Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Meni su savetovali da izbegavam pptp, kažu da je bezbednost slaba. Ja koristim ipsec, ali treba i server to da podrži (ako se koristi ruter u klijent vpn modu). Opet, treba gledati za koji protokol ruter ima hardversku podršku da bi sve radilo brzo.

Edit: Mikrotik je dobio i Zerotier podršku kome to treba.
 
Ne znam kako vam nije dosadilo da mikrotik hap preporučujete, ali kad se setim koliko sam se napatio da ga vratim u sred korone i policijskog časa. i kako ta kutijica ima najgori WiFi koji sam ja u životu video, sve ostalo pada u vodu, a ne mrzi me ni da na svakoj strani ponovim - ako vam treba WiFi, bezite od mikrotika.
Zaista mi je zao sto nisam lepo dokumentovao sve to, pa da ne ponavljate više, ali na 5m kroz jedan gipsani zid, WiFi ni za mail.

Edit: meni VPN služi samo za eon, tako da su mi performance važnije od security.
 
Može li preporuka za wifi ruter u cenovnom rangu od 2-3k din? Ništa specijalno od funkcija, samo da se supernovin net proširi u drugi deo kuće. Doveden je lan kabl do tog dela.
 
Ne mamite me da procackam i to cudo :p
 
Ovde je upola jeftiniji nego u srbiji, ako nastavite da me pravite blesavim, kupicu još jedan, izmericu ga pored tplinka ax20 I providerovog dlink hg, I onda cu ga razbiti čekićem svečano i staviti sve zajedno na YouTube.
Bukvalno sam stigao do toga da više nikad ništa ne kupim što dobijem preporuku na ovom forumu nego sve kontra.
 
Ovde je upola jeftiniji nego u srbiji, ako nastavite da me pravite blesavim, kupicu još jedan, izmericu ga pored tplinka ax20 I providerovog dlink hg, I onda cu ga razbiti čekićem svečano i staviti sve zajedno na YouTube.
Bukvalno sam stigao do toga da više nikad ništa ne kupim što dobijem preporuku na ovom forumu nego sve kontra.

Mikrotik sam preporučio za VPN, u kome WiFi nije ni pomenut.

Moje iskustvo sa MT WiFi je posredno (imam odvojene AP za wifi), ali opet, osim tebe, nisam čuo da ljudi imaju ili su imali toliko problema sa WiFiem.

Ako uspeš da uradiš neko merenje, svakako podeli rezultat biće korisno svima.

ubr, sad vidim gde živiš. Da nije, iz nekog razloga, wifi deo drugačiji na Mikrotikovima tamo drugačiji nego za Evropu?
 
Može li preporuka za wifi ruter u cenovnom rangu od 2-3k din? Ništa specijalno od funkcija, samo da se supernovin net proširi u drugi deo kuće. Doveden je lan kabl do tog dela.
Tenda AC 10 kod Mađara
 
Problem je bio u Srbiji. Legalno kupljen u sred onih policijskih časova i čuda kad mi je trebao normalan WiFi za rad od kuce. Nit su radnje radile, ni banke, a ni kurirske službe, napatio sam se strava jedna, prvo da ga dobijem, onda da ga vratim :( uzeo za iste pare tplink c7, nije stucnuo. Ni na kp ništa nije moglo da se kupi, to je ono kad ni muva nije mogla preko granice...

Elem odmah mi je bilo jasno da mi treba 1,2 ac-a, ali niti sam imao gde da ih uzmem, niti gde da ih uglavim (sledeći stan će imati adekvatne lan kablove odmah, pa ili mesh ili ac u svakoj sobi).

Sad sam na tajlandu. Ovde sam uzeo tplink ax20, sad su izbacili ax23, a onaj ax73 je definitivno bb za stan. Sve nabrojano je od 60 do 90e (kao akcijske cene, ali uvek su negde neke akcije...). Koliko sam cackao, kanali su isti kao kod nas, mislim da su i dozvoljene snage iste.

Vidim da je mikrotik izbacio i ac3, nemam pojma sta su razlike.
 
^verovatno si imao ili felerican primerak ili lose podesen wireless na mikrotiku.

Generalno za uredjaj sa integrisanim antenama meni se dosta dobro pokazao, jaci wifi signal hvatam sa hap lite nego sa npr xiaomi 4a(na 2.4g jer hap lite nema 5g) u kuci sa debelim zidovima...

Hap ac3 je dobio externe antene 5.5dbi za 5ghz sto nebi trebalo da je lose(na hap ac2 su cini mi se 2.5dbi) a pored toga nesto noviji procesor i vise rama i prostora + poe in i poe out ..
Nisam jos imao prilike da ga isprobam i uporedim sa necim drugim...
 
Ne mož biti da je bas tako loše podešavanje kako je kod mene radio. Jedino ako su zaboravili da ugrade antene u moju kutiju ;)
Ac3 je duplo veći od ac2, ako ne i vise. Znači skontali su i sami da nemoz bez antene.

Evo mogu da kupim Ac3 I tplink ax73, pa da se kladimo šta će bolje da radi?

Edit: evo ne moram. Tplink c6, koji je na granici entry igračke je u svakoj varijanti bolji i od ac2 i Ac3. I na kraju je preporuka uzmi mikrotik od 250e ili mu stavi koji (tplink) ap.
https://forum.mikrotik.com/posting.php?mode=quote&f=7&p=868561
A ax standard ni na vidiku?
 
Poslednja izmena:
Pa mislim da poredjenje ne moze biti realno, jer glavni adut tog tp linka je wifi a mikrotika opcije, podesavanja, vpn i drugo gde je wifi vise u drugom planu... ali daleko od toga da je bas toliko los kako se kod tebe pokazao(bar na osnovu mog iskustva sa njihovom opremom).. da li je felerican primerak bio ili sta - ne znam ali jednostavno nije toliko lose..
 
Baš tako, kome treba običan ruter koji treba da opsluži 10-15 klijenata na wifi, ne treba da gleda Mikrotik. Za druge upotrebe po meni je Mikrotik približan enterprise rešenjima. Opet, ja koristim Mikrotik hap AC2 + ubiquiti Ap AC Lite, radi sve savršeno, preko 30 klijenata na wifi, 4 na lan, poveliki saobraćaj pravim i unutar mreže i van, i uptime se meri mesecima, zaboravim da postoje. Ovo je prilično entry level rešenje od ova dva brenda, ali za 150e ja sam prezadovoljan.
 
Obrati paznju na naziv teme - Koji Wi-Fi ruter uzeti?
Kad napravite temu sta da uzmem da imam najvise opcija da budzim, e tu sam siguran da ce da pobedi (u moje vreme je ddwrt na linksys wr54gl bio zakon :D)

I daxy sad isto kaze ac2+ap za 30 klijenata - znaci nemam ja nista protiv, ali nemojte kad neko pita sta da uzmem za STAN umesto SBB-ovog HG-a da imam normalan Wifi da mu kazete AC2.
 
Baš tako, kome treba običan ruter koji treba da opsluži 10-15 klijenata na wifi, ne treba da gleda Mikrotik. Za druge upotrebe po meni je Mikrotik približan enterprise rešenjima. Opet, ja koristim Mikrotik hap AC2 + ubiquiti Ap AC Lite, radi sve savršeno, preko 30 klijenata na wifi, 4 na lan, poveliki saobraćaj pravim i unutar mreže i van, i uptime se meri mesecima, zaboravim da postoje. Ovo je prilično entry level rešenje od ova dva brenda, ali za 150e ja sam prezadovoljan.

Ovo je upravo resenje koje i ja koristim, doduse kod mene je rb960pgs(4x poe out pa mi je bilo mnogo manje cimanje za napajanje ubiqitija bez poe adaptera, injectora itd) + 2x ubiquiti ac ap lr, za mene najbolje resenje bukvalno ne znam da li sam ikada ista dirao otkad je postavljeno sve...

hap ac2/3 je sasvim korektno resnje za stan nekome ko nece da uzima ubiquiti + mkt kombinaciju a potrebne su mu nesto naprednije opcije + solidan wifi
 
Poslednja izmena:
de-der, da smanjimo prepucavanja? :)
čekamo sledeće "koji WiFi" pitanje
 
Prvi post na koji je odgovor bio Mikrotik je kada je čovek tražio ruter za VPN. Dakle, nije pitanje bilo koji ruter da nakačim iza SBB hg, da imam net na 3 telefona, već nešto malo ozbiljnije, ali nije bilo preciznije objašnjeno za kakav VPN.

Ono što meni Mikrotik super radi je sledeće. Imam eon Smart TV app i MTS optiku. Ne rade mi united group kanali. Napravljeno pravilo da se obeleži saobraćaj prema eon serverima. Napravljen vpn tunel do provajdera u Srbiji koji je očigledno u SBB mreži. Sav obeleženi saobraćaj ide kroz VPN tunel, a ne sav saobraćaj, što bi bilo bezveze i sporo. Dalje, obeležava se sav saobraćaj sa televizora koji nije prema eon serverima i ide preko Irske, zbog Netflixa, tamo je najveći izbor sadržaja.

