Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Mašina za koju mi treba je neki matori Ivy bridge i5, sve integrisano,
FSP200-50AHBCC 80+Bronze 2.600-2.700din
FSP HV PRO 550W (~5220 din), ili FSP Hyper 80+ PRO (4700 din).

HV PRO ima sarenis kablove i malkice vecu efikasnost, Hyper80+ ima crne kablove i malkice novija platforma. Mozes i Corsair CX450M da uzmes ako ti igra ulogu bolji ventilator i modularno napajanja ( ali je 6000 din).
HV Pro je za Evropu EOL vec 2 godine najmanje...
 
HV Pro je za Evropu EOL vec 2 godine najmanje...
Dobro za znati, hvala za info. Jedino sto se jos uvek se prodaje u domacim firmama koliko vidim (zvati ih da proverim nemam nameru xD). Ako nema vise u A**m-u, ima mozda FSP Hyper 80+ PRO od 450w.

@DusaN Treca rezervna opcija = FSP HEXA Pro 500W

FSP200-50AHBCC 80+Bronze 2.600-2.700din
Tek sad videh, ako ne bi dodavao graficku @DusaN 200W ovo je ok za ivy bridge i5 sa integrisanom. Si 200-250W mislio odokativno, ili imas neceg specificnog u kompu jos sto trosi dodatno ?
 
Poslednja izmena:
Uzeo bih sledeću konfiguraciju
  • Ryzen 5700G sa PBO
  • Kuler AK620
  • MSI B550-A Pro
  • RAM 2x32 GB 3600
  • 3xHDD
  • 2xSSD + kasnije možda neki 3.0 NVMe
  • DVD
  • Grafičku ako bih i uzimao posle par godina najviše ranga RX 6600. Najverovatnije ću integrušu gurati što je duže moguće.
Vidim da se često preporučuju:
CX550F - Aris kaže dosta pozitivnih stvari ali i zamera npr. manje kvalitetne kondenzatore na sekundarnom delu. Prilično visoko na LTT listi. Jel možda forsiraju brend?
TUF Gaming 550B - B low priority
Hydro GSM Lite Pro 550 - prilično nisko na LTT a opet dobro izgleda u našoj recenziji. Međutim, u ovom je pomenuto da je zakonska garancija zapravo 2 godine u našim prodavnicama a za dodatnu treba kontaktirati FSP preko IG. Pitam se da li ovo generalno može da bude problem.
Šta mislite?
 
Od pomenutih, Corsair, definitivno. TUF je solidan...
Tvoja mašina u svakom slučaju ne vuče mnogo struje pa ne moraš mnogo da brineš o kondenzatorima na sekundarnom delu i slično...praktično si na milost lokalne elektro mreže i RNG-ja.
 
Hydro GSM Lite Pro 550 - prilično nisko na LTT a opet dobro izgleda u našoj recenziji. Međutim, u ovom je pomenuto da je zakonska garancija zapravo 2 godine u našim prodavnicama a za dodatnu treba kontaktirati FSP preko IG. Pitam se da li ovo generalno može da bude problem.
Šta mislite?
FSP 7 godina garancije u domacim radnjama, nikakav ig ili sta god i bez obzira na ltt bolje napajanje corsaira i asusa.
 
Dobro za znati, hvala za info. Jedino sto se jos uvek se prodaje u domacim firmama koliko vidim (zvati ih da proverim nemam nameru xD). Ako nema vise u A**m-u, ima mozda FSP Hyper 80+ PRO od 450w.

@DusaN Treca rezervna opcija = FSP HEXA Pro 500W


Tek sad videh, ako ne bi dodavao graficku @DusaN 200W ovo je ok za ivy bridge i5 sa integrisanom. Si 200-250W mislio odokativno, ili imas neceg specificnog u kompu jos sto trosi dodatno ?
Tih 200W mi je pokazao neki online kalkulator :) Ali ne bih baš uzeo knap napajanje, a malo što sam protrčao kroz cenovnike, nisam video da ima nešto ispod 400-500W
 
Tih 200W mi je pokazao neki online kalkulator :)
Svi kalkulatori preteruju, jedino sto videh je JonnyGuru da je savetovao Pcpartpicker + ~100-150W lufta (al to opet sa grafickama diskretnim)

i5 sa integrisanom i par diskova i par ventilatora, nema sansa da predje 125W nikako, a verovatno blize 100W u vecini igara.

Doduse onaj FSP od 200W ima samo 156W na 12v grani, pa bez dodatnih detalja o tvojoj konfiguraciji, nisam siguran koliko ce bucno da bude. Zato najbolje
FSP SP300-A za 2770 din u domacoj firmi i miran si.
 
Slazem se. Po onim brend masinama sa i5 3470 / i7 3770 su u 90% napajanja 250-300W. Tek retko koji i sa 6-pin bude 360W.
 
Hocu da zamenim ovo moje tuf 550w napajanje sa nekim tisim, bucno je cim se optereti preko tih 30% do kojih je 0db fan, imam i5-12400 i 3060ti undervoltovanu (oko 170-180w vuce na max loadu).
Dao bih do nekih 10k, mislim da je to dovoljno, pozeljno da ima 0db ali bitnije mi je da je tiho dok je optereceno, modularnost mi nije bitna

Naisao sam na sledeca:
Corsair CX650M CP-9020221-EU - 9k
FSP Hydro K PRO 750W - 8.7k
 
@panther_ Corsair jeste malo tisi, al oba sto @Djolekg navede su neuporedivo tisi od Asus TUF-a. (za FSP Hydro K PRO nema recenzija ali sve slicne verzije (Hydro PRO) nisu tihe ko Pure Power 11/V650 V2.

I Cooler Master je najtisi (za tvojih ~300W)
 
Poslednja izmena:
Imate li neku ideju za napajanje za retro build, P4 2.8GHz i MX4000 grafu, po jedan hard i flopi drajv? Pravio sam temu skorou ŠDK ali nisam dobio odgovarajući odgovor, Mislio sam nekih LC power od 400 ili 600w, samo da je broj molex kablova preko 2 i da ima 20+4 MB kabl, nema puno takvih napajanja koliko vidim.
 
nema
 
Ja sam morao da prepravljam skoro jedan Corsair, nije modularni, neki stariji model, da bih ubudžio grafiku Asus Xonar DX. Tada sam pogledao još 2-3 napajanja u toj klasi i nije bilo. Na kraju sam otišao kod kolege, da bi mi sa neispravnog Kun Fu napajanja isekao 4 žice i konektor za 500,00 dinara. Tada sam imao transver blama.
 
Nije grafika nego zvučna. Šta znači pisanje bez jutanje kafe :D
 
Imate li neku ideju za napajanje za retro build, P4 2.8GHz i MX4000 grafu, po jedan hard i flopi drajv? Pravio sam temu skorou ŠDK ali nisam dobio odgovarajući odgovor, Mislio sam nekih LC power od 400 ili 600w, samo da je broj molex kablova preko 2 i da ima 20+4 MB kabl, nema puno takvih napajanja koliko vidim.

FSP300-50AHBCC. Ima 24pin, 4pin EPS, 6pin PCI-e, 4 SATA, 2 molex i flopi. Ili vec preporuceni FSP SP300-A, koji je mrvicu slabiji (i jeftiniji).
Pod uslovom da ih uopste ima u prodaji...
 
ljudovi da ne otvaram temu.. koje napajanje uzeti do 5000din fiksno (sa ptt xd) za ryzen 1600, rx 570 hvala
 
Kolege, pročitao sam temu za poslednjih 3-4 meseca poruka,
nažalost većina napajanja koja ste preporučili nisu više dostupna u domaćim radnjama,
nestalo je zalihe, može neka obnova preporuke za namajanja od 8-15 hiljada,
modularna, 550W++
 
Stvari koje su jedinstvena, nesvakidasnja kupovina/cena:

1. COOLER MASTER MWE Gold V2 850W - 13290 din (prejeftino)

2. Cooler Master 650W SFX Gold V650 - 10.500 din (odlicna kupovina ako ti nije previse veliko kuciste)


zatim regularna prodaja: (manji redni broj = bolje)

Tier A:

1. MSI MPG A750GF (750W) - 14314 din

2. THERMALTAKE Toughpower GF2 ARGB - 13999 din

3. Antec EarthWatts Gold Pro (650W) - 13580 din



Tier B (Ne isplate se, bolje neko iz Tier A):

1. FSP Hydro GSM Lite PRO (650W) - 11460 din

1b. FSP Hydro GSM Lite PRO (750W) - 13200 din

2. Be Quiet Pure Power 11 (650W) - 12933 din

3. LC Power LC6650M (650W) - 10855 din

3b. LC Power LC6750M (750W) -12470 din
 
Koje napajanje do 45e sa oglasa? 🍻
 
rx 570, ryzen 5 1600 8gb rama .. pa ja naso ovo sa liste 5. za 46e. Da li je bolje to ili kod tog "JOKE" ako ga ima ??

... to je 500w? :S
 
Redne brojeve sam stavio okvirno koliko je neko losije ili bolje od tih (Asus TUF se recimo izdvaja od konkurencije pa zato toliko praznih do sledeceg xD)

Inace FSP Hydro PRO i Hexa+ PRO za te cene u domacoj ovoj prodavnici su odlicna kupovina isto (tu su negde sa Hyper 80 PRO i hyper K PRO, sva FSP ta su jako blizu)
Dok je kod Joke akcija za FSP Hydro Pro 500 za 49e sve ostale kupovine su slabije
Hydro PRO je najbolje od svih Hydro/Hyper/Hexa, da
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno