Šta je novo?

Tablet Koji E-reader (e-rider) uzeti?

MAXTOR 369

Poznat
Učlanjen(a)
05.04.2021
Poruke
19
Poena
25
Pozdrav svima!
Želio bih kupiti uređaj za čitanje (E-rider) pdf fajlova, Word i HTML dokumenata.
Volio bih da je ekran što prirodniji realnom papiru, da ne predstavlja zamaranje za oči bez obzira da li se čita u zatvorenom prostoru ili vani. Takođe, vrlo mi je bitna težina, da uređaj bude što laganiji. Da bude jednostavan za upotrebu i pregled dokmenata koji se nalaze u njemu. Da li je dovoljna veličina ekrana od 6" inča. Nekako mi se optimalnim čini 7" ekran. Pošto živim u manjem mjestu nisam imao priliku susretati se sa ovakvim uređajima pa nemam tu vrstu iskustva da kažem da li mi se neki dopada ili ne.
Nebitno mi je da li uređaj može 12 ili 1.520 metara pod vodu, jer ga neću nositi u kadu ili na plažu.
Budžet za kupovinu je oko 250 Evra.
Na ovom linku sam našao solidan izbor, ali ne znam koji je najbolji izbor:

Koje su suštinske razlike između ovih uređaja:

060000061

Svaki savjet je dobrodošao.
 
citao sam i da je moguce (mada mi deluje pomalo neverovatno) da se pozove amazon support i zamoli se da se skinu reklame, sto oni kao mogu i da urade

Nekad je to definitivno moglo (naročito dok "special offers" program jer bio dostupan samo za US a ostatak sveta nije imao "ponude", a sad SO primerke imaš i na evropskim amazon sajtovima da kupiš) i ja sam tako uradio i za moj PW1 i posle ponovo za moj PW3 (kupljen je u US pa donet u Srbiju, pa sam složio pričicu kako taj ko je kupio nije znao za reklame i kako nemaju smisla takvi uređaji van US jer neće dobijati te ponude i popuste za knjige, i naravno da sam čuo od poznanika da "izlaze u susret"). Kindle 3 sam nakon jailbreak-a mogao ja to sam da rešim bez zvanja podrške i moljakanja da oni skinu ili da ja platim za to... jer tad je cela priča od SO bila dosta prostija za stopiranje :D

Zato sam i rešio ovaj put bi red bio da lepo platim da nemam reklama :D :D Dosta su me častili.

Da li još uvek prolazi taj fazon ili ne nemam pojma, nisam imao potrebu da pokušavam od 2015. :D
 
@holland Ne znam u kom veku su štampane te tvoje "većina knjiga" pošto u iole modernijem dobu za razdvajanje paragrafa se koristi "text-indent" / uvučen je text novog paragrafa u odnosu na prethodni a ne da se stavlja "drvored" praznog prostora između svakog paragrafa i da svaki paragraf počinje neuvučen.
Lično se ne slažem sa tom idejom da kao mora da se pravi i dodatni vertikalni razmak između paragrafa... ko generalno želi veći "prored" između redova texta to rešava sa "line-height" i ima isti razmak i između redova texta koji čini jedan isti paragraf i između 2 reda koji pripadaju različitim paragrafima. Po meni je to objektivno "kako treba da bude", pa tek posle onda dođe ono šta ja volim subjektivno i zašto ću ja da uzmem i line-height da smanjim jer ne volim previše "promaje" između redova texta.


Dakle, moj komentar "to nije knjiga nego red texta" se odnosio pre svega na tvoju izjavu da ti prvo sve zvekneš iz epub u TXT... pogotovo ako ne radiš dalje "uređajivanje" nego samo konverziju nazad u epub / mobi / azw3 / šta god i ajmo čitanje. Ne slažem se sa tvojim pristupom "ajd da ubijem sve pa minimalno da formatiram od nule" ako je pobodan za to bilo "neću da ima zadat font i prored" ili šta god.


Takođe sam stava da onaj ko se bavi obradom skenova / uređivanjem knjiga mora da ima neki minimum predznanja CSS-a. A inače dok sam se ja bavio obradom skeniranih knjiga ja JESAM koristio korak "bum u TXT fajl da obrišem đubre iz Abbyy FineReader-a" ali uz veoma bitnu distinkciju da sam ja pre brisanja formatiranja obeležavao apsolutno sve stvari koje hoću da zadržim i koje su bitan deo formatiranja, tipa italics, podnaslovi, prvi paragraf, stihovi, scenebreak...


Pogledajte prilog 340801



I posle to sa Find/Replace konvertovao nazad u HTML tagove sa odgovarajućim CSS klasama.



Za mene je ovo levo knjiga a ovo desno nije knjiga nego je "web stranica iz 90-ih" / zid texta bez semantike i bez layout-a.

Pogledajte prilog 340800


Dakle ako je tvoj polazni materijal izgledao kao ovo levo a ti namerno napravio ovo desno e to je po meni zločin :D :D Ako si skinuo loše obrađenu knjigu sa lošim ili bez CSS formatiranja pa si stvarno dobio knjigu gde su neuvučeni paragrafi zalepljeni jedan uz drugi (nalik na ovaj moj screenshot za obeleženi TXT fajl) to ajd i razumem da nisi hteo tako da čitaš (mada ima ljudi kojima čak ni to ne smeta... a to je ono baš baš bukvalno neprekidan zid texta :D :D )... ali ako već sređuješ problem trebalo je da od toga praviš knjigu a ne drvored i livade :D :D
Hvala na savetu, ali srećom imam opciju da biram kako ću čitati, a ne onako "kako objektivno treba da bude"

U potpisu, zločinac
 
shame cone GIF
 
sad sam gledao sta jos ima u ponudi, i za 300+ evra je izgleda best buy Kobo sage 8 inca ... sem boljeg ekrana, nema potrebe za jb, blokadom update-a, ima taj Ko reader itd, jednostavno sve je kako treba da bude da mislim da vredi duplo u odnosu na paperewhite 2021, posebno jer se ovi uredjaji najcesce ne menjaju cesto
 
Slaba baterija pa na to obrati pažnju ako ti je bitno, Lybra 2 je osetno izdržljivija.
 
@neo geo Svaki Kobo model iz slične generacije fura isti firmware. Tako da nema potrebe da kupuješ Sage model osim ako ti ne treba šta nudi hardverski. A za "jb i blokade" boga mi i Kobo se "patch-uje" sve u šesnaest da se omogući neka funkcionalnost. Ako se ne varam Kobo firmware "TypeGenius" za manipulaciju boldness-a i dalje ne radi za custom fonts bez instaliranja "patch"-a.
Razlika jeste to što se Kobo ne buni kad hoćeš stariji firmware da zvekneš na njega i što aktivno ne jure da stopiraju te modifikacije softvera koje rade korisnici.
 
ma ne treba mi nista spec, vec da ne moram da 'ga hakujem' pre i nego ga upalim, ima izgleda dosta bolji prikaz i podrsku za formate, a verujem da je i 1.2 inca veci displej dobra stvar i da moze stati dosta vise relativno krupnijeg fonta .. a za bateriju nekako ne brinem, ionako ce se koristiti po kuci ili ako bas treba i uz powerbank negde
 
Hakuje ko hoće da hakuje, ko ima muzičke želje koje su izvan fabričkih funkcionalnost uređaja. Niko te ne tera ni Kobo ni Kindle da budžiš: može to da se čita sa nekim od default fontova, sa default marginama, veličinama texta, da ima/nema naslov knjige/poglavlja stalno vidljiv.

Čak i Kobo ne nudi 100% istu funkcionalnost kad čitaš epub format vs kad koristiš "kepub". Znači ekvivalenta priča tome da postoje razlike na Kindle da li čitaš knjigu u matorom mobi formatu (za koji nema custom font-ova i nema manipulacije sa debljinom texta) ili u novijim azw3 i KFX (gde to što sam spomenuo da nije dostupno za mobi knjige jeste dostupno).

Suštinska razlika je da je Kindle po default-u "zaključan" (i da kad se kupi neki novi model koji dolazi sa novijiim firmware mora da se čeka neodređeno vreme [potencijalno i zauvek da budeš bez jailbreak] da neko uspe da nađe novi način za "jailbreak" pa tek onda može "budženje") i ne možeš apsolutno ništa da dodaš i promeniš dok ne uradiš jailbreak a Kobo je "otključan"/"nezaključan" i ko ima neophodno predznjanje može da pravi dodatni softver koji će da koristi na Kobo. Ko nema treba eventualno da sačeka neko kraće vreme da se postojeća arhiva "patch"-eva ako treba adaptira da radi na novom firmware.
Pa samim tim je fleksibilniji i više stvari je moguće trpati na uređaj ili čitati & menjati sa uređaja pa tako npr Calibre može da kad šalje knjige pošalje "series" info na Kobi i da pravi kolekcije / shelf?-ove a za Kindle šipak (pa na Kindle "moraš" da se snalaziš tako što u naslov knjige dodaje ime serijala i redni broj knjige, plus kome treba i kolekcija sa knjigama iz serijala i to mora ručno ili mora jailbreak :D ). Amazon g*vnari i kad su konačno dodali grupisanje knjiga u serijale su to zaključali i limitirali da to radi samo za knjige koje si kupio na Kindle Store... :D :D :D i taj info se čuva isto kao i info o kolekcijama na delu memorije kojem Calibre nema pristup...

Out-of-the-box osnovnu funkcionalnost dele tipa 90% istih stvari Kobo i Kindle. Meni koji čitam knjige pretežno na engleskom jedan od glavniih razloga zašto još uvek nisam prešao sa Kindle na Kobo (i sad kad ponovo kupujem novi čitač i dajem solidne pare opet nisam kupio Kobo) je kvalitet dostupnih rečnika za te 2 plaforme... gde su Kindle rečnici daleko bolji. To je takođe i razlog zašto verovatno nikad ne bih mogao da pređem da koristim KOReader (koji nudi podešavanja prikaza u sitna creva) na Kindle umesto stock reader softvera.. tj rečnici i sam layout texta na ekranu je primetno bolji u varijanti stock reader + KFX format nego KOreader + epub ili šta god drugo od formata.

Plus pre X godina (tipa 2014, početak 2015... dok sam još uvek imao Kindle PW1, pre nego što sam kupio PW3) kad sam imao priliku da 4-5 dana koristim (dobio kao poklon od rođaka koji nije znao da već imam Kindle ) prvi Kobo Aura model sam bio prilično negativno iznenađen koliko je to bilo bagovito i nestabilno u odnosu na Kindle firmware. I lepo sam ga prodao expresno :D :D
 
Poslednja izmena:
@zholinho Jel i tebi tvoj neko donosio u Srbiju ili su ti baš ovi sa Amazon slali za Srbiju?

Inače, u isčekivanju novog Kindle i budućeg jailbreak-a tog novog Kindle uzeo sam na starom malo ponovo da se igram sa KOReader-om.. i onda sam posle toga naravno "morao" da zbudžim (to naravno da zahteva jailbreak) manje margine i na fabričkom čitač programu (to sam imao i na PW1 a na PW3 me mrzelo da napravim prethodnih godina), pa eto možda će nekom biti interesantni screenshot-ovi:


(prvih 6 screenshot-ova su fabrički reader program a ostalo je sve KOReader)

Default margine za ne-PDF formate na Kindle su 150, 100 i 50 (i meni je i ta najmanja margina nepotrebno velika, greota bacaju za bzvz prostor na 6" ekranu koji je već solidno manji od papirne knjige) a za PDF knjige su 50, 35 i 20... ja sam na brzinu uzeo samo prekopirao vrednosti koje koristi za PDF knjige da iste koristi i za mobi ,azw3 i kfx.

vs KOReader situacija "klikni dugme i upiši koje god hoćeš vrednosti".
 
Poslednja izmena:
Odlozio sam vec jednom kupovinu e-readera jer sam se nadao da cu videti kod nekog ko ga ima i da vidim kako se ponasa sa pdf-om ili kada se konvertuje iz pdf-a.

Prvenstveno bi citao raznu dokumentaciju sto mi treba radi posla kao i sto sta sto imam sto je u pdf-u, kao i kod iz knjiga itd. Hocu e-reader i zbog cuvanja ociju pa ne bi da se zamlacujem tabletima. Treba mi finalna preporuka Kindle, Kobo,... sta se pokazalo efikasno za pdf i da mi neko potvrdi ko ima kako izgleda kada se konverutuje pure pdf u format za e-reader?

Takodje me interesuje, mislim da sam dobro procitao ali mi treba potvrda, e-reader software ima mogucnost markiranja teksta (ono sto ti je bitno) gde ces zatim posebno citati samo markirane delove?
 
@Rusi Zaboravi na čitanje non-fiction PDF-ova na e-reader uređajima sa ekranima manjim od 10-11 inča. eInk display nije dizajniran za konstantno skrolovanje i tako čest refresh prikaza (em je prespor za to, em to drastično skraćuje trajanje baterije) a PDF koji je obično A4 strnica drugačije i ne može da se čita na uređaju sa 6, 7, 8 inča.

Tj dosta toga zavisi od samog "layout"-a PDF: što više kolona na jednog stranici, što više grafikona, slika kombinovanih sa textom (što više liči na novine / magazine / stručnu publikaciju ozbiljnijih tematika) to su gori pokušaji konverzije i pokušaju "reflow"-a takvog PDF-a.
Možeš tu tvoju dokumentaciju eventualno da testiraš obradu PDF-a od strane "k2pdfopt" (uz napomenu da on pravi slike od stranica) i vidiš koliko ti se sviđaju i koliko su uspešni / upotrebljivi za tvoj materijal ili ako već imaš neki Android tablet ili imaš od koga da pozajmiš u svrhu testiranja da testiraš KOReader Android aplikaciju kako izgleda kad radi "reflow".. ono možeš to i na telefonu da testiraš ali veći ekran tableta obično daje lufta za bolje rezultate.
Ja npr jesam nekolicinu knjiga za učenje osnova programiranja pročitao koristeći KOReader na Kindle PW1 i PW3 (dakle na 6" ekranu) ali iskustvo je variralo dosta od same strukture knjige.. od skoro pa savršenog do extremno iritantnog za čitanje (iako si uvek imao kao poslednju opciju da privremeno umesto "reflowed"/"reformatted" prikaza gde su nešto zeznuli jednim klikom da prebaciš i vidiš prikaz cele PDF stranice bez ikakvih manipulacija... posle nekog vremena kad to ponavljaš dosadi i to :D

Ali sve u svemu vidi moju prvu rečenicu u ovom komentaru... Uređaji sa eInk display koji rade koliko toliko prihvatljiv posao prikaza i te anotacije / obeležavanja & posle exportovanja beležaka koštaju 350, 500, 800... evra i opet nisu savršeni i diskutabilno je da li je iskustvo bolje od tableta po bilo kom kriterijumu osim tog "bolje za oči".
 
Poslednja izmena:
@shamanNS veoma zanimljiv komentar. Cini mi se da za ono za cega bi uzeo nije ipak e-reader. Onda jedino tablet da kupim.
Ako se ipak odlucim da kupim e-reader zbog bas e-knjiga koji je best bay za oko 120-160e? Kinder, Kobo ili neki treci?
 
Hehe "Kindler" :D

Šta je bolje je subjektivna stvar, nemamo svi iste potrebe niti iste navike... tipa ko 99% vremena će da čita knjige na srpskom njega zabole za razliku u kvalitete rečnika i dostupnosti rečnika za određeni jezik između te 2 platforme čitača a nekome je to najvažniji faktor...
 

