Šta je novo?

Koje DVD diskove kupiti [a (relativno) zdrav razum sačuvati)]?

keystation44

Poznat
Učlanjen(a)
05.02.2020
Poruke
23
Poena
45
Koristio sam Verbatim DVD+ (Indija), pa Maxell zlatne (Tayio Juden?). Maxell-a više nema u ponudi ili ne mogu da pronađem.

Nadam se da neko može da me usmeri; šta i kuda da "idem" dalje? Uglavnom ih koristim za čuvanje fotografija (raw, jpg) i muzike (wav, mp3).

Unapred hvala.
 
Pa sto ne ostanes na Verbatimu, i meni su se najbolje pokazali, osim ako ni oni vise ne mogu da se nadju kod nas?
 
Maxell zlatne (Tayio Juden?
JVC su bili ti. moguće i ti Maxell. inače, Taiyo Yuden priča oko diskova je od kraja '15. početka '16. u okviru CMC Pro.
Verbatim je sada brend u okviru CMC-a.
Verbatim M-Disc su odlični po pitanju arhiviranja, kako kažu.
 
Poslednja izmena:
@Dacha_
Počeli su da brljave (pokazuju slabe rezultate prilikom provere), a kupovao sam ih na nekoliko mesta (DVD+).

Najverovatnije ću im pružiti još jednu šansu, ako se ne pojavi neki drugi predlog.
 
JVC su bili ti. moguće i ti Maxell. inače, Taiyo Yuden priča oko diskova je od kraja '15. početka '16. u okviru CMC Pro.
Verbatim je sada brend u okviru CMC-a.
Verbatim M-Disc su odlični po pitanju arhiviranja, kako kažu.
Jesu i Maxell. Da li kod nas može da se pronađe CMC Pro? Hvala.

p.s. Verbatim M papreno!
 
Verbatim M-Disc su odlični po pitanju arhiviranja, kako kažu.
Za M-Disc DVD je potreban poseban DVD rezač, ne odgovara svaki. Za M-Disc BR može bilo koji BR rezač.
@Dacha_
Počeli su da brljave (pokazuju slabe rezultate prilikom provere), a kupovao sam ih na nekoliko mesta (DVD+).
U poslednje vreme čujem sve više ovakvih priča da uopšteno kvalitet diskova nije kao ranije. No, sasvim anegdotalno.
p.s. Verbatim M papreno!
Da, tehnologija je malo drugačija od običnog/bluray diska. Sledeća bolja stavka od običnih diskova je BD-R HTL, pa onda M-Disc i na kraju LTO. Mislim da se više isplati neka varijanta NAS-a ili čak LTO (na duge staze) nego optički diskovi.
 
1. Za M-Disc DVD je potreban poseban DVD rezač, ne odgovara svaki. Za M-Disc BR može bilo koji BR rezač.

2. U poslednje vreme čujem sve više ovakvih priča da uopšteno kvalitet diskova nije kao ranije. No, sasvim anegdotalno.

3. Da, tehnologija je malo drugačija od običnog/bluray diska. Sledeća bolja stavka od običnih diskova je BD-R HTL, pa onda M-Disc i na kraju LTO. Mislim da se više isplati neka varijanta NAS-a ili čak LTO (na duge staze) nego optički diskovi.
1. Da, video sam.

2. A najčudnije je što problemi stalno variraju. Od samih oštećenja na diskovima, lošeg zapisa, do pucanja prilikom "rezanja". Iako sam ih godinama koristio baš zbog solidnih rezultata.

3. Intresantno, ali bih (ipak) pokušao da pronađem "klasično" rešenje

Hvala
Koliko kosta i koliko prostora zauzima npr. 450 DVD-a ?
Uporedi to sa 3,5" HDD-om od 2TB ;)
O ovoj priči razmišljam godinama, ali sam još uvek skeptičan kada je u pitanju čuvanje velikog broja npr. fotografija na jednom mestu. Možda (verovatno) je taj strah iracionalan, ali ne mogu da ga se otarasim 😐
 
Poslednja izmena:
Eksterni disk + neki cloud, verovarno je i sigurnije i jeftinije od gomile diskova. O prostoru koje zauzimaju ne treba ni govoriti. A mozes uvek da uzmes i dva harda koje čuvaš na različitim mestima.
 
Eksterni disk + neki cloud,
Potpuno mi jasno da će ovo biti neizbežno u jednom trenutku, i (najverovatnije) će biti ta 2 harda + cloud varijanta, ali mi, trenutno, problem rešava (finansijski+isključivo) DVD opcija.

Hvala.

p.s. možda se, hrabro, i upustim u Cloud backup, kao dodatak na DVD 😓
 
@Dacha_
Počeli su da brljave (pokazuju slabe rezultate prilikom provere), a kupovao sam ih na nekoliko mesta (DVD+).

Najverovatnije ću im pružiti još jednu šansu, ako se ne pojavi neki drugi predlog.
Meni Maxell diskovi narezani sa početka 2000tih i dalje rade...

Mada ovo što @sasa022 kaže, ne isplati se više tako čuvati sadržaje...
 
Diskovi su služili za backup max do te neke 2010.

Hdd na kompu + eskterni hdd i /ili cloud je sasvim dovoljno.

Vreme potrebno da se narežu diskovi i prostor /uslovi da se čuvaju su katastrofalno zahtevni za današnje pojmove u GB/TB.

Možeš i dva eksterna hdd-a na dve lokacije umesto cloud-a ukoliko je to problem.

Ne treba ti ni eksterni HDD, povoljan 3tb ili 6tb hdd + eksterno kućište za hdd je najbolja opcija.
 
Diskovi su služili za backup max do te neke 2010.

Hdd na kompu + eskterni hdd i /ili cloud je sasvim dovoljno.

Vreme potrebno da se narežu diskovi i prostor /uslovi da se čuvaju su katastrofalno zahtevni za današnje pojmove u GB/TB.

Možeš i dva eksterna hdd-a na dve lokacije umesto cloud-a ukoliko je to problem.

Ne treba ti ni eksterni HDD, povoljan 3tb ili 6tb hdd + eksterno kućište za hdd je najbolja opcija.
Dobro bre, razumem čoveka, znaš li koliko treba vremena da se sadržaj xyz diskova prebaci na HDD?

Ja imam možda 200tinjak što filmova što anime na DVD i iskreno mrzelo bi me da ih prebacujem na HDD, i po cenu da nekad neki disk i ne radi kad bih i ako bih hteo da ga gledam...

Za filmove i nije problem jer je sve i dalje dostupno, međutim anime starije se više i ne mogu tako lako naći...
 
Dovoljno je da prestane da reže nove, ne mora stare da vraća na hdd. 😉 Doduše, i nije mu neki backup ako je ro jedina kopija, ako nema to isto i na hdd-u.

Šalu na stranu, filmovi se ne backup-uju koliko god retki bili.
 
Poslednja izmena:
za CMC Pro ne znam
setih se da ima Ritek RiData. Ritek je solidna firma, konkurencija CMC-u. meni su se ranije RiData DVD-ovi odlično pokazali.
 
Imam ja nekolicinu DVD koje bih poklonio nekome. Nisam znao da bilo kome trebaju, a bilo mi glupo da bacim. Sad vidim temu i eto prilike za dvostrano zadovoljstvo.
Trebalo bi da je verbatim u pitanju. Na štapu su. Recimo da ima 20ak komada, moram da proverim neki dan pošto mi nisu kući.
 
Imam ja nekolicinu DVD koje bih poklonio nekome. Nisam znao da bilo kome trebaju, a bilo mi glupo da bacim. Sad vidim temu i eto prilike za dvostrano zadovoljstvo.
Trebalo bi da je verbatim u pitanju. Na štapu su. Recimo da ima 20ak komada, moram da proverim neki dan pošto mi nisu kući.
Ja sam već organizovao kupovinu, tako da ovu opciju ostavljam nekom drugom članu ili članici.
Naravno, ako je predlog bio upućen meni.
Hvala. Baš prijatno iznenađenje.
 
Koristio sam Verbatim DVD+ (Indija), pa Maxell zlatne (Tayio Juden?). Maxell-a više nema u ponudi ili ne mogu da pronađem.
Тачно тако. Већ дуже време нико неће да поручује Максел. Тражио сам и ја али не вреди. Онда једино Вербатим.
Nadam se da neko može da me usmeri; šta i kuda da "idem" dalje? Uglavnom ih koristim za čuvanje fotografija (raw, jpg) i muzike (wav, mp3).

Unapred hvala.
Мени су се Вербатим показали као добри. Проверим квалитет отиска преко програма Nero, за сада је добро.
Koliko kosta i koliko prostora zauzima npr. 450 DVD-a ?
Uporedi to sa 3,5" HDD-om od 2TB ;)
Постоје две групе људи - који раде бекап и који никада нису имали проблеме са хард диском.
Ја радим бекап на DVD медије. Неке ствари као књиге и слично стављам на хард који не користим активно, тј. као бекап варијанту. Али најбитније нарезујем.
 
Тачно тако. Већ дуже време нико неће да поручује Максел. Тражио сам и ја али не вреди. Онда једино Вербатим.

Мени су се Вербатим показали као добри. Проверим квалитет отиска преко програма Nero, за сада је добро.

Постоје две групе људи - који раде бекап и који никада нису имали проблеме са хард диском.
Ја радим бекап на DVD медије. Неке ствари као књиге и слично стављам на хард који не користим активно, тј. као бекап варијанту. Али најбитније нарезујем.

Dobio sam preporuke za Ritek i JVC.
JVC diskova ima u radnji u kojoj sam kupovao Maxell.
Nažalost, još nisam kupio i testirao, ali ću to svakako uraditi.
Fajlove sam, privremeno, rasporedio po hadrovima i usb mem.
 
Nazad
Vrh Dno