova je loša ideja iz više razloga.
najpre, kontrola? play, pause, nedajbože odabir medija, podešavanje reprodukcije...? trebaće ti neki uređaj koji može da dobaci do kompa udaljenog više metara, kroz/okolo zidova. airmouse, neki app za telefon preko WIFI, i slično. bluetooth u takvom setapu počinje da šizi (10+ metara, zidovi, ...), te imaj to u vidu.
dalje, sa aspekta PC-a, svako uključivanje/wake povlači potencijalno uključivanje/prebacivanje TV-a u drugoj sobi na HDMI input. rad na samom PC će biti smaranje jer će kurzor da ti beži na drugi ekran kada dotakneš ivicu desktopa. rešenje, manuelno disable/enable HDMI konektovan uređaj? smaranje...
sound? treba manuelno da prebaciš sound na TV sa standardnog sound outputa koji koristiš kad sediš za PC-om. zaboravio si, aj šetaj nazad... smaranje.
familija hoće (opet!) da gleda frozen dok si usred tamanjenja armija mraka? novo smaranje...
 
za gaming nisam pismen, al za gledanje filmova je loša ideja iz više razloga.
najpre, kontrola? play, pause, nedajbože odabir medija, podešavanje reprodukcije...? trebaće ti neki uređaj koji može da dobaci do kompa udaljenog više metara, kroz/okolo zidova. airmouse, neki app za telefon preko WIFI, i slično. bluetooth u takvom setapu počinje da šizi (10+ metara, zidovi, ...), te imaj to u vidu.
dalje, sa aspekta PC-a, svako uključivanje/wake povlači potencijalno uključivanje/prebacivanje TV-a u drugoj sobi na HDMI input. rad na samom PC će biti smaranje jer će kurzor da ti beži na drugi ekran kada dotakneš ivicu desktopa. rešenje, manuelno disable/enable HDMI konektovan uređaj? smaranje...
sound? treba manuelno da prebaciš sound na TV sa standardnog sound outputa koji koristiš kad sediš za PC-om. zaboravio si, aj šetaj nazad... smaranje.
familija hoće (opet!) da gleda frozen dok si usred tamanjenja armija mraka? novo smaranje...
Ima aplikacija koje ovo pristojno rešavaju, npr unified remote ti daje na telefonu miša (touchpad) i tastaturu (preko lokalne mreže ne bt), tako da to i nije neki problem, imaš funkcionalnost praktično kao da sediš za kompjuterom.
HDMI CEC može da se isključi, ako te brine paljenje / gašenje.
Odrediš dedicated aplikaciju kojom ćeš puštati filmove na TV i u njoj sound output umesto default staviš izabrani hdmi.
Frozen može da ide familiji dok ti tamaniš armije mraka, ne vidim problem sa tim.
 
ja imam 12m opticki HDMI 4K turbo mega giga ukrvskup (placen 300+e) i to radi savrseno.
 
...
dalje, sa aspekta PC-a, svako uključivanje/wake povlači potencijalno uključivanje/prebacivanje TV-a u drugoj sobi na HDMI input. rad na samom PC će biti smaranje jer će kurzor da ti beži na drugi ekran kada dotakneš ivicu desktopa. rešenje, manuelno disable/enable HDMI konektovan uređaj? smaranje...
...
Za ostalo se slažem, ali za ovo je rešenje win+P nikakvo disable uređaja...
 
apdejt situacije -
Miracast over infrastructure aka MS-MICE, radi samo ako je win10 mašina na prijemnoj strani. Tj, najveći broj televizora ne podržava ovaj standard
i neće prepoznati casting device, over LAN infrastructure.

Dakle, nabavite AC wifi adapter, tv prikačite LAN kablom na wifi AC ruter (dosta TV-a poseduje samo 2.4gHz wifi, pa zato),
i trebalo bi da imate stabilnu 4k sliku, bez lagova i sličnih kerefeka.

Za sve bolje od toga, HDMI 2.x kabl iz d vej tu gou (nema veze sa optikom, kolega odozgo se malo liša)
 
Nazad
Vrh Dno