Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ovaj quad-core pokriva mi kuću od 300m2 u tri etaže i deo dvorišta oko kuće (1m - 1,5m) što nijedan ruter do sada koji sam posedovao nije ispunjavao plus maksimalna brzina paketa putem wi-fi konekcije (150 - 50 Mbps).
Pokrivenost nije sve daleko od toga...
A to što izdržava brzinu od samo 150Mbps i nije za neku hvalu (za uređaj); evo meni je gotovo bitnija brzina između uređaja (jer ih servisiram pa premeštam programe i instaliram sa drugog PC a na npr laptop) + uz internet od 500Mbps, taj bi umro makar bio i na metar od njega! ;)
Znaš šta imaš rutere u cenovnom rangu od 600€ i više ali ovaj sjajno obavlja svoj posao za 120€ tako da ne vidim bilo kakvu potrebu za ulaganjem još 480€ da bi papirološki imao specifikacije koje nikada neću iskoristiti u praksi
Evo ja (i verujem mnogi) hoćemo..
Ruter je nešto što treba da traje bar 5 godina, isplati se dati malo više para da vas posle ne boli glava. Na tu temu, vremešni Asus RT-AC68U se dobro drži sa 27 klijenata (11 wired/16 wireless) :)
Upravo tako! (vremešan, ali mu vidi cenu! To je i dalje pristojan ruter, a ima i AX naslednika ;) )
Za kucne uslove predlazete rutere od 200+eur. Pa nema da snabdevamo ceo komsiluk internetom, 100 uredjaja istovremeno ili sta znam.
256mb nije dovoljno, quacore je preslabo.
Kuca nije firma ili kafic pa da obavezno mora neki "vrhunski" ruter or 200eur.
Da, ako misliš da ti radi sa sve više uređaja i nekim budućim bržim paketom sve to uz domet, i to neko makar malo duže vreme, itd.
 
Pokrivenost nije sve daleko od toga...
A to što izdržava brzinu od samo 150Mbps i nije za neku hvalu (za uređaj); evo meni je gotovo bitnija brzina između uređaja (jer ih servisiram pa premeštam programe i instaliram sa drugog PC a na npr laptop) + uz internet od 500Mbps, taj bi umro makar bio i na metar od njega! ;)

Evo ja (i verujem mnogi) hoćemo..

Upravo tako!
Kupi ako imaš potrebe ja nemam ovaj ekstra radi posao
 
Kupi ako imaš potrebe ja nemam ovaj ekstra radi posao
Ma to je jasno da tebi (za sada, sa tim paketom) valja, i nema tu ničega pogrešnog.
Poenta je što se neki ovde uređaji odmah okarakterišu vrhunskim samo jer toj osobi vrše posao - e to je pogrešno! I @mitar1982 je to dobro rekao..
 
Vrhunski za mene ne tehnički vrhunski jer svakako ima daleko boljih po specifikacijama ruteri i naravno cenovno skuplji.
Sve zavisi kakve su vam potrebe i lokacija gde će raditi (kuća, firma itd.)
 
držite se teme: preporuke modela rutera a prema iznetim zahtevima, potrebama, uslovima i budžetu

hvala na razumevanju
 
Evo da se makar ja vratim na temu (sorry! 😅).
Moja preporuka bi bila da neko bude duže vreme od makar par godina (5+ ?) miran (može i pandan drugih marki po specifikacijama - ali ih ja ne pratim) su tipa RT-AX82U ili RT-AX58U kao minimum, RT-AX86U optimum, i raskalašno (ko ima love) RT-AX88U.
 
Ako je meni zadovoljava potrebe Ont ruter za Mts optiku, da li su ruteri do 5000 bolji ili lošiji?
 
Ako je meni zadovoljava potrebe Ont ruter za Mts optiku, da li su ruteri do 5000 bolji ili lošiji?
Da se baš ne kladim, ali otprilike bi mi bila procena isti-slični (možda i gori?).
Tek 100€+ (realno od 150€+) su bolji
 
Evo da se makar ja vratim na temu (sorry! 😅).
Moja preporuka bi bila da neko bude duže vreme od makar par godina (5+ ?) miran (može i pandan drugih marki po specifikacijama - ali ih ja ne pratim) su tipa RT-AX82U ili RT-AX58U kao minimum, RT-AX86U optimum, i raskalašno (ko ima love) RT-AX88U.
Znači tvoja preporuka je da za ruter treba minimum 200eur a optimum 300eur?

baš sjajna preporuka, bravo 👍
 
ax86u
Kod:
~ >>> iperf3 -c branimirs-air -p 4670
Connecting to host branimirs-air, port 4670
[  5] local 192.168.101.100 port 51806 connected to 192.168.101.232 port 4670
[ ID] Interval           Transfer     Bitrate         Retr  Cwnd
[  5]   0.00-1.00   sec  83.5 MBytes   700 Mbits/sec    0   3.17 MBytes
[  5]   1.00-2.00   sec   101 MBytes   849 Mbits/sec  122   2.88 MBytes
[  5]   2.00-3.00   sec   101 MBytes   849 Mbits/sec    0   3.09 MBytes
[  5]   3.00-4.00   sec  98.8 MBytes   828 Mbits/sec   48   2.30 MBytes
[  5]   4.00-5.00   sec  98.8 MBytes   828 Mbits/sec    0   2.42 MBytes
[  5]   5.00-6.00   sec   102 MBytes   860 Mbits/sec    0   2.51 MBytes
[  5]   6.00-7.00   sec  96.2 MBytes   807 Mbits/sec    0   2.59 MBytes
[  5]   7.00-8.00   sec  98.8 MBytes   828 Mbits/sec    0   2.64 MBytes
[  5]   8.00-9.00   sec  80.0 MBytes   671 Mbits/sec    0   2.67 MBytes
[  5]   9.00-10.00  sec   100 MBytes   839 Mbits/sec    0   2.69 MBytes
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[ ID] Interval           Transfer     Bitrate         Retr
[  5]   0.00-10.00  sec   961 MBytes   806 Mbits/sec  170             sender
[  5]   0.00-10.02  sec   955 MBytes   800 Mbits/sec                  receiver

iperf Done.
 
Znači tvoja preporuka je da za ruter treba minimum 200eur a optimum 300eur?

baš sjajna preporuka, bravo 👍
Takve su cene kakve su, nisam ih ja stvarao, i da previsoke su to se slažem.
I nisam se u preporuci njima ni rukovodio već samo specifikacijama i performansama. A i napisao sam da neko bude miran 5+ godina.
 
Znači tvoja preporuka je da za ruter treba minimum 200eur a optimum 300eur?

baš sjajna preporuka, bravo 👍
Pa zato se i zove preporuka. Ti imaš sigurno telefon koji košta bar 400-500€ ako ne i skuplji. Reci mi koja je logika plaćati za ruter koji je bitniji od telefona 40€ i pri tom se koristi 5-10 god.?
 
RT-AX58U i ruter koji sam ja naveo HUAWEI AX3 6+ (quad-core) verzija su pljunuti isti u specifikaciji, a cena HUAWEI jeftiniji za celih 6000din.
Ala Asus bije po ušima kao da su monopolisti u svetu proizvodnje rutera

I tačno je što ovde kažu DOBAR I DUGOTRJAN ruter od 150/200€ pa naviše sa cenom

Sve ispod toga je krš i bacanje para
 
  • Like
Reagovanja: mdm
RT-AX58U i ruter koji sam ja naveo HUAWEI AX3 6+ (quad-core) verzija su pljunuti isti u specifikaciji, a cena HUAWEI jeftiniji za celih 6000din.
Ala Asus bije po ušima kao da su monopolisti u svetu proizvodnje rutera
Cena im je relativno ista, samo što je ovaj Huawei trenutno na akciji od -7.000.
 
Pa ono nije samo to Asus ima duplo RAM-a. Imas mogucnost da stavis Entware, instaliras squid i filterises reklame na nivou rutera. To na Huawei ne mozes...
Da li stvarno misliš da te tehnologije znače većini?
Ja sam prezadovoljan mojim ruterom i sigurno ga neću menjati bar što kažu 5god.
A svako sebi neka izabere model prema svojim potrebama i tehnologijama koje će koristiti tako da srećna im kupovina.
Drugo ograničavam se za ruter u kućnoj varijanti tako da ovo vrši posao
 
Da li stvarno misliš da te tehnologije znače većini?
Pa ono VPN je postao nuzda, zbog natovanja. Mnogo je jednostavnije da radi na nivou rutera, nego da se
stavlja posebno na svakog klijenta. Osim toga free VPN varijante obicno imaju ogranicenje koliko moze konekcija
sto nije issue kad radi na nivou rutera...

edit:
inace ljudi kupe ruter pa im stoji ko cigla jer ne umeju ni osnovno da nasetuju. Imao sam prilike da se uverim...
 
VPN kao tvoj kućni VPN kada se kačiš spolja? Ili VPN da se od kuće kačih na nekog VPN provajdera? A šta ako nećeš da svi klijenti idu preko VPN, može da se filtrira koje hoćeš da idu koji ne?
 
