Šta je novo?

Koji hardware za HomeLab za vezbanje/ucenje

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,129
Poena
995
Pozdrav,
hteo bih da napravim homelab koji bi sluzio za vezbanje/ucenje kubernetesa + docker + jenkins...
Pokretao bih na njemu proxmox i imao bi oko 6-7 (max 10) virtuelnih ubuntu masina sa uglavnom 1cpu+2gb specs. ali za master kubernetes bih imao 2cpu i 4gb, tu bi bio jos i kali linux i jos nesto.
Skupo mi ispada da placam aws servere za ovu svrhu.
Nijedna od ovih virtuelnih masina se nece 100% koristiti nego sluze samo za ucenje/vezbanje vestina pravljenja kubernetes klastera, jenkinsa itd, takodje mi nije potreban raid ili ups.

Vidim relativno jeftino server rack sa 2 xeon cpu sa po 10 cores-a i xx gb rama za nekih 200+ evra, a cujem da neki spominju ryzen 5 3600 sa 6 coresa za nekih 200e.
Na ovu masinu bih stavio ssd od bar 500gb a mozda i 1tb.

Takodje sam mislio da dodam jos jednu masinu za NAS (imam jednu core2duo masinu) i na koju bih prikljucio 2 obicna hdd- i instalirao truenas scale (da li mi je ovo uopste potrebno i sta bih naucio od ovoga?)

Tu bih jos dodao neki obican switch.

Da li je sve ovo dovoljno za moje potrebe?
 
Dovoljno je.
 
Ne vidim sta ce ti truenas scale na toj masini, ili obican freenas/truenas ili OMV,ako je samo za bekape. K8s 2+1 obicno ide,znaci master recimo 4gb, radilice na po 8gb ako planiras da dizes svasta. Mozes naravno da dignes nfs-provisioner preko helm-a ako neces lokalno da smestas podove. Jenkins i ostalo ide naravno na lxc ,i nema problema.
 
Covek koji je prodavao server sa dva xeona od po 10cores i 20threadsa po CPU mi je rekao da je to uzasno bucno i nije za sobu u kuci tako da sam odustao od njega.
Pa sam danas sam uzeo ryzen 3600 sa 32gb ram i 500gb ssd samsung evo i instalirao proxmox i odustao sam od posebne NAS masine.
Pa cu sada poceti da namestam k8 i docker i jenkins ...
Ja cu ovaj komp koristiti za ucenje/ vezbanje gore pomenutih aplikacija, tako da nece biti nekog posebnog opterecenja hardwera.
Ali kada bih koristio u stvarnom zivotu zanima me vase iskustvo, da li bi trebao da imam poseban ssd/hdd za svaku virtuelnu masinu, i ako imate jos neki savet za proxmox bio bih vam zahvalan.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ti za osnovni test nece biti potrebno nista bolje. Mozda bih ti rekao da uzmes enterprise SSD,cisto da bolje izgura sto vise VM. Nemoj da juris nove ,imas na KP polovne za 5-10k.
 
Takodje sam mislio da dodam jos jednu masinu za NAS (imam jednu core2duo masinu) i na koju bih prikljucio 2 obicna hdd- i instalirao truenas scale (da li mi je ovo uopste potrebno i sta bih naucio od ovoga?)
u vezi NAS-a prelistaj ovu temu
ima i drugih tema, uglavnom u delu za storage
Covek koji je prodavao server sa dva xeona od po 10cores i 20threadsa po CPU mi je rekao da je to uzasno bucno i nije za sobu u kuci tako da sam odustao od njega.
svi ozbiljni serveri su bučni, pogotovo stari🔊
 
Nazad
Vrh Dno