Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Zavisi koliko godina,i koje napajanje je u pitanju.
Naka napajanja visoke klase ne treba menjati 10 god .

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Onda pitanje svih pitanja: da li uzeti vrhunsko napajanje koje je rudarilo od 1kw ili neko novo prosječno...

bojim se da je malo to od 500w, a od 700w košta previše
 
Plašim se da ti dve stvari ne idu u korist da bi kupio polovno napajanje,znanje i procena oko dobre kupovine što kvalitetom,što cenovno.Druga star je trenutak,loše tržište polovnih psu-a,precenjeni stari krševi koji ne vrede ni novi toliko.Kao i povratak isplativosti majninga i neceš naći psu od 1kw top trier klase za 50-70 evra(ne previše staro).
Zato je bolje kupiti nov psu od 500w,koji je uostalom i više nego dovoljan za tvoj pc.Jer jelte savremen psu ima punu snagu na 12v grani za tvoju grafiku i procesor 500w psu=500 - par% 12v grana.
Uglavnom se ne preporučuje kupovina polovnog psu-a,iako sam ja kupio sebi[emoji3] jer je bio dobar deal.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Ja bih to prodao i uzeo nešto 80+gold 750W krštenog brenda. Ipak su skupe komponente u pitanju.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Uzeo na kraju NZXT C750, modularno.

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Preskoči. Uzmi u A**m-u Antec VP700P. Trenutno je 6600 din.
Ja uzeo pre par nedelja kada mi se pokvario Seasonic, prilično je bučno napajanje taj Antec.

I u leru i prilikom opterećenja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Meni je na tom Antecu otisao ventilator, kupio sam ga bio polovnog, a malo koriscenog.

Stavio sam Arctic P12, necujno je totalno :D

Sada mi je u drugom kompu sa R3 1200 i RX 470, radi prakticno bez opterecenja :D
 
Nešto sa napajanjima nemam sreće. Dva su ispustila beli dim, Antec TP Trio 650 (by Seasonic) i SeaSonic SII 520GB. Jedan Themaltake je imao ventilator koji je brujao, a ovaj aktuelni Antec baš glasno huči. Prebaciću mašinu ispod stola ovih dana, verovatno će pomoći u smanjenju buke :D

Razmišljao sam se i da uzmem neki fanless model, ali em što mi se ne bacaju pare jer su preskupi i nema ih, em što bi se tada kakve sam sreće, sigurno javio coil whine.

Do sada je najtiše napajanje bilo neki džabalesku Raidmax Cobra, valjda od 650 ili 550 W, ali sam tu konfiguraciju rasprodao prilično brzo pre par godina još.

Nema pravila izgleda.
 
Poslednja izmena:
Moj LC power je gurao 9 god, isto sam ga preventivno zamenio. Prodao sam ga za 15 eur, i smanjio troskove pri kupovini novog.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Zavisi koliko godina,i koje napajanje je u pitanju.
Predložio sam ti najjeftinije savremeno napajanje..mana mu je što možda bude imao coil whine pri malim opterecenjem,pa ako imaš neki evric više možeš uzeti BQ system power 9 500w,neznatno skuplje.
Ili sačekaj par dana naručio sam ovaj mwe od 45 evra za komšiju da vidimo koliko pišti pa da ti javnem.
Da li i bronze 550W pišti?
 
Cela ta serija koja je zasnovana na istoj platformi ima priblem pri malom opterecenju.
Čekala se nova verzija,sad vidim sa nekom revizijom resili su problem venta,ne videh za ovo drugo.
Uzmi onda BeQuiet System power 9 500w oko 53-54 evra

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Hvala, videcu, treba mi za neke klince. BeQuiet mi se manje "svidja" jer ima 2 grane na 12V mada i moj 10 godina mator Cheiftec ima 2x20A pa mu nista ne fali :). Trebao bi i on da se menja, makar zbog godina, snage ima dovoljno...

U svakom slucaju javi koliko pisti CM.
 
