Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ugašena kod mene od starta (i tuneling za istu) - sve do jedne su veliki i poznati bezbednosni propusti! Poznato odavno!!
 
Moze preporuka za router. Net je Supernova optika 1000/100+. Sta predlazete,trenutno imam Asus RT AC 68U…
 
Ја сам прошле године узео Xiaomi 4А рутер и немам ни једну примедбу. Имам пуну контролу путем телефона.
Screenshot_2021-06-17-20-56-52-931_com.xiaomi.router.jpgScreenshot_2021-06-17-20-56-52-931_com.xiaomi.router.jpg
 
@percom To je obična igračka i u poređenju sa onim što sada ima... :LOL:

@Apple Uzmi "u rangu": RT-AX58U minimum, RT-AX86U optimum, i AX88U ako možeš da si priuštiš...
 
Lova nije problem samo da ima full protok jer je to ipak velika brzina ako me kontas. Znaci da dise punim plucima na wifi to mi treba :cool:
 
Није написао ништа посебно по питању потреба. Ја само наводим лично искуство а оно је на основу мојих потреба.
Коме треба, може купити далеко скупљи и моћнији. Мени све ради ок у трособном стану.
Да ли је играчка или не, то је већ сасвим нешто друго као што би неки рекли и за телефон, све испод ајфона или самсунга играчке.
 
Hvala na savetu ali slab si sa materijom bez ljutnje...
 
Hvala na savetu ali slab si sa materijom bez ljutnje...
Прочитај твој први пост!
Колико сам ја јак или слаб, то је дискутабилно и ти то сигурно не знаш. Имам утисак да је поента поста да се похвалиш брзином.
Земља у којој се сада налазим одавно има огромне брзине и овде су 1/1. Значи upload и download раде истим брзинама.
 
Moze preporuka za router. Net je Supernova optika 1000/100+. Sta predlazete,trenutno imam Asus RT AC 68U…
Једна молба, питање. Нисам био у Србији четири године и слабо сам упућен у понуде српских провајдера. Куцам на нету ту твоју брзину али, добијам да је провајдер МТС и добијам свега три пакета за само интернет: 50/5, 100/10 и 200/20mbps. Нема тог пакета 1000/100?
Да, за понуђене пакете, цена сулуда?! Једино ту брзину нуде у пакету Super sve max MOVE и то за неких 40€?!
Јел тај пакет користиш?
 

Super sve max MOVE paket a evo i brzine na racunaru preko kabela​

 
Ja користим нет 500/500 за неких 550 динара месечно и уз њега сам добио Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Edition.
Све ради беспрекорно, зато сам га и препоручио. Једино што нисам нагласио да је Gigabit Edition. Управо сам данас на свој облак пребацио видео запис од непуна 4 гигабајта за пар минута. Више на време и не обраћам пажњу, јер све ради одлично.
 
Sustina je kad nakacim ovaj net na tvoj ruter necu imati ni u pola brzinu… zato trazim brzi od trenutnog Asusa koji sam naveo gore.
 
Jer je gigabitni ruter slab nmz da progura tu brzinu,wifi takodje nemas full speed.
 
До преласка на 500/500 користио сам годинама 100/100 и не видим никакву битну разлику. Гигабитне брзине имају видљиву предност приликом операција са великим садржајима, видео конференција, контрола паметног дома, комуникација са насом и слично. Али онда и upload треба да је исти а не 10 пута мањи.
Ја сам променио пакет јер сам хтео да видим предности већих брзина и зато што ми је прелазак на 5х већу брзину био само 150 динара скупљи.
Рекох, за оно за чега ја користим интернет, нисам приметио тај битан скок у брзини сем у случајевима када је на рутер накачено више корисника а то нису чести случајеви.
Наравно, избор је твој само што не очекује ништа спектакуларно.
 
Zte od supernove na 5ghz vs moj Asus na 5ghz
 

Prilozi

  • 9329F1DC-9831-44DB-AA51-2AA63C704E6D.png
    9329F1DC-9831-44DB-AA51-2AA63C704E6D.png
    490.6 KB · Pregleda: 53
  • F1231C8C-D3FC-458E-AB20-F94BB546E58D.png
    F1231C8C-D3FC-458E-AB20-F94BB546E58D.png
    491 KB · Pregleda: 53
Ja sa Xiaomi AX3600 imam 1200Mbps link speed na Mi 10T Pro.
 
Koliko te je izasao taj ruter?
 
Koliko te je izasao taj ruter?
~110e. Bio je skoro i za 10k u njihovoj radnji na happy hour akciji.

Mada, ti dolazis sa Asus rutera kome je softver dosta sredjeniji i ima vise funkcionalnosti, AX 3600 je brute force ruter. Ne znam koliko bi se taj prelazak isplatio.
 
Trenutne klase rutera su AC1200 / AC1300, AC2000 / AC2100, AC1750 / AC1900 i AKS1500 / AKS1600, AKS1800 i AKS3000, sa gigabitnim portovima. Što je klasa viša, uređaj je skuplji, ali to nije uvek slučaj. Ruter sa Wi-Fi 6(AKS) je poželjniji, ali za sada je dovoljan i Wi-Fi 5(AC). Za WI-WI 6(AKS) potrebni su i uređaji koji ga podržavaju.
Recimo, moj stari laptop, jedan od prvih sa procesorom I5, koji je u momentu kupovine koštao oko 1000€, nije podržavao Wi-Fi 5. Ok, naručio sam na Aliju Dual Band Wireless-AC 7265 jer mi je to dovoljno za moj paket i sve radi bez problema.
 
Ova tema je pocela pre vise od 9 godina... Ne bi bilo lose da se sortira po standardima... tipa, koji AX ruter da kupim?

Presao sam na najveci dostupan paket na jednoj lokaciji, 500/50 Mbps kod SBB i TP link star 10 godina mi vise ne zavrsava posao. Ne moze da dobaci preko 150Mbps u lokalnoj mrezi...

Od svega ponudjenog, ovo mi se nekako cini kao najbolji izbor:

TP-Link Archer AX73 AX5400​


Uslov je da podrzava sve najnovije standarde i da traje 10+ godina.
Obavezan AX standard, posto mi svi telefoni i iPad Pro imaju ovaj standard wirelessa.

Ima li neko bolji predlog, za ovaj novac? Posto mi ne pada na pamet da dam 500€ za router, a opet mi je glupo da dajem par hiljada, kada planiram da mi traje 10 godina, kao i ovaj TP Link sto mi je trajao.

Hvala.

 
Taj ruter je odličan ali za tvoj paket je dovoljan neki gigabitni klase AC1200 (radi na svemu što si pobrojao).
Upravo sam u prethodnim postovima pisao, meni je moj provajder za brzinu 500/500 dao taj xiaomi. Naravno, kada dobijate besplatno, ne treba očekivati vrhunski. Ja sam mislio da uzmem nešto bolje ali, za divno čudo, ovaj radi bez problema. Iskreno, nisam očekivao od rutera koji se prodaje za nekih 20-tak € da može biti tako kvalitetan. Gledao sam na netu, iz njega se da izvući mnogo više ako se flešuje na "padavan" verziju. Nikako da nađem vremena i da to uradim.
 
Nije sve u brzini, niti je realno očekivati da imaš deklarisane brzine u lokalnoj mreži preko WiFi. Za wifi klijente je najvažnije da nema gubitka konekcije, da su latencije niske, da se ruter/ap ne gubi zbog velikog broja klijenata, a za to je potreban malo jači hardver i sređen softver. Ja lično ne vidim potrebu za brzinom većom od 150-200 mbps u lokalu, 4k remux nema veći birate od toga, tako da nista više od toga ne treba. Smart home uređaji obično imaju jako male protoke, reda par kbps u momentima kada uopšte i postoji protok.

@testthenext gledaj wifi 6e ako već možeš da biraš. On daje baš ozbiljno bolji bandwidth i smanjenu interferenciju. Sad ih praktično i nema, pa vidi da li nešto uskoro treba da izađe u prodaju.
 
6e je US
Taj ruter je odličan ali za tvoj paket je dovoljan neki gigabitni klase AC1200 (radi na svemu što si pobrojao).
Upravo sam u prethodnim postovima pisao, meni je moj provajder za brzinu 500/500 dao taj xiaomi. Naravno, kada dobijate besplatno, ne treba očekivati vrhunski. Ja sam mislio da uzmem nešto bolje ali, za divno čudo, ovaj radi bez problema. Iskreno, nisam očekivao od rutera koji se prodaje za nekih 20-tak € da može biti tako kvalitetan. Gledao sam na netu, iz njega se da izvući mnogo više ako se flešuje na "padavan" verziju. Nikako da nađem vremena i da to uradim.
Ja pitam za bolji a ti mi predlazes neki krs koji se dzaba dobija od provajdera. [facepalm]
Treba mi uredjaj koji ce da opsluzi u nekom momentu i do dvadesetak Samsung S20, S21, iPhone 11, 12, iPad pro i sl. uredjaja!
 
Ја када желим да проверим брзину, то радим са торентима. То ми је реалнија брзина од тест брзине.
Torrenti ne mogu biti "realniji" test. Suvise varijabilnosti ima u samom protokolu. Torrent takodje moze dosta opteretiti sam router ili buffere WiFi adaptera velikim brojem konekcija (problem koji ja imam) i da on krene da odbija konekcije i pri 20Mbps, a da obican FTP download radi normalno pri 200Mbps. Tako da torrent nije realan za proveru brzine, ali je realan da proveri vredi li router/adapter necemu ili ne.

To AC1200, 1900 itd. nije jedina mera. Mnogi bi rekli da je cak i poslednje sto treba gledati, jer ce i AC1200 nominalno raditi ono sto vecini treba, a u realnosti nije tako. Ja licno imam uzasno iskustvo sa TPLink i velikim brojem uredjaja ma koje klase bio, mozda ne ovi najskuplji, ali onda ulazite u teritoriju Asusa ili skupljih Netgear-ova.

Kada krenu da se gomilaju uredjaji, torrenti i slicno TPLink tu nema sta da trazi jer krene da odbacuje uredjaje. Necu da lazem, ne znam za ovu TPLink AX seriju, iskustvo koje imam je sa starijim Archerima, ali ja nemam zivaca da bi ih prodavao za 30-40 eura kolika je razlika izmedju njih i neceg normalno. Subjektivan sam po pitanju TPLink, necu da lazem.
 
Poslednja izmena:
Ja cu def na ovaj krs da idem

RT-AX86 Series​

 
  • Like
Reagovanja: mdm
Po ceni bas ne bih rekao da je "krs"... 30k kosta ako se ne varam.
Ovaj "moj" je po svim karakteristikama dosta bolji, plus podrzava AX standard a i duplo je jeftiniji.

Ti vidim imas iPhone 12.. koji takodje podrzava AX.. Zasto ne ides na AX standard? Uverio sam se svojim ocima kakav monstruozan protok imaju na AX konekciji iPhone 12 i iPad Pro ??
 
Nazad
Vrh Dno