Šta je novo?

Koji skener bi preporuchili

darkot

Čuven
Učlanjen(a)
02.02.2004
Poruke
24
Poena
604
A da nije od jeftinih ....
Chujem da su epsoni dobri, ali se stvarno ne razumem pa mi treba pomoc.
Mislim da platim od 150-200 evra.

Hvala
:)
Pozdrav
 
Nemoj da se opterecujes ko zna kakvim markama, svi ti jeftini kucni skeneru su vrlo slicni, ukoliko se ne bavis ozbiljnije obradom fotografija, kupi neki jeftiniji, Cannon ima jako dobre naprimer.

Ozbiljni skeneri kostaju od 3000 evra pa nadalje, ovo sve je prodavanje magle.
 
Planiram da uzmem sestri skener da je postedim cimanja po fotokopirnicama.
Kako su se praksi pokazili skeneri prilikom skeniranja knjiga,recimo taj HP 3970.
Kakav je HP 2400c i da li se vise isplati uzeti njega ili 3970 posto je razlika u ceni nekih 40 evra?
Na sta sve treba obratiti paznju prilikom kupovine?
 
Poslednja izmena:
Da li u ponudi ima ijednog skenera koji nema "oborene" ivice (u poslednje vreme se pravi da moze "lepse" da stane papir A4 i odozgo zatvori poklopac - kakav *****izam od dizajna) tj. cija je visina plasticne porvrsine okolo izjednacena sa ravni stakla skenera (takav dizaj je cest kod multipraktika - skener/stampaca).
 
Poslednja izmena:
Juce sam pazario Canon Lide 60. To je skener kod kojeg nisu oborene ivice jer je predvidjen da moze i horizontalno da stoji dok skenira. Ako pazarite skener gledajte i na neke druge stvari. Npr. ovaj koji sam kupio koristi samo USB i napaja se preko njega, dakle nije potreban ispravljac. Drugo ovaj ima USB 2.0 Hi-Speed tako da preview imas za 9 sekundi. Od HP-a sam odavno pobegao jer je njegov driver recimo zapakovan sa 250Mb glupog softvera koji moras instalirati da bi imao i driver. Drugo kod HP-a cesto "izlece" driver i trazi da mu ubacis njegov CD da bi nesto sredio (provereno kod vise ljudi) A da, ovaj Canon ima i jednu sitnicu koju ovi HP skeneri na kojima sam radio nema a to je da moze registrovati i kropovati vise fotografija koje si postavio na staklo a i to je velika usteda vremena.
 
Ta prica uopste nepije vodu, nema tog skenera koji ce "cisto" iskenirati odignut deo knjige gde su recimo slova pod nekim uglom u odnosu na staklo.
 
Poslednja izmena:
Da, potpuno ste u pravu.

Ne zanima me LIDE zato sto skeniram kojekakva cuda (pa i knjige), i treba mi dubinska ostrina (kakva je, takva je) koju daju katodni skeneri.

A skroz izjednacena gornja povrsina stakla i plastike potrebna mi je zbog sto manjih deformacija pri skeniranju nekih originala (cim odstoji pokoji milimetar nije vise, meni barem, upotrebljivo).

Kako stoje stvari, ima li neko ikakva iskustva? Da li je necija genijalna dizajnerska dosetka sada jedina na trzistu?

Hvala za bilo kakvu info...
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam super zadovoljan sa Canon 3000ex (nije LED tehnologija) i staklo je u ravni sa ivicama (mozda ulegnuto oko 0.5 mm) skenirao sam na njemu kojekakve gomile knjiga i projekata od A4 do A0 i nikakvih problema nisam imao. Cak imam i dosta uspesnih pokusaja OCR-a uz pomoc Abbyy-a.
Jedino sto ne znam ima li ga sad u prodaji jer sam ja ovaj moj uzeo pre oko godinu dana.
 
Poslednja izmena:
Da, HP sam imao i nisam bas najodusevljeniji istim. Mislim da je doticna firma "uskocila" u pravljenje skenera da bi se pokazalo kako i "to ume". Njihove skenere zapravo oni sami ni ne konstruisu vec angazuju "spoljnu saradnju".

Ali OK, hvala na preporuci, pogledacu.

Zanimljivo, koliko je zapravo malo testova samih skenera, i preporuka za iste u odnosu na druge komade hardware-a...
 