Pa ono VPN je postao nuzda, zbog natovanja. Mnogo je jednostavnije da radi na nivou rutera, nego da se
stavlja posebno na svakog klijenta. Osim toga free VPN varijante obicno imaju ogranicenje koliko moze konekcija
sto nije issue kad radi na nivou rutera...
Natuju samo najveći provajderi u zemlji koji su mahom u većim gradovima.
Šta je sa nama ostalima u manjim mestima i selima zašto bi se uopšte time opterećivali?!
A kao što rekoh svako neka sebi izabere ruter po potrebi jer svakome je različit i prostor i broj klijenata i način korišćenja interneta i mreže generalno.
 
Da li stvarno misliš da te tehnologije znače većini?
Ja sam prezadovoljan mojim ruterom i sigurno ga neću menjati bar što kažu 5god.
A svako sebi neka izabere model prema svojim potrebama i tehnologijama koje će koristiti tako da srećna im kupovina.
Drugo ograničavam se za ruter u kućnoj varijanti tako da ovo vrši posao
Evo ja da ti potvrdim:
Uklanjanje reklama je značajna opcija već neko vreme.
Takođe, VPN je sve značajnija stvar i realnom životu.

VPN kao tvoj kućni VPN kada se kačiš spolja? Ili VPN da se od kuće kačih na nekog VPN provajdera? A šta ako nećeš da svi klijenti idu preko VPN, može da se filtrira koje hoćeš da idu koji ne?

Bilo bi sjajno kada bi dobili temu o tome, ovde na forumu!
Eto mesta za inicijativu (kako vreme da se utroši korisno) umesto za prepirku (obično beskorisno utrošeno vreme).

Natuju samo najveći provajderi u zemlji koji su mahom u većim gradovima.
Šta je sa nama ostalima u manjim mestima i selima zašto bi se uopšte time opterećivali?!
A kao što rekoh svako neka sebi izabere ruter po potrebi jer svakome je različit i prostor i broj klijenata i način korišćenja interneta i mreže generalno.
U tom slučaju, kao što je gore neko spomenuo - ruter sa slabijim "karakteristikama" će raditi odlično. Nema ometanja, manji broj uređaja... Najbitnije je da se opišu uslovi u kojima bi se koristili i da se na osnovu toga dobije preporuka potkrepljena nekim iskustvom (a la Falcon) ili makar teorestskim znanjem.
 
Poslednja izmena:
Evo ja da ti potvrdim:
Uklanjanje reklama je značajna opcija već neko vreme.
Takođe, VPN je sve značajnija stvar i realnom životu.
Za koliki procenat korisnika?
Onaj ko je natovan?
Kao što rekoh to rade samo veliki provajderi kod nas gde su korisnici uglavnom u najvećim gradovima.
Šta je sa ogromnom većinom u 90% manjih sredina?
 
Ja sam u "manjoj sredini", selo pored Beograda pa sam natovan.
YBM Klaudfler gde stigne, ne mogu da koristim moje mašine kao servere... VPN preko rutera bi mi dobro došao.
Ovde u ulici (EDIT: bolje reći naselju) svi koji koristimo kablovsku smo natovani, mali broj korisnika je ostao na lošoj telekomovoj ADSL infrastrukturi.

Poneta je da si ti ubeđen da ima 90% korisnika kojima nije potreban VPN ali na osnovu čega ti to zaključuješ? Na osnovu svog ugla gledanja?
 
Ja sam u "manjoj sredini", selo pored Beograda pa sam natovan.
YBM Klaudfler gde stigne, ne mogu da koristim moje mašine kao servere... VPN preko rutera bi mi dobro došao.
Ovde u ulici (EDIT: bolje reći naselju) svi koji koristimo kablovsku smo natovani, mali broj korisnika je ostao na lošoj telekomovoj ADSL infrastrukturi.

Poneta je da si ti ubeđen da ima 90% korisnika kojima nije potreban VPN ali na osnovu čega ti to zaključuješ? Na osnovu svog ugla gledanja?
Ok koja kablovska je u pitanju?
Neko od prva tri operatera koji ima milionski broj korisnika?
Svi manji pa čak i srednji po veličini operateri/provajderi (ispod 100000 korisnika) ne natuju svoje korisnike
 
Gorane samo u Beogradu imas skoro 2 mil. ljudi, koliko mislis da postoji korisnika kablovskog interneta. Svi su iza CG-NATa. Svi ce na kraju preci na CG-NAT.
 
Nazad
Vrh Dno