Šta je novo?

Kloniranje hdd-ssd i zadrzavanje legalnosti programa

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Upravo trebam nabaviti nekih 5-6 ssd diskova koji će mi služiti za vraćanje u život nekih starijih mašina. Planiram da radim kloniranje HDD na SSD, znam i program sa kojim ću to odraditi.
Na starim hardovima se OEM licenece za Windows (win7 pro ili Win10 Pro upgrejdovan) i licencni Office (ne znam tačno koji ip licenece je). Moje pitanje je da li zadržavam svu legalnost softvera kada odradim kloniranje na novi medijum?
 
OEM licenca se veže za hardver, dokle god ne promeniš matičnu ploču trebalo bi da si miran.
 
Tako sam i mislio ali rekoh da pitam. E sad ne znam koji je tip licence za Office ali sigurno nije vezan za sn HDD-a tako da mislim da sam i tu miran.
 
MS Office se ne vezuje nizašta,, svaki ima svoju licencu i to je sve što je potrebno.
 
Offtopic:
Ne vezuje se za disk, ali se retail verzija MS Office sigurno vezuje za "nešto", s obzirom da je potrebna deaktivacija na računaru SA kojeg se prebacuje. Pišem misleći na očuvanje važenja licence, a ne znam kako stoji stvar u domenu funkcionalnosti MS Office paketa.

Ovo ne važi za kloniranje diska u slučaju da disk ostaje u istom računaru (zamena diska većim, hdd => ssd i slično).
 
Nisam siguran za 365 ali sam prenosio Office 2013 nebrojeno puta od tada. Što promena celog systema, što čiste installacije, nikada se nisu bunili.
 
Da se nadovezem pitanjem na temu kako ne bi otvarao novu. Poznato je da kod mehanickih hardova je moguce obrisane podatke vratiti relativno jednostavno. Imam hard koji ima bad sektore ali i licencni sistem i Office koji trebam zadrzati. Na njemu bih obrisao sve korisnicke podatke prostim delete tako da ostane samo sistem i programi. Potom bi ga isklonirao na zdrav mehanicki hard. Poznato nam je svima da je obrisane podatke moguce vratiti programima sa ovom prvog harda ali da li je moguce vratiti to sto je izbrisano iz kloniranog hard diska ?
 
naravno da ne. magnetni zapis je fizičko svojstvo svakog HDD. kloniranjem se prenose samo aktuelni podaci.

za pouzdaniji data restore, potrebno je da upis na problematični HDD svedeš na nulu. Čitanje može, upis (time i brisanje) - jok.
 
Nude programi za kloniranje obe opcije, kloniranje bit za bit ili samo aktivni fajl sistem. Kada se klonira na prvi način, moguće je.
 
Uopšte ne mogu da zamislim scenario potreban za ovo osim ako nije nešto nelegalno...
 
Da se nadovezem pitanjem na temu kako ne bi otvarao novu. Poznato je da kod mehanickih hardova je moguce obrisane podatke vratiti relativno jednostavno. Imam hard koji ima bad sektore ali i licencni sistem i Office koji trebam zadrzati. Na njemu bih obrisao sve korisnicke podatke prostim delete tako da ostane samo sistem i programi. Potom bi ga isklonirao na zdrav mehanicki hard. Poznato nam je svima da je obrisane podatke moguce vratiti programima sa ovom prvog harda ali da li je moguce vratiti to sto je izbrisano iz kloniranog hard diska ?
 
Nazad
Vrh Dno