Šta je novo?

Koji antivirus - Avira ili AVG?

Avast,inace AVG je isti antivirus kao i Avast i nemaju veze sa Avirom i Ccleanerom.
 
Da, taj Windows Defender, on je i antivirus i to odlican od win 10.
 
Najbolja besplatna opcija je WIndows Defender. Najbolja plaćena opcija je Kasersky ili Bitdefender eventualno Avira ili F Secure.
 
ESET jedno od top rešenja.
BitDefender nikad nije bio vrh rešenje, imaju dosta plaćenih reklamnih testova, što ne znači da drugi nemaju.
 
Tragično je da ljudi na IT forumu u 2023 godini koriste av software.
daj objasni malo i prosvetli nas. zato i jesmo ovde.
kako cu sa tim windows defenderom da skeniram komp da vidim dal je neki virus prisutan?
Najbolja besplatna opcija je WIndows Defender. Najbolja plaćena opcija je Kasersky ili Bitdefender eventualno Avira ili F Secure.
cek ima na prodavnici da se kupi neki windows defender ali ni on nije besplatan.
jel mislis na ovaj windows defender firewall sto je instaliran u sistem?
i kako besplatan...naravno da je besplatan kad se dobija sa sistemom, ili mislis na taj sto se skida sa prodavnice?
 
daj objasni malo i prosvetli nas. zato i jesmo ovde.
kako cu sa tim windows defenderom da skeniram komp da vidim dal je neki virus prisutan?
Davno je pisano na tu temu ovde. Ko nije shvatio do sad, neće ni od sad. OPSEC je nešto što ljudi ili ne mogu ili ne žele da shvate. Ne znam samo šta je tragičnije? Da li korišćenje besplatnog antivirusa ili kupovina legalnog? To na šta je spao security awareness običnog korisnika je, najblaže rečeno, zastrašujuće.
 
daj objasni malo i prosvetli nas. zato i jesmo ovde.
kako cu sa tim windows defenderom da skeniram komp da vidim dal je neki virus prisutan?
Odeš na "Virus & threat protection" i skeniraš sistem (možeš i da menjaš podešavanja, ako znaš šta radiš). Ili desni klik na folder ili particiju i "Scan with Microsoft Defender"
cek ima na prodavnici da se kupi neki windows defender ali ni on nije besplatan.
jel mislis na ovaj windows defender firewall sto je instaliran u sistem?
i kako besplatan...naravno da je besplatan kad se dobija sa sistemom, ili mislis na taj sto se skida sa prodavnice?
Sve što treba, dolazi sa sistemom, ništa se ne preuzima niotkud. Taj MS defender iz prodavnice ide uz office365 paket i služi za bolju kontrolu računara u paketu.
 
daj objasni malo i prosvetli nas. zato i jesmo ovde.
kako cu sa tim windows defenderom da skeniram komp da vidim dal je neki virus prisutan?

Kolega je verovatno hteo da uputi na "ljudski fakor" i nepromišljeno kliktanje. Za skeniranje je verovatno najbolje da koristiš Malwarebytes free.
 
Ne bih stvarno da omalavazavam bilo koga jer vas ne poznajem a i sa ovim stvarima nisam u toku vec jedno 7 godina, ali ovo pitanje nisam postavio bezveze, i savetujem ljudima koji su napisali da je glupost koristiti antivirus da se malo bolje informisu,
Pre tih 7...8...godina sam uleteo slucajno na neki strani forum gde se okupljaju programeri, i posto ne znam dobro engleski isao sam stalno na translate, copi/paste i citao malo o virusima. Tamo su testirali koji antivirusi prepoznaju viruse koje oni naprave, i izbacivali rezultate od 10...15 najboljih antivirusa. U to vreme je avira otkrivala maltene svaki virus i bila najefikasnija. Norton je bio cini mi se drugi po redu. E sad ne znam sta se promenilo zadnjih godina, i mislio da ste malo vise upuceni u ove stvari pa sam iz toga postavio ovo pitanje. Tada se nikada nije spominjalo da windows defender otkriva jake viruse.
 
Ne bih stvarno da omalavazavam bilo koga jer vas ne poznajem a i sa ovim stvarima nisam u toku vec jedno 7 godina, ali ovo pitanje nisam postavio bezveze, i savetujem ljudima koji su napisali da je glupost koristiti antivirus da se malo bolje informisu
Hvala na savetu, ali uz svo dužno poštovanje, moj post je dalekooooo kompleksniji od onoga kako ste ga Vi interpretirali.
 
U to vreme je avira otkrivala maltene svaki virus i bila najefikasnija. Norton je bio cini mi se drugi po redu. E sad ne znam sta se promenilo zadnjih godina, i mislio da ste malo vise upuceni u ove stvari pa sam iz toga postavio ovo pitanje. Tada se nikada nije spominjalo da windows defender otkriva jake viruse.

To je bilo prije 7 godina u vrijeme kada je Microsoft konačno odlučio da promijeni politiku vezano za detekciju adware programa (april 2016. ako se dobro sjećam). Onda su odlučili da više ulože u njihov anti-malware odjel i Windows Defender je postao veoma dobar po pitanju detekcije kako malwarea i adwarea i postao je daleko više iako mu je prvobitna namjena bila da pruži osnovnu zaštitu dok korisnik ne instalira 3rd party rješenje. Kako je duboko integrisan u Windows (na W11 se ne može trajno onemogućiti), isti je testiran temeljnije i korisnici imaju manje šanse da imaju probleme zbog AV softvera. Za to vrijeme besplatni antivirusi su postali adware i spyware tako da se možda jedino isplati plaćeni AV softver ukoliko korisnik želi da ima veću kontrolu ("pitaj me za odluku, ne radi ništa automatski") nego što trenutno omogućava Windows Defender.
 
Koristim MS antivirus od kako se pojavio od 2009. godine. Prvo je bio Microsoft security essentials (od WinXP do Win8), a posle od Win10 Windows defender. Prešao na njega tada jer je najmanje usporavao kompjuter od svih AV rešenja i plus je bio bez reklama.

Korisna alatka za unapređenje efikasnosti Windows defendera
 
By default, MS Defender nije preterano uspešan ali može da se "očvrsne" i poboljša mu se efikasnost do mere da je uporediv sa besplatnim antivirusima pa i bolji od nekih. Ima tutorijala za to po netu, ništa komplikovano, svodi se na aktiviranje opcija koje standardno nisu aktivirane i slično.
E sad, to sa sobom donosi i više smaranja i lažnih detekcija...s tim se mora živeti, ako hoćeš da antivirus bude efikasan i proverava sve, moraće dublje da kopa i da se gnezdi po sistemu, i da razvija heuristiku. Zato se moderni antivirusi i sami ponašaju kao malware...a na tebi je da nađeš kompromis između nivoa zaštite i nivoa slobode koju imaš.

Lično, prestao sam sa "externim" antivirusima odavno, oslanjam se samo na zdrav razum i Defender koji nisam ni cinculirao, i ne sećam se kad sam zadnji put zakačio malware...
 
  • Like
Reagovanja: BoT
Licno drzim Kaspersky Total Security jer me Defender iritira oko nekih sitnica a licencu za KS ionako uzimam za smesne pare. Poslednju sam naboo za tipa 3$ za 2 god.

1701985077403.png

Inace ko ima iole mozga, MS Defender je vise nego dovoljan.
 
Još jedan dodatak za fino podešavanje Defendera
 
Nazad
Vrh Dno