Pozdrav! Staro Raidmax napajanje je počelo da pravi ozbiljne probleme, pa bih hteo da ga zamenim nekim novim, po mogućstvu što tišim napajanjem. Gledao sam negde oko 500W, a cena da je tu negde, do 50-60ak eura. Konfiguracija je GTX1060, Ryen 5 1600, 16GB RAMa. Šta preporučujete? Vidim na PSU Tier listi na Linus tech tips forumu da se preporučuje BeQuiet Pure Power, koje je možda ipak malo skuplje nego što sam planirao (10k), pa rek'o da vidim ima li još neka povoljna jednako dobra varijanta na našem tržištu.
 
Cenjeni skupe:

Da li treba preventivno menjati napajanje, imam LC power 600w staro 5-6 godina? Radi odlično.
Komponente u kompu su na oko 350w

Ne, osim ako ti smeta buka onda menjaj. Sansa da napajanje povuce ostale komponente kada crkne postoji i desava se ali veoma retko cak i kod kung fu napajanja od 500W (pravih 250W). Ja sam uzeo Seasonic SIII i iako nije za moderne graficke tipa 3070 i jace ne cuje se da radi. Samo za jake komponente trebaju jaka napajanja i to je sada vec od 750-850W minimum, 500W ne radi posao. Za slabije je bitno da je tiho napajanje i da ima tih nekih 550-600W i to je to. Kupi sa dugackom garancijom of kors, bar pet godina. Madjari tu otpadaju u startu. Ovde ljudi preporucuju KP za sve i svasta ali nisam video da je neko skoro kupio skup PSU preko KP. U proverenim firmama koje postuju garanciju dodas 10-20 evra i dobijes 5-7 godina sigurnosti sto sa svercerima nije slucaj.
 
Poslednja izmena:
Napajanje za duzi vremenski period za RX570 i Ryzen 3 3200g koji ce za godinu dve da se zameni necim jacim (Ryzen 2600 npr. ili nesto slicno)
FSP HV PRO 650W za 7000 ili
BE QUIET! System Power 9 500W za 6600-6700 din? Oba 3 godine garancije a budzet vec na maksimumu, i ovo je vec mnogo vise nego sto su planirali.
Ili nesto sasvim trece do max 7000 sa sve postarinom?
 
Hvala, potrazio sam na par oglasa kad svi koji su mi se javili ili trenutno ne mogu da nabave ili je 60-65 evra.
Kako mi se cini, uzece onaj FSP samo zbog cene.

Vredi li FSP Hyper K 600 PPA6003711, 600W, 5 godina garancije, malo ispod 7000 din?

Malo sam dosadan ali moram da pomognem klincima kada vec daju novac da ne daju za neki krs.
 
Poslednja izmena:
O čemu pričaš prijatelju,kod madjara sp9 je 59e-10tak% =53 max 55 evra.7000 din je 60 evra.Ako ne možeš prodavca ga nadješ po toj ceni javi se na pm.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
xaxa...kralj [emoji23][emoji23]
Još kad bi fps poslao jedan na test ljudima pa da znamo na šta liči ovaj hv pro.
Još si kačio video ovde svojevremeno mwe 80+ vs hv pro ko da je bolji fsp.
Iako ne razumem šta priča,videh na opterećenju 38A iz utičnice 770w vs 715w.
I ima fine kablove.Koliko videh i topliji je od mwe belog.
Jedino sto vidim dobro je dc dc.
Aj ja neznam..možda objasniš.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
crmaris/Aris, grk sto radi techpower i tomshardware recenzije, sto je napravio cybernetics i sto rade najdetaljnije recenzije na svetu je konacno prosao kroz nekoliko jeftinijih napajanja na youtube svom:

stavicu ispod linkove, al uglavnom, veoma je nezadovoljan za gigabyte GP-P450B, 550B, 750GM verzijom. pogotovo 450 model, ne mogu da se setim da li je ranije spominjao nesto za P650B model sto smo preporucivali ovde, ali sve ove novije verzije ne valjaju.

za Cooler Master MWE White v2/Bronze v2 od kineza nije isto zadovoljan bas, pogresno podesana, i fale stvari neke, ali kao sto su pricali na johnnyguru forumu, sama platforma je fenomenalna, nesto se vidja samo na mjogo skupljim napajanjima. Poslao je direktno Cooler Masteru sve zamerke koje smatra da mogu jeftino da se promene, i vrlo je moguce da ima sredjenih stvari u novoj B reviziji sto su pojavila ( za sad samo MWE Bronze v2 B kod madjara).

