Šta je novo?

Koje ste sve Clone alatke probali u kloniranju Win7&Win8 mbr i gpt ali na razlicite..

Vuk

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
27.02.2002
Poruke
3,333
Poena
710
Koje ste sve Clone alatke probali u kloniranju Win7&Win8 mbr i gpt ali na razlicite..

Koje ste sve Clone alatke probali u kloniranju Win7&Win8 mbr i gpt ali na razlicite hardove, particije /SSD itd.

Recimo situaciju kad je na hardu na kome je win7 bez hiden particije na disk na kome se nalazi 100mb hidden i standardna win7 particija.

U sustini da li ste nasli cloner koji ne mora da se zavrsava sa pravljenjem Win7 "system repair disc-a" i repariranjem
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

Prosto mi je neverovatno da ne naprave inteligentnu alatku koja kapira da ne treba da se klonira mbr sa diska vec da se edituje postojeci kako se ne bi menjali podaci o sektorima tako da nije potrebno ponovo raditi aligning.
Kao i da prepoznaju da je win7 bio instaliran u okruzenju bez skrivene particije a da sada ide u okruzenje sa skrivenom particijom.

Takodje pojavljuju se nebeski problemi kad se sa vece particije ide na manju iako sadrzina podataka ne prevazilazi velicinu na buducoj manjoj particiji.

Particioneri poput Acronisa, Clonezille i slicnih debelo okidaju na ovim poljima. Mnogi spominju Easeus clone alatku.

Pitanje je samo za ljude koji su se debelo igrali sa klonirajem sta ste sve probali od alatki.

Steta sto se mocne alatke poput norton ghost-a ne mogu vise koristiti.



Da dodam jos ovo ovde ne raspravljamo o kloniranju u okviru istog harda ili u okviru iste particije, pricamo iskljucivo o migraciji.
 
Poslednja izmena:
Inace postoji alatka Paragon Migrate OS to SSD 2.0 koja migrira Win7 i ima obzira na align doduse nema podrsku za Win8:
*Please note, Migrate OS to SSD 2.0 doesn't support Windows 8, Windows Small Business Server 2011 and Windows Server 2012. Support for these operating systems will be added in version 3.0 and owners of version 2.0, who purchased the product since 26.10.2012, will get upgrade free of charge.
Ova alatka nema obzira na postojanje ili nepostojanje skrivene particije odnosno ima saznanje ali nema pravo resenje.
 
Koristio sam EasyUsTodo Backup Free za clone particije win7 sa obicnog hdd na ssd i sve radi kako treba i align particije je valjao i sistem nije trazio reparaciju ... Isto tako kada sam radio upgrade ssd-a na noviji ssd sata 3 , ppstupak je bio isti i bez ikakvih problema .
 
Poslednja izmena:
Koristim terabyte image for windows, on ima opciju align, a za ovo sa 100mb particijom ne znam, nemam tu particiju.
Evo SS sa opcijama pa pogledaj šta ima.
 

Prilozi

  • i4w.png
    i4w.png
    15.8 KB · Pregleda: 79
Znas kako skrivena particija od 100mb se dobija kad imas neparticionirani disk i kad iz win7 ili 8 krenes instalaciju uz particioniranje, u tom slucaju se bitlocker i bootmgr smestaju na skrivenu particiju, takodje sluzi za smestaj nekih bekap podataka.
Medjutim ako Win7 instalaciju pokrenes na vec particioniranom system-u makar i ako imas samo jednu particiju i gomilu unpartitioned prostora, Win7 instaler ti nece napraviti skrivenu particiju vec ce instalacija proteci u takozvanom Vista modu.
bitlocker i bootmgr se u tom slucaju smestaju na systemsku particiju.
E sad dolazimo do problema kad radimo migraciju sa harda koji ima skrivenu na hard koji nema skrivenu i obratno. Tu pocinju problemi.

Tad u pomoc pozivamo microsoftovu alatku
image251.png

Nekad ce system repair zeznuti pa ce i pored skrivene particije smestiti boot na systemsku particiju.

Takodje moguce je uklanjanje skrivene particije i prebacivanje boot fajlova na systemsku particiju uz brisanje skrivene particije.

Ovo se radi iz windowsovog cmd-a sa run as admin
"bcdboot c:\windows /s c: " pod uslovom da ste ovde instalirali windows

posle poruke "boot files successfully created ".


ulazimo u "diskmgmt.msc " oznacavamo C:\ partiticiju active umesto skrivene particije.
Posle reboota mozemo obrisati a i ne moramo skrivenu particiju.
 
Poslednja izmena:
Hvala na objašnjenju, nije mi bilo jasno čemu uopšte služi ta skrivena particija i kako neko ima a neko nema.
Uff, kako su zakomplikovali to bespotrebno.

Ako je moguće prebaciti boot fajlove sa skrivene na sistemsku i obrisati skrivenu, a da se windows normalno podiže, onda je najbolje to uraditi pre pravljenja image-a sistemske particije, pa onda odraditi migraciju.

Ti tražiš program koji bi to mogao sam da prepozna/sredi nakon migracije, ne bi bilo loše ako takav postoji ako imaš veći broj računara na kojima to treba odraditi, za 1-2 to kao što kažeš može i ručno.
 
Meni Norton ghost zavrsava posao.
Nema potrebe da eksperimentisem dalje.
Za mrezno okruzenje ima iste funkcijre i slican gui kao Acronis.
 
Koju verziju Norton Ghost-a si koristio?
 
Programčići ;)
Mali, a slatki

MiniTool Partition Wizard Home Edition – najbolji za particionisanje iz Win-a , bolji od partition magica i Acronis Disk Director-a.. može i Ext4 iz Wina da napravi .. http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html


Disk Genious – za MBR, boot sektor, restore particija - http://www.diskgenius.net/download.html

TeraByte Image for Windows – clone software koji podržava i mount VHD-ova i VmWare image-a i njihovo clone-iranje na fizički disk ! ovo nisam našao ni u jednom drugom programu http://www.terabyteunlimited.com/downloads-image-for-windows.htm

pozZZzZZ
 
Koristim Acronis Backup And Recovery 10.neki
Došlo mi nešto pa sam testirao Acronis, Terabyte Image i Paragon Backu And Recovery, brzinu i veličinu arhiva
Paragon je najsporiji i pravi najveće arhive u bilo kom slučaju
Pri Normal brzini kompresije, Terabyte je brz ko munja, tj oko 2.5 puta ( 1:17 prema 3:09 ) brži od Acronisa praveći arhivu veću samo za 100 MB ( Arhiva je 2 GB )
Pri Max kompresiji, Terabyte je usporio, vremena su tu negde, a i veličine arhiva slične ( mada i i ovom slučaju Acronis pravi manju arhivu )
 
Nazad
Vrh Dno