Šta je novo?

Koja topologija za mrezu?

samer

Slavan
Učlanjen(a)
22.05.2006
Poruke
388
Poena
319
U pitanju su 7-8 radnih stanica i 2 (PowerBlade) servera.
Trebalo bi da jedan server bude "delimicno izdvojen" a drugi povezan sa radnim stanicama.

OS ce biti SUSE (Red Hat je otpao zbog licence od 1500=dolara- a korisnickoj podrsci smes samo 2 maila poslati mesecno! :mad:) a zanima me da li bi zvezdasta topologija bila najbolje resenje.

Namena je za odrzavanje 3 sajta- upoznavanje, download i jos neki.
Svi predlozi su dobrodosli.
:wave:
 
pa ona redundant, gde iz svake mashine ide kabl u svaku mashinu
tako da mreza ne pada ako se svitch/hub zaglupi
 
Dobro sad ne hvataj coveka za sitnicu :), nije se lepo izrazio. Dovoljna su 2 mrezna porta na svakom serveru, svaki na po 1 switch
Posto prica o powerblade serverima oni moraju biti u blade centru. Blade serveri po defaultu imaju 2 porta, a i blade sasija ima sigurno 2 switcha.

Ono sto meni nije jasno je da je neko za sajt za druzenje i upoznavanje i download kupovao IBM powerblade servere i to samo 2 (blade centar mora da se kupi pa mora)
Ako je to iznajmljeno, onda onaj ko drzi data centar tj tu opremu je duzan da obezebedi podatke i zastiti ih od pada.
I da li su to uopste IBM power blade serveri?

Na kraju krajeva, topologija nije ni zvezda ni nesto slicno.
Imamo 2 vlana jedan za server i radne stanice a drugi "delimicno izdvojen". Da li to podrazumeva sad i firewall ko zna :)
 
NIje bas sitnica razlika izmedju 10 mreznih i 100 kablova, i po 2 mrezne u teamu, 2 switcha u failover konfiguraciji :)

A to sto si naveo kao topologiju, mislim da u knjigama zovu extended star topology
Extended_star_topology.png



Ali ajde necu vise, neka prave mrezicu kako su zamislili
 
Poslednja izmena:
U pitanju su 7-8 radnih stanica i 2 (PowerBlade) servera.
Trebalo bi da jedan server bude "delimicno izdvojen" a drugi povezan sa radnim stanicama.

OS ce biti SUSE (Red Hat je otpao zbog licence od 1500=dolara- a korisnickoj podrsci smes samo 2 maila poslati mesecno! :mad:) a zanima me da li bi zvezdasta topologija bila najbolje resenje.

Namena je za odrzavanje 3 sajta- upoznavanje, download i jos neki.
Svi predlozi su dobrodosli.
:wave:

Danas praktično nemaš nekog izbora po pitanju topologije mreže, jer je zvijezda jedino što je ostalo. Sve ostalo je pregaženo po mnogim pitanjima.

Ono što možeš da biraš je oprema i šta želiš sa njome da postigneš, tj. šta trebaš direktno da opslužiš i koliki ti je tu saobraćaj...
 
Procitao sam sve, i hteo da postavim isto pitanje kao Filo...koja bi druga bila?

Star ili extended star je jedino sto se radi u danasnje vreme...
 
NIje bas sitnica razlika izmedju 10 mreznih i 100 kablova, i po 2 mrezne u teamu, 2 switcha u failover konfiguraciji :)

A to sto si naveo kao topologiju, mislim da u knjigama zovu extended star topology
Extended_star_topology.png



Ali ajde necu vise, neka prave mrezicu kako su zamislili

Ne morate biti cepidlake :)
Upoznat sam sa CISCO resenjima, znam sta je star i extended star topologija, samo rec topologija nema pravi prevod kod nas (a i ovako je sve na eng.)
Zato sam i trazio savet oko povezivanja.
Mesh ili Extended Star Topology mislim da bi najbolje odgovarala.
(cini mi se da u Mesh-u se redje pojavljuju prekidi servisa)

Power Blade Serveri nisu iznajmljeni vec kupljeni a i ima potrebe za njima itekako jer se ocekuje dosta protoka.
Upload ce vremenom rasti,a i download slabije tako da treba 1:1; a net je jos papreno najskuplji (500MegaBita 1:1) :wall:
Pozz
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
jel imas support za CentOS?
 
CentOS ima jako dobar community, uostalom to je isto što i RedHat samo bez oznaka samog RedHat-a.
 
dobro, a jel ima support za Centos?
redhat community je los?
 
E jesi neki, NEMA support za CentOS, zadovoljan?
Nigde nisam rekao da je RedHat community loš, a i kako može da bude kada RedHat=Fedora=CentOS?
 
Ne morate biti cepidlake :)
...
Mesh ili Extended Star Topology mislim da bi najbolje odgovarala.
(cini mi se da u Mesh-u se redje pojavljuju prekidi servisa)

:wall:

Lepo ti je covek nacrt'o, extended star, ili zovi je kako 'oces - tri podmreze

subnet 1 - javni serveri
subnet 2 - serveri koji pruzaju servise javnim serverima i LAN-u
subnet 3 - LAN

Sad, samo jos kada bi neki vidoviti odgonetnuo koji su to servisi "upoznavanje i tako to" i koji OS pruza te servise, pa sve to u "mesh", i bice "kresh" dok si rek'o keks.


Nemam pojma. Za servise "upoznavanjedruzenjeitakoto" valjda tek treba da se smisli i topologija i operativni sistem, a mozda i masina - ko zna dal' kompjuter moze da uradi ono sto je zamisljeno onako kako je ovde predstavljeno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno