Šta je novo?

Koja mala prodavnica mobilnih daje fiskalni račun

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
943
Poena
620
Konkretno, gde se može kupiti (u manjim prodavnicama telefona poput Mobtrenda, Top zone plus 4G i sličnih) Samsung a52 6/128GB po povoljnoj ceni (oko 300€), a da se dobije garancija od 2 godine, tj. fiskalni račun? U prevodu, gde se (u BG) može obaviti povoljna kupovina pomenutog telefona, uz pouzdanu garanciju? Možda neko zna i za neku veću i pouzdanu prodavnicu tehničke robe gde su cene ovog telefona oko 35000 dinara?
 
koliko vidim taj telefon košta u proseku 340eur tako da ne kapiram kako očekujes da ga kupiš za 300 sa fiskalnim računom?
 
Sve prodavnice su u obavezi da izdaju fiskalni račun. Nikada nisam čuo za ove što si nabrojao, ali ako ne izdaju onda ga ti traži, a ako ga ni onda ne izdaju onda nisi dužan da platiš. Ili rade na crno. Sve svoje telefone sam kupio u malim lokalnim prodavnicama zbog toga što se mnogo bolje ponašaju prilikom eventualne reklamacije, jer tim manjima svaki kupac znači.
 
Sve prodavnice su u obavezi da izdaju fiskalni račun. Nikada nisam čuo za ove što si nabrojao, ali ako ne izdaju onda ga ti traži, a ako ga ni onda ne izdaju onda nisi dužan da platiš. Ili rade na crno. Sve svoje telefone sam kupio u malim lokalnim prodavnicama zbog toga što se mnogo bolje ponašaju prilikom eventualne reklamacije, jer tim manjima svaki kupac znači.
Da,j u obavezi su ali ali mogu ti reci iz licnog iskustva da ako hoces ,,normalnu'' cenu ne ide fiskalni racun :)
Cena telefona je npr 300e a ako hoces fiskalni racun onda je 350e. Podrazumeva se da je niza cena za gotovinsko placanje. Ako postoji mogucnost placanja na rate onda ide ko zna koja cena :) Sta mislis koliko ljudi uzme fiskalni? :D
 
Ovo prvi put čujem, mada verujem da se to dešava. Kad nećeš fiskalni onda treba da umanje za PDV koji je 20% (?) Pilićari.
 
Sve prodavnice su u obavezi da izdaju fiskalni račun. Nikada nisam čuo za ove što si nabrojao, ali ako ne izdaju onda ga ti traži, a ako ga ni onda ne izdaju onda nisi dužan da platiš. Ili rade na crno. Sve svoje telefone sam kupio u malim lokalnim prodavnicama zbog toga što se mnogo bolje ponašaju prilikom eventualne reklamacije, jer tim manjima svaki kupac znači.
Izdaju i te radnje fiskalni ali je onda druga cena koju on neće da plati.
 
Ovo prvi put čujem, mada verujem da se to dešava. Kad nećeš fiskalni onda treba da umanje za PDV koji je 20% (?) Pilićari.
Redovna praska kod svercera iliti malih prodavnica mobilnih telefona koje u stvari prodaju opremu i maske a telefone vade iz gatja kada dodje kupac.
Elegantnije na KP ako je cena prioritet.
 
Ovo prvi put čujem, mada verujem da se to dešava. Kad nećeš fiskalni onda treba da umanje za PDV koji je 20% (?) Pilićari.
Ko zna koliko imaju peripetija oko papirologije i šta se i kako radi a ti očekuješ da ti umanji za 20%. Ne znam ko je u takvoj priči pilićar.
 
Ovo prvi put čujem, mada verujem da se to dešava. Kad nećeš fiskalni onda treba da umanje za PDV koji je 20% (?) Pilićari.
I još da umanji 20% na krajnji iznos, a ne na osnovicu?

Ali slažem se da su pilićari, jer uopšte razmatraju prodaju na crno. I pilićari smo svi mi koji kupujemo na crno. Kad bolje razmislim, možda i nisam pilićar.

Poslednji telefon, TV, pa generalno bilo šta, što sam kupio na crno, a ima u našim prodavnicama,... Ima više od 7 godina.... Samsung S3, Plazma TV.... Izadje malo skuplje, ali valjda se setim kako smo devedesetih kupovali gorivo na ulicama, pa me kupovina telefona u haustoru podseća na to...
 
Ali slažem se da su pilićari, jer uopšte razmatraju prodaju na crno. I pilićari smo svi mi koji kupujemo na crno. Kad bolje razmislim, možda i nisam pilićar.
Nismo mi pilicari, samo nemamo para.😁
Prosto kada je tržište bogatije šverc postaje besmislen.

Prodaje se ono što tržište traži, a iz navedenog se vidi da se traže svercovani telefoni.
 
Šta ti je tu elegantno 😂
Recimo to da sta god sam kupovao od proverenih ljudi sve mi je ili doneto na kucnu adresu i probano na licu mesta ili poslato na kucnu adresu :).
Da ne pominjem da je za skuplje stvari razlika ~300e. Naravno, verujem da nekom to ne odgovara i da voli da ode do prodavnice.
Svakako elegantnije od odlazaka u prodavnicu mobilnih koja izdaje “garantni list” koji ne pokriva nista :).
 
Misliš doneo ti kurir?
Čoveka nisi video?
A ni fiskalni nisi dobio?😂

Sve te "male" radnje fizički postoje godinama i mogu da ti poslati na adresu kurirom tako da tu nema neke razlike, "elegantne"😋
 
Zavisi kako sta. iPhone doneo prodavac, TV doneo prodavac, hdd stigao kurirom - poslednje tri kupovine.

Tacno, fiskalni nisam dobio kao sto se iz tih malih radnji ne dobija osim ako ne platis lepo vise, da ne pominjem da ako nekim cudom zelis dve godine njihove “garancije” jos je skuplje.
Anyway da ne idem vise u off, meni je mnogo elegantnije.
Za kupca, ako zeli sve legalno - fiskalni, pravu garanciju onda samo normalne prodavnice.
 
U malim radnjama gde daju fiskalni račun, "normalno", i cena je veća... Međutim, u jednoj od takvih prodavnica, dobio sam informaciju da daju fiskalni račun, ali da on, navodno i nije bitan za ostvarenje dvogodišnje garancije, već je najvažniji overen garantni list... U drugoj prodavnici gde je cena manja i gde ne izdaju fiskalni račun garancija je godinu dana, ali su oni radi da izađu u susret i otklone neke probleme, poput zabagovanog softvera, jer kažu da i nema drughih kvarova osim fizičkih oštećenja na koja i onako ne važi garancija... A kad sam pomenuo npr. kvar zvučnika (čuo sam da kod a52 zvučnik zna da krči) ili mikrofona i slično, rekoše mi da na mikrofon i zvučnike i onako ne važi garancija od svega pola godine...
 
Kupujem iPhone od kada je izašao prvi, uvek preko oglasa i znam da imam samo 1 godinu garancije. Nikad mi nijedan nije crkao, par puta sam polomio staklo, ali to i ne potpada pod garanciju.
Android poslovni preko provajdera, par komada, sve neki prosečni i svi su posle godinu dana kada su se napunili počeli da trokiraju. Rade, ali Bože pomozi, mučenje.
 
Što se tiče izdavanja fiskalnog računa tiče, utaje poreza, ostvarivanja garancije... Vidim da ovde mnogi nemaju ideju kako sistem funkcioniše.

  • Račun nije neophodan za garanciju, ako postoji način da se dokaže mesto i datum kupovine.
  • ne izdavanje fiskalnog računa ne znači da je prodavac uzeo 20 na svakih 100 dinara osnovice, jer PDV znači porez na Dodatu na vrednost.
  • proizvod koji je u zemlju ušao na crno je sam po sebi nelagalan i štampanje fiskalnog računa ga nije legalizovalo, već je izdavanjem fiskalnog računa prodavac izvršio pranje para za 20% PDV-a (skupo pranje para, jeftinije bi mu bilo kroz pekaru).

Ima još, ali koga briga. Svako kupuje gde mu odgovara, ne mora svako da razume kako sistem funkcioniše. Nije teško, samo je pitanje šta očekujemo od sistema i šta smo spremni da ponudimo za uzvrat.
 
Ne izdavanje fiskalnog račune povlači da kupac ne mora da plati robu. To stoji na onim papirima zalepljnim na skoro svim prodavnicama.
 
Ne izdavanje fiskalnog račune povlači da kupac ne mora da plati robu. To stoji na onim papirima zalepljnim na skoro svim prodavnicama.

Tako piše ali prvo će da uzmu pare pa da onda daju robu :)

Inače prodavnice telefona iz Balkanske ulice su imale (verovatno i dalje imaju) taj mod rada - nema fiskalnog računa, garancija neki š list i cena telefona par hiljada jeftinije.
Ako se želi fiskalni račun onda je cena normalna.
Naravno, kao što napisa [Miki] - telefon neretko donose u gaćama :)
Samim tim što ne odštampaju fiskalni račun izbegavaju porez državi ali izgleda da kao i sve u ovoj državi imaju zaleđinu pa im to prolazi kod inspekcija.

Treba razlikovati i saobraznost i garanciju, pravo na reklamaciju uređaja se ima na osnovu zakona o zaštiti potrošača a garancija je samo neobavezni dodatak.
A dokazati da ste kupili nešto bez fiskalnog računa je verovatno teži put nego kada imate fiskalni račun u ruci.
 
Sve si ovde apsolutno u pravu. Ali i mi kupci, uveliko učestvujemo u toj celoj predstavi, pošto volimo da dobijemo nešto jevtinije.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Ne izdavanje fiskalnog račune povlači da kupac ne mora da plati robu. To stoji na onim papirima zalepljnim na skoro svim prodavnicama.
Da li si probao to da uradiš? :)

Mislim da mi imamo 10+ tih obaveznih dokumenata na jednom panou. Iskreno, verujem da sadržaj istih ne zna ni koleginica koja vodi računa da nam viši sve što mora da visi.
Kod nas svi dobiju račun, ali garancija svima važi i bez računa, ukoliko su registrovani u našoj bazi. Većina kupaca jeste...
 
Nisam to probao , ali sam probao da platim onoliko koliko piše na rafu, a roba je već poskupela na kasi tj. u sistemu. Dvaput. Jednom u Rodi, a jednom u lokalnoj pekari koja prodaje i žvake. I svaki put sam platio po toj nižoj ceni sa rafa. Svestan sam da kod nas kupovina funkcioniše da prvo ja dajem pare, pa tek onda prodavac kuca račun (ili ne kuca) i daje mi ga. Kada mi prodavac ne da račun ja ga obavezno tražim. Uvek. Čak i kod kineza za glupost od 30 dinara. Baš me to i zanima, da li prvo ja treba da dam pare, pa onda da dobijem račun (kao u prodavnicama) ili da prvo dobijem račun pa onda da platim po njemu (računi za komunalije i slično)?
 
Nebitno. Unapred, i pre nego uđeš, znaš u kojim prodavnicama ćeš dobiti račun, a u kojim nećeš.
 
Svi zele fiskalni ali niko ne zeli da kupuje u domacim IT lancima gde su cene 20-30% vece..

Mislim da ovde svako treba da se zapita sta mu je bitnije, da sacuva novac ili da uziva u blagodetima garancije i znanju da nije pomogao sivoj ekonomiji Republike Srbije, vec je platio punu cenu sa svim taksama, akcizama, pdvima, itd, znajuci da ce mu taj doprinos biti vracen kroz bolju infrastrukturu, besplatno lecenje, i bolji standard zivota kroz 2, najvise 3 godine.

Meni je bitnije ovo prvo.
 
Baš me to i zanima, da li prvo ja treba da dam pare, pa onda da dobijem račun (kao u prodavnicama) ili da prvo dobijem račun pa onda da platim po njemu (računi za komunalije i slično)?
Moras prvo da platis pa tek onda prodavac moze da zakljuci racun.
dok kupac ne plati prodavac ne sme da zatvara racun jer kupac moze da se predomisli ili promeni nacin placanja, a fiskalizovani racun vise ne moze da izmeni.
 
@VLaK ne znam gde si 2000ih kupovao telefone ali ja znam da ni jedan tel koji sam tad kupovao nije usao legalnim putem.Bilo je par zavlacenja u vezi garancije negde sam cak i izduvao u Balkanskoj gde je lik samo okrecio i promenio ime radnje i nema vise garancije (a isti zaposleni ostali)... A npr ima jedna radnja koju necu da imenujem skoro drugaru isplatila punu cenu mobilnog u garanciji iako je svercovan....
Ja sam kupio A50 i prosle godine A51 za oko 45 000 din, kad samo pomislim koji sam tel mogao da kupim kod tih svercera za slicne ili malo vece pare...
 
Ja sam u jednoj prodavnici u Bgu pre skoro godinu dana telefon kupio po prilicno nizoj ceni, nisam dobio fiskal (nisam ni ocekivao, svesno sam isao na to), ali sam dobio pisani racun sa njihovim potpisom i pecatom, fakticki zamena za fiskal, racun koji se koristi kada neko nema ili ne radi fiskalna kasa. Kutija u celofau,sve uredbo,nema sumnje da je telefon nov.
 
Konkretno, gde se može kupiti (u manjim prodavnicama telefona poput Mobtrenda, Top zone plus 4G i sličnih) Samsung a52 6/128GB po povoljnoj ceni (oko 300€), a da se dobije garancija od 2 godine, tj. fiskalni račun? U prevodu, gde se (u BG) može obaviti povoljna kupovina pomenutog telefona, uz pouzdanu garanciju? Možda neko zna i za neku veću i pouzdanu prodavnicu tehničke robe gde su cene ovog telefona oko 35000 dinara?
Nigde. Telefon sa fisklanim košta skoro svuda isto. Ako hoćeš jeftinije onda si pristao da kupiš bez računa. Ne možeš da se J a da ne uđe, i najjeftinije da platiš ispod cene i fisklani, nema, niti će ikad biti. I budeš srećan jer imaš izbor, jer kada jednog dana ne bude i sve bude išlo sa računom skapiraš da ne možeš da kupiš A52 ili S21 Ultra već neki A20 ili A50 ;)
 
Nazad
Vrh Dno