Šta je novo?

Koje miševe imate?

Stigao mi Viper Ultimate i Logi podloga, definitivno pun pogodak za moju ruku, fantastičan miš. U kombinaciji još sa ovom tastaturom bombona :)
 

Prilozi

  • IMG20220706215317.jpg
    IMG20220706215317.jpg
    209.2 KB · Pregleda: 204
Slažem se, poručio sam i Razer Pro Glide XXL nego se čeka dosta pa ovu privremeno koristim.
 
Evo nešto i za nas trackball entuzijaste. Dugmići na mom Elecom Deft su počeli da otkazuju posle samo godinu i po dana korišćenja, malo je reći da sam razočaran. Izbor za zamenu je pao na Kensington Orbit Fusion koji mi je stigao danas. Probaću ga kasnije, pa delim utiske.

IMG20220707132555.jpg
 
Ovako na prvu loptu, nije loš. Dosta je precizniji od starog, možda zbog laserskog tracker-a, možda zbog veće lopte, verovatno oboje. Stari je bio toliko neprecizan da je samo niže DPI setovanje bilo upotrebljivo, ovaj ima tri i stavio sam na srednje kao subjektivno najprijatnije. Veći je i prijatniji za ruku, Elecom pravi male miševe za japansku šaku, ovaj je više po mojoj meri, ali ne bi škodilo i da je malo duži.

Na žalost, ovaj model dolazi samo u bežičnoj varijanti. Nikad mi nije bilo jasno što toliko forsiraju bežične trackball-e, ajde bežični miš, to je drugo, njega moraš da pomeraš po stolu, kabl se vuče sa njim. Tužno kako više ne možeš da nađeš trackball baš kakav bi želeo, već moraš da se zadovoljiš nečim od onog što je dostupno. Puno modela koji važe za najbolje već dugo nisu dostupni, Microsoft ih više i ne pravi, Logitech sad ima samo modele sa loptom na palcu. Šteta, pogovo kad toliko ljudi pati od karpalnog sindroma i drugih probleme koje trackball može uspešno da reši.

Najviše sam se plašio kako će da se ponaša scroll ring, jer za razliku od ostalih Orbit modela, na ovom scroll nije gladak zbog loših plastičnih ležajeva. Srećom, bar na ovom što imam, problem nije izražen. Tačno je da se prsten ne kreće sasvim glatko, kad primaknem uvo čuje se neprijatno grebanje, ali na jednom YouTube videu što sam video to je bilo kud i kamo gore, pravilo je neki glasni odvratni zvuk da se naježiš. Ne mogu da verujem, ali u ovom trenutku mi se skroll točkić na palcu čini prijatnijim od skroll prstena, ali verovatno samo zato što sam navikao, videću kako će biti za par dana.
 
Al bih svakako zeleo naruciti Encoder koji je nalik original Logitechovom, jel imas neku preporuku?
Da, jedino ALPS japanski, taj bi trebalo da je najbolji, ali nisam siguran koliko je taktilan, meni se inace svidja kada se oseti skrolovanje, ne volim kada ide previse lagano.

Mozda sam ti dao los predlog, obzirom da sam ja to uvek resavao rasklapanjem originalnog enkodera.. Ali potreban je dobar kontakt sprej da bi to ispalo kako treba i takodje isopropil, koji jako dobro ocisti kontakte. WD ne preporucujem za to, ali kada nema drugo, dobar je i on. Unutra je prilicno jednostavan, obicno se jako zaprlja unutra, najbolje je ocistiti vatom sa stapicem isoproilom, ako nemas to, onda alkohol 96% i onda ne bi bilo lose da se kapne vrlo malo nekog kvalitetnog kontakt spreja. Kupio sam davno u Mikroprincu za potenciometre, vidim da ga ima jos uvek, nesto bolje nisam imao, nemacki je:
 
Od Razera priznajem samo Deathadder , iako je sve do odgovarajuceg oblika za ruku.
 
Od danas vlasnik G502 Lightspeed verzije.
Do sada sam imao G502 Proteus Spectrum verzije.

 
Poslednja izmena:
XL-747 A4Tech i super sam zadovoljan sem što se odlepila i izgubila guma sa leve strane. Kakva je ponuda miševa danas, jel imate neku kvalitetnu preporuku, hteo bih da promenim trenutni, do 5-6k rsd ili ću u krajnjem slučaju kupiti isti.
 
Ovako na prvu loptu, nije loš. Dosta je precizniji od starog, možda zbog laserskog tracker-a, možda zbog veće lopte, verovatno oboje. Stari je bio toliko neprecizan da je samo niže DPI setovanje bilo upotrebljivo, ovaj ima tri i stavio sam na srednje kao subjektivno najprijatnije. Veći je i prijatniji za ruku, Elecom pravi male miševe za japansku šaku, ovaj je više po mojoj meri, ali ne bi škodilo i da je malo duži.

Na žalost, ovaj model dolazi samo u bežičnoj varijanti. Nikad mi nije bilo jasno što toliko forsiraju bežične trackball-e, ajde bežični miš, to je drugo, njega moraš da pomeraš po stolu, kabl se vuče sa njim. Tužno kako više ne možeš da nađeš trackball baš kakav bi želeo, već moraš da se zadovoljiš nečim od onog što je dostupno. Puno modela koji važe za najbolje već dugo nisu dostupni, Microsoft ih više i ne pravi, Logitech sad ima samo modele sa loptom na palcu. Šteta, pogovo kad toliko ljudi pati od karpalnog sindroma i drugih probleme koje trackball može uspešno da reši.

Najviše sam se plašio kako će da se ponaša scroll ring, jer za razliku od ostalih Orbit modela, na ovom scroll nije gladak zbog loših plastičnih ležajeva. Srećom, bar na ovom što imam, problem nije izražen. Tačno je da se prsten ne kreće sasvim glatko, kad primaknem uvo čuje se neprijatno grebanje, ali na jednom YouTube videu što sam video to je bilo kud i kamo gore, pravilo je neki glasni odvratni zvuk da se naježiš. Ne mogu da verujem, ali u ovom trenutku mi se skroll točkić na palcu čini prijatnijim od skroll prstena, ali verovatno samo zato što sam navikao, videću kako će biti za par dana.
Probaj ovo za preciznu kontrolu sensitivity-a, moglo bi da bude korisno na trackball-u, posebno ako imas problema i zelis da precizno doziras akceleraciju i sve vezano brzinu/preciznost. Bas to koliko je nesto precizno pri sporijim pokretima mozes mnogo da popravis odredjivanjem sensitivity-a za taj deo krive u odnosu na brzinu pokreta.

Meni je vrhunska stvar, iako ce mnogi odustati cim cuju rec "akceleracija". Zapravo je precizna kontrola sensitivity-a iz svih mogucih uglova. Plus na svakom misu mozes da koristis mnogo visi dpi, jer ovde ogranicis brzinu na ono sto ti odgovara, a senzor i dalje radi "detaljnije", tako da visok dpi prestaje da bude samo marketing.

Nevezano za trackball, naravno, ali pretpostavljam da ako imas fizickih problema najvisi nivo kontrole moze samo da ti pomogne.

 
Poslednja izmena:
Od nedavno sam vlasnik Machina Ultima - Obsidian podloge i slobodno mogu reći da je ovo podloga svih podloga. Pre nje sam imao Razer Destructor i Razer ExactMat i obe su se pojele po sredini od intenzivnog gaminga posle 7-10 godina intenzivnog korišćenja, i prestale su da registruju pokrete u sredini. Miševi su bili Razer Lachesis, SteelSeries Xai, a trenutno sam na Mionix Avior 7000 sa ADNS-3310 optičkim senzorom koji na ovoj podlozi registruje apsolutno svaki pokret bez obzira na brzinu pomeranja. Ono što me posebno fasciniralo je precizno registrovanje najmanjih pokreta, što nije bio slučaj sa Destructor podlogom. Još jedna velika prednost je nesmetan rad ako vam se ruke jako znoje kao meni. Na Razer Destructor i Razer Exact mat podlogama znoj koji se razmaže po podlozi, uzrokuje preskakanje kada senzor prelazi preko vlažnih površina, pa sam pored miša i podloge morao da držim i pakovanje maramica.

U čemu je fora sa ovom podlogom u odnosu na apsolutno sve ostale podloge? Pre svega, to je materijal od kojeg je izrađena, a to je debelo obsidian staklo. Druga, i najbitnija stvar je ta što se materijal koji pobuđuje senzor miša nalazi na donjoj strani podloge. Dakle, miš ne klizi po podlozi koja pobuđuje senzor, nego klizi na gornjoj površini, zrak prolazi kroz staklo, a senzor pobuđuje materijal sa donje strane podloge. Zbog toga uvek imate 100% konzistentnost i garanciju da će podloga uvek imati isti surface quality. Sobzirom da je u pitanju obsidian glass, nema problema sa trošenjem i izlizivanjem podloge. Pre će se pojesti sam miš i glajderi nego podloga. Jedini način da se podloga uništi je da vam ispadne i da se polomi. Na žalost, cena podloge je malo jača, ali ciljana klijentela svakako nije prosečni Pera Perić, već CAD/CAE korisnici i profesionalni gejmeri koji koji zarađuju i žive od toga.
 
Proguglaj, i kontaktiraj lika na instagramu da ne ispadne da ga reklamiram. Ova moja je 130 eura, ali ja sam uzeo srednji model. Ima različitih veličina i finoća.
 
Zaboravih da napomenem, ovo je domaća firma i domaći proizvod. Čovek je bivši profesionalni gamer. Imate na yt video snimak i detaljan opis.
 
Evo nešto i za nas trackball entuzijaste. Dugmići na mom Elecom Deft su počeli da otkazuju posle samo godinu i po dana korišćenja, malo je reći da sam razočaran. Izbor za zamenu je pao na Kensington Orbit Fusion koji mi je stigao danas. Probaću ga kasnije, pa delim utiske.

Pogledajte prilog 349118
Meni se Kensington bas svidja. Vec duze gledam da uzmem Kensington SlimBlade:
51XF6P4qj2L._AC_SS450_.jpg

No, dok se ne odlucim koristim Logitech MX ERGO:
Ergo2.jpg
 
Mali off...
Kako provaliti kolika je velicina misa kad se na primer gleda ponudu na gigatronu i slicno?
Imaju brdo miseva u ponudi ali ne mogu da shvatim koja oznaka je za velicinu misa!
 
na sajtu proizvodjaca
 
Za svaki model da se ide na sajt proizvodjaca i da se tamo trazi? Nema neki laksi nacin?
Ili drugacije pitanje da postavim,kako da provalim da mis nije neki maleni,trazim neki malko veci za ove moje ogromne ruke?
 
pa da, onaj koji te zanima, ne moras bas za svaki koji se prodaje :)
 
Не мислим за сваки,наравно.
Мислио сам да постоји неки начин да се по називу одреди величина миша.
 
Stigao mi je G502X Plus, pa da napravim malo poredjenje sa G502 Wireless. Mozda nekome bude znacilo prilikom kupovine.

Koristeci G502 Wireless, stekao sam utisak da ne postoji bolji mis za FPS gaming od njega. Prevashodno za palm grip, srednja velicina sake. Od samog oblika misa, do gripa, preciznosti. Sve je na vrhunskom nivou.
Medjutim, sa izmenama na G502X Plus, uspeli su da dodatno unaprede vec idealan mis (po mom misljenju).

Odlike novog modela su:

1) Blago izmenjen oblik i tekstura gume, sto ga cini jos udobnijim za ruku. Bez preterivanja, udoban je toliko da deluje kao produzetak ruke.
2) Klizaci su od drugacijeg materijala, sada je duplo brzi na istoj podlozi (deluje kao da se kliza po ledu).
3) Sniper dugme koje se moze skinuti sada tako da se ostavi samo gumirano dugme da pokrije prazninu (magnet). Sto je za mene svakako unapredjenje, jer sniper dugme mi je vise smetalo nego sto je bilo koristi od njega. Mada pozicija nije bila preblizu palca, svakako na novom modelu je ovo elegantnije reseno.
4) Prekidaci su sada opticko mehanicki. To bi navodno trebalo da resi problem duplog klika i da smanji odziv. Licno, deluju malo tvrdje od klasicnih prekidaca, potrebno je vreme privikavanja.
5) Hiperscroll je naravno i dalje tu, sa drugacijom teksturom gume na tockicu. U sustini, nesto laksi u hyperscroll modu i sa dobrom separacijom na pojedinacnom scroll rezimu.
6) Led osvetljenje je kul, mada ga drzim ugasenog. Imaju i verziju bez led osvetljenja (oko 20 dolara jeftiniji - G502X, identican Plus modelu minus LED, ali je i laksi za 3-4 grama). Takodje postoji i zicana verzija ovog misa. Nije mi jasno cemu 3 verzije, ali dobro. Logitech ima neku svoju filozofiju.
7) Nema mesta za tegice kao na G502 Wireless, ali nisam ih koristio ni na njemu ranije. Nesto je laksi mis (oko 106-107 grama za G502X Plus vs 114 grama za G502 Wireless).
8) Podjednako precizan kao i njegov prethodnik, isti je senzor.
9) Autonomija baterije je i vise nego dobra, bez led-a oko 15 dana, a sa led-om oko 4,5 dana (po 8 sati dnevno koriscenja).

Sve u svemu, snazna preporuka za ovog misonju i cestitke Logitech-u na dobro odradjenom poslu evolucije G502 Wireless modela.

Ako nekoga jos nesto zanima, tu sam za odgovore.

Pozdrav!
 

Prilozi

  • IMG_20220923_112959.jpg
    IMG_20220923_112959.jpg
    333.3 KB · Pregleda: 91
Odlicno zvuci, ja uzimam beli uskoro (bez lightshow-a :D), dosadile su mi crne varijante za sve ove godine...
Kako ti deluje klik na scroll i da li je ceo tockic klimav kao ranije ili su ga malo utegli? To mi je jedina mana G502 koji trenutno koristim, inace sam od MX500 na ovom obliku.
 
Scroll klikovi mi deluju isto... Ne primecujem neku razliku. Cini mi se da su isti na svim Logitech misevima koji imaju hyperscroll. Evo za poredjenje i na G604, ista prica.
 
Sad sam primetio da scroll na G604 ako se brzo pomera levo-desno se cuje malo, kao da ima lufta (sa leva na desno, pre bocnih klikova). Ne primecuje se kada se normalno koristi. Takav problem ne postoji na G502X Plus. Scroll tocak ne mrda kod brzih pomeranja.
 
Crkava G703, radi na kablu i samo odjednom zabode i dok ga ne iskljucis pa ukljucis uopste nece da funkcionise... Sa obzirom koliko ga dugo koristim i koliko sam ga popravljao mislim da je vreme za novi samo sto eto, ne zelim nesto puno novca davati.. :D

Ima li neko ovde iskustva sa Razer DeathAdder Essential?
 
Izbegavaj Razer proizvode. Sve što oni proizvode je otpad. Gledaj da pazariš neki Endgame sa PixArt senzorom.
 
Nazad
Vrh Dno