Imam VPN server da pristupim kućnoj mreži kada treba, da vidim nas i sl.

I sve to namešteno jednom i ne pipa se, nema promena kada mi treba eon, kada mi treba Netflix, kada nešto deseto... E za moj slučaj je Mikrotik top.
 
Ja imam pomenuti hAP ac², a pre njega sam imao hAP lite TC i kad sam uzimao ruter, prvenstveno mi je bilo bitno da ruter stabilno radi. Mozda su MT ruteri overkill za moje potrebe, ali stabilnost u radu i kvalitetu veze mi je najbitnija, te stoga bih se uvek pre odlucio za njih nego ostale. Takodje, sa Ubiquiti opremom imam jako lepa iskustva, ali izgleda da oni ne rade klasicne kucne rutere.
 
Da ne zamaram sa detaljima, evo problema ukratko (proceeds to write a book) :
SSB net, 100/10 eon paket, modem EVW32C-0N
Iz modema jedan kabal ide u TV, drugi ide u susednu sobu gde trenutno stoji uzasan ruter TL-WR740N, iz kojeg ide u tenda ruter za lokalnu mrezu koju ja koristim za sebe (sprat ispod, kablom povezano). Na TL-WR740N je nakaceno brda ljudi (telefoni, laptopovi, svasta nesto).
Treba mi predlog koji ruter uzeti do 50-60e plafon da ima solidnu pokrivenost (2.4ghz je dovoljno, prednost da ima dual, pod solidnu pokrivenost mislim da stoji u centru kuce, da pokriva sve sobe (sve dele jedan zid sa hodnikom u kojem bi se ruter nalazio), i po mogucstvu da pokrije sprat ispod), i da ima dobar bandwidth (citaj 1Gb LAN pa navise).
Iskljucio bi kompletno wifi iz modema zato sto je toliko los da mu je jedina funkcija da zauzme i ovako tesne kanale za 2.4 mrezu.
Ako treba jos informacija, samo kazite koje. Svi predlozi su dobrodosli (vise rutera, mesh varijanta, menjanje bilo cega, provuci kabal efektivno bilo gde i slicno).
 
Na akciji

Mi Ruter AX1800

4400rsd

Jel vredi u odnosu na cudy wr1300, koji sam planirao? Cudy je 3800.
 
Na akciji

Mi Ruter AX1800

4400rsd

Jel vredi u odnosu na cudy wr1300, koji sam planirao? Cudy je 3800.
Da ne dužim, jel' ovo najbolje rešenje za 4990 din (za koliko sam ga ja našao)?

Ništa zahtevno, treba da pokrije signalom stan od 75m2, da bude stabilan signal u svim sobama, što mi ovo SBB smeće ne obezbeđuje, par uređaja (korisnika) istovremeno (dva telefona, jedan TV)...

EDIT: Ruter ne bi bio idealno pozicioniran (pogledati sliku radi rasporeda soba, zanemariti skiciran nameštaj jer nije taj raspored), sadašnji ruter je na mestu crvene tačke (a biće i budući jer mora biti uključen u njega) i u praksi je problem soba 6, gde je signal loš i puca...

Plan111.jpg
 
Poslednja izmena:
Da ne dužim, jel' ovo najbolje rešenje za 4990 din (za koliko sam ga ja našao)?

Ništa zahtevno, treba da pokrije signalom stan od 75m2, da bude stabilan signal u svim sobama, što mi ovo SBB smeće ne obezbeđuje, par uređaja (korisnika) istovremeno (dva telefona, jedan TV)...

EDIT: Ruter ne bi bio idealno pozicioniran (pogledati sliku radi rasporeda soba, zanemariti skiciran nameštaj jer nije taj raspored), sadašnji ruter je na mestu crvene tačke (a biće i budući jer mora biti uključen u njega) i u praksi je problem soba 6, gde je signal loš i puca...

Pogledajte prilog 319683
Repeater u sobu 4 ili 5. Debeli zidovi, dijagonalno, stub na sred stana, šanse nema da jedan uređaj na drugom kraju stana lepo pokrije, pogotovo jeftin.
 
Repeater u sobu 4 ili 5. Debeli zidovi, dijagonalno, stub na sred stana, šanse nema da jedan uređaj na drugom kraju stana lepo pokrije, pogotovo jeftin.
Preporuka, model?

EDIT: Uz napomenu da na osnovu jednog posta i dalje ne odusajem od rutera, jer koliko vidim sa iole boljim ruterom ljudi rešavaju problem...
 
Nazad
Vrh Dno