Sve preporuke za Karcher WD3.
Iz iskustva(3xWD3, 1xWd2+) mogu da ih preporučim. Razlika između wd3 i wd2+ je samo u veličini. Takođe jedan od 3 komada wd3 koji imam je model wd3.300(pojačane snage).
Te EU direktive se ne odnose na usisvače za mokro i suvo ususvanje, odnosno ShopVac. Ali oni ih prave sa motorima 1000w, 1200w, 1400w jer smatraju da su dovoljno jaki, iako bi mogli da stave kakav hoće motor, jer se na te usisvače NE odnose te EU direktive.
Ono što NE BIH PREPORUČIO je kupovina bilo kog Karcher usisvača oznake premium, odnosno onom hromiranom sjajnom kantom/kanisterom. Dva komada imam sa tom kantom sjajnom, i oba su se izlupala/ulubila, izgleda malo ružno, dok ovi sa plastičnom kantom su kao novi.
Sad što se tiče kesa i filtera:
Karcherove kese su preskupe. Za usisavanje oko kuhinje i dečije sobe, koristi se usisivač sa papirnim kesama iz LIDL-a, one su malo manje od originalnih kesa karcherovih, i baš zato se koriste jer su manje. Ona ogromna Karcher kesa dok se napuni....treba jako puno vremena, možda i više od pola godine, a usisana hrana u kesi počne da smrdi mnogo pre nego što kesa dođe do trećine. Baš zato te manje kese iz LIDL-a koje koštaju oko 900din 12 komada, a kvalitet im je odličan.
Za radionicu se koristi WD3 sa mikrofiber kesom iz WOBY HOUSE.
U pitanju je ogromna kesa koja popuni ceo kanister usisvača. Ta velika se koristi za šut (neće se usmrdeti šut, metal, drvo, ekseri šrafovi, opiljci) a i nije joj problem ako se usisa i malo vode, ulja, antifriza, nafte, blata. Kod papirnih kesa ulazak vode u njih znači instant kill za kesu, a vrlo često kad se šraf kroz crevo lansira, probije papirnu kesu kao od šale. Za sobe, kuhinju to je manje bitno. Mikrofiber kese su MNOGO bolje, izdržljivije su, elastičnije, trpe vlagu, i imaju BOLJI protok (mereno). Logično i skuplje su.
Filteri:
Filtere ne skidam iako većinu filtracije (99,9%) odrade kese. A stoje u slučaju da kesa pukne.
Kada se usisava voda (pranje tepiha), izvadi se kesa, i usisava se samo sa filterom. Filter se posle toga izvadi i opere, suši se 24h, do tada se usisvač može koristiti samo sa mikrofiber kesom, ili sa sa papirnom ako se neće usisavati nešto mokro ili ekseri, baterije i generalno bilo šta što bi moglo da probije papirnu kesu.
Na jednom usisivaču imam HEPA filter. Za razliku od originalnog karcher filtera, istih je dimenzija i beo je, napravljen od neke sintetike, i smanjuje protok/snagu za nekih 5% (mereno)
Nastavke možete staviti bilo kakve Fi35, bilo kog proizvođača.
Zašto preporučujem karcher? U poređenju sa VOX usisvačem od 2200w, kanister usisvačem kao i Karcher, Karcher usisava neuporedivo jače, turbo četka se ne usporava kada se spusti na tepih, jednostavno vuku kao nevreme. Na neku magiju su efikasni i jaki.
Kome je wd3 veliki, može se kupiti wd2+, on je manji, istih je performansi, ali manja kesa/kanister.
Karcher usisvači za mokro/suvo usisavanje su BUČNI, i to je iz razloga što imaju jednu turbinu koja usisava i izduvava usisani vazduh napolje, plus imaju i ventilator koji je od gore na motoru i koji sa leve/desne prednje strane usisvača uvlači vazduh za hlađenje motora, a izbacuje ga na prednju desnu/levu stranu (u zavisnosti kako ko gleda). Znači ima dva usisa i dva izduva, turbina+fan za hlađenje. Klasični usisvači za suvo usisvanje imaju samo jednu turbinu koja usisava, pa tim prečišćenim vazduhom hladi i motor, i mahom su tiši. Zato usisvači za mokro imaju fizički odvojenu i zaptivenu turbinu, kojoj nije problem da provuče i vodu kroz sebe i izbaci je na izduv (u slučaju da nešto blokira plovak i voda uđe u turbinu) i to nije problem, jer je motor fizički zaštićen i ne dolazi u dodir sa vodom/vazduhom iz turbine, ima svoje odvojeno hlađenje.
P.S.
Izbegavati Pačir kese zamenske koje se prodaju u Srbiji, njih usisvač pokida u prvih 5 sekundi. Smeće su.