Svejedno preporucuje ih preko drugih jeftinijim modela, samo je problem ko ima prljavu struju, nestabilnu struju jer nema MOV, i plus OPP nije podesen kako treba u V2 verzijama, pa je rizicno stavljati nove Nvidia i AMD monstrume.

Jedna neocekivana stvar je Aerocool Aero Bronze novi se pojavio (malo losiji od MWE V2 B), ali sasvim ok zamena za ultra jeftino, neocekivano od Aerocool-a.

Prosao je jos kroz ultra jeftina neka bas, odradio EVGA najeftinija (naravno najveci krs ikada), itd, ...

https://www.youtube.com/watch?v=BIpag-FUrrk

https://www.youtube.com/watch?v=gRkao4dnbKQ

https://www.youtube.com/watch?v=JwgqP9C31U0

https://www.youtube.com/watch?v=_ummGb8U1RI

https://www.youtube.com/watch?v=0hnwtTDweos
 
Poslednja izmena:
Ono sto je nedavno stiglo, sto radi review trenutno, al je nagovestio da je fenomalno odradjeno je nova ADATA XPG Pylon serija (sa neverovatno kompetitivnom cenom kod madjara, samo jos da dodje na lager). Ima jos neko novo isto solidno, zaboravih koje, u sred review nekog je.

A sto se tice HV PRO, johnnyguru, i drugi sa foruma su veoma nezadovoljni sa onim sto vide unutra, downgrade-ovano Hydro Pro (koje je downgrade-ovano HEXA 85+).

Manje vise izgleda da FSP je odradio ogroman broj napajanja baziranih na odlicnim HEXA 85+ modelima, i svako sledece jeftinije, fali mu nesto, nesto je oslabjeno, izbaceno, promenjen dobavljac za deo, da se pokrije ceo segment i izbaci sto vise slicnih napajanja kao sto EVGA radi.

Samo po sebi to nije lose, dokle god nema opasno lose odradjenih napajanja, sta vise sa aspekta firme, za samu kompaniju to je fenomenalno, za prosecnog korisnika nazalost pogubno, a za sve nas ostale izmedju, samo vise vremena potrebno da provalimo sta je sta.

Za nas domace korisnike, je dobro kako god okrenes, kakva god da su napajanja, jer nikad nismo imali mnogo izbora, sad je FSP predstavljen kod uvoznika slicno kao Cooler Master, cak i vise mozda. Antec na trecem mestu, sto je isto odlicno, Thermaltake malo manje, itd. (
doduse najvise nam ide u korist sto su ovi veliki u zadnje vreme krenuli da izbacuju mnogo kvalitetnije stvari nego ranije, jos uvek je hit and miss, al bolje nego sto je bilo). Vip house sto ulece sa be quiet stvarima je isto cool, a i Seasonic je odlicno bio predstavljen u zadnje 2 godine.

http://www.jonnyguru.com/forums/showthread.php?17603-FSP-HV-Pro/page2

Naravno ovo nije test od kredibilne osobe, samo zapazanja, prerano je doneti presudu, tek kad se pojavi neki konkretan review, nadamo se od crmaris-a, cak i testiranja neka na cybenetics sajtu bi bila korisna, i isto ne skodi baciti pogled gde stoje na linustechtips/tomshardware listi onoj.

Moj zakljucak je, sve ispod Hyper M85+ / Hexa 85+ nit smrdi nit mirise, ali izgleda neobecavajuce, ima previse novih modela, pretesko proceniti koja su od njih najbolji izbor.

johnnyguru i likovi sa tog foruma, kao i Aris su veoma rigorozni sa testovima (nije sve toliko strasno sto napisu), dok na primer recencije sa ruskih sajtova nisu dovoljno rigorozne tako da je uvek potrebno gledati obe strane sa dozom rezervisanosti, i proceniti sta je sta a ne samo otici na zadnju stranu, procitati ili copy-paste-ovati zadnje zakljucke za transient ripple i slicno. Pogotvo kad se gleda za neka bas jeftina napajanja.
 
