Šta je novo?

Kloniranje starih hdd na ssd, preporuka za program

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
725
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam na poslu nekoliko starijih Dell desktopova kao i 2-3 HP laptopa koji svi odreda imaju licencni Windows (neki 7, neki su se upgrejdovali na 10) takodje svi imaju Office 2010 legalni. Ja se nosim milslju da ih podmladim ugradnjom SSD diskova. Posto bih da zadrzim softver na njima najjednostavnije mi je da im ugradim ssd a da sve sa hdd-a iskloniram na ssd, potom hdd izvadim i cao. Za kloniranje hdd na hdd sam koristio Norton Ghost, par puta sam probao hdd na ssd ali sa polovicnim uspehom. Treba mi preporuka za neki drugi softver koji ce to da mi odradi. Video sam da u Mini Tool Partition Wizard ima te opcije takodje sam nasao free program Macrium Reflect.
Ukoliko ste radili i nesto vam se pokazalo dobro molim za savet.
 
Dobro si izabrao. I MiniTool i Macrium rade lepo posao kloniranja.

Ja koristim MiniTool doduše, ali ni sa jednim nećeš pogrešiti.
 
Interesuje me metodologija rada, da li instaliras npr MiniTool na sistem koji ce da kloniras i onda mu das zadatak da ga prebaci na prikaceni ssd ili je bolje instalirati na neutralni sistem a istovremeno prikacis hdd i ssd pa zadas migraciju hdd na ssd?
 
Ne, sve radim sa live usb-a. Konkretno Sergei Strelec paketa. Pa odatle pokrenem MiniTool i radim šta treba. Ubacim ssd pored postojećeg diska i kloniram, izvadim postojeći disk i ostavim ssd. Slično je za laptop, samo što tu možeš dodatni ssd (na kojeg kloniraš sistem) i da nakačiš preko sata usb adaptera, pa bukvalno sa jednog te istog laptopa da odradiš i kloniranje i sve, pa posle samo zameniš diskove (ovo je korisno kada si na terenu).

Prvi link kad guglaš "Sergei Strelec", jer nisam siguran da li je piraterija ako postavljam link...
 
Imam ja Streleca formatiranog za MBR, videcu da li imam na toj verziji te programe. Ukoliko bih radio sa sistema koji kloniram na ssd da li bi to bila pametna opcija? Verujem da bi radio neki Shadow copy ili sl sto bi moglo da se iskomplikuje?
 
Macrium Reflect, baš sam ga koristio par puta ove godine. Prikačim destination disk na source računar i u 3 klika sve gotovo. Jedino što sam primetio da skrivenim particijama (system reserved) dodeljuje slovo, ali i to se rešava za 20 sekundi u disk managment.
 
Znaci na zivo ri prenese sistem i sve ostalom kao i drugi preraspodeli nove particije srazmerno velicini odredisnog diska. A reci mi skrivenim particija samo ukines slovo ili?
 
Da. Može na manji a i na veći disk, možeš ručno da šteluješ svaku veličinu, a po defaultu pravi proporcionalno. U disk management samo remove letter za skrivene particije.
 
Nekada mi je za mehanicke diskove Symantec (Norton) Ghost bi zakon i sve sto sam drugo probao mi se nije svidelo ko on. Ovde na forumu su svi hvalili Acronisa ali mi je Norton bio duplo brzi.
 
Ista meta isto odstojanje, Norton Ghost je bio znacajno brzi.
 
Evo da i ja kažem nešto iz iskustva
U zadnjih 20 godina sam probao 10-tak programa za kloniranje HDDa i bilo je povremenih problema sa njima ali od kad sam instalirao besplatan program "AOMEI Backupper Standard", več 6 godina radi besprijekorno (kad zakažu windowsi, za 10 min mi vrati comp u prijašnje stanje)
Najmanje 15 puta sam vraćao windowse u prijašnje stanje bez greške tako da sam super zadovoljan programom
 
Takodje, koristim AOMEI Backupper vec godinama i nikad me nije zeznuo.
Moze lako da se nadje i pro licenca na giveaway sajtovima. Vrlo koristan alat.
 
Još jedan plus za AOMEI Backupper. Takođe ga koristim godinama unazad, nikada problem sa njim. Live USB koristim, ne instaliram ga na računarima.
 
Evo da i ja kažem nešto iz iskustva
U zadnjih 20 godina sam probao 10-tak programa za kloniranje HDDa i bilo je povremenih problema sa njima ali od kad sam instalirao besplatan program "AOMEI Backupper Standard", več 6 godina radi besprijekorno (kad zakažu windowsi, za 10 min mi vrati comp u prijašnje stanje)
Najmanje 15 puta sam vraćao windowse u prijašnje stanje bez greške tako da sam super zadovoljan programom
Može malo pojedinosti, ,,vrati komp u predjasnje stanje" da li pravis image pa vraćaš i sl.
 
Može malo pojedinosti, ,,vrati komp u predjasnje stanje" da li pravis image pa vraćaš i sl.
Evo ovako je to kod mene bilo
Prije jedno 4...5 godina sam instalirao win 10 i sve potrebne programe koje koristim kao i neke druge za koje pretpostavljam da ćemi koristiti
Znači tog dana comp mi je bio full opremljen i radio odlično
Nakon toga sam instalirao "Aomei backupper standard" (besplatna verzija) i pokrenuo backup primarne particije (C:) koju sam smjestio na D: particiju
I nakon toga je bilo situacija da nisam nikako mogao pokrenuti windowse, te bi pokrenuo DVD "Amei boot" i pomoću njega uradio Restore, i za 10 minuta on mi vrati comp u stanje na onaj dan kad sam napravio taj backup
Na mom compu i drugim compjuterima sam tako jedno 15-ak puta bez problema vratio comp u ispravno stanje
Evo ovako je to kod mene bilo
Prije jedno 4...5 godina sam instalirao win 10 i sve potrebne programe koje koristim kao i neke druge za koje pretpostavljam da ćemi koristiti
Znači tog dana comp mi je bio full opremljen i radio odlično
Nakon toga sam instalirao "Aomei backupper standard" (besplatna verzija) i pokrenuo backup primarne particije (C:) koju sam smjestio na D: particiju
I nakon toga je bilo situacija da nisam nikako mogao pokrenuti windowse, te bi pokrenuo DVD "Aomei boot" i pomoću njega uradio Restore, i za 10 minuta on mi vrati comp u stanje na onaj dan kad sam napravio taj backup
Na mom compu i drugim compjuterima sam tako jedno 15-ak puta bez problema vratio comp u ispravno stanje
 
Aha, pravi se image sistemske particije i samo se ona vraca na mesto gde je prethodno bila, System reserved skrivenu paericiju ne bekapujes i ne vracas. Da li je vazno kako je disk odradjen kao MBR ili GPT?
 
MacriumReflect free ima opciju baš za prebacivanje sa (starijih)HDD-a na SSD pri čemu optimizuje sve za rad na SSD-u. Takođe ima opciju da prebaci samo C: particiju i ostale particije potrebne za rad windows-a
1624602928767.png
 
Možda je glupo pitanje (ali imam rupu u znanju) ali ako posle izvesnog vremena sa image vratim samo sistemsku C particiju a System reserved particiju ne diram sta ce se desiti?
 
Aha, pravi se image sistemske particije i samo se ona vraca na mesto gde je prethodno bila, System reserved skrivenu paericiju ne bekapujes i ne vracas. Da li je vazno kako je disk odradjen kao MBR ili GPT?
Aomei backupper pravi System backup (imidz) i C particije i sistemske particije odjednom, i obe vraca prilikom restore-a.
A ima i opciju pojedinacnog backup-a svake particije ili fajla ili celog disca.
 

Prilozi

  • sshot-2021-06-25-[1].png
    sshot-2021-06-25-[1].png
    1 MB · Pregleda: 56
Ja imam laptop sa dva hard diska. Jedan je SSD od 128 GB i služi za sistem i programe. Drugi je HDD od 1 TB tamo svake nedelje pravim novu full kopiju C particije sa Macrium Free. SSD mi je izgleda jako loš jer prikazuje wear level 67, a nije prošlo ni godinu dana otkako ga koristim. Upisano je svega 5 TB podataka prema Sentinelu.
Piše da mu je preostalo nešto više od 600 dana života. Radi se o SSD M.2. Kada bih menjao taj SSD, da li je dovoljno uraditi kopiju samo C particije ili i System Reserved i još jednu koju je napravio? Odnosno celi disk?
 
Sto se tice Aomei dovoljno je da odradis System backup i kad zamenis SSD odradis taj restore na zeljeni disk.
 
Imam jedan SSD od 1 tb i hocu da win sa tog SSD-a i sve programe i igre (tj celokupan sadržaj) prebacim na novi veći SSD od 2 Ttb i onda da taj veći koristim kao glavni sistemski disk.....koji je najbolji program za to?....ovde je izneto bar jedno 7-8 programa,da li se danas krajem 2023 pojavilo neko bolje rešenje ili su svi programi isti za tu namenu?.....nikada nisam radio to kloniranje,pa sam "kao pao sa marsa"....

A i kakva je sama fizička procedura kloniranja SSD-a na veći SSD?......u pitanju su SATA SSD diskovi......ubacim taj novi sata SSD,kloniram sve sa ovog manjeg,ugasim komp,izvadim stari manji SSD i na njegovo mesto u SATA kabal prikačim novi veći SSD?.......i kada ponovo uključim komp sve radi kao ranije samo na većem disku?

H V A L A!
 
Ja sam odradio HDD MBR butabilan 2TB -> NVMe GPT butabilan 2TB preko Clonezilla i sve je prošlo izvanredno. Mana programa je što može da uradi samo disk-to-disk, al' u mom slučaju nije problem i program (distro, zapravo) je zaista džaba. S obzirom da radiš kloniranje sa manjeg na veći disk, ni ti nećeš imati problem. Treba samo da oslučiš da li ćeš tu particiju da povećaš na eo kapacitet diska ili ćeš od preostalog prostora da napraviš posebnu.
 
Nekada mi je za mehanicke diskove Symantec (Norton) Ghost bi zakon i sve sto sam drugo probao mi se nije svidelo ko on. Ovde na forumu su svi hvalili Acronisa ali mi je Norton bio duplo brzi.
Acronis je одличан, годинама га користим. Ghost je застарео програм, користио сам га можда пре једно 10 година.
Možda je glupo pitanje (ali imam rupu u znanju) ali ako posle izvesnog vremena sa image vratim samo sistemsku C particiju a System reserved particiju ne diram sta ce se desiti?
Windowsu треба и једна и друга да би радио. Гледај на system reserved као неопходни "продужетак" C партиције.
 
Imam jedan SSD od 1 tb i hocu da win sa tog SSD-a i sve programe i igre (tj celokupan sadržaj) prebacim na novi veći SSD od 2 Ttb i onda da taj veći koristim kao glavni sistemski disk.....koji je najbolji program za to?....ovde je izneto bar jedno 7-8 programa,da li se danas krajem 2023 pojavilo neko bolje rešenje ili su svi programi isti za tu namenu?.....nikada nisam radio to kloniranje,pa sam "kao pao sa marsa"....

A i kakva je sama fizička procedura kloniranja SSD-a na veći SSD?......u pitanju su SATA SSD diskovi......ubacim taj novi sata SSD,kloniram sve sa ovog manjeg,ugasim komp,izvadim stari manji SSD i na njegovo mesto u SATA kabal prikačim novi veći SSD?.......i kada ponovo uključim komp sve radi kao ranije samo na većem disku?

H V A L A!
Ako je taj novi "target" drive Samsung imas njihov software za kloniranje (nude ga na sajtu), radi bezprekorno ali target drive mora biti Samsung. Ako je neki drugi SSD disk mozes koristiti recimo Acronis. vecina proizvodjaca SSD nudi na njihovom sajtu neko od resenja za ovaj postupak, a dosta njih koristi bas Acronis.
Procedura je maximalno prosta. Instaliras software za kloniranje, ugasis comp, stavis novi prazan drajv, butujes, odradis kloniranje. Zatim ili u BIOS prebacis da butuje sa tog novog drajva, a mozes ako zelis da uklonis stari drajv i na njegovo mesto stavis novi koji je sa kloniranim sadrzajem.

Mali problem se moze javiti jedino ako imas npr. samo jedan M.2 slot i u njemu drajv koji bi da kloniras na novi veci M.2, tipa prelazis sa 1TB na 2 TB. U tom slucaju:
- koristis dodatni SATA drajv pa radis 2 kloniranja :(
ili
- nadjes neki komp sa 2 prazna m.2 slota i na njoj odradis kloniranje. :)
 
Poslednja izmena:
Imam na poslu nekoliko starijih Dell desktopova kao i 2-3 HP laptopa koji svi odreda imaju licencni Windows (neki 7, neki su se upgrejdovali na 10) takodje svi imaju Office 2010 legalni. Ja se nosim milslju da ih podmladim ugradnjom SSD diskova. Posto bih da zadrzim softver na njima najjednostavnije mi je da im ugradim ssd a da sve sa hdd-a iskloniram na ssd, potom hdd izvadim i cao. Za kloniranje hdd na hdd sam koristio Norton Ghost, par puta sam probao hdd na ssd ali sa polovicnim uspehom. Treba mi preporuka za neki drugi softver koji ce to da mi odradi. Video sam da u Mini Tool Partition Wizard ima te opcije takodje sam nasao free program Macrium Reflect.
Ukoliko ste radili i nesto vam se pokazalo dobro molim za savet.
Ja sam radio sa Mini Tool Partition Wizard (plaćena verzija, free ne radi Clone) i uradio je besprekorno.
 
Ja sam radio sa Mini Tool Partition Wizard (plaćena verzija, free ne radi Clone) i uradio je besprekorno.
Radi opcija Migrate OS ... Bolji je od npr Macriuma zato sto se prilagodi prostoru koji ima, npr. 500gb sa 150gb popunjenih na dve particije bez problema raspodeli na dve particije na ssd-u od 240gb. Jednom u deset slučaja neće sistem da se pokrene sa ssd-a e tada na scenu stupa Macrium i njegova opcija čini mi se Fix MBF ili tako.
 

Prilozi

  • Mini tool.JPG
    Mini tool.JPG
    69.2 KB · Pregleda: 23
Radi opcija Migrate OS
Juče sam probavao sa besplatnom verzijom Mini Tool Partition Wizard ali nakon što sve podesiš i klikneš da krene sa kloniranjem izbaci upozorenje da mora da se kupi plaćena verzija. Na kraju sam sa Macriumom završio.
 
Radi opcija Migrate OS ... Bolji je od npr Macriuma zato sto se prilagodi prostoru koji ima, npr. 500gb sa 150gb popunjenih na dve particije bez problema raspodeli na dve particije na ssd-u od 240gb. Jednom u deset slučaja neće sistem da se pokrene sa ssd-a e tada na scenu stupa Macrium i njegova opcija čini mi se Fix MBF ili tako.
Ima to MR.
 
Nazad
Vrh Dno