Šta je novo?

Koji avr i zvučnike!!!

sonetpro_kg

Cenjen
Učlanjen(a)
15.02.2012
Poruke
550
Poena
180
Moja oprema  
CPU & Cooler
amd ryzen 5600
Matična ploča
MSI B550 gaming plus
RAM
32GB
GPU
Sapphire Pulse RX 6800 16GB
Storage
Kingston kc3000 512gb
Zvuk
Sound Blaster Z
PSU
Antec HCG650 Gold
Kućište
RAIDMAX Sigma
Monitor
Gigabyte M32Q
Zdravo svima. Ebo mene i u ovoj temi. Planiram da kupim avr. To mi je odavno želja. Otprilike sam suzio izbor na Denon AVR-X2700H i Yamaha RX-V6A. Mislio sam neki avr oko 500e, ali dodaću još tih 150-200e. Zamislio sam da mi treba uređaj za filmove , muziku i sony pa zato idem na avr , a ne na stereo risiver.
Pitam za savet koji avr od ova dva ili neki treći ? I naravno koje zvučnike da kupim? Uzeo bih za početak prednja 2 i centralni, pa kasnije zadnja 2 i eventualni vufer ali samo ako ima potrebe za njim.
Prednje bih podnostojeće uzeo. Preferiram čist zvuk, a bas mi nije presudan kao ni jačina. Modeli koji mi se sviđaju su infinity reference 61mk2, jbl e80, jamo 626. Gledao sam i poneki canton. Zvučnike bih uzeo polovne 250-300e eventualno i malo više ako bi dobio na kvalitetu.
Da li su ovi zvučnici dobri za muziku, filmove i SP5? Imate li neki drugi predlog?
 
Od ta dva AVR, glasam za Yamahu, ali mi se čini da dobro probija tvoj budžet.
Upario bih za početak tu Yamahu sa nekim Dali parom podnostojećih, ukoliko nadješ i uklopiš u budžet....

Slušao sam te Jamo zvučnike i ne svidjaju mi se. Možda je prostorija bila prevelika, ali su delovale dosta plitko i nedefinisano.

Kasnije, prvo wufer, pa zadnji par, neki manji kompresioni JBL ili B&W, i na kraju neki centralni.

Evo malo tudjih iskustava sa tim Infiniti zvučnicima:
 
Dnevna soba ima 32 kvadrata. Razmak između prednjih bi bio oko 2,5-2,7m. Zadnji od prednjih bi bili udaljeni 3,5-3,7m.
Pričao sam sa jednim prodavcem zvučnika. On kaže da su infinity reference 61 mk2 laki za pokretanje, lakši od canton kutija. Stalno ih nabavlja i prodaje bar po 1 par mesečno(oko260e). Jbl e80 su bolji ali i skuplji(350e).

A Yamaha avr je 660e kod Mađara, a kod nas oko 90000din. Gledao sam neke testove i dosta dobar zvuk daje, začuđujuće dobar za avr i tu cenu. Na jednom testu čak izbacuje 119w po kanalu kad su bili povezani 5 zvučnika.

Bitni su modeli zvučnika kod kojih postoje i centralni, zadnji, i wufer iz iste serije da se nabave da se ne razlikuju.
 




Evo tih dyno testova. Stvarno ima snagu. Sviđa mi se što ima bi-amp pa bi moglo ako uzmem neke prednje jače zvučnike (preko 200w) da nakačim na 2 izlaza i tako iskoristim njihov potencijal. Ali opet kažem, jačina i basovi mi nisu presudni već čistina zvuka koliko je to moguće u toj cenovnoj klasi.
 
Da ne otvaram novu temu, situacija skoro identicna kao kod clana sonetpro. Velicina sobe je isto 30m2, samo je budzet malo manji oko 500e za av risiver i zvucnike. Za pocetak bih uzeo samo prednja dva (nekako su mi lepsi podnostojeci) i centralni, pa posle dokupio sub i zadnja dva. Uzimao bih polovno sa kp. Najvise za filmove i muziku. Sadrzaj se uglavnom pusta sa tv-a LG 55UN74003LB. Imam i neke zvucnike od starog dvd kucnog bioskopa ne znam da li bi oni mogli da se iskoriste za zadnja dva dok ne uzmem nesto bolje.
 
Ako nije vec zavrseno, da probam da pomognem - za 500 moze da se pazari to sto ti treba.

Stare zvucnike, verovatno, mozes da koristis za zadnje, jedino sto moras da "kazes" risiveru da su mali.

Sto se tice risivera, bilo koji od proverenih brendova ce ti raditi posao, nema potrebe da "tragas" za "muzikalnijim" ili "svestranijim" ili statijaznam...

Kriterijumi kojima treba da se vodis su:

ispravnost -
bilo bi dobro da mozes da testiras da li rade svi kanali (a ne samo 2 prednja) i da li rade svi ulazi/izlazi

formati dekodera -
mozda ti nisu potrebni najnoviji modeli koji citaju DTS X ili DOLBY ATMOS, ali DTS MA ili DOLBY TRUE su pozeljni,
ako ni zbog cega drugog ono bar zbog cinjenice da imaju HDMI ver 1.4, sto ce reci ARC, a to je zgodna stvarcica

snaga -
ovde je stvar jednostavna, sto vise snage to je bolje, jedina mana je sto je i skuplje....
u principu, previse snage, realno, nije potrebno, medjutim, po pravilu su "snazniji" uredjaji i "opremljeniji", tj imaju bolji hardver i pokoju mogucnost vise...

Uglavnom, ako je ovo nerazumljivo ili komplikovano -
bilo koja Yamaha, Denon ili Marantz, proizvedeni posle 2010 (ako hoces ARC) nece biti los izbor.
Stavio sam ovaj redosled sa razlogom, Yamahe su, generalno, najpouzdanije, imaju najbolje hladjenje....
Denon i Marantz su, u velikom broju modela, isti uredjaji u razlicitom kucistu, a ipak je ovaj drugi cesto skuplji, neopravdano...


Jos da kazem pokoju o zvucnicima....
generalno - veci (podnostojeci) zvucnik se lepse cuje, na kraju, ipak, stvar je ukusa.... a o tome je nezahvalno diskutovati...
Najvecu razliku nose bas zvucnici,
tako da bih ti savetovao da poslusas nekoliko modela dok ne nadjes koji ti se svidja i onda kupis taj.
S obzirom da planiras i vufer, mozes da uzmes u razmatranje i manje kutije, ne moras podnostojece, basa nece faliti.

Na kraju, verovatno ces, posle nekog vremena, pomisliti/shvatiti/primetiti da taj zvucnik sto ga imas ne svira bas najbolje i da je onaj neki drugi bolji,
ali ne brini, to je opstepoznata boljka svakoga ko se ufati u kolo hajfaja...
 
Nazad
Vrh Dno