Šta je novo?

Koji distro probati?

To što ću da promenim grub.cfg je uludo, svaki put kad se pokrene grub-mkconfig će pregaziti moje promene. Standardni primer je apdejt kernela, a Ubuntu baš voli da apdejtuje kernel svakih nekoliko nedelja.

U /etc/default/grub mi stoji GRUB_TIMEOUT=0, a meni odbrojava 30 sekundi, tako da verujem da je GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT=-30 iz /etc/grub.d/00_header ono što je odredilo moj timeout, nisam našao ništa drugo u /etc/grub.d/ na šta bi mogao da posumnjam. Jedino što po netu nalazim na drugačija tumačenja GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT, ne bi trebalo da postoji vrednost -30. Izem ti dokumentaciju.
 
Tako je, zato je bolje menjati /etc/default/grub, jer ce updejtovi pregaziti grub.cfg

Te fajlove u /etc/grub.d/ ne bi trebao da diras, nema potrebe, osim ako nemas neki custom bas rad koji ti je potreban, ne mogu da se setim kad sam to zadnji put dirao i zbog cega, jako davno je bilo.

Vidi jedino da ti mozda nije ta linija pod komentarom, mislim ne znam sta bi drugo moglo da bude, ja sam stavio 5
Ne znam ni koji je default ako je pod komentarom :)
Tj sta je 0 zapravo

225849.png

225922.png
 
Rezultati ekperimentisanja, evo kako izleda timeout deo u novo-generisanom grub.cfg:

terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
set timeout=5
else
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=hidden
set timeout=5
# Fallback hidden-timeout code in case the timeout_style feature is
# unavailable.
elif sleep --interruptible 5 ; then
set timeout=0
fi
fi
if [ $grub_platform = efi ]; then
set timeout=5
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=menu
fi
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

Kad sam promenio GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT u /etc/grub.d/00_header u -5, dobio sam prvi ovaj timeout, ali on nije promenio ništa. Kad sam promenio TIMEOUT u /etc/grub/default dobio sam ovu sledeću vrednost za timeout, ali ni ona nije promenila timeout grub menija. Na kraju nađem da se GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT pominje i na drugom mestu u /etc/grub.d/00_header gde se baš i pominje efi boot, pa promenim i njega u -5 i evo ga, konačno kako sam hteo.

Krenem da sačuvam izmene od juče u Nvidia setovanjima, pošto ne ostaju trajno dok ih ne upišeš, kad ono nvidia settings kaže da ne može da piše u xorg.conf iako sam poterao sa sudo. Napravim sam xorg.conf fajl i dam mu 666 permisije, opet isto. :oops: Srećom, ima preview promena koje želi da napravi, pa ja to iskopiram ručno u xorg.conf i radi.

Nisam ovako zamišljao Linux u 2024. godini. :confused: Mislim da je svim korisnicima Linux-a svanulo kad smo se oslobodili čačkanja po xorg.conf, kad evo ti ga na! Isti drajveri i nikakav problem na 22.04, ne znam kako im se nešto ovoliko veliko provuklo kroz testiranje.
 
Ne znam šta si očekivao, ali moraš da shvatiš da je previše varijabli u igri i nemoguće je napraviti da svuda radi sve. Problemi koje si ti imao su hardware specific. Na AMD karticama tih problema nema. A umesto prčkanja po xorg fajlu, mogao si da staviš onu nvidia-settings komandu u startup entry i efekat je isti. A ovo cimanje sa grub-om si mogao da rešiš instalacijom grub-customizer-a ili prelaskom na systemD boot. Svaka distribucija se ponaša drugačije a jedna te ista distribucija se ponaša drugačije na različitim sistemima. Kao što sam više puta rekao, GNU/Linux je jedna velika vreća smeća. Ti samo treba da odabereš smeće koje tebi najmanje smrdi.
 
NIje tema ali neko je pomenuo par postova iznad, pa tako da ko zeli da testira VMware Workstation Pro je sada besplatan i sto je najbitnije resen je problem sa NAT servisom radi bas dobro trenutno ako ga ne u.ru ponovo.
 
Pošto se bavim programiranjem, želeo bih u slobodno vreme malo da počnem da radim u Linuxu, čisto zbog toga što mislim da bi bilo fino da znam da baratam i sa Linuxom, primarno koristim macOS, ali imam u kući jedan stariji HP Pavilion, pa sam razmišljao da dignem kao dual boot neki Linux, pored Windowsa 11.

Vidim da se na netu hvali dosta Fedora, pa me zanima, jel to pametan izbor?
 
PC Linux instaliraj i nemaš brige. Ja sam bio na Open Suse i na kraju instalirao PC Linux.
 
MX Linux je isto non-systemD.
 
Linux mint je najprostije resenje, i vecina stvari ce mu raditi iz prve il druge.
 
Odradio sam upgrade Leap-a sa 15.5 na 15.6. Oni i dalje nemaju kršten program za te stvari, nego kucaj kobasice (ili menjaj repoe ručno). I još preporučuju da ne radiš iz X-a (DE-a), za svaki slučaj. Pa kome će oni da uvale ovaj sistem. Ali opet, prošlo je bez većih problema, conky je malo pobrljavio, par konflikta sa paketima i to je to.

Inače, ko ne prati, u toku je španska serija u opensuse zajednici. SUSE im (ne)zvanično traži da promene ime, tj. da izbace SUSE iz naziva. Neki podržavaju, neki ne, napravili su neki upravni odbor koji to možda i nije, neki ljudi su osnovali Geeko fondaciju koja će raditi ne znam šta (ali ime im je 😵‍💫 ), žale se da im se zajednica osipa, gledaju kako da privuku nove ljude, neko smatra da će rebredniranje pomoći, neko da će odmoći i tako.

Inače sam planirao da pređem na Debian, ali sam video da ne ubacuju ni KDE ispravke, i dalje su na 5.27.5 koji je došao sa v12, i to je to, do sledeće verzije Debiana ništa. Npr. Leap je i na 15.5 imao 5.27.11, generalno, opensuse radi dobar posao sa backportovima.

Za 2 godine će postojati Debian (mator već na izlasku), Fedora (test-distro dok ne postane EOL) i Arch (je arch), pa ko šta voli, mogućnosti su neograničene.
 
Najbolji je bio stari Red Hat 9 kada se setim... To je šljakalo i bilo lepo za oko. Svi ovi distro sada laguju u ondosu na win. Kao da ih nešto usporava u pozadini i nije to fluidno kao sa win sistemom, a opet win je loš isto koliko i android na telefonima. Sve nešto radi u pozadini, a ni sam nemaš pojma za šta.
 
Skoro probao Mint LMDE, klasičan Mint i Ubuntu mi nisu radili kako bi voleo za dev server. Baš sam zadovoljan, radi odlično, za svaku namenu.
 
Ja nekako mislim da ce taj Linux Mint LMDE u buducnosti biti sve popularniji.
Da su pametni da otkace ubuntu i sav fokus stave na tu debian verziju.
 
Ja nekako mislim da ce taj Linux Mint LMDE u buducnosti biti sve popularniji.
Da su pametni da otkace ubuntu i sav fokus stave na tu debian verziju.
LMDE je fantastičan. I mislim da Mint team ide ka tome da se reši Ubuntu baze.
 
Potpisujem isto, LMDE sam koristio kratko ali sam dao laptop bratu koji nije tehnički potkovan da se zanima sa njim, jako zahvalan sistem za svakodnevnu upotrebu.
 
HP Probook 455 G10 (R5) - openSUSE Tubleweed sve radi perfektno out of the box uključujući i čitač otiska prsta - perfektan distro :)
 
Cao ljudi,

Vec neko vreme hocu da predjem na Linux. Medjutim ne mogu da nadjem ni jedan linux koji bi mi sluzio za IT posao i za Gaming (steam igrice) u isto vreme. Imate li neku preporuku?

Sto se tice konfiguracije racunara, to uopste nije upitno, mogu da pokrenem bilo sta.

Linux Mint uglavnom hvale ali njegov interfejs/dizajn je nekako staromodan.

