Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
Koje su potrebe? Do koje cene?
 
Pozdrav zamolio bih ako neko ima ili neko ko se razume da mi kaze-napise kakav je TP-link ax23 kako se pokazao ?
Da li uzeti TP-link ax23 ili Asus rt-ax55 ?
Nazalost ne razumem se mnogo u ovo pa bi mi svaki savet sugestija bas znacila HVALA !!!
 
U kom smislu? Ja lično nemam visoko mišljenje o softverskom delu TP Link rutera, bar sa nekim malo starijim modelima koje sam imao. Ukoliko je softver iole bitan, ja bih pre išao na Asus.
 
Jel koristite QOS na ruterima? Ukljucio sam na AX3600 da probam, mogu reci da fino radi. Gledam strim na discordu u 1080p60fps, voice chat i skidam igru sa par % nizom brzinom od maksimuma, strim i voice ne pate ni 1%, kao da se nista ne skida.
 
Najvise me zanima rad samog routera da ima dobar domet i stabilnu konekciju. Slabo ti se ja razumem u softver to namestim najosnovnije i ne diram dok radi :)
Kao vlasnik nekoliko Asus routera, preporučujem ti da ih izbegavaš po svaku cenu. Novi modeli su plastično precenjeno smeće čiji je firmware pun spyware-a i bloatware-a. Kupi TP-Link, i uživaj. Daćeš manje para, dobićeš bolji router koji radi.
Jel koristite QOS na ruterima? Ukljucio sam na AX3600 da probam, mogu reci da fino radi. Gledam strim na discordu u 1080p60fps, voice chat i skidam igru sa par % nizom brzinom od maksimuma, strim i voice ne pate ni 1%, kao da se nista ne skida.
Jedan od razloga zbog kojeg svima preporučujem da se klone Asus routera su upravo QoS i traffic anaylzer opcije. Router vas bukvalno ucenjuje. Ili ćete dati na uvid sav internet saobraćaj, ili nema korišćenja tih funkcija.
 
Pozdrav svima, treba mi savet/pomoc oko rutera.
Situacija je sledeca:
Zivim u staroj kuci (debeli zidovi) i sbb ruter/modem mi se nalazi na 2. spratu u sobi u kojoj radim. Zelim da imam internet/wi fi na 3. spratu. Sta mi je najbolje da uradim?
1.Da razvucem utp kabl od modema do 3. sprata i povezem ga sa ruterom (u tom slucaju koji ruter da kupim?)
2. Da kupim neki jaci ruter i stavim ga pored sbb rutera (nadam se da bi na taj nacin imao wi fi na 3. spratu)(koji ruter je najbolji za ovaj predlog)
3. Ili da probam sa mesh sistemom (koji mesh je najbolji)
Budzet je manje bitan, bitno je da radi posao.
Potrebe: smart tv, wi fi za telefone, laptop (da mogu da gledma YT i skinem film/seriju) sony (nisam neki zahtevni gejmer tako da performanse ne moraju da budu na visokom nivou nego cisto da mogu da skinem igricu za neko prosecno vreme).

U atachmentu mozete videti brzine pored modema i u najudaljenijoj sobi u odnosu na modem.
 

Prilozi

  • IMG_20220202_133825.jpg
    IMG_20220202_133825.jpg
    56.1 KB · Pregleda: 42
  • IMG_20220202_133436.jpg
    IMG_20220202_133436.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 42
Cao moj savet uzmi kao altenativu, sacekacemo da se jave ovi momci sa ozbiljnim znanjem i meni su mnogo puta pomogli i beskrajno im hvaha na tome!
Ja sam uzeo TP-LINK Archer AX73 AX5400 jako sam zadovoljan radi ekstra pokriva dva stana, nisam znao da ruter moze da bude ovako dobar, uvek je bolje da razvuces kabal to je jedino sigurno i trajno resenje.
 
Mi Ax 3600 ili Tp-link archerAx 73 Ax 5400 jedan nivo dvosoban stan ali stara gradnja zidovi 37cm do kuhinje 3 zida, ranije sam resavao problem wi fi extenderima i wds bridgeom 2 rutera ali brzine su lose.
Da napomenem da.koristim mikrotik za rutiranje i qos znaci samo dobar wi fi ruter bi mi trebao posle citanja teme uzeo bih neki od ova dva, moje zapazanje je da je tp link manji zgodniji za sto i pitanje za vlasbika moze li da se okaci na zi ?
 
Poslednja izmena:
Ja u dva stana imam signal i svuda imam net negde 2.4 negde 5 GHz naravno na 5GHz su vece i bolje brzine ja sam prezadovoljan sa TP-LINK Archer AX73 AX5400 i moze da se kaci na zid. Za Mi Ax 3600 ne znam kakav je.
 
2 AX3600 (obavezno kineski FW) u meshu pokrivaju celu kuću. Jedan na spratu (glavni) i jedan u prizemlju. Speed test u prizemlju izbacuje oko 200Mb/s (internet je 300Mb/s).
 
Jel' to da bolje radi sa kineskim FW važi i za Mi ax1800?
Ne znam sa AX1800 ali ako je ista logika onda bi trebalo. Posledica sporije brzine je uskladjenost sa evropskim propisima da ruter mora imati neku odredjenu jačinu pa su ga softverski osakatili. Naravno to u Kini ne važi :)
 
TP-Link Archer C7, ili Asus RT-AX56U. U principu, bilo koji router koji ima OpenVPN client u sebi. Mada bi zbog performansi preporučio neki drugi VPN servis koji ima WireGuard protokol. MullvadVPN + TP-Link Archer C7 + OpenWRT firmware sa WireGuard protokolom je najbolji combo.
 
Onda Asus. Kod njega je dovoljno da skines OVPC file sa ExpressVPN sajta za Kanadu, importujes u OpenVPN klijent, uneses svoje korisničko ime i password, i to je to.
 
Kontaktirao sam ExpressVPN i rekli su mi da bih morao da OpenVPN manual configuration uradim.
ExpressVPN podrška nema pojma o čemu priča, više puta sam pričao sa njima, tamo rade botine koje čitaju skriptu kao Indijski scam call center.

Uputstvo sa njihovog sajta lepo objašnjava šta je potrebno uraditi. Prosto, da prostije ne može biti.

 
ExpressVPN podrška nema pojma o čemu priča, više puta sam pričao sa njima, tamo rade botine koje čitaju skriptu kao Indijski scam call center.

Uputstvo sa njihovog sajta lepo objašnjava šta je potrebno uraditi. Prosto, da prostije ne može biti.

hvala druze,

Asus AX1800 (RT-AX56U)​

znaci ovaj ruter da uzmem?
Ima li neka skromnija varijanta?
 
hvala druze,

Asus AX1800 (RT-AX56U)​

znaci ovaj ruter da uzmem?
Ima li neka skromnija varijanta?
Pa jedino polovan. Taj RT-AX56U je dno dna od Asusa. Ja ga imam tako da znam o čemu pričam. Ne znam šta ti je prioritet. Mnogo jeftinije možeš proći kupovinom nekog TP-Link routera koji ima OpenVPN klijent u sebi. Ali onda je podešavanje daleko kompleksnije. Nemaju svi routeri import configuracionog fajla. Ja sam svakako za da uzmeš mnogo jeftiniji TP-Link i da se malo pomučiš oko podešavanja, nego da uzimaš skupljeg Asusa kojeg je lakše iskonfigurisati. Na tebi je odluka. Ja ti mogu pomoći oko konfigurisanja oba.
 
Da li ovaj asus ima mogucnost da se ubaci u njega SIM?
I da li bi i dalje bio aktivan VPN bez obzira sta je izvor? Oprosto ako sam dosadan, moram da namestim ruter neki da zet moze da radi iz Srb a da prikazuje da je u Kanadi :)
A nesme da instalira na laptop VPN aplikaciju
 
Da li ovaj asus ima mogucnost da se ubaci u njega SIM?
Nema. Za to bi morao da uzme poseban 4G LTE modem, a onda se taj 4G modem kači na WAN port na Asus routeru, a Asus router preko ExpressVPN-a pravi VPN tunel do Kanadskog express VPN exit node-a.

I da li bi i dalje bio aktivan VPN bez obzira sta je izvor?
Asus routeru uopšte nije bitno da li internet u njega dolazi sa 4G LTE mreže, sa satelita, ili lokalne DSL internet konecije. Jednom kad ga iskonfigurišeš za ExpressVPN u Kanadi, svi uređaji koji se kače na Asus router će imati Kanadsku IP adresu.

Oprosto ako sam dosadan, moram da namestim ruter neki da zet moze da radi iz Srb a da prikazuje da je u Kanadi :)
A nesme da instalira na laptop VPN aplikaciju
Može da instalira ExpressVPN aplikaciju na telefon, nakači se na Kanadski server, a onda na telefonu aktivira WiFi hotspot, i laptopom se nakači na WiFi od telefona. Na taj način će biti zakačen na ExpressVPN bez instalacije VPN aplikacije.
 
Imam jedno glupo pitanje u podesavanje rutera ima stavka restart, da li je pozeljno da se namesti da se jednom dnevno ili nedeljno namesti da se sam restartuje??
To zavisi od tebe i tvojih potreba. Baš na ExpressVPN-u su dešava da posle nekoliko dana VPN konekcija jednostavno pukne, ali se OpenVPN klijent ne reconnectuje automatski. Onda moraš da resetuješ OpenVPN klijent, ili ceo router. Ovo je nezgodno ako imaš killswitch rule, jer kad pukne VPN ostaješ bez neta. A još gore je ako nemaš killswitch rule, jer kad pukne VPN, onda saobraćaj nastavlja da ide preko tvog internet provajdera umesto VPN-a a da toga nisi ni svestan. Tako da taj reset može biti koristan ako se koristi OpenVPN.
 
Potreban mi je savet šta uzeti od rutera u vezi sledeće situacije:

Iz prizemlja je provučen kabl u potkrovlje i treba ruter koji će služiti za bežični signal i deljenje neta preko kablova za dva kompa. Tu su još dva lap topa i dva mobilna.
Znači, ako može neko jeftinije rešenje, pošto trenutni TP Link TL-WR740N ima problema u radu u vidu seckanja signala.
Tenda AC5 možda? Ili nešto još jeftinije?
 
Potreban mi je savet šta uzeti od rutera u vezi sledeće situacije:

Iz prizemlja je provučen kabl u potkrovlje i treba ruter koji će služiti za bežični signal i deljenje neta preko kablova za dva kompa. Tu su još dva lap topa i dva mobilna.
Znači, ako može neko jeftinije rešenje, pošto trenutni TP Link TL-WR740N ima problema u radu u vidu seckanja signala.
Tenda AC5 možda? Ili nešto još jeftinije?
Moraš da naglasiš koja je brzina neta preko tog kabla, a onda koju brzinu želiš na uređajima koji će se kačiti putem wireless-a. Tenda AC5 u većini slučajeva zavšava posao. Ako ti nisu potrebne toliko verlike brzine, može i neki jeftini. Za precizniji odgovor ćeš morati da nam kažeš koje su brzine.
 
MTS optika, stari paket kojeg trenutno više nema 100/20.
Ne trebaju velike brzine, ništa specijalno se trenutno ne radi preko lap topova, a da zahteva velike brzine. Klasika, YT, net...
Bitnije je da ima stalnu vezu bez prekidanja.
 
Nazad
Vrh Dno