Poslednja izmena:
Ma šta pričamo o fsp,uopšte nisu konkurentni ni kod nas,ni u eu.
Ne moraš ni da znaš kakav je hv pro,dovoljno je pogledati njihova testirana napajanja i cene,pa sad šta ti možeš da očekuješ od njih za 50e sa cenom u Srbiji.
A izgleda jadno u onoj kutiji sa kablovima.
Aris je testirao mwe koliko sam shvatio od pre godinu dana(toliko je valjda kod njega bilo)
Na drugom testu(kod drugog lika)sam video da su rešili problem lezaja venta,a ne i pištanja pri malom opterecenju.Mozda su rešili u zadnjih par meseci,mada čisto sumnjam.
Znaš kad ce testirati npr Aris hv pro,na sveti panteliju..On neće da kupi,ovi nisu blesavi da mu pošalju [emoji3]..
Šta je sa Seasonic core napajanjima?Koliko prodje nema ih još na testu.
Valjda da ne dobiju pljuvanje i sl.


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
A sto se tice HV PRO, johnnyguru, i drugi sa foruma su veoma nezadovoljni sa onim sto vide unutra, downgrade-ovano Hydro Pro (koje je downgrade-ovano HEXA 85+).

Manje vise izgleda da FSP je odradio ogroman broj napajanja baziranih na odlicnim HEXA 85+ modelima, i svako sledece jeftinije, fali mu nesto, nesto je oslabjeno, izbaceno, promenjen dobavljac za deo, da se pokrije ceo segment i izbaci sto vise slicnih napajanja kao sto EVGA radi.

Samo po sebi to nije lose, dokle god nema opasno lose odradjenih napajanja, sta vise sa aspekta firme, za samu kompaniju to je fenomenalno, za prosecnog korisnika nazalost pogubno, a za sve nas ostale izmedju, samo vise vremena potrebno da provalimo sta je sta.

https://coolenjoy.net/bbs/review/711155?p=2
Na istoj platformi su HV Pro, Hyper K Pro; Hexa 85+Pro i Hydro Pro. Sve ostalo u retailu je EOL.
 
I jedno i drugo su loš izbor..Koriste zastarele loše platforme.Primera radi bolje kupi najjeftiniji dc dc psu cooler master mwe white v2 500w 45 evra (kp) nego to..ili bronze 550w 53 evra.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Da li važi preporuka i za jaču verziju, tj. COOLER MASTER MWE 600 WHITE V2 i za MWE 500 BRONZE V2?
Ode Seasonic S12 600W staro nekih 10-11 godina uz prasak i bljesak, siroma SS radio bez venta jedno mesec i po.... spao konektor, dobro je i izdržao. Pretpostavljam da je za ovo moje iz potpisa dosta tih Cooler Masterovih 500W? U planu je upgrade na neki Ryzen i solidnu grafiku, ali ne tako skoro.

P.S. Može na PM link gde ima po tim cenama koje spominješ?
 
CM mwe 550 bronze v2 oko 50tak evra..
CM mwe white v2 500w oko 43 evra.
Nije nešto tih,da se bolje izrazim ne vodi se kao tiho,to vec ide u viši segment.
Ali u odnosu na ostala budzetska bice ok.
Nije ni taj tvoj SS tih pa ti verovatno nije bio bučan.
Ima dosta CM mwe napajanja,razlike u efikasnosti dal je ulazni napon 100-240v ili 200-240v ,dal v2 ili v1 verzija pa cene variraju.
Eto ja sam izdvojio 2 kom na kojima mi se cena svidja.
Mogu da posaljem link na pm prodavca,(nije najpoznatiji)ali odbija 10tak % od cene iz radnje


Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
 
Na mom Seasonicu sam ja davnih dana promenio ventilator, tako da je bio prilično tih.

Može na pm link tog prodavca...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno