Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,959
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
Crucial P1 1TB i LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
pozdrav,

imam već neko vreme ogroman račun za struju. moram da napomenem da imam centralno grejanje i time se grejemo preko zime (nikakve ta peći, grejalice i slično nemamo).

u kući imamo od aparata ono što ima svako drugo domaćinstvo u srbiji: klimu, šporet, tv, bojler, frižider, peglu, fen...

kada kažem ogroman račun za struju mislim na to da nemamo ispod 10.000 din. a ovog meseca je stigao račun preko 13.000 din. i taman što jedan deo uplatimo, stiže nov račun.
u zgradi ostale komšije koje imaju od kućnih aparata slično što i mi, imaju oko 3x manje struje.
ono što je još bitno jeste da ima dosta u zgradi nepravilnosti povodom struje. jedni plaćaju, drugi ne plaćaju. više od petnaest porodica nije plaćalo ni dinara prekosedam godina struju pa im je sada elektrodistribucija oprostila šest godina i samo da plate ovu poslednju. isto tako ima i onih koji troše ali im stiže račun od 0 dinara i tako već preko sedam godina. naravno ima i par osoba koje rade u elektrodistribuciji. zatim, nas par porodica plaća održavanje zgrade dok većina ne plaća a predsednik kućnog saveta ne želi da skupi potpise infostanu pa da država održava zgradu... kapirate već celu priču. u zgradi je opšti haos. zgrada je tehnički primljena a nema ni protivpožarnu zaštitu, stavili su laminat umesto parketa itd. da ne dužim. uglavnom problema ima milion ali je najveći za sada velika potrošnja.

koji su zakonski propisi da vidimo da li nam se neko nakačio na sat? tabla pretpostavljam da ne sme da se otvara bez radnika elektrodistribucije da se vidi da li je neko nakačen iza sata? da li se neko razume u problematiku pa da kaže da li može neko da "krade" struju a da nije sa sprata (ne znam kako su povezane table i da li neko može da krade iz prizemlja sa glavnog sata)?

kasnije ću skenirati račun za ovaj mesec pa postavljam.
 
Sve iza brojila tj. mernog ormana je "vaše" i nije više u nadležnosti distribucije. Najlakše da vidiš je da isključiš sve osigurače u stanu i da proveriš da li se stanje na brojilu povećava.

Dalje, ako je to ok proveri da li je brojilo ispravno. Uključi samo jedan potrošač poznate snage, npr. bojler i pusti da radi konstantno 15-ak minuta, i proveri potrošnju. (Hladan bojler da ga ne bi gasio termostat u toku testa).

I treće, izlazne kleme na MRO (valjda) nisu blombirane, pa možeš uz prisustvo predsednika kućnog saveta, sa električarem i fizički proveriti da li je samo jedan kabl nakačen na izlaz iz tvog brojila. Za interne greške u MRO, kao i brojilima je, naravno, nadležna lokalna distribucija.
 
Poslednja izmena:
grozna prica, nazalost, realna .. ja bi na tvom mestu pod hitno pokusao da otvorim tablu i nadjem svoj sat, onda bi poiskljucivao sve potrosace (ili spustis samo osigurace sve koje imas kod sebe), i gledao da li sat vrti ili stoji .. to prvo, jer realno tesko da pravite toliki racun, makar stalno kuvali pekmez ;)
 
Pocupaj ( izvadi iz uticnice) u kuci sve iz struje. Ono sto ne moze da se iscupa iskljuci. Idi dole do strujomera i gledaj u nj'. Ako u roku od 60 sec zatreperi zelena lampica neko ti je prikacen ako ne zatreperi onda nije. To radi kada je vecina ljudi kuci, sta znam, tamo posle pet sest. Ta zelena lampica ce blicnuti ako je makar i jedna sijalica ukljucena. Hmmm mozda je najbolje da to odradis kada padne mrak.
 
Poslednji racun je i kod mene veci 25% nego obicno. Obracunski period je 33 dana (mada mi se cini i da je ocitavanje kasnilo). Dakle 10% je veci zbog duzeg obracunskog, a prethodni racun je izgleda prepis onog pre (nisuni ocitavali). Nivelisi poslednja 3, pa vidi da li zaista imas neka veca odstupanja...

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
Koliko kWh trosis mesecno i kolika ti je odobrena snaga ?
 
evo računa:


ustajemo pre 6 ujutru i tada obično uključujemo veš mašinu i bojler tako da bi do 8h dok je jeftina struja trabali imati veći broj kilovata u nižoj tarifi a ono ispada da samo u višoj trošimo struju.

sada ću da odgovorim na vaša pitanja samo da se skoncentrišem :d
 
Nisam nešto guglao al kad je već struja u pitanju, koliko plaćaju ovi što rudare?
 
Pa ne placaju, barem ovi sto se drugima prikace. :D

Salu na stranu, drzava nas potkrada, i meni nesto slicno dolaze racuni za struju.
Problem je kada se uleti u crvenu zonu, struja je skuplja 2-3x vise, mozda i vise ne znam tacno, i kada se jednom uleti u crveno nema vise izlaska i ako dugovanje svedem na 0.
 
Kod mene racun za struju dodje izmedju 9-11 000 din, od uredjaja imam 3 protocna bojlera (uglavnom se jedan samo pali) 2 obicna bojlera, 2 tv-a, 2 kompa, 2 zamrzivaca, 3 frizidera i 3 sporeta (mada na jednom se samo sprema za sve) i mnogo sijalica, sto stedljivih sto obicnih ali one koje gore po celu noc samo su stedljive. Ima nas sestoro u kuci (bar 4 tusiranja dnevno).

U selu familija, 2 zamrzivaca,1 frizider, 1 bojler (mozda i 1 protocni) ne koriste sporet vec sve na drva i dodje im isto kao i meni sa svim ovim uredjajima... Isto sestoro u kuci.

Da napomenem nemam one nocne tarife, samo jednotarifno.
 
Jel imas podrum ili garazu da ti se nije tu neko nakacio?

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
imamo u zgradi u prizemlju oko dvadesetak garaža (sastavni su deo zgrade, tj. prizemlja) a imamo i podrum.

videću za početak da dovedem majstora pa polako da vidim šta ne štima (uz to što ću i sam da isproveravam)...
 
Po racunu ti stalno imas oko 1000kw/mesecno.
Ovo je puno cak i za jednu vecu porodicu koja se ne greje na struju.
Zadnjih par meseci imas oko 20%uvecan broj kilovata sto je oko 4000din/mesecno sto znaci sledece:

1.U zadnjih par meseci ste se mozda dogrevali na klimu ako se centralno gasi iznad neke temperature - poveca racun za 2000din)
2.Frizider/zamrzivac ne dihtuje dobro ili je zamrznut pa motor stalno radi (to ti moze povecati racun za 500din/hladnjaku)
3.Bojler ti je pun kamenca pa ne moze da ugreje vodu (bojler se treba cistiti na svakih dve godine) - poveca racun za 500din/mesecno
4.Ako si nabavio neki od velikih lcd/plazma televizora koji rade non stop - oni ti trose od 100-150w/h sto ti je oko 400din/mesecno
5.Neko eksperimentise u kuhinji pa rerna radi non/stop
6.Imas goste koji zive kod tebe :d
7.Uvece poizvadi sve osigurace i zapisi stanje strujomera, posle dva sata proveri da li se stanje promenilo, ako nije onda je neispravan strujomer
8.Proveri sa predsednikom kucnog saveta da li ti se neko fizicki povezao na strujomer (otvorite orman i pogledajte da li ima vise od jedne zice na konektoru, ili se neke od izlaznih zica racvaju)
9.Strujomer je neispravan - posalji zahtev elektrodistribuciji da provere strujomer (dolaze kroz par dana i ubacuju ti u sanduce izvestaj pregleda)
10.Moguca greska u kompjuteru elektrodistribucije - zovi podrsku ili idi da se zalis (ali posle svega gore navedenog)
 
Poslednja izmena:
odlično, hvala ;)
 
grozna prica, nazalost, realna .. ja bi na tvom mestu pod hitno pokusao da otvorim tablu i nadjem svoj sat, onda bi poiskljucivao sve potrosace (ili spustis samo osigurace sve koje imas kod sebe), i gledao da li sat vrti ili stoji .. to prvo, jer realno tesko da pravite toliki racun, makar stalno kuvali pekmez ;)


Zavisi ge se nakacio taj ako se nakacio, ako je imao pristup razvodnoj tabli, gde su svi osiguraci dovoljno je samo da pusti jedan kabl kroz zid(najvise kradja po stanovima).

Kradja je moguca I ispred I iza razvodne table tako da spustanje osiguraca nije merodavno za proveru.
 
Не знам да ли је 1369kWh много или нормално за неку већу породицу која можда има и више потрошача али је код тебе највећи проблем што ти је скоро 90% скупа струја и зато плаћаш много. Ако се не варам, јефтина струја почиње између 22 и 0ч и траје следећих 8 сати па је могуће да је код тебе од 22 до 6 и онда је и не користите. Овде код нас још увек углавном о томе брине уклопни сат па увек могу да видим како је подешено а и има лампица која показује да ли је јефтина струја. Прво то провери и распитај се а врло је могуће да имате неки индикатор у стану о томе.

Да си оне киловате потрошио обрнуто тј скоро 90% јефтина и остало скупа струја, рачун ти не би био ни трећина садашњег.

Ја иначе последњих годину и мало више редовно пратим потрошњу, чак сам неко време свакодневно записивао стање на струјомеру али сам стекао добре навике и сада на десет дана проверим да ли је све у реду. Мајка је то деценијама пратила и каже да никада ниједан киловат није погрешно урачунат, 90% људи не уме да тумачи рачуна.
 
Samo pogasi sve potrosace i posmatraj strujomer...ako nema potrosnje...nema nikoga ko ti krade struju...moraces da menjas navike...pranje i kuvanje po jeftinoj tarifi i sl.
 
Ja mislim da sam ja veliki potreosac struje.Al nisam ni blizu tebe. Cetvoroclana porodica, stan 70m2, centralno grejanje. Non stop upaljen bojler, 7-10ves masina nedeljno, masina za sudove, komp retko gasim torenti, klimu palim i da dogrevam i da hladim, evo i sad mi je upaljena, mesecna potrosnja mi je 600-750kWh
 
Ja tipujem da brojilo nije u redu.Imao slican problem pre 10-tak godina al sa manjim racunom.Tada nas je bilo petoro,svaki dan kupanje(bojler 80L)koji radi non stop,kuvanje,peglanje,mali bojler u kuhinji,ves masina itd...Stan 50m2.Jedan mesec manji racun,sledeci isto tako i cale prijavi slucaj distribuciji,da nebude da krademo struju.Dosli,otvorili i od tada radi normalno.Zdrada je 60-to godiste a i strujomer je to godiste.Moguce da brljavi.
 
Sto se tice jeftine i skupe struje. Tako sam i ja u stanu, mislio da je to od ponoci pa do jutra, i ukljucivao TA pec i ves masinu u to vreme da pere. No jednom sam slucajno razgovarao sa komsinicom i ona kaze da imaju nekog poznanika u ED koji im je promenio taj tajmer i da je jeftina struja bila od 8h do 14h.
Mozda mozes nekako da proveris to.
 
tabla pretpostavljam da ne sme da se otvara bez radnika elektrodistribucije da se vidi da li je neko nakačen iza sata?
Kod mene u soliteru od 18 spratova, na svaka 2 sprata ide po jedna tabla. Komšinica pored čijih je vrata, ima ključ od iste. Nama se desilo da je jedan račun došao duplo veći, tipa 6k umesto 3k, pa sam pisao reklamaciju distribuciji, da je račun veći nego inače, a da ništa nismo menjali u potrošačkima navikama. Oni me zvali da očitam (prepišem) stanje sa brojila i da im javim. Tu se ispostavilo da je neko ("majstor" koji očitava brojila?) lupio random brojku za jeftinu struju, i da nam je na brojilu ~1000kWh manje stanje nego na računu. Javio distribuciji, oni mi poslali izmenjen račun u skladu sa brojkama koje sam ja očitao, i to je to...
Ovaj način je po meni potpuno pogrešan - meni je neko preko telefona poverovao da je moje očitavanje tačnije od očitavanja koje vrši njihov kolega plaćen za to??? Verovatno može samo kod nas tako da se radi...

Što se tebe tiče, prvo proveri da li ti se barem približno slaže stanje na brojilu sa onim na računu; a naravno, i ovo što su već pisali - kad ugasiš sve osigurače, ne bi smelo brojilo da ti se okreće...

Srećno!
 
Мени се слично десило пре неколико месеци, очитали ваљда исто 1000+ па сам ишао да пријавим, на шалтеру попунили рекламацију и рекли да ће неко да дође и поново очита. После неколико дана је стигао исправан рачун. Мислим да чак ови сликају телефонима струјомере, можда је само неко лоше очитао бројеве са слике. Све то је у принципу небитно, могу они теби да за прошли месец наплате 0 али ће следећег да очитају збирно па још може да пређе у неку зону изнад. Ако неко пријави 1000+ и они виде по просечним рачунима да није реално, онда не видим проблем и да на реч промене стање, ионако не губе ништа. Код мене се то дешава са читањем стања воде, ако нема никога ко има кључ од подрума где је водомер, лепо се договорим са овим који чита, он упише углавном претходно стање а ако и није тачно, следећи рачун ће да покрије све.

Ово са познаником који је мењао тајмер је мало неозбиљно, ако и када улове да се то десило, ладно могу да га отпусте а вас дебело казне. Мада не видим да се ту мења тајмер илити уклопни сат, довољно је да помери перца (што је видљиво и прва контрола ће да види то) или да само мало помери време које показује, што се теже уочи. Код мене је пре десетак година био екстра случај, мислим да је у неком страшном мразу (једино са тим сам повезао јер су тих дана биле баш баш хладноће) сат презубио па мерио 8 сати скупе и 16 јефтине. ;) Е ту смо се натрошили јефтине као никад. ;) Све док није стао па су га носили на тестирање и оправили. :( Ипак, мислим да у Београду иде даљинско читање и подешавања па ту нема уклопног сата који то ради него се контролише из централе.


Све у свему, овде постоје два проблема. Један је да прво провериш да ли ти неко краде струју, што се лако уради како је предлагано. Теоретски не верујем да се неко на дивље прикачио јер то може само споља на струјомерима а то се лако уочи. Да повеже иза је много теже, вероватно би морао целу таблу да скида а то већ није лако у домаћој радиности. ;) За почетак искључи све па провери, онда почни и дневно да бележиш стање јер онда знаш шта је радило у последњих 24ч па ћеш отприлике да видиш да ли струјомер ради како би требало. Други део приче је да се распиташ код комшија о термину за јефтину струју јер по овом рачуну би само на тај начин могао да га преполовиш. Једноставно, рапиштољили сте се и трошите само скупу, што је омиљено код електродистрибуција и најбоље обожавају такве кориснике. ;)
 
Sto se tice jeftine i skupe struje. Tako sam i ja u stanu, mislio da je to od ponoci pa do jutra, i ukljucivao TA pec i ves masinu u to vreme da pere. No jednom sam slucajno razgovarao sa komsinicom i ona kaze da imaju nekog poznanika u ED koji im je promenio taj tajmer i da je jeftina struja bila od 8h do 14h.
Mozda mozes nekako da proveris to.

Nije tajmer nego MTK. I to što pominješ je 100% krivično delo, koje se radi u saradnji sa radnicima distribucije, koji očigledno ne snose nikakve posledice.

Ovaj način je po meni potpuno pogrešan - meni je neko preko telefona poverovao da je moje očitavanje tačnije od očitavanja koje vrši njihov kolega plaćen za to??? Verovatno može samo kod nas tako da se radi...

Što ti ne bi verovali, ljudi čitaju stotine brojeva, logično je da pogreše, mogu da vide tvoj prosek potrošnje i da procene da li se uklapa u ono što si im javio. Možeš da ih zezneš za 400-500 kWh koje ćeš svejedno platiti pri sledećem obračunu.
Tamo gde je nivo svesti na malo većem nivou korisnici sami šalju stanje potrošnje, jer je jeftinije i jednostavnije, i za njih, i za distribuciju.
 
Kod mene u soliteru od 18 spratova, na svaka 2 sprata ide po jedna tabla. Komšinica pored čijih je vrata, ima ključ od iste. Nama se desilo da je jedan račun došao duplo veći, tipa 6k umesto 3k, pa sam pisao reklamaciju distribuciji, da je račun veći nego inače, a da ništa nismo menjali u potrošačkima navikama. Oni me zvali da očitam (prepišem) stanje sa brojila i da im javim. Tu se ispostavilo da je neko ("majstor" koji očitava brojila?) lupio random brojku za jeftinu struju, i da nam je na brojilu ~1000kWh manje stanje nego na računu. Javio distribuciji, oni mi poslali izmenjen račun u skladu sa brojkama koje sam ja očitao, i to je to...
Ovaj način je po meni potpuno pogrešan - meni je neko preko telefona poverovao da je moje očitavanje tačnije od očitavanja koje vrši njihov kolega plaćen za to??? Verovatno može samo kod nas tako da se radi...

Što se tebe tiče, prvo proveri da li ti se barem približno slaže stanje na brojilu sa onim na računu; a naravno, i ovo što su već pisali - kad ugasiš sve osigurače, ne bi smelo brojilo da ti se okreće...

Srećno!

Ja sam kod mene u zgradi video coveka iz ED kako ocitava, znaci od ~20 satova on je pogledao 2 max 3 zabelezio i otisao.
Oni verovatno rade po sablonu, vide da si 2 meseca placao toliko posle toga malo povecaju smanje zavisnosti od godisnjeg doba i udri samo.
 
Imam utisak da je ceo sistem pogresan... mislim ta obracunavanja skupa-jeftina,ostavlja prostor za malverzacije na obe strane... kao i ocitavanja...
Sa druge strane narod uglavnom najvise "stedi" na struji,tako sam i ja radio,uvek bio duzan jer nisam mogao da izmirim ceo iznos,iako sam imao 50% manje racune od Makija a mnogo vise trosio... svesna je ED toga ali zarad soc. mira cuti...

U Nemackoj je (po meni) dobro reseno.Uvek ista tarifa,uvek ista cena,ED na osnovu statistike da predlog mesecnog iznosa ali ti odredjujes koliko ces placati struju mesecno,nema ocitavanja strujomera,samo kad "krenes" i na obracunima.
1 godisnje ide obracun,ako si vise placao,vrate visak para.Ako manje,doplacujes... Npr meni je predlozeno 70e,placam 100e.Kada dodje obracun,vratice mi visak para i oni automatski spustaju mesecnu naplatu na osnovu proseka od 1 godine.Ako si kojim slucajem duzan (ne samo sa ED,vec sa svima) dogovoris se da vracas dug na nekom smesnom nivou i cepas dalje...

Ali,lako je u Nemackoj gde bez problema platis struju... meni Makijev racun bio pola plate,posle se ceskas iz cega ces ziveti...
 
Meni je oko 15-18k sad u zavisnosti od zime napolju. Imajte na umu da grejem oko 120m2 i to bas grejem (budzio sam neki hibridni sistem gas+struja). Ranije dok sam se grejao samo na gas struja je bila 6-8k
 
Grejači su vam najveći potrošači(bojler,mašina za veš,rerna,šporet,)
Klima uzme 1 a da 3,tako da to oma prekrižite.....jedino ako neradi na 24/7 na 33 stepeni po zimi
Ove nove ploče,steklokeramičke su 2x veći potrošači od običnih
Kod mene bojler radi(uključen) non stop,jeftinije je malo dogrejat vodu nego palit gasit
60 emra na mesec,svakog Marta obračun,oko 100 emra za doplatit
Nemam škrinju,nemam plazmu,jedino kafetisanje je kod nas skupo.....toga ima puno :p
 
Prosecna porodica od 4-5 clanova ne moze da potrosi vise od 500-600kw (ako se ne greje ili dogreva na struju).
1400Kw bi trosila porodica kada bi se grejala na TA ili kalorifer.
 
Poslednja izmena:
Hehe, 1400 :D Šta kažeš na 2200 u zimskom periodu sa 3 TA peći :D Sad je nešto niža jer smo se prebacili na klime, mada i dalje rade bar dve TA peći, ali mislim da je leti sa klimama račun oko 100€
 
Nazad
Vrh Dno