Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
pa njega i pazari u Atomu
 
Koji FSP model, da bude gold, 650-750W na primer? Nesto merkam kuciste FSP CST350 Plus, pa bih uklopio i napajanje.
Moze i ATX i SFX, stim da SFX ce manje da zatvori protok vazduha na prednjoj strani, pa bi verujem bilo bolja opcija.
Naravno full modular.
 
Koju grafiku planiraš?
Poželjno je što manje napajanje, da bi imalo mesta za grafičku. Specifikacije kućišta kažu do 150mm, ali ako ideš na ATX bolje idi na 140mm zbog grafike. Ili prosto neko od SFX(L).

Mislim da bi Fractal ION SFX-L od 650W bio taman. 120mm vent pa bi trebalo da je tiši od manjih SFX, Seasonic platforma, veoma meki kablovi...ako ti odgovara 650W. Alternativno od SFX-L, imaš BeQuiet od 600W.

Od 140mm ATX nemaš neki izbor kod nas...recimo, Antec HCG750 ili ako negde nađeš da im je ostao neki Seasonic GX/Focus Plus. Corsair RM850e ima dobru cenu, isto dobar izbor.

Od SFX kod nas imaš FSP Dagger Pro ili Cooler Masterov SFX, samo je pitanje od koliko vati imaju...

Naravno, u Mađarskoj je bolji izbor, poput Corsair SF750..
 
Za GPU jos ne znam, ali neki dobar midrange. Pa kako sam gledao, od napajanja, uglavnom mu se sve svede na tih par modela.
 
Ćao svima

Trenutno sam u procesu sklapanja home servera sa komponentama iz fioke. Ono što trenutno imam je:
AsRock H61M-VG3, i5-2400, 2x 8GB DDR3, 1x SSD, 2x HDD, LC Power LC500H-12

U skorijoj budućnosti planiram zamenu procesora za i7-3770 pa će potrošnja biti za nijansu manja.

S obzirom da je napajanje staro preko 8 godina u potrazi sam za što tišim napajanjem. Zapalo mi je za oko Asus TUF-GAMING-650B s obzirom da na sajtu piše da ispod 30% opterećenja ne uključuje ventilator.

Hoće li mi biti previše ovo napajanje s obzirom na namenu (očekujem idle do 10% u 99% vremena) i da li juriti nešto drugo ?
 
Ti tu nemaš ni 200W u full load, meni se čini kao overkill. A i tada će ti raditi u vrlo neefikasnom režimu (što zbog male potrošnje i nije važno, realno). Ja bih gledao neko kvalitetno napajanje od 350-400W.
 
Corsair CX450, sasvim dovoljno!
 
@ Labello
Imas u VIP house na akciji SFX Fractalovih napajana.
Gledam za sebe neko atx da uzmem da zamenim ovo moje staro pa videh ta SFX, nisam ni znao sta je to :D

Sta je trenutno best buy u nekom cenovnom rangu od stotinak evropljana?
Nikakva zahtevna masina, R5 2600 procesor....grafiku treba da uzmem ali to ce biti neka budzet varijanta zavisi sta naleti. Ovo trenutno ima 500w i dovoljno je ali mozda bi isao na varijantu 650 do 700 cisto nek ima lufta :)
Gledao sam:
Corsair RM650
Antec neo eco zen 700w
antec EA650g pro
Nemam pojma ima li svrhe ici na tako nesto ili je bacanje para kojih bas nemam? Prednost dajem tisini i garanciji. Mozda da sacekam Novu god pa onda da pazarim? Nije mi hitno :)
 
Pozdrav svima., hteo sam uzeti 5600G i par meseci kasnije grafičku karticu- sasvim sigurno ne bih uzimao ništa jače od RTX 3060/ RX 6600.
Da li bih bio miran sa Pure Power 11 od 500W, ili bih se ipak morao ispružiti za više W, recimo za 650W Seasonic GM-650
(oko 2-3k skuplji, ali nije problem)? Sam BeQueitov kalkulator preporučuje to PP11 od 500W
Bilo bi lepo kod domaćih uzeti iako je izbor baš ograničen.
Ima i masa CM, ali se ne mogu snaći sa njihovim v1,2,3-x svinjarijama.
Hvala Vam
 
Ja bih dodao par hiljada za Seasonic. Em više vati, em verovatno ima i dužu garanciju, plus ime ako ga kasnije prodaješ...
Mislim da ću tako i uraditi, Zeznuto mi naći tako neko drugo "normalno" u toj međuzoni 550-600W a da nije ili nesrazmerno skuplje ili neprovereno/ relativno nepoznato bar meni (kod naših). Pogledaću kad nađem vremena i kod Ugara.
Hvala i tebi i Đoletu
 
Da li je potrebno da napajanje ima 2x8 pin eps ???
Da li se to koristi u budzet konfiguracijama ili je to namenjeno za high end masine?
Npr Antec neo eco zen 700w ima 2 komada a Antec EA650g pro ima 1.
 
Drugari, može jedna konsultacija?
Trenutno mi je u kućištu CM MWE500 V2 White ,a treba da mi stigne RTX 2070Super. Uz R5 2600 i 2x8 giga 3200 i Asus Strix B450E računam na do 330-340w što bi trebalo da bude dovoljno za ovo napajanje. Za 2070S preporučuju 650w pa se pitam treba li da menjam napajanje ili ovo završava posao?
 
Kalkulatori su extremno netacni, uvek je preciznije rucno izracunati i sabrati (od recenzija pojedinacnih delova koje pokazuju koliko trosi svaki deo pojedinacno). GamersNexus + HardwareUnboxed + drugi koji imaju.

1. 2070 Super ne moze da predje ~220W

2. 2600 ne moze da predje ~125W (max overclock), ~80W (stock)

3. ostalo sve u kompu nece preci ~75W ( a realno blize 50W)

@atti Sve u svemu ta konfiguracija nikad nece preci 420W. A u gaming-u dosta manje jer su ovo brojke za rendering i sintenticke testove itd. Cisto sumnjam da ce preci 350W u regularnom koriscenju. To napajanje je i vise nego dovoljno, jedino sto moze da se desi/da primetis je da ti bude mozda previse glasno. Ako ti nije previse glasno, to je to, odlicna kombinacija.
 
Oko 83-5W max R5 2600(Stock) Cinebench R23.
 
Izbor Napajanja za 12400 (ili 12600K ako nadjem povoljno) i RTX 3070 (polovna). PC partpicker kaze max 430W za 12400 i 475 W za 12600k.
Gledao sam specifikacije za FSP napajanja i nije mi jasno zasto je FSP Hyper K PRO 700W 7100 Dinara https://www.fsplifestyle.com/PROP203004402/ toliko jeftiniji od FSP Hydro PRO 700W 8500 dinara https://www.fsplifestyle.com/PROP196003625/ kada ima bolji ventilator ( i tisi po specifikacijama na sajtu) a i efikansost je tu na procenat ili dva od skupljeg modela.(nie valjda zbog izgleda kablova i lakseg uredjivanja istih? , isto tako na cultist network FSP Hydro PRO je C tier a Hyper K za izbegavanje ?)
Da li neko ima jedno od ovih FSP napajanja i kakva su po pitanju buke ( coil whine ?)
Ima li neko napajanje do 70 evra koje je bolji izbor od ova dva ?
 
Poslednja izmena:
Raidmax Silent storm 660W izgleda da je na stepenicama na Stairway to heaven. Teško pali, i još teže stigne do POST-a. Upale se svi ventilatori i svetla, ali radiatorski ventilatori samo pomalo mrdaju. Ima napona na na grani za diskove (imam ugrađene voltmetre za 5 i 12v na toj grani), sve ostalo izgleda normalno. Kada se ugasi ili neće da postuje. 5v poćne da divlja i pada na 4v pa se vrati na normalnih 5.12v i napajanje se greje više nego u normalnom radu i ventilator ne radi, posle 15ak minuta opet može da se upali ali uskoro se ugasi. Mislima da ima nekih 10% šanse da je do ploče ali sam skoro siguran da je do napajanja jer dok radi sve je u redu.
Napajanje je kod mene bar 5 godina a kupljeno polovno ali "ko novo". I onako sam mislio da ga menjam uskoro jer je već u godinama (kao i ja) a ima 3 rail, 3 puta po 18A na 12v, valjda isto 3 puta 5v i 3.3v tako da je vrlo moguće da je jedna grana u problemu-
Uzeo bih neko bolje, polu ili puno modularno sa bar jednim PCIe 6+2 i 2 ATX 4+4 ili 2 8 pina, 650-750W za "future considerations" pođt se napajanja ne kupuju često. Mislio sam da idem na EVGA ali njih nešto nema u našim radnjama avoleo bih da to rešim danas. Ima LC i CM i po neki Antec ali neznam da li su ti kojih ima dobri. Dobrih starih Chieftec i Seasonic nalazim samo bez (polu) modularnih. Nebih baš potpuno integrisane kablove, prave mnogo gužve a pola mi kablova ne treba.
 
Nije (polu)modilarno.
 
How about ? Ima ga u mojoj omiljemoj radnji za 13 000
 
Hvala. sad sam zvao prodavnicu nema na stanju (nikada nema ništa što brzo treba) Videću u ponedeljak. Za sada sam priključio stari HP lapatapa na veliki monitor i miša i tatsaturu da bar mogu da tražim šta mi treba. napajanje ima bomilu kablova i priključaka.
Ovaj Raidmax je dobro služio do sada, vrlo je bio stabilan, videću da li možda mogu da ga sredim. Jedino rezervno napajanje (imao sam ih nekoliko ali sam ih podavao) je neko bezvezno koje sam spremio da napaja kamere i razne USB da smanjim gužvu iza PC-a. 2 x po osam priključaka za struju a većina ima ubodene USB adaptere i dva za kamere. Idem iza stola samo baš kad moram.
Gledam i neke matične ploče za slučaj de je ova problem.
Ova mi je baš zapala za oko ali malo skupa, 32 000 mada je baš bogata a ne nameraam prelazak na Zen4 bar par godina, 5800x je dovoljno brz.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno