Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Sa uracunatom postarinom ?
+350,00 dinara. Mada je to dikutabilno jer sam naručio 5-6 stvari. U stvari sve zavisi od dogovora sa "Mađarom". Ja sam recimo imao 20€ popust na preko 500€ kod prošlog "Mađara" za "ruku", jer ne sklapam za sebe već po narudžbini. Imali smo saradnju. Plus sam imao i kopije računa, za slučaj da "nestane". Ovaj radnom "Mađar" mi nije to dao. Tako da kada završim sa ovim sklapanjem, tražim nekog boljeg za saradnju. Sada mi je bilo bitno da se završi što pre.
 
Mada je to dikutabilno jer sam naručio 5-6 stvari. U stvari sve zavisi od dogovora sa "Mađarom"
Ne moze da bude diskutabilno, jer ako neko hoce samo da kupi napajanje opet mora da plati tu cenu, dok Asus 550w moze da uzme licno u domacoj prodavnici. Ali svejedno za kvalitetnu gold platformu Bitfenix Formula je i vise nego odlicna kupovina, nije najeftinije napajanje koje je dovoljno dobro, ali odlicna kupovina svejedno.
 
Radivoje Rokvić

"Sve je to stvar kompromisa" 😁
 
Sa ugradnjom.
+350,00 dinara. Mada je to dikutabilno jer sam naručio 5-6 stvari. U stvari sve zavisi od dogovora sa "Mađarom". Ja sam recimo imao 20€ popust na preko 500€ kod prošlog "Mađara" za "ruku", jer ne sklapam za sebe već po narudžbini. Imali smo saradnju. Plus sam imao i kopije računa, za slučaj da "nestane". Ovaj radnom "Mađar" mi nije to dao. Tako da kada završim sa ovim sklapanjem, tražim nekog boljeg za saradnju. Sada mi je bilo bitno da se završi što pre.
Ne treba ti papiri,kutije i ostale gluposti,samo dostavi proizvod go ko radikal i nemaš problem.Nije to srbistan da te zamlacuju pa ti trebaju baterije ako reklamiraš daljinac.Što kaže neko ovde "znaju oni koji su reklamirali".
I da je 10 evra poštarina samog napajanja dobra je kupovina .
A ostali nek kupuju kod nas ako im je dobro,pa se gledamo u onoj finoj temi "tehnomanija,iskustvo...,reklamacije".
 
Ja sam reklamirao stvari kod Fante. Samo sam posalo račun i proizvod, a kutije čuvam jer mi je lakše u njima da spakujem. Uvak sam mogao da biram ili vraćanje novaca na račun ili drugi proizvod. Na osnovu čega ipon hu radi reklmacije ?
 
Da li postoji neko napajanje koje iste konstrukcije kao ovo moje staro?
Koliko sam gledao,po slikama kod svih napajanja je takav dizajn.
Odgledao sam nabrzaka Neki Linusov video na tu temu.... Da li ventillator na dole ili na gore. Kod njega je 36 C temperatura napanja kada ventilator izbacuje na dole a 40 kada uvlači vazduh. E sad ako sam ja dobro skapirao njega to je po njemu zanemarljivo. U sustini dosta njih koji drze kuciste na tepihu mora da okrene ventilator na gore... E sad... Nemam pojma...

Postavi vent na gore, kao na snimku, i to je to.

 
Imam pitanje u vezi samog napajanja EarthWatts Gold Pro EA650G-Pro, da li je dovoljno dobro za moju konfiguraciju. Ne pišem u "koje napajanje da kupim" iz razloga jer ga već imam pa me interesuje da li će moći da izgura konfiguraciju CPU Ryzen 3700x i GPU EVGA GeForce RTX 2070 XC ULTRA. Unapred zahvalan na odgovorima
 
Da li je ovo Antec napajanje najbolje iz GT ponude, do 15k din? Za Ryzen konfiguraciju iz potpisa.
Ako ima neko bolje za 13-15k din (samo iz GT), slobodno predložite.
 
Sad kad se na forumima broj ljudi koji imaju problema podigao na dvocifreni broj opet, htedoh da prevedem i spomenem problem sa Seasonic Prime napajanjima (svi modeli i pre 2019 i posle).

Elem, sta je u pitanje je da sva Seasonic Prime/Ultra napajanja od 850W i jaca, imaju problem sa najvecim potrosacima medju 3080/Ti/3090 (potvrdjeno) i mozda (6900XT - nije sigurno). Nije OCP, nije OPP, nije problem vezan za oneseasonic i origalne probleme stare focus serije sa Vega grafickama i Nvidia i drugim. U pitanju je kompletno drugi odvojen detaljno dokumentovan problem gde karte "truju" 12v sense line zicu u ATX 24-pin grupi kablova sa sumom/bukom, dok napajanje ne ugasi/restartuje komp greskom.

Vadjenje/secenje 12v sense zice/pojedinacnog kabla ili stavljanje zavojnice oko kabla resava problem. Kad neko radi RMA, Seasonic ili salje novi kabl sa 12v sense unapred iskljucenim, ili poslato napajanje od korisnika sa novim kablom, ili kompletno novo napajanje sa novim kablom, zavisno od situacije. (Zavojnica je resenje koje koriste drugi proizvodjaci da njihova napajanja nemaju ovaj problem i nemoguce za pojedinacnog korisnika. samo vadnjenje specificne zice pincetom, ili secenje je realno za pojedinacna bez RMA procesa, Seasonic bez pogovora radi RMA za ovo).

Detaljno je diskutovano na ovu temu na linustechips forumu. legendarni Jonnyguru je verovatni prvi koji je nasao ne-elegantno resenje vadjenja ili secenja 12v line sense kabla dok je istrazivao problem na AX Titanium napajanjima od Corsair-a.

Ako se uzme napajanje sa drasticno vise wati, vecim luftom smanjuje se sansa da se dogodi (odnosno povecava vreme pre nego sto se restartuje komp). Manje vise kompletno suprotan pristup od kako se do sad preporucivalo (umesto, proizvodjac preteruje dovoljno je 20-30% ispod, sad je potrebno minimum 30% iznad).

Ono sto dodatno pravi pometnju je da su sva Seasonic prime napajanja od 750w i ispod u stvari rebrand-ovano focus platforma, i ne prime platforma, tako da dokle god su oneseasonic revizija nece imati problema (ako neko ima slabiju 3080/3080Ti/3090, procesor slab potrosac (5600x) i undervolt-ovao je kartu na primer. Moguce je da u zadnje vreme ima izuzetaka za titanium i slicno, ali to je lako proceniti ako napajanje proradi kad se isece / izvadi kabl.
 
Poslednja izmena:
3 stvari zaboravih, nisam dobro obrazlozio, 99% ljudi koji su radili RMA imali problem je 850w i 1000w Titanium modeli, platinum je redje, i dodatno samo neke 3080 / 3080 Ti / 3090 / 6900 XT.

drugo, kod maticnih koje imaju dodatna napajanje kod/za PCI-E slot-ove (dodatni 6-pin), kad se ubaci nema problema.

I trece JonnyGURU je od grafickih koje je testirao video probleme samo sa EVGA grafickama i Nvidia Founders Edition (ali sam prilicno siguran da su spomenuli ljudi da je poneka druga iskocila u medjuvrenu, dok je kod AMD-a Asrock u pitanju)
 
Poslednja izmena:
Da kad se spomenio, http://jonnyguru.com/ sajt je ugašen, bio je među najboljim informacijama o napajanjima, gazda prešao u Corsair, nije baš jasna logika, ali neka im.
Nije isti nivo ko jonnyguru sajt/forum, ali jonnyGURU redovno pise u power supply-delu foruma na linustechtips, pogotovo u temi https://linustechtips.com/topic/1116640-psu-tier-list/. Takodje drugi ljudi koji su diskutovali stvari ceto na jonnyguru forumu su sve svi preselili na linushtechips.


Zanimljiv razvoj, izgleda da feritni induktivni kalemovi rade i dovoljno je da se samo stave oko kabla, bez skidanja izolacije. Pred kraj teme iznad, covek kaze da je uspeo da otkloni problem kad je stavio kalem oko 12v sense line zice.
 
Poslednja izmena:
Sad kad se na forumima broj ljudi koji imaju problema podigao na dvocifreni broj opet, htedoh da prevedem i spomenem problem sa Seasonic Prime napajanjima (svi modeli i pre 2019 i posle).

Elem, sta je u pitanje je da sva Seasonic Prime/Ultra napajanja od 850W i jaca, imaju problem sa najvecim potrosacima medju 3080/Ti/3090 (potvrdjeno) i mozda (6900XT - nije sigurno). Nije OCP, nije OPP, nije problem vezan za oneseasonic i origalne probleme stare focus serije sa Vega grafickama i Nvidia i drugim. U pitanju je kompletno drugi odvojen detaljno dokumentovan problem gde karte "truju" 12v sense line zicu u ATX 24-pin grupi kablova sa sumom/bukom, dok napajanje ne ugasi/restartuje komp greskom.

Vadjenje/secenje 12v sense zice/pojedinacnog kabla ili stavljanje zavojnice oko kabla resava problem. Kad neko radi RMA, Seasonic ili salje novi kabl sa 12v sense unapred iskljucenim, ili poslato napajanje od korisnika sa novim kablom, ili kompletno novo napajanje sa novim kablom, zavisno od situacije. (Zavojnica je resenje koje koriste drugi proizvodjaci da njihova napajanja nemaju ovaj problem i nemoguce za pojedinacnog korisnika. samo vadnjenje specificne zice pincetom, ili secenje je realno za pojedinacna bez RMA procesa, Seasonic bez pogovora radi RMA za ovo).

Detaljno je diskutovano na ovu temu na linustechips forumu. legendarni Jonnyguru je verovatni prvi koji je nasao ne-elegantno resenje vadjenja ili secenja 12v line sense kabla dok je istrazivao problem na AX Titanium napajanjima od Corsair-a.

Ako se uzme napajanje sa drasticno vise wati, vecim luftom smanjuje se sansa da se dogodi (odnosno povecava vreme pre nego sto se restartuje komp). Manje vise kompletno suprotan pristup od kako se do sad preporucivalo (umesto, proizvodjac preteruje dovoljno je 20-30% ispod, sad je potrebno minimum 30% iznad).

Ono sto dodatno pravi pometnju je da su sva Seasonic prime napajanja od 750w i ispod u stvari rebrand-ovano focus platforma, i ne prime platforma, tako da dokle god su oneseasonic revizija nece imati problema (ako neko ima slabiju 3080/3080Ti/3090, procesor slab potrosac (5600x) i undervolt-ovao je kartu na primer. Moguce je da u zadnje vreme ima izuzetaka za titanium i slicno, ali to je lako proceniti ako napajanje proradi kad se isece / izvadi kabl.

Imam Seasonic Prime 1300W i vec nekih mesec dana radi bez prestanka sa 2 karte : 6800XT + 6900XT.

Planiram uskoro da dodam na njega i jednu 6700XT (cekam da mi stigne) a do kraja godine jos jednu 6700XT ili 6800.
Mislim da ga necu opterecivati sa vise od 4 karte, mozda maksimum 5 nekada.

Bas cu da ispratim, pa ako vidim da se resetuje masina videcu sta mi je ciniti..

Cekam da mi stigne i Antec SP1300, na njega cu da kacim Nvidia karte, trebalo bi da je kvalitetno napajanje.
 
Sta uzeti od napajanja?
COOLER MASTER MWE GOLD V2 1050W NAPAJANJE (MPE-A501-AFCAG-EU) 5Y
CHIEFTEC GPS-1250C 1250W Power Smart series

Koji biste preporucili od ta 2, ili mozda nesto drugo ali da ima da se kupi kod nas.
 
Možda ovo:

Seasonic SSR-1000FX​

Proizvod dostupan za online kupovinu - očekivani rok otpreme 1-3 radna dana
MP cena 24.090,00 RSD
FOCUS Plus 1000W 80+ Gold, Full-Modular GX-1000 ATX12V & EPS12V 120mm FDB Fan
WEB cena 22.900,00 RSD
 
Nazad
Vrh Dno