Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Gde ovde pise da nije AX?
E2CCCA5A-DDA3-4FF8-B719-B8B5F5202039.png
 
Po ceni bas ne bih rekao da je "krs"... 30k kosta ako se ne varam.
Ovaj "moj" je po svim karakteristikama dosta bolji, plus podrzava AX standard a i duplo je jeftiniji.

Ti vidim imas iPhone 12.. koji takodje podrzava AX.. Zasto ne ides na AX standard? Uverio sam se svojim ocima kakav monstruozan protok imaju na AX konekciji iPhone 12 i iPad Pro ??

Taj tvoj je ok, ali nije se bas proslavio na WiFi testu : https://dongknows.com/tp-link-archer-ax73-ax5400-router-review/
Plus ima duplo manje RAM memorije od Asusa RT-AX86U, i jedno jezgro manje.


@Apple Uzmi opusteno taj RT-AX86U, ja ga imam i odlican je.

https://dongknows.com/best-wi-fi-6-routers/

The Asus RT-AX86U is currently the best Wi-Fi 6 router on the market. All things considered.
 
Ne znam al nesto nisam ljubitelj Netgear marke. Nisam ga nikad imao da se ne lazemo al dosta drugara nije bilo zadovoljno sa tom markom.
 
Možda su imali osnovne modele?

To je kao kad bi rekao Samsung pravi loše telefone, jer je A20 loš telefon :)
 
Nighthawk modeli.
 
Ja sam zadovoljan kako radi Nighthawk R6400v2, ali sam nezadovoljan sto sam primetio da su se neki feature-i izgubili iz softvera kroz updates. Takodje stvari koje uz Asus stizu uz ruter besplatno, kao AiProtection i Parental Control, se naplacuju dodatno uz Netgear kroz Disney Circle i Netgear Armor. Ne koristi to previse ljudi, ali je fuj.
 
Da, u pravu si, izvini.. nesto sam na New Egg-u gledao uporedne karakteristike i nesto se zbingovalo... sada vidim da ima AX i kod njih za tu seriju!
Taj tvoj je ok, ali nije se bas proslavio na WiFi testu : https://dongknows.com/tp-link-archer-ax73-ax5400-router-review/
Plus ima duplo manje RAM memorije od Asusa RT-AX86U, i jedno jezgro manje.


@Apple Uzmi opusteno taj RT-AX86U, ja ga imam i odlican je.

https://dongknows.com/best-wi-fi-6-routers/
Jeste, sve si u pravu. Samo jesi video cenu???
Mozes tri ova moja da uzmes za cenu jednog Asusa? Jel bas tolika razlika u kvalitetu i performansama?
 
OK, hvala... porucio sam ga, stici ce danas, pa cemo izmeriti protok i okaciti rezultat ovde :)
Koliko god da nisam siroma', bas mi je bez veze da dam za ruter 300+ evra!
Isto kao sto ne bih kupovao ruter od 20€ :)

Ali hajde prvo da probamo... i onako, kada izadje ovaj "6e" standard na 6GHz, morace da se zameni, jer ce to biti standard za narednih 10 godina!
 
Poslednja izmena:
Vidi, ti uvek mozes od nekog racunara da napravis ruter u rangu mnogo skupljih za 100 EUR.
 
Stigao mi danas AX3600 i već planiram da ga vratim. Može da pokrije samo sprat kuće. U prizemlju samo jedna crta. Probao sam sva moguća podešavanja ali bez uspeha.
Ima li neko predlog šta da uzmem. Mislio sam da je 7 antena dovoljno za omanju kuću ali džaba.
 
Uvek je bolje uzeti neki kršteni "žičani" ruter + 2 ili više AP, bolje će pokriti prostor od tih "gejmerskih" rutera.

Ili nešto tipa ovi prosumer SDN, ako je Ubiquiti skup, onda recimo TP link Omada, ruter+kontroler(+switch ako je potreban)+ 2 AP za početak. Ili neka kombinacija recimo mikrotik ruter + Ubiquiti ili TP link APovi,
 
Zašto li većina misli da je sam BROJ antena sinonim i za šta...?? :rolleyes:😂
Jebiga zalete se ljudi. Kad vidiš ruter uživo misliš da može sve ali ispadne klasična obmana. Dobar je on za npr. neki veći prostor gde će biti dosta uredjaja zakačeno ali za prolaz kroz prepreke je loš.
 
@Alex

I meni je na spratu iznad rutera signal sa jednom crticom, ali je ~70Mbps. Mislim da je malo nerealno ocekivati da ce jedan ruter/AP pokriti kucu sa punim signalom svuda.

Edit:

Pomesao sam nesto izgleda, davno sam testirao jer ne koristimo taj sprat. Sa Mi 10T Pro, na spratu gde nije ruter, imam 100-450Mbps u zavisnosti od lokacije na spratu. 70Mbps imam na kapiji koja je 10ak metara udaljena od kuce :D
 
Poslednja izmena:
@Alex

I meni je na spratu iznad rutera signal sa jednom crticom, ali je ~70Mbps. Mislim da je malo nerealno ocekivati da ce jedan ruter/AP pokriti kucu sa punim signalom svuda.
Najgore što sam pre njega imao neki stari TP-link koji nije imao problema sa signalom. Pa su mi iz tog razloga očekivanja bila velika. Sad ću najverovatnije ili praviti mesh ili neku kombinaciju sa AP.
 
@Alex

Editovao sam poruku, baci pogled opet.

Nesto se cudno kod tebe desava, koja jacina signala ti je podesena?
 
Zašto li većina misli da je sam BROJ antena sinonim i za šta...?? :rolleyes:😂
tesko ce kucu pokriti sa ruterom koji ima integrisene antene ili 1-2 antene,
tako da broj antena itekako ima smisla ako treba da pokrijes neku vecu kucu.

@Alex
meni tenda AC11 za sada najbolje pokriva i kucu i oko kuce (250m2), nije svuda idealno ali to je najbolje sto sam dobio sa jednim ruterom

jako bitno je i gde si postavio ruter, nemoj da to bude u prizemlju.
 
@Alex

Editovao sam poruku, baci pogled opet.

Nesto se cudno kod tebe desava, koja jacina signala ti je podesena?
Sad videh poruku. Da mi je tako ne bih ga menjao. Čačkao sam razna podešvanja ali nisam postigao neki rezultat. Kako je kod tebe podešeno. Da probam da prekopiram bar.
tesko ce kucu pokriti sa ruterom koji ima integrisene antene ili 1-2 antene,
tako da broj antena itekako ima smisla ako treba da pokrijes neku vecu kucu.

@Alex
meni tenda AC11 za sada najbolje pokriva i kucu i oko kuce (250m2), nije svuda idealno ali to je najbolje sto sam dobio sa jednim ruterom

jako bitno je i gde si postavio ruter, nemoj da to bude u prizemlju.
Ruter je na spratu postavljen. Probao sam razna podšavanja ali bez uspeha. Baciću pogleda na Tenda AC11, mada vidim da ima i AC15 po ceni AX3600.
 
tesko ce kucu pokriti sa ruterom koji ima integrisene antene ili 1-2 antene,
tako da broj antena itekako ima smisla ako treba da pokrijes neku vecu kucu.
Ne, totalno pogrešno!!
Broj antena veze nema sa pokrivenošću i/ili kvalitetom signala (tj. koliko one imaju dB), tj. sa njihovim specifikacijama. A i sam ruter naravno igra veoma veliku ulogu kakav signal i šalje anteni...
Signal se ne sabire u odnosu na broj antena :ROFLMAO: (samo brzina, tipa 2x2 ili 4x4...). A viđao sam integrisane u boljih modela (u kućištu rutera) koje su mnogo boljeg signala i dometa nego kod jeftinih rutera sa 8 spoljašnjih... ;)
 
Poslednja izmena:
@Alex
Sva podesavanja vezana za Wi-Fi su na slici u prilogu. Da li si probao kanal da promenis?

Kad predjes na drugi sprat, da li se povezuje na 2.4GHz ili 5GHz? Ako je 5GHz, zato je i takav signal.
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-06-23-11-15-57-367_com.xiaomi.router.jpg
    Screenshot_2021-06-23-11-15-57-367_com.xiaomi.router.jpg
    84.4 KB · Pregleda: 28
@Alex
Sva podesavanja vezana za Wi-Fi su na slici u prilogu. Da li si probao kanal da promenis?

Kad predjes na drugi sprat, da li se povezuje na 2.4GHz ili 5GHz? Ako je 5GHz, zato je i takav signal.
Da tako je i kod mene bilo podešeno. Menjao sam i kanale, frekvencije, palio compatibility mode ali ništa. O 5GHz mogu samo da sanjam ako nisam na istom spratu. 2.4 ima jednu crtu u prizemlju ali samo u prostoriji koja je ispod rutera.
 
@Alex

Cudno bas. Kod mene je kuca (garaza u sklopu kuce, ukupna povrsina 230 kvadrata) cela pokrivena ovim ruterom, doduse ruter je na bas dobroj poziciji pa mozda zato i moze da pokrije sve ovo. Naravno, u garazi i dvoristu nije bitan toliko kvalitet signala, koliko da ima signala, 60-70Mbit je sasvim dovoljno. U najudaljenijoj tacki od rutera u garazi signal je ~40Mbit.

Doduse, to je testirano sa Mi 10T Pro koji stvarno fantasticno hvata Wi-Fi mreze, nisam probao sa slabijim uredjajima.
 
@Alex

Cudno bas. Kod mene je kuca (garaza u sklopu kuce, ukupna povrsina 230 kvadrata) cela pokrivena ovim ruterom, doduse ruter je na bas dobroj poziciji pa mozda zato i moze da pokrije sve ovo. Naravno, u garazi i dvoristu nije bitan toliko kvalitet signala, koliko da ima signala, 60-70Mbit je sasvim dovoljno. U najudaljenijoj tacki od rutera u garazi signal je ~40Mbit.

Doduse, to je testirano sa Mi 10T Pro koji stvarno fantasticno hvata Wi-Fi mreze, nisam probao sa slabijim uredjajima.
Izgleda da je do firmware. Evo šta kažu: The Chinese Firmware may have stronger Wi-Fi Signal strength than the Global Firmware. This is due to the EU and other country's signal strength regulations. Please note that! Videću da nadjem Kinesku verziju pa ću probati.
 
Ja koristim global firmware, kupljen na KP nekoliko meseci pre nego sto je stigao kod nas.
 
Epilog: Ruter je došao sa globalnom verzijom 3.0.22. Instalirao Kineski firmware 1.0.67. Dobio totalno drugi uredjaj sa boljom pokrivenošću. Pun signal tamo gde su bile 2 crtice i dobar 5GHz u prizemlju.
 
Ima li neko preporuku za neki jeftini i fizicki manji 5GHz ruter koji moze posluziti kao WiFi bridge? Nista mi drugo ne treba, samo da se moze iskoristiti. To je ona kombinacija kada se on zakaci na neku postojecu WiFi mrezu, dok se na njega mogu kablom zakaciti drugi uredjaji. Kao WiFi adapter.
 
Nazad
Vrh Dno