Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Po cemu je ovaj bolji od Xiaomi AX3600 koji ide za ~100e? Deluje mi dosta losije.
 
Wifi 6 je aktuelni Wireless standard, 802.11ax. Prethodni je bio 802.11ac, otud u nazivima rutera AC i AX :D
 
Koji je best buy u smislu cena/kvalitet od AX rutera, da zamenim skrnavi SBB-ov [emoji2957]
 
AX je još uvek zabava za entuzijaste. Ja merkam TP-Link AX6000, i možda neki Asus kao alternativu, ali nemam nikakvu realnu potrebu za prelazak. Dobar i stabilan ruter je itekako bitan za ugođaj, ali kad je AC vs AX dilema u pitanju bolje birati bolji AC ruter, nego neki AX čisto da se prate trendovi.
 
Koji je best buy u smislu cena/kvalitet od AX rutera, da zamenim skrnavi SBB-ov [emoji2957]

Best buy u kategoriji price/performance je Asus AX86U i preporuka od mene sto se njega tice. Radi vec 6 meseci bez problema.
 
AX je još uvek zabava za entuzijaste. Ja merkam TP-Link AX6000, i možda neki Asus kao alternativu, ali nemam nikakvu realnu potrebu za prelazak. Dobar i stabilan ruter je itekako bitan za ugođaj, ali kad je AC vs AX dilema u pitanju bolje birati bolji AC ruter, nego neki AX čisto da se prate trendovi.

Zapravo nije. Nighthawk X4S mi baca 170mbps manje nego RT-AX92U. A ovaj AX ruter nije cak ni high-end. Da, imam WIFi6 antenu na maticnoj.
 
Gledao sam review-ove na linkovima i vidim da od tih povoljnijih hvale tp link ax50, pa sad kada se uzmj njihove cene da li se isplati umesto asusa ax55 uzeti za 5-6k din skuplji tp link ax50, a vidim da je to cena i asusovog ax56?

I ako bih isao i na tp link ax50 kontam da bi mogao da nakacim bezicno svoj asus n12+ kao ekstender bez problema?


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Best buy je ruter od 35k? :D

Zanimljiva logika :D

Pa kad malo bolje pogledas ti taj ruter neces menjati dok ne umre ili dok ne dobijes 10Gbps brzine :D Ja sam prethodni promenio kada sam dobio 100Mbps download brzine, a imao sam ga pa skoro 15 god. :)
Cak je i za te pare ruter odlican, a preko kp se nalazi za 230 EUR sto mu je realna cena i sto ga tek cini best buy varijantom za ulozeno/dobijeno.
 
Zapravo nije. Nighthawk X4S mi baca 170mbps manje nego RT-AX92U. A ovaj AX ruter nije cak ni high-end. Da, imam WIFi6 antenu na maticnoj.
Pitanje je da li ili koliko ti znači tih 170 mbps. Ja imam neki osnovni net paket 100/100, komp mi je trenutno nakačen 780/585 (Mbps), što mi je i više nego dovoljno i za internet, a i u lokalu za stream filmova i sl. Ako imaš 500 mbps ili sličan internet svakako spadaš u pomenute entuzijaste. :)
 
Nekako mi je logično da izaberes nesto u zavisnosti od brzine tvog interneta. Dakle, ako ti provajder daje 200 mbps i ti planiras da u buducnosti ides na 400 onda gledaj nesto do 600. Ako imaš 1gb onda gledas AX. Iskreno, ne znam zašto bih bacao pare na AX ako imam 300 mbps na kablu, tj max brzinu.
 
Nije logicno jer modem i ruter nije isto iako su uglavnom integrisani u istom uredjaju koji dobijas od ISP-a niti imaju istu funkciju.
Da pricamo o kupovini modema onda bi se donekle mogao sloziti sa konstatacijom u vezi brzine interneta.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
kakve veze ima koju brzinu dobijas od provajdera na modemu?

Tamo gde je potrebna brzina ides direktno kablom i tu nema brige,
a sigurno nije potrebna maksimalna brzina jednom mobilnom telefonu, tako da je jednu mrezu svakako moguce ekonomicno rasporediti.
 
Nekako mi je logično da izaberes nesto u zavisnosti od brzine tvog interneta. Dakle, ako ti provajder daje 200 mbps i ti planiras da u buducnosti ides na 400 onda gledaj nesto do 600. Ako imaš 1gb onda gledas AX. Iskreno, ne znam zašto bih bacao pare na AX ako imam 300 mbps na kablu, tj max brzinu.

Kao sto rekoh, ruter nije mobilni pa da ga menjas na 6 meseci kao sto neki rade sa ostalom potrosnom robom. Ruter ti je u neku ruku investicija. Sto bolji uzmes sada, to ces ga dosta dugo eksploatisati.
 
Meni je stabilnost i ugrađeni QoS prioritet, najbitnije je da sve radi bez štucanja i blokiranja, u svim uslovima, ne želim da imam problem sa video konferencijom jer neko skida torrent, ili streamuje film u lokalnoj mreži. U Beogradu mi je problem jer niko ne nudi bridge mode, pa sam problem sa očajnim Wifi rešio kupovinom kvalietetnih access point. Ostatak karakteristika shit rutera je naravno ostao. Kod kuće srećom imam bridge mode, i Archer C3200 se pokazao kao odličan izbor za moje potrebe.
 
Kao sto rekoh, ruter nije mobilni pa da ga menjas na 6 meseci kao sto neki rade sa ostalom potrosnom robom. Ruter ti je u neku ruku investicija. Sto bolji uzmes sada, to ces ga dosta dugo eksploatisati.
Cak i da se tako gleda, 2.5Gbps nikada nece biti standard, nakon 1Gbps standard ce postati 10Gbps.

Za 230e je okej uzeti taj ruter, ali opet to nije best buy, vec high-end. Za 230e ze moze uzeti kompletna mrezna oprema za prosecne potrebe.
 
Gledao sam review-ove na linkovima i vidim da od tih povoljnijih hvale tp link ax50, pa sad kada se uzmj njihove cene da li se isplati umesto asusa ax55 uzeti za 5-6k din skuplji tp link ax50, a vidim da je to cena i asusovog ax56?

I ako bih isao i na tp link ax50 kontam da bi mogao da nakacim bezicno svoj asus n12+ kao ekstender bez problema?


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ja ću da preporučim tplink ax20 kao Best buy. Ovde je izuzetno povoljan, ima jače antene od ax10, jeftiniji od ax50, praktično košta kao ok AC (recimo c7). Ima beamforming koji c7 nema.
Podržava OneMash. Ako treba, zakačis re205, re305, re505x ili čak re605x u zavisnosti od apetita i vozi...

Oduševljen sam kako mi radi (doduše imam i re205, zbog uredjaja sa lošim WiFi).

Po ovoj ceni i da se menja dogodine nije frka ;)
Od entry asusa treba bežati:)

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Ja koristim taj tplinkov ax20 ruter tj koristio sam dok sam bio kod Telekoma sad mi stoji u kutiji jer sam presao na SBB. Moracu da ih cimam da mi daju onaj EPC3208 kablovski modem.
Za 70e koliko sam ga planirao vise sam nego zadovoljan.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Ima danas na popustu mi wifi range extender. Jel to vredi uopste uzimati da bi imao bolji signal u najudaljenijem delu kuce i dvorista od adsl-a?

Послато са Mi 10 Pro помоћу Тапатока
 
Cak i da se tako gleda, 2.5Gbps nikada nece biti standard, nakon 1Gbps standard ce postati 10Gbps.

Za 230e je okej uzeti taj ruter, ali opet to nije best buy, vec high-end. Za 230e ze moze uzeti kompletna mrezna oprema za prosecne potrebe.

Pazi 2.5Gbps je deo standarda, videcemo koliko ce biti popularan u consumer opremi.

Ovo je odlican ruter, ne bi ga stavljali ni u kakve kategorije da nije. Koja je to mrezna oprema za 230 evra za prosecne potrebe?
 
@zechs

Za 100e imas Xiaomi AX3600 koji podrzava neki vid Mesh-a (ne znam koliko je kvalitetan taj Mesh doduse), wifi signal ubija. Ja sa jednim imam pokrice u svakom delu kuce koja zajedno sa garazom ima ~230 kvadrata, cak i u vecem delu dvorista imam signal.

Evo linka gde je neko poredio sa AC86U: https://forum.lowyat.net/topic/4995315

Za ~240e mogu se uzeti npr. dva takva, podesiti jedan u AP i drugi u Router mod i za ~40e kupiti 3 jeftina neprogramabilna 1Gbps switch-a i to ce zavrsiti posao za vecinu kuca. Ne kazem da je sjajno resenje, ne planiram to da radim, ali je realno bolje resenje nego 99.99% kucnih mreza kod nas.

AX rutera ima i za 60-70e koliko vidim, kacili su ljudi na temi neke TP Link koji podrzavaju Mesh gde idu nekoliko komada za 150e..

Ruter od 230e (doduse trenutne izlistane cene za AX86U su od 280e na KP) je high-end, a high-end nikad nije imao dobar perf/$, sto je okej, ima svoju ciljanu publiku.
 
Poslednja izmena:
Deluje ok taj xiaomi, obzirom da koristi wrt trebalo bi da je ok. Ono sto me odbija je nepostojanje engleskog interfejsa u podesavanjima koliko vidim, ili se to promenilo? U suprotnom bih morao ssh konzolu da koristim. Takodje, jel ima mogucnost kacenja na zid?

EDIT: Vidim da se pojavio i ax6000 sa sve 2,5Gbps portom :D (bese ti pricao o standardu :D) ima li njega kod nas?
 
Poslednja izmena:
Deluje ok taj xiaomi, obzirom da koristi wrt trebalo bi da je ok. Ono sto me odbija je nepostojanje engleskog interfejsa u podesavanjima koliko vidim, ili se to promenilo? U suprotnom bih morao ssh konzolu da koristim. Takodje, jel ima mogucnost kacenja na zid?

EDIT: Vidim da se pojavio i ax6000 sa sve 2,5Gbps portom :D (bese ti pricao o standardu :D) ima li njega kod nas?
Ima global verzija, ona je oko 100e, kineska je jos jeftinija, oko 70-80$ na Ali-ju.

Ne moze da se kaci na zid.

Pojavio se AX6000 na kineskom trzistu, mislim da nema global i dalje. Da, pricao sam o standardu, i dalje stojim pri tome. Uvek se brzina povecavala 10x, ne verujem da ce ikada 2.5Gbps biti standard, pogotovo zato sto vec postoji nesto sto je 4x brze. 2.5Gbps sada guraju u pojedine uredjaje radi marketinske segmentacije (subjektivno misljenje :D).
 
Poslednja izmena:
sve se češče pojavljuju matične ploče sa integrisanim 2,5Gbps LAN-om. 2,5Gbps je podržan na cat6 kablovima koji nisu skupi. moj sledeći ruter treba da ima barem 1x 2,5Gbps LAN
 
Moze mala pomoc oko izbora. Iscitao sam nekoliko stranica unazad i vidio sam da vecina preporucuje Archer C7, ali rekoh da pitam i za ovih par Asusovih koje prodavac isto ima na stanju.
1) Asus RT-AC1200G+ Dual Band
2) Asus RT-AC58U V2 AC1300 Dual Band
3) Asus RT-AC58U AC1300 Dual Band - najskuplji od ova tri

Koliko sam vidio u poredjenju na Asusovoj stranici i nema nekih razlika, 1200g+ ima mogucnost za dvije 5Ghz mreze sto mi je nepotrebno, te rt ac58U ima memoriju 128/128.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim opciju kako mergati 2 poruke. Inace imam optiku 100/50, ali za par dana povecavaju brzine na 200/100, a sa ruterom od operatera, ni priblizno ne izvlacim te brzine. Uglavnom su nakacena 3, max 4 uredjaja, izmjesticu ruter u hodnik koji je skoro pa centralni dio stana.
 
Nazad
Vrh Dno