Eye Care mode: režim za negu očiju koji smanjuje plavo svetlo za ublažavanje vizuelnog zamora
Blue Light Filtering: filtriranje plavog svetla za smanjenje štete očima
Reading Mode: režim čitanja prilagođava ekran crno-belo i prilagođava se najprikladnijoj osvetljenosti, a kontrast prema svetlosti



Štiti vaše oči
Tab M8 (2. generacije) nudi zaslon s TÜV® certifikatom koji smanjuje količinu plave svjetlosti,


Sobzirom da još nisam kupio e-čitač, razmišljam da li jedan od ova dva tablet uređaja mogu biti prelazno rješenje do kupovine kvalitetnijeg tableta ili e čitača kroz dvije ili tri godine? Da li je rezolucija 800 x 1280 pixela, i (189 ppi density) i sa modovima za čitanje koje posjeduju ti tableti suštinski prihvatljiv ili samo marketing kompanija? Da li uz određene aplikacije za knjige na ovim tabletima može da se čita bez "nus pojava"? :)
Ne bi bili korišteni za gejming, youtube, multitasking... samo knjige i povremeno čitanje vjesti na internetu (desetak minuta)...
 
Uglavnom konverzija iz epub ide bez ikakvih problema.

Ja pa imam neki svoj ritual pripreme knjige za kindle, tako da uvek konvertujem u txt format i odradim neka svoja dodatna formatiranja koja mi olakšavaju čitanje (npr. mora da postoji prazan red između pasusa, bez toga ne mogu da čitam).

Btw ja čak i ne koristim Calibre (osim par puta kada sam skidao DRM) već koristim Stanza, lagani programčić gde sve za minut konvertujem.
Epub svakako može biti pristojno konvertovan u Azw...
Čak i kad imaš čitač sposoban da čita direktno Epub, ako držiš do sebe svaki Epub ćeš dodatno obraditi, bar dodavanjem metadata podataka, koji u svakom epub na našem jeziku nedostaju, jer su isti produkt dobre volje zajednice (suštinski piraterija) a ne neki komercijalni proizvod.

EDIT: Dakle epub moraš provući kroz Calibre u oba slučaja, kreiranje azw fajla je dva klika više, pa to ne treba nikog da odvrati od kupovine Kindle.
 
Objavljen je novi Kindle jailbreak, pa ko voli nek izvoli :D :D

Kod:
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=346037

Jedna od komplikovanijih procedura u istoriji Kindle jaibreak-ova :D :D
 
Objavljen je novi Kindle jailbreak, pa ko voli nek izvoli :D :D

Kod:
https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=346037

Jedna od komplikovanijih procedura u istoriji Kindle jaibreak-ova :D :D
Kome jailbreak ne uspe, i brick-uje uređaj može ga posle toga koristiti za podmetač i držač da se ne zatvaraju vrata...
 
Nema šta da ne uspe :p Može da se desi samo ko nije pazio i igrao se sa WiFi da mu se uređaj update-ovan na firmware 5.14.3 koji ne može da se jailbreak-ujem tom metodom koja je danas / jutros objavljena.

IMG_20220428_175452.jpg

IMG_20220428_175609.jpg

Eto ubacih KOReader :)
 
Pročitaj prvi post linkovane MobileRead teme pa će ti biti jasno :D :D Da je bitan i model i firmware verzija.

kindle_jailbreak_devices_list.PNG

Dakle, PW3 može ako nije već instalirao 5.14.3 koji je Amazon krenuo da šalje pre 2 dana i koji sadrži fix za ovu jailbreak metodu. Ako je instaliran taj firmware onda više sreće drugi put (jer na Kindle neće da može "downgrade" firmware na stariju verziju, bez jailbreak ili bez serial port connection na matičnu ploču).

Ako si pitao za KOReader on podržava praktično sve Kindle modele (i PW5 koji nije dodat još uvek na toj Github Wiki stranici :p ... nisam siguran kakva je situacija za Oasis 3) samo treba skinuti odgovarajuću podverziju:

Kod:
https://github.com/koreader/koreader/wiki/Installation-on-Kindle-devices#err-there-are-three-kindle-packages-to-choose-from-which-do-i-pick
 
Ljudi, da li ste u toku sa cijenama i akcijama tokom tzv Crnog Petka tj. da li se isplati čekati i tada kupiti Kobo FORMA ili Ipad Mini 6 (2021)? Da li tada tim uređajima padne toliko cijena da se mogu kupiti za 60% njihove cijene?
 
Nazad
Vrh Dno