Šta je novo?

Koji stariji a jeftin MacBook Pro?

NAS

Slavan
Učlanjen(a)
01.06.2009
Poruke
4,954
Poena
355
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Matična ploča
ASRock B450M Pro4 R2.0
RAM
Kingston FURY KF432C16BBK2/16
GPU
ASUS DUAL-RX580-O4G
Storage
LEGEND 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 Solid State Drive
PSU
RM650x 80 PLUS Gold Fully Modular ATX Power Supply
Kućište
ASUS Prime AP201 MicroATX Case
Monitor
27UL550P-W 27" 4K UHD IPS
Miš & tastatura
Logitech MK235
Mobilni telefon
Menjam ih ko čarape :)
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav,

1. Gde mogu da nađem listu koji stariji MacBook Pro da izbegnem prilikom kupovine (ako su imali problem sa grafičkom ili nekom drugom komponentom)?
2. Treba mi za office tako da je dovoljan i5 iz 2011 plus bih nadogradio memoriju i SSD.
 
Covek koliko vidim, trazi stariji macbook...znaci verovatno do nekih 500e, mozda 100-200e vise...svakako je najbolje uzeti Macbook Air M1, ali nisam siguran koliki mu je budzet...ako je do 500e, onda mozda da juri neki 2013.-2015. model... :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Covek koliko vidim, trazi stariji macbook...znaci verovatno do nekih 500e, mozda 100-200e vise...svakako je najbolje uzeti Macbook Air M1, ali nisam siguran koliki mu je budzet...ako je do 500e, onda mozda da juri neki 2013.-2015. model... :)
Što da plaća odjednom, može nov M1 na rate, ne terete račun odjednom pa ne ide kamata, 4-5k dinara mesečno neće ni da oseti uz ostale troškove,
a ima cakum pakum mašinu. Tako sam ja, pa zato savetujem, ne bih da sam to nisam uradio...
 
Što da plaća odjednom, može nov M1 na rate, ne terete račun odjednom pa ne ide kamata, 4-5k dinara mesečno neće ni da oseti uz ostale troškove,
a ima cakum pakum mašinu. Tako sam ja, pa zato savetujem, ne bih da sam to nisam uradio...
Šta ako ne želi da daje tolike pare? Šta ako nema tolike pare? Šta ako ne može da kupuje na rate? Šta ako mu ne treba toliko jaka mašina? :) Lep ti je savet ali ima mnogo faktora koje si izostavio iz računice, meni se čini.

Po potrebama rekao bih da je MacBook Air 2015 savršena kupovina. I dalje odlična tastatura, dobri portovi, može se naći sa 8GB RAM-a za pristojnu cenu tipa 400-450 u mint stanju. Sad, da li to objektivno vredi te pare to je drugo pitanje. Pro 2015 i dalje ide za preko 500 iz nekog meni nepoznatog razloga, a svakako grafička zasebna ne menja ništa za Office.
 
Ja sam imao par komada 2010-2011 godina i ne mozes sa sigurnoscu da kazes dal je neki model dobar a drugi ne. Imao sam jedan macbook pro 2010 koji se tolko grejao da si mogo da skuvas kafu na onom aluminijumu. Takodje isti model sam probao na drugom mestu i radio je fluidno bas. Do 150e mozes da nadjes macbook pro 13” 2011 god i mislim da ces biti zadovoljan.
Ps: gledaj da nadjes neki kom je baterija manje-vise dobra.
 
Davati koju god količinu novca na laptop star 10 godina je krajnje upitno. Čak i nešto iz 2013te je pod znakom pitanja ali je svakako bolje od 2010-2011. Sve to ima rok trajanja.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Davati koju god količinu novca na laptop star 10 godina je krajnje upitno. Čak i nešto iz 2013te je pod znakom pitanja ali je svakako bolje od 2010-2011. Sve to ima rok trajanja.
Tako je. Ali pitanje je ko koliko novca ima da izdvoji za kupivinu. Svakako je mladje bolje. Ja samo dajem sugestiju sa moje tacke gledista.
 
Naravno da je mladje bolje,ali brendirano je napravljeno da traje -valjda? Elem za office moze da mu posluzi najeftiniji. Moja supruga za online nastavu i office pored slilnih laptova koje imamo,najcesce koristi thinkpad t60 iz 2006 kome i dalje originalna baterija traje sat vremena. A placen je pre par godina 30e kad sam uzimao nesto jeftino da nosim sa sobom da imam dok radim u Slovackoj.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
daklem ovi "saveti" budibogsnama... čovek traži 10+ godina star krš za 100e, saveti su tipa "kupi nov 1.5K+ eur slušaj brata nećeš pogrešiti..." micim wtf?

re: pitanje, ovo su ti opcije:

1. MBP 15 2010. unutra su i5 1st gen sa GeForce 330M. kod njih voli da crkne kondenzator koji vozi GMUX, makina radi normalno a kad GPU povuče više struje - reset i/ili KP, radzbog čega ih je jeftino kupiti kao neispravne. popravka (nije neophodna) je oko 1000 dinara. however, ima softverski patch koji underclock/voltuje i nula problema, ali ne radi više display out. High Sierra bez problema, Mojave uz dosdude1 patchovanje, sve dalje je overkill.

2. MBP 13 2011. i5 2nd gen sa HD3000. ništa ne crkava, High sierra max, Mojave uz patch.

3. MBP 15 2011. unutra su i7 2nd gen sa HD3000 i Radeon 64xx koji crkavaju en masse. Popravka, iako moguća, se ne isplati jer će crkne opet. Rešenje - disejblovanje radeon GPU i vožnja samo intel grafike preko GRUB patch-a; ovo također ubiva display out. High Sierra max, Mojave/Catalina uz patch.

svi navedeni mogu da se nađu okolo 100 - 150 eur, neispravni i jeftinije. ljudi se mlogo uplaše kad vide šarene kockice i linijice (radeon šiz) i kao lele crče i onda ih prodaju povoljno. 2011 i7-ice vazda ima dvocifren broj u raznim stanjima neispravnosti. to su supersolidne mašine koje možeš da nabudžiš na 16 GB, staviš dva diska i imaš pravi 4core/8thread workhorse za velik broj aktivnosti.

podrazumeva se ubačivanje SSD i 2x 4GB koji god da uzmeš.
 
Poslednja izmena:
zaboravih da dodam, MBP 13 2012 je holy grail; i5 3rd gen sa HD4000 grafikom, native podrška sve do Catalina. jedina endemska falinka crkavanje HD fleta. preprodavci ih cene ludački, retko se mogu naći ispod 250e; za te pare možeš da uzmeš hakintošabilan kabylake koji vozi krugove oko ovog.
 
Hvala svima na odgovorima, jurim baš oko 100-120-130€ jer treba samo za office i Zoom a to pretpostavljam može bilo koji od 2010-te na ovamo.

Što se tiče rata, ne bih na rate ne zato što ne mogu da uzmem čekove već što izlazimo iz nekih kredita i gledam ubuduće što je moguće više izbegnem banke: kredite, čekove, dozvoljene minuse, prekoračenja po tekućem računu, kamate... cilj je samo da bude račun u plusu. Opekao sam se jedanput sa bankama i nikad više, bilo je "Uzmi, uzmi na što više godina, ma kakav gotovinski, rešenje je refinansirajući" pa nikada da istekne. Tako da od sada kupujem koliko mogu da izdvojim iz keša a da ne osetim, nema više zaletanja. Razumem sve "Najbolji auto je nov auto" ali ima i ona druga strana.

Razmišljao sam opet o hackintosh-u jer imam ProBook 4740s iz 2013. koji radi kako treba i dan danas (bez reinstalacije OS-a godinama) i na kome je Mojave ali ovog puta bih ipak išao na Mac mašinu (treba nam u kući još jedan lap).

@delboy Znaš li možda gde Luke Miani nabavlja nove delove za MacBook Pro, gledao sam neki snimak gde celu staru konfu prebaci u novo kućište i ono izgleda kao nov laptop?

@whiskeytango MBP koje si nabrojao pod 1, 2 i 3. kakvi su po pitanju grejanja, bitno mi je da se ne greje odmorište za dlanove (levo i desno od trekpeda) i bitno mi je da je lap tih?
 
aplauz za nebacanje para kada to nije neophodno, retka pojava danas.

re: novi delovi, toga nema bogznakoliko a posebno ne za 10+ godina stare modele. imaš opciju a) nove kineske stvari kod npr. ifix.rs i b) polovno sa oglasa. mešaš a) i b) zavisno od situacije.

re: grijanje, ako mu odradiš nulti servis kako treba (izduvavanje prašine, nova pasta, eventualno podmaz fanova ako škripe, macsfancontrol vezan za CPU) ne greje se ništa dramatično, a pogotovo ne tu gde navodiš, tu su mu baterija i disk; ako se oni greju, nešto debelo nije u redu.

ako stignem, napišem malo kasnije detaljno kako sam ja prošao sa mojim 100 eur mekbukom. malo cimanja, al ništa neprevazižljivo za prosečnog posetitelja ovoga foruma.
 
Zaboravih još da pitam za flicker free, da li su svi MBP ekrani bez "treperenja", primer:



Pitao sam jednog člana foruma koji ima "MBP 15" 2009" i "MB 13" beli unibody" i potvrdio je da MBP nema preperenje slike, dok beli unibody ima (lako se vidi treperenje na beloj podlozi kada se uključi kamera na mobilnom).
 
Hvala svima na odgovorima, jurim baš oko 100-120-130€ jer treba samo za office i Zoom a to pretpostavljam može bilo koji od 2010-te na ovamo.

Lose pretpostavljas sto se tice Zooma. Izuzetno resource-intensive na svemu sto nije ARM, bukvalno.
Vise se isplati iPad Air 2 neki za Zoom, nego Macbook Pro 2011/12. To kazem kao neko ko ima 2011 MBP 13", sa 8GB ram. Pokajaces se.
 
ako se ne varam, svi Macbook PRO su PWM/flicker free. '11 i kasniji sigurno, a mislim da su isti ekrani i u '09/'10 modelima. taj beli polycarbon je Macbook (bez Pro) i sav je jadan proizvod kompromisa.

pa evo, ja ovo pišem na mekbuku koji sam platio 3000 dinara. MBP 15 2011 i7, "mrtav" kaže prodavac, ima bateriju al' ne radi (= nema), nema punjač ni disk al ima 4 GB RAM; u komadu, praise the dark lord. spolja izgleda topčider i ima redak HiRes mat ekran.

štostiče mrtvosti, njima je potreban pravi 85 W čardžer kad nemaju bateriju, 65 ne radi posao a ni divča 85ice sa KP za 2000 dinara. nakačen na struju, ispostavlja se da radi ali je Radeon u šiz modu. dignut sa USB ubuntu, sve ostalo radi - osim Alt na tastaturi.

dodatna investicija daklem 1300 din 4 GB modul, 3200 dinara 240 GB SSD, 40e original Apple baterija u odličnom stanju (NE kupovati zamensku džubrad sa KP), 500 dinara za neispravan 85 W original Magsafe i 1000 dinara za Asus 90 W punjač. Magsafe kabl sec, lemilicom pec i onda upaljačem po termo bužiru - idi, bolje nego novo. korišćena tastatura 1500 din od reputabilnog džentlmena koji rastura u delove. njuš, ne smrdi na sokić - top. odšraf/zašraf 3425 mikrošrafčiča koji drže tastaturu - not so top. taster Alt radi, a isto tako i ostali - juhu!

prvo ide NVRAM patch koji prebacuje na Intel GPU a posle njega GRUB loader na SSD koji i isključi Radeon da ne arči struju/ne greje. nakon toga, password na EFI da se slučajno ne skenja i onda normalan install Mojave sa dosdude1 patch-om.

od neugodnosti, ne radi više eksterni displej port, što mi ne treba; i dalje može da se kastuje na apple TV a može i da se koristi bilo koji iPad kao dodatni ekran. kada se cold-bootuje, što radim nikad ili ređe, flešne na sekund crni ekran sa GRUB dijagnostikom pre nego počne macOS boot. i to je to.

van toga, sve je na svom mestu - super responzivan 4-core/8-thread sistem koji vozi dev okruženje za sve što mi treba (fullstack dev), baterija traje 4-5 sati realnog rada, mesto za još jedan disk za storage (ili RAID, za ludake entuzijaste), opcija za upgrade na 16 GB (ne treba za većinu primena), fenomenalna tastatura, najbolji touchpad ikad igde i vanserijski ekran - i sve to za 100 evroa.
 
@whiskeytango Gde si kupio original bateriju, mora li preko ovlašćenih tipa iStyle ili ima na KP i sl. sajtovima?

@euanknik Mojave hackintosh na ProBook-u, isključena diskretna grafika, dakle samo Intel HD i radi normalno Zoom i mogu da snimam preko OBS-a sastanak, ne shvatam zašto ne bi moglo na MBP i5, sa sličnom grafikom (u tvom slučaju HD3000 u mom HD4000)? Da li je kod tebe 100% zauzeće procesora prilikom Zoom sastanka? Kod mene je procesor Intel Core i3-3110M (2.40 GHz, 3 MB L3 cache, 2 cores).
 
Poslednja izmena:
oglasi, gledaš likove koji prodaju neispravan laptop, rasturaju na delove i sl. potraje malo, al' naleti povremeno. prvo sam kupio zamensku (TOP KVALITET DRUŽE MEGA DOBRO GARANCIJA DRUŽE UZMI itd) koja je radila katastrofa, izgubila pola kapaciteta za tri dana (okačiću slike ako nađem) a smrdela nešto najužasnije na svetu. nisam napomenuo ranije, ove i7-ice kao i starije '07/'08 17-ice npr., ne rade punom brzinom ako nemaju bateriju, no su zakucani na 800 ili 1200 MHz, a neke od ovih "zamenskih" ni to ne omogućavaju.

also, ne bih da zvučim kao zlikovac, al ako targetuješ 100e laptop na adrese tipa ajstajl i slične zaboravi. na prste obe ruke ne mogu da se nabroje hakovi koji su na kraju doveli do funkcionalne mašine, a od čega se toj ekipi diže kosa na glavi. tamo ide fina ekipa koja istresa soma+ na laptop, te su im i cene na tu temu. poređenja radi, kod njih je ta baterija 120 eur, i to kad je imaju.

edit: eve slika "zamenske" baterije

2021-11-22 17.17.09.jpg

top, jel da? cut to three days later...

2021-11-22 17.18.34.jpg

ode 2000 mAh ko od šale. u trenutku reklamacije je pala ispod 3000 mAh.

edit 2 ili zašto treba menjati pastu na svakom polovnjaku:

2021-11-22 17.18.15.jpg

kamen.
 
Poslednja izmena:
Da li su uvažili reklamaciju baterije?
 
Ja radim sa mekovima jedno 5 godina, kroz ruke mi je prosao mali milion apple uredjaja pa evo da napisem koju na tu temu. Najvise prodajem i servisiram 2008-2012 modele, novije jako retko imam jer su delovi za njih skupi, uglavnom ih svabe i svedjani precenjuju, a imam istu zaradu i na ovim matorim pa se sa novijim slabo petljam. Cene koje budem navodio podrazumevaju kompletan laptop sa originalnom baterijom, ssd-om i punacem.

MacBookPro 15"/13" Core 2 Duo se krece negde oko 150e. Ima ih i za manje para, ali uglavnom na tim jeftinijim ima neka mana (nema bateriju, nema punjac, cuknut, ne radi dugme na tastaturi itd.) Uglavnom neki u fulu sredjen, sa dobrom baterijom, SSD-om i da je u dosta dobro fizickom stanju sa punjacem je oko 150-160e. Sto se tice mana kod ovih modela, tu je cuveni tantalum kondenzator zbog kog se moze desiti da laptop nece da se upali, ali do je popravka od 1000 dinara, a i za ovih 5 godina mozda sam imao 5-6 komada koji su imali taj problem.

MacBookPro 15" 2010 se krecu oko 200e-250e. Modeli iz 2010 godine imaju problema sa kondenzatorom koji izgubi kapacitivnost, i samim tim kada se laptop svicuje na diskretnu grafiku zbog napona koji varira cesto iskace kernel panic. Takodje, ovo je dosta retka pojava, ne secam se kada sam imao laptop sa tim problemom, ali zna se desiti. Ove modele bih izbegavao jer su im cene obicno kao modelima iz 2011 godine, a duplo su slabiji.

MacBookPro 15" 2011 je jedan od modela koji bih preporucio, ali moras znati od koga kupujes. Ovi modeli imaju AMD HD6xxx smece od grafike koje ako rade pitanje je vremena kada ce crci (na nasim oglasima preduvavane), a uglavnom ne rade. Cena ovih mekova se krece od 230e pa do nekih 300e. Ja na svakom modelu u potpunosti iskljucim AMD grafiku. Dakle bukvalno je iscupam sa ploce, i radi samo sa integrisanom sto ga cini neunistivim laptopom. Prednosti ovog modela su to sto ima cistokrvni i7 quad core i to sto mozes da mu ubacis 16gb rama.

MacBookPro 13" 2011 je u susitni isti kao MBP15" 2011 samo sto nema AMD grafiku. Dakle ako hoces 13" model uzmes ovaj. Njihova cena je oko 200-220e.

MacBookPro 13" 2012 je po meni najbolja opcija ukoliko ti to budzet dozvoljava. Njihova cena se krece oko 250e-300e, a cesto znaju da se pojave na oglasima po 200e, ali bez SSD-a, sa slabijom baterijom i cesto bez punjaca. Tako da dok to sve pokupujes izace te kao neki kompletan. Ovi modeli su nekih 30% slabiji od MBP15" 2011, ali zato imaju Intel HD4000 koja je kompatibilna sa Meatl API-em sto ti garantuje da ces na njega moci da ubacis najnoviji macOS sistem dok god ga Apple bude pravio za intel procesore.

MacBook 13" 2009-2010 takodje nisu losa opcija ukoliko hoces da prodjes ultrajeftino. U njih mozes da ubacis do 8GB RAM-a, i uz SSD radice bez problema sa najnovijom verzijom sistema. Na oglasima se cesto mogu naci ispod 50e.

Sto se tice svih ovih mekova, na svaki mozes da ubacis poslednji macOS sto bi trenutno bio Monterey. pre-metal graficke imaju nekih sitnih gliceva koji su samo estetske prirode inace sistem radi skroz normalno. Mada da mene pitas, za svaki od njih najbolja je Catalina jer je to poslednja verzija sistema koja je imala full OpenGL support. Dakle dobro prelistaj oglase, dobor se raspitaj pre kupovine kod prodavca pa preseci. Mekovi iz 2008-2011 se mnogo greju, ali uz zamenu paste i uz upotrebu MacsFanControl-a ovaj problem se donekle resava. Ali bih samo napomenuo da ukoliko ne planiras da koristi MacsFanControl spremi se na ogromnu kolicinu toplote koju ovi mekovi generisu usled debilno resenog hladjenja od strane apple inzenjera. Greju se do te mere da mozes komotno ispecu jednu kajganu na njima.

Ja licno koristim MacBookPro 17" 2011 sa iskljucenom AMD grafikom i macOS Monterey sistemom i nemam apsolutno nikakvih zamerki. Koristi se za backend programiranje (Java i .NET), frontend (Vue.js i React.js) kao i za povremeni razvoj iOS aplikacija i pored svega toga naravno klasicna kucna upotreba (filmovi, drusteven mreze, muzika, office).
 
Prvo da se zahvalim svima koji su pomogli u smernicama.

Da javim da sam kupio za početak MacBook 2010. (5.500 din. + poštarina). Kažem za početak jer nameravam i ostale članove porodice da nagovorim da pređu na macOS. Neću više da se igram sa Windows-om i hackintosh mašinama.

Zamenio sam klasičan disk od 250GB za 240GB ssd. Problem nastaje kod memorije jer sam dobio sa 2x1GB i kada ubacim iz ProBook-a 1x4GB DDR3 u bilo koji od dva slota, OS neće da se podigne i samo pišti pri boot-u (ne prepoznaje RAM), a kada stavim 1GB + istu tu od 4GB prepoznaje i piše da je dostupno 5GB na 1067 MHz, tako da nisam siguran kada bih kupio isti RAM od 4GB pa da stavim 2x4GB da li bi prepoznao svih 8GB.

Pišite ako znate koja sigurno memorija odgovara za https://everymac.com/systems/apple/...-13-polycarbonate-unibody-mid-2010-specs.html

Stavio sam Catalina (prethodno napravio butabilan fleš preko hackintosh mašine: Catalina Patcher).

Bune me i oznake kod punjača, postoji li neki univerzalni koji može da puni i ovaj iz 2010 i najnoviji M1 ili su ih razvrstali po kategorijama?

Evo slike od juče kada sam preuzeo lap, bio je El Capitan instaliran:

7634C558-1FC7-4FCE-B508-EA97F98DE3E0.jpeg
 
mora 1066 modul u njih, oba preferably. može i samo jedan + drugi brži, onda oba rade na 1066. neki 1333 moduli rade bez ove akrobacije (sam ih obori na 1066) al to moraš da probaš na licinom mestu. magsafe 1 (koji imaš) pokriva sve do 2012 non-retina, magsafe 2 (sve isto samo drugačiji konektor) 2012 do 2015. ovaj što je reintroduced na M1 nema veze sa ovima.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Na 2010 model mora 1066MHz (ili kao sto je kolega iznad rekao), na 2009 model mozes staviti dva RAM-a sa vecim brzinama (1333, 1600).
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Screenshot 2021-11-28 at 02.15.05.pngScreenshot 2021-11-28 at 02.15.00.pngScreenshot 2021-11-28 at 02.14.54.pngScreenshot 2021-11-28 at 02.14.15.pngScreenshot 2021-11-28 at 02.14.04.png

Ovako vidi kada stavim jedan štap od 1GB a drugi od 4GB, taj od 4 je na 1600 Mhz ali naravno OS ga prepozna kao 1067 Mhz.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-11-28 at 02.14.04.png
    Screenshot 2021-11-28 at 02.14.04.png
    92.2 KB · Pregleda: 71
Gde mogu da skinem starije verzije macOS-a ako App Store ne dozvoljava?
 
Nazad
Vrh Dno