Šta je novo?

Koje su vam metode za budjenje, uspavljivanje, drzanje fokusa i koncentracije u toku dana

Ne znam gde su oni radili, ali ja kad sam gledao je bilo u Kamenici. Mene zeza što imam izuzetno lak san, pa verujem da ne bih celu noć zaspao sa onim aparatima na sebi.
 
Gde i kako proveravate sleep apnea?

Zvanični put je izabrani lekar, pa uput za plumologa.

U Beogradu se time najviše bavi Institut za medicinu rada. Moguće da tvoj lekar može da ti da direktno uput.
Svakako ih pre toga pozovi da vidiš oko prijema.
Ja sam test radi kod njih. Dođe se pre podne, a test se radi uveče, tj. spava se kod njih.

Ima i kućnih testova (ali ne znam detalje).

Naravno ima i privatnih klinika, ali o tome znam još manje.
 
@bbK1ng možeš li malo detaljnije oko same procedure, koliko stvari prikače na tebe dok spavaš? Šta se sve meri, da li samo sleep apnea ili još nešto tipa da li si u dubokom snu?
 
za kućnu varijantu ne znam

U Institutu jedno 30ak raznih sondi iz neke Philips mašine.

Meri se baš ceo ciklus spavanja sa svim fazama.

Sleep apnea se "vidi" kao prekid sna.
 
@bbK1ng možeš li malo detaljnije oko same procedure, koliko stvari prikače na tebe dok spavaš? Šta se sve meri, da li samo sleep apnea ili još nešto tipa da li si u dubokom snu?
Sve zivo se meri. Ja sam radio kuci (ali ovde u Singapuru pa nemam preporuke za firmu), zakace ti milion zica. Dobijes report na brdo strana, kada imas prekide, na koliko, cime su prouzrokovani (obrstruktivni, centralni ovakvi onakvi), da li se desavaju kad spavas na nekoj od strana itd. Ja sam bio 100% ubedjen da nikad ne spavam na ledjima ali ispostavilo se da se nesvesno ipak okrenem nocu i da tad imam najvise opstrukcija. Meri se sve faze sna itd...
 
Zvanični put je izabrani lekar, pa uput za plumologa.

U Beogradu se time najviše bavi Institut za medicinu rada. Moguće da tvoj lekar može da ti da direktno uput.
Svakako ih pre toga pozovi da vidiš oko prijema.
Ja sam test radi kod njih. Dođe se pre podne, a test se radi uveče, tj. spava se kod njih.

Ima i kućnih testova (ali ne znam detalje).

Naravno ima i privatnih klinika, ali o tome znam još manje.
Hvala. Moracu da se raspitam. Ovako, kao i svako od nas, ne verujem da imam problem, ali ko zna sta se moze ispostaviti.
Privatno to kosta oko 20k, tako da mi ovo preko drzave ipak znaci bez obzira sto bi se mozda cekalo na red.
 
Prava stvar za one koji teško ustaju, bude se uz nežne tonove i posežu često za "snooze" dugmetom.
Pogledajte prilog 416848
Proklet bio ko ga izmislio...
Imam problem sa budjenjem alarmom. Ma koliko god spavao, ako me alarm budi, nema sanse da se probudim odmoran. Ako je naglo budjenje, obavezna je tinjajuca glavobolja ceo dan. Ceo vojni rok mi protekao sa tom glavoboljom. Najvise volim kad se probudim malo pre alarma. Onda sam ceo dan ok. Cak i vikendom ne spavam nesto puno duze nego radnim danima, ali nema alarma, pa sam odmorniji. Zbog social jet lag-a imam problem da legnem i zaspim u neko normalno vreme. Radnim danima trudim se da legnem pre ponoci kako bih ustao u pola 8. Posle bazena uvece (dvaput u toku radne nedelje) to ide teze, pa onda dodje vikend, izlazak u grad, ne vratim se kuci pre 3-4 i onda ujutro se sam probudim oko 9 i ceo dan funkcionisem normalno, pa nedelja vece nema sanse da zaspim pre 1-2. U poslednje dve nedelje budim se sam od sebe skoro svako jutro oko pola5 i vise mi se ne spava, a pre toga sam zaspao oko 1, pola 2. I onda pokusavam da zaspim da uhvatim jos malo sna pre alarma i nema sanse. Prispava mi se tek pred budjenje alarmom. Onda ceo dan na poslu. Ako sam na nogama, dan prodje ok, ali ako sam za kompjuterom, samo sto ne zaspim. Kad se vratim kuci, odmah legnem, citam i uz to zaspim i odremam nekih 15-20 minuta (ne duze od pola sata) i to me povrati. Pokusavao sam da izbacim tu popodnevnu dremku, ali bude mi samo gore. Zaspim brze, ali sutradan sam jos veci zombi. I tako vec godinama. Pokusavao sam sa preparatima na biljnoj bazi, nije pomoglo. Lekar mi prepisao tritico, ali po savetu lekara iz familije mi je receno da se ne zezam s' tim jer moze samo pogorsati stvari kad se prestane sa uzimanjem. A nemam nameru da pijem tritico do kraja radnog veka.
 
Ranije pre jedno 5+god sam imao prob da zaspim. Ono, legnem i prevrcem se po krevetu 2h dok ne zaspim. Stres i kojecega... Sad mi sve opusteno i zaspim posle 10min. Tel me cak i uspava, gledam kojekakve zajebancije po insta i za 10min dosta. Naravno gasim net i palim ga tek kad ustanem, dodjem sebi, doruckujem. Za razbudjivanje jako mi godi casa gazirane ledene vode.
Koncentrejsen mi je ok tokom dana ali mora se razgranici posao/privatno da se ne jurca na 10strana. Ne pijem kafu fejk sokove... Nekad krnem neko energetsko smece jer volim ali tipa 2x mesecno.
Svaki neurolog ce vam reci da je jedini odmor/naspavanost kad se samostalno probudimo. Ali mi se prisilno budimo ceo zivot.
Mogu da izguram 35-40h bez spavanja ali samo ako radim nesto sto volim, tipa odradim nocnu i posle idem na sport u planinu, tamo pentram ceo dan, uvece cirka i zezanje i meni sve normalno.
 
Nazad
Vrh Dno