Ja sam se razmisljao za Ubuntu.
 
Većina distribucija ima opciju instaliranja različitih radnih okruženja/interfejsa, a većina okruženja se može dodatno podešavati i menjati. Mint zvanično nudi Cinnamon, Mate i XFCE, ali svi su "staromodni". Pretpostavljam da će ti onda odgovarati GNOME, on je moderan. U tom slučaju preporuka je Ubuntu ili Fedora
 
U tom slučaju preporuka je Ubuntu ili Fedora
Ubuntu je meni npr super. A Ubuntu i Fedora su slicni koliko mi se cini (po interfejsu)

Inace.. da li postoji neki nacin da na linuxu bude Windows font? Msm ne zvanicno njihov, bilo bi dobro da moze isti nebitno kako se zove samo da bude isti ili barem slican? Znam da zbog copyright-a Linux ne sme da koristi Win fontove, makar sam ja to procitao negde.
 

@whis


Na YT imas gomilu klipova kastomizacije GNOMe-a, KDE-a, Cinnamon-a i ostalih desktop okruzenja, tvoje je da izaberes sta ti se svidja i da podesis.
Sto se tice fonta probaj Open Sans ili Noto Sans.
 

@whis


Na YT imas gomilu klipova kastomizacije GNOMe-a, KDE-a, Cinnamon-a i ostalih desktop okruzenja, tvoje je da izaberes sta ti se svidja i da podesis.
Mislis da bi npr Mint mogao izgledati kao Ubuntu ili slicno?

Inace nekoliko puta sam hteo da predjem na Linux, instaliram ga i onda imam problem sa netom, iskreno nista nisam nasao sto mi je bilo od pomoci na YT. Na YT su uglavnom klipovi kako da povezem Wifi, a ja hocu da budem povezan na kabl.
 
Inace nekoliko puta sam hteo da predjem na Linux, instaliram ga i onda imam problem sa netom, iskreno nista nisam nasao sto mi je bilo od pomoci na YT. Na YT su uglavnom klipovi kako da povezem Wifi, a ja hocu da budem povezan na kabl.

Reci mi da se šališ :)

btw. Gnome ili bilo koji drugi GUi može da se nasviraš da izgleda kao macOs, Win ili kako već želiš da igleda. Ubuntu koristi Gnome, pa ko ti je već želja da imaš Gnome onda možeš da ga instaliraš i na Mint-u.
 
Reci mi da se šališ :)
Ne salim se :) Ja sam pocetnik Linuxa, ne znam nikakve komande i slicne konfiguracije Linuxa. Da znam, sigurno me ne bi video u ovom delu foruma :)

Na WIN cim podignes sistem, internet se poveze, na Linux (makar) kod mene nije bilo tako. Uspelo mi je jednom pre par godina kada sam probao Linux i secam se da sam nasao komandu na netu i pokrenuo je preko terminala i time instalirao drajver ili sta je vec instalirano i tada je radilo. U pitanju je Mint.
 
Verovatno imaš neku egzotičnu LAN mrežnu koja nije podržana od strane starijih Linux kernela (5.xx ili mlađi) pa je potrebno učitavati dodatne module. Skini neki rolling distro koji po defaultu ima built in 6.x kernel kao što je Endeavor ili CachyOS. Nemoj ih instalirati jer je to rolling release koji nije za početnike, samo digni live sa USB-a i proveri da li ti radi LAN.
 
Verovatno imaš neku egzotičnu LAN mrežnu koja nije podržana od strane starijih Linux kernela (5.xx ili mlađi) pa je potrebno učitavati dodatne module. Skini neki rolling distro koji po defaultu ima built in 6.x kernel kao što je Endeavor ili CachyOS. Nemoj ih instalirati jer je to rolling release koji nije za početnike, samo digni live sa USB-a i proveri da li ti radi LAN.
Hvala, probacu to. Ovo je bio slucaj za Mint, videcu da li ce biti problema i sa Ubuntu, pa ako bude probacu preporuceno :)
 
Nazad
Vrh Dno