Šta je novo?

Hardver Koji RAM uzeti uz mogucnost buduce nadogradnje

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Fangorn

Slavan
Učlanjen(a)
15.09.2008
Poruke
327
Poena
320
Trenutno sam pazario MSI MAG Tomahawk B550 i CPU AMD 7 3700X. Ocu za sad da uzmem jedan slot od 16gb RAMa na 3600 MHz (da bih kasnije dodavao module po potrebi).
Puno mi je da odmah uzimam 2X16, a opcija 2x8 mi se ne svidja, jer uzimam slotove a ploca podrzava do 128GB.
Gledao sam opciju Kingston HyperX Fury HX436C17FB3 ili (HX436C17FB3A), ali vidim da nema puno tih pojedincanih modula u opticaju (nesto sitno na KP) pa me brine da necu imati da uzmem iste module za godinu dve. Da li imate savet za neki drugi tip (brzina 3600) i sto manja latencija i da je isto jedan 16gb modul.
 
Ako uzimas na period od godinu dve, obavezno 2x8.
 
Pa plan mi je da u narednih 6 meseci do godinu uzmem jos 16GB, a racunar planiram da koristim na duzi period pa potrebi da zamenim tipa procesor i/ili ram...
 
Sad gledam i model Kingston HX436C17PB3/16 ali vidim da na QVL listi postoji isti model sa Sumsung 5WB ili SK hynix C cipsetom. Kad porucujem na KP ili iz prodavnice kako mogu da vidim koji je, koliko sam gledao to niko ne pise sta je?A vidim u temama da hvale Sumsung tj Samsung B die ako se to odnosi na chipset?
 
Nema tu nekih čvrstih pravila, čak sa istim brojem na memoriji često menjaju čipove i controlere. Kasnije dodavanje/proširivanje memorije nije baš najbolja ideja, vrlo često se događa da baš neće (pravilno) da rade ako nisu uparene fabrički a kamoli sa različitim čipvima makar bila i ista marka. Mnogo tu zavisi i od BIOS-a pa mora ručno nameštanje a BIOS-i se stalno menjaju.
Za godinu-dve će biti velikih promena, već krajem godine dolaze DDR5, DDR4 će se sve manje praviti a i nestašica čipova je tu i trajaće duže vreme. Tako da je teško računati da ćeš naći iste memorije a sve ostalo je manje-više lutrija.
Pošto Ryzen daleko bolje radi sa dual channel memorijom i ako baš nemožeš da nategneš 2x16 onda ti je daleko bolje 2x8 brze memorije pa za par godina gledaj šta ćeš. Ko zna šta će biti za to vreme, može i smak sveta da se dogodi 🥵
 
Nisam video da je u pitanju Ryzen:rolleyes:
Zaboravi na 1x16, šta god da uzmeš, neka bude u fabričkom KIT pakovanju. Da je Intel, 1x16 bi prošlo glat, ali AMD je mušičav u pogledu RAM modula i lako može da se desi da sutra kada bocneš drugih 16GB to ne bude radilo.
 
Sad gledam i model Kingston HX436C17PB3/16 ali vidim da na QVL listi postoji isti model sa Sumsung 5WB ili SK hynix C cipsetom. Kad porucujem na KP ili iz prodavnice kako mogu da vidim koji je, koliko sam gledao to niko ne pise sta je?A vidim u temama da hvale Sumsung tj Samsung B die ako se to odnosi na chipset?
Ako ti znači ja sam nedavno upario dve Kingston HyperX FURY RGB 16GB 3200 DDR4 Memorija CL16 DIMM Model HX432C16FB3A/16. Prva je kupljena u septembru, druga prošle nedelje. Sve radi kako treba.
Nisi napisao koju ploču imaš, ali svakako ti niko ne može garantovati da će sve raditi out box...
 
napisao je u prvoj rečenici u prvoj poruci u ovoj temi :)
 
Posle malo istrazivanja odluceno je da ipak uzmem 2x16 gb na 3600, HyperX 32GB Fury RGB DDR4 3600MHz CL17 KIT HX436C17FB3AK2/32, ako neko misli da moze i neato drugo od 2x16 nek pise. Ovde je qvl podrzanog rama za plocu....
 
Elem, nema gore pomenutog modela, imaju HX436C18FB4AK2/32 205e (veca latencija), a model HX432C16FB4AK2/32 je 170e. Da li je ova razlika u ceni opravdavana u smislu sta cu vise dobiti sa bržom memorijom?
 
Zavvisi od softwera, nekima treba bolja latencija, nekima freqvencija a neki SW i ne mari za sve to. U svakom slučaju, sa tim brzinama razlika je zanemarljiva. Jedino benchmark memorije može da to detektuje. U radu je sasvim neprimetno. Razlika između najsporije i najbrže meorije još može da se primeti u nekim poslovima ali ovo sa malo razlike u latencijama niakako.
Đruga stvar je što niske latencije sa višim frekvencija su odlika boljih/kvalitenijih memorija pa sa tim i manje potencijalnih problema.
 
Elem pisem ovde da ne bih otvarao novu temu. Trenutno hoću da uzmem neku polovnu grafiku 3000,4000 din samo da me služi za filmove i surf dok se cene grafika ne stabilizuju (ako se stabilizuju).
Gledam po kp modele sa 2gb memorije, tipa modeli gt730 gt710 ili nesto slicno. (Gledao sam prvo GT1030 ili RX460 ali mi je skupo da dajem toliko). Da li bi sve ove grafike ako imaju pci slot trebalo da rade na maticnoj B550 tomahawk?
 
To nema baš nešto mnogo veze sa temom o memoriji, na takvim karticama 2GB memorije je više nego dovoljno. praktično svve imaju PCIe i dovvoljne su za to što tražiš.
 
Nazad
Vrh Dno