Mislim da si u pravu kada je rec o broju testova i tekstova o skenerima, posebno na srpskom - sebe smatram delimicno odgovornom, makar kada je rec o Bench-Market sajtu...

Pade mi na pamet prica o jednom proizvodjacu skenera. Ovih dana sam imala priliku da testiram Avision skenere za sledeci broj casopisa PC. Rec je inace o dokument skenerima koji su izuzetno brzi - pravi raritet na nasem trzistu. Ni cene im nisu bas za potcenjivanje, najskuplji model kosta 4000 eur (dobro, ipak je tu rec o polu-profesionalnoj upotrebi). Zanimljivo je da je Avision do skoro bio samo OEM proizvodjac i pravili su skenere za mnoge, od Xeroxa do Epsona (koji si pomenuo na pocetku) i dalje, ali vidis na njihovoj listi nije bilo HP-a. Cinjenica je da nije bas lako doci do podataka ko sta i za koga radi, dok neki proizvodjac ne izadje samostalno na trziste. Uostalom, ko je znao da Foxconn pravi maticne ploce za Intel dok sam Foxcon nije pokrenuo proizvodnju pod svojim imenom.

Sto se tice HP skenera, licno koristim 4570c i zadovoljna sam, mada na srecu ne skeniram previse iz casopisa i novina - za te potrebe zbog descreen-a treba pazljivo birati. Ne treba nikada generalizovti, svaki proizvodjac ima svoje prednosti i mane, kao i svaki proizvod ponaosob. Uostalom, sta je koga briga ko sta proizvodi, ako neki proizvod nije dostupan na trzistu u "originalnoj" izvedbi.

4670c mi se ucinio kao skener koji bi ti zavrsio posao. CCD, nije preskup, lepo izgleda, lako se njime manipulise - i predvidjen je da olaksa skeniranje sa medija velikih formata - sto pokazuje kako svojim dizajnom, tako i softverom koji se uz njega isporucuje.

Pozdrav.
 
Tezu o tome da za HP radi skenere "neko drugi" (Ipswitch???) čuo sam davno od "insajdera" u HP-u koji se bavio štampačima velikih formata. Možda se to u međuvremenu izmenilo, ne znam.

Pošto vidim da se time baviš, da li je HP (dobro, ovde je rečeno i Canon, neki stari model) jedini kod koga si sretala skeniranje velikih formata i software za sklapanje, kao i staklo u ravni plastike? Epson? HP izbegava navodjenje density-ja, dok sam kod Epsona video 3.4 d karakteristike, što je nekad bilo rezervisano samo za Heidelberg i slične monstrume od po 3 KEUR nadalje...

Sve ovo pitam čisto da malo uštedim vreme i mozak najneverovatnije mentalne gimnastike koje će mi doneti akcija opisana u sledećim redovima:

JA: "Izvinite, a da li je gornja ivica plastične kutije izravnata sa..."

PRODAVAC: "Ma da se nosiš u mačku piterinu... :mad: :smash: :crash: :mad: ti si ovde došao da me maltretiraš... skener ko skener... šta tu ima... staviš i skeniraš..."

JA: "Ali..."


:bottle:
 
Poslednja izmena:
Nemoj previse da se lomis kada je takva kupovina u pitanju. Tesko da ces da dobijes bas to sto si zamislio, ali ces zato tesko i pogresiti. Na domacem trzistu nema ne znam ti ja koliko modela CCD skenera u tom cenovnom rangu. Mozes da biras izmedju svega nekoliko uredjaja (u principu imas Canon CS5200F i Canon CS8400F, zatim Epson Perfection 2580 i 3170, jos nekoliko HP-a i ...). Kod svih njih je ivica koliko-toliko zaobljena. Da li je rec o 0,5 mm, manje ili malo vise tesko je reci.

Jedini razlog sto sam preporucila taj HP i samim tim ga stavila ispred ostalih je softver, a to opet ne znaci da ostali ne mogu da ti zavrse posao. Ima ga i u varijanti (oznaka je valjda VR) kada se za malo vise para dobije i Photoshop Elements, ako ti je legalan softver bitan. Najbolje je da ipak sve to pogledas uzivo - "output" u toj klasi ce biti slican za bilo koji da se oslucis... Nemam previse iskustava sa jeftinijim Epsonima, ali zato nesto skuplji modeli zasluzuju moju preporuku.
 
Poslednja izmena:
po mom misljenju, hp ima ekstremno glup sw ... em instalacija zauzima mnogo mesta, em je uradjen u flesu, krajnje jadno s njihove strane. imam 3670 i neki od multifunkcionalnih uredjaja tipa psc1212 ako sam dobro zapamtio oznaku. em su sami skeneri spori, katastrofalno.

zaobici u najsirem luku... :smash:
poz
 
Ako se prica o TWAIN drajveru, potpuno se slazam da HP-ov ne zasluzuje ne znam ti ja kakve preporuke. Da ne bude zabune, ja sam pricala o dodatnom softveru koji dolazi uz pomenuti skener.

Inace, opet se stvari generalizuju - naravno da nisu svi HP-ovi skeneri spori.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
SoSo je napisao(la):
Ako se prica o TWAIN drajveru, potpuno se slazam da HP-ov ne zasluzuje ne znam ti ja kakve preporuke. Da ne bude zabune, ja sam pricala o dodatnom softveru koji dolazi uz pomenuti skener.

Inace, opet se stvari generalizuju - naravno da nisu svi HP-ovi skeneri spori.

ja iskljucivo pricam o stvarima koje sam imao (imam) ili probao.
i do sada nisam naisao ni na jedan hp koji je brz osim kad se skenira u 200 dpi...
koristio sam i pomenuti 3970 i nisam bio zadovoljan. brzo je ispustio dusu...

btw i ja sam mislio na dodatni sw kojim uopste nisam odusevljen, cak, zgrozen sam !!! ali sta da radim kad svakog meseca moram da skeniram u proseku 500 dokumenata za 2 dana :smash:
Twain drajver necu ni spominjati
 
Ispade da ja preferiram HP-ove skenere, a realnost je daleko od toga... Covek trazi konkretan model za konkretne potrebe. Koliko sam ga videla i probala, mislim da bi 4670 mozda mogao da zadovolji njegove potrebe - nista manje, nista vise...

Over and out.
 
OK. Ovo je samo jedna priča, jel da? Jedino tako se može nekakav zaključak napraviti. Stvarno se malo o skenerima raspravlja, pa mu ovo dođe super. Valjda nam se članica ne ljuti za tonove koje smo proizveli, mada po "over and out-u" nisam baš siguran... :S:

HP.

Čudna firma.

Skener koji sam donedavno imao (počeo je da ispušta dušu) je prastari 6300C. Nisam siguran da želim više da ga gledam. Naneo mi je mnogo bola. Čuje se kao paklena mašina. Nepodesan, spor i lošeg kvaliteta slike.

Kad je kupljen koštao je bogatstvo. Bio je "Pro".

Ne znam kako je sa serijom koju je SoSo preporučivala, ali nove niže serije su upravo to - spore. Istina - još kad se uključi desreen opcija, onda može i malo da se odspava, pa su ujutro skenovi gotovi. :eyebrows:

Mada, ne smeju se zaboraviti njihovi fini dizajnerski zahvati, poput onih ultratankih providnih skenera, što je ideja ua svaku pohvalu (ušteda prostora).

Znači, to je HP. Ingeniozan u inovacijama i prosečan u rezultatima (u isto vreme).


Negde sam video da se u Bgd valjaju i umax-i, microtec-a mislim da nema. Cini mi se da sam još nekog od poznatih proizvođača video ovde.

Meni su lično presudni (osim navedenog dizajnerskog detalja sa staklom) samo dve karakteristike: kvalitet skeniranja običnog originala (nikakve egzibicije sa skeniranjem filmova) i brzina.

ADF-ovi, lampice, čuda, priključci za varjaču i poklopac za pranje veša, kamioni, avioni... sve je to u neku ruku kozmetika koja poskupljuje stvar, a ne mora da bude dobro odrađena. Najčešće nije.

SoSo,

kako se zove software koji dođe uz HP za sklapanje segmenata? Šta on radi? Da li samo traži tačke i sklapa sve zajedno ili i "razvlači" bitmape da se slože u celinu? Koliko je efikasan? Ajd, ako ti nije teško, par slova o tome, retka je prilika...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno