Šta je novo?

kingston khx1600 ddr3 na am3+ plocu (overclock)

xWoLf

Čuven
Učlanjen(a)
08.10.2002
Poruke
2,245
Poena
690
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. ADSL
greskom postavljeno.. molim obrisite ili NEKA MI OBJASNI KAKO DA OBRISEM THREAD.. nikako ne mogu da nadjem @#$@#%^@#$@ opciju , grrrrrrrrr
 
da dignem temu, ostao je naslov odgovarajuci, iako ne i tekst u prvom postu..
naime nisam reasio problem oko podesavanja, pa bih molio neku dobru dusu koja se razume da malo demistifikuje sve to

imam maticnu plocu baziranu na 880g cipsetu koji ukljucuje i integrisanu ati4250 grafiku. na njoj radi bulldozer fx-4100 (molim, bez komentara u stilu "zasto si bas njega uzeo", "ne valja nista" i sl.) i 2x2 ddr3 kingston khx1600

kako podesiti bios da bi doticna ddr3 radila na 1600mhz ili na 1866mhz??
ne razumem bas najbolje koncept onih mnozioca koje amd koristi da bi postigao odredjene/ciljane brzine procesora, glavne magistrale, memorijskog kontrolera, koliko su te brzine uzajamno zavisne i kako se to sve odrzava na pci-e/sata/memorijske kontrolere odnosno brzinu rada istih... ja ZELIM da mi memorija radi na 800mhz tj. efektivnih 1600, ali ne zelim da nategnem pci-e/sata/memorijski kontroler (koji je valjda kod amd procesora ugradjen u njih same tj. nema severnog mosta?) default brzina fx-4100 je 3.6ghz, mada kazu da mu ni 4ghz ne predstavlja problem.. pa neka to bude gornja granica ili kako vec tih podesavanja..

neko mi je rekao da je dovoljno staviti 200mhz za maticnu plocu pa ce memorija raditi na 800 tj. 1600 ali onda ce i procesor raditi na nekim bolesno visokim brzinama??

ne znam sta mi je ciniti?

p.s.
kada sam rucno uneo za memoriju 1600 u biosu i 1.65v napon.. sistem se podigao ali je fx-4100 radio na nekoj 3.8-3.9ghz brzini.. a memorija je bila na brza od 1333 ne znam tacno koliko ali dosta ispod 1600... pa sam brze-bolje sve vratio na "auto" :)
 
stavis memory ratio na 5..
 
Trebao bi da podignes fsb na koliko vec moze da bi ti memorija radila na koliko hoces, a onda CPU multi, HT multi, NB/CPU multi da spustas dok ne dodjes i tu na cifre koje hoces. Ako mozes da slikas bios pa zakacis, mogao bih mnogo vise da ti pomognem. A za taj FX4, mislim da idu i na daleko vise od 4ghz na fabrickom kuleru ali onda trose osetno vise. A koliko ja znam fsb bi trebao da ti bude 200 u startu.

Ali u svakom slucaju koristi maximalni mem multiplier pa onda kreni da dizes fsb :)
 
Poslednja izmena:
Nisi napisao koju tacno plocu imas i koji kuler, al ajde da nadjemo neka sigurna podesavanja napamet. Ako ti je glavni cilj DDR3-1600, a ploca ne podrzava direktno to podesavanje (mada vecina AM3+ to ima) moraces da podignes brzinu bus-a. Vecina FX-4100 radi bezbedno i preko 4GHz sa default naponima pa ces promeniti samo sledece.
Cilj: FX-4100@4080MHz@stock, 17x240MHz, CPU/NB@2400MHz 1.25V, NB 1.2V, DDR3-1600 [email protected]
Preporucujem ti da iskljucis Turbo u BIOSu mada je moguce da ce da radi stabilno posto nisi mnogo digao klok od defaulta.
Nadji sledeca podesavanja i postavi ovako:
CPU ratio 17
CPU Bus frequency 240
Memory Frequency DDR3-1333 (ostalo ostavi na auto)
CPU-NB Frequency 2400
HTLink Frequency 2400
-------------------------
CPU Voltage auto (treba da je dovoljno za 4GHz i sa default naponima)
DRAM Voltage 1.65V
CPU/NB Voltage 1.25V
NB Voltage 1.2V
ostalo ne diraj
--------------------------
Ponavljam, ne znam tacno koju plocu imas i koliko se dobro snalazis u BIOSu, ali ova podesavanja garantovano ima svaka AM3+ ploca i trebalo bi da ti proradi iz prve.
Vecina novih AM3+ ploca automatski menja takt memorije u BIOSu cim se promeni takt bus-a i daje da se tacno namesti al' recimo da kod tebe to ne radi tako pa ces zato prvo da postavis DDR3 na 1333 i pogledas kako ce da butuje i sa kojim taktom. Treba da dobijes tacno DDR3-1600 sa busom od 240MHz.
 
Poslednja izmena:
Sve ovo sto je kull rekao ali topla preporuka bi bila da HTLink vratis na fabrickih 2000mhz :)
 
Sve ovo sto je kull rekao ali topla preporuka bi bila da HTLink vratis na fabrickih 2000mhz :)

On ima FX-a i navodno AM3+ plocu, a tu je zapravo HTT 2600MHz default (13x200) tako da ne mora da spusta HTT. Takodje u programima poput CPU-Z vise ne moze ni da se procita sa FX-ovima, ali pise u specifikacijama AM3+ ploca. Kada se koristi AM3 procesor onda ploca sama HTT spusti na 2000MHz.
Isto vazi i za CPU/NB koji je kod FX-ova default 2200MHz (11x200) tako da je ovo jedan krajnje opusteni oc-setup.

@xWolf
Svojim vidovnjackim sposobnostima sam pretpostavio da ti imas Asus M5A88-V EVO plocu. Ako sam u pravu trebalo bi da mozes direktno u BIOS-u da namestis DDR3-1600 rezim bez ikakvog overklokovanja. Zasto ti to nije uspelo to je vec nemoguce otkriti napamet na nevidjeno. Inace ova ploca bi sigurno trebala da trpi onaj mali overklok odgore pa mozes bolje tako da je drzis,
 
Poslednja izmena:
evo i modela ploce ako to nesto znaci:
http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM3Plus/M5A88V_EVO/
ili: http://www.itsvet.com/proizvod/asus-m5a88-v-evo/comp_comp_mboard/20/1933

mala dopuna price:
kako ide prica sa overclockingom na oni amd alu procesorima, konkretno a-3850 ? naravno imam i plocu sa a75 cipsetom, mislim da je bas od asusa? :)

pokusacu ovo cim pre, pa javljam rezultate :) (ako ima neko nesto da dopuni bilo bi dobro.. tj. koja je konkretno svrha tih kolicnika.. tj odnosa izmedju ovoga i onoga?
 
On ima FX-a i navodno AM3+ plocu, a tu je zapravo HTT 2600MHz default (13x200) tako da ne mora da spusta HTT. Takodje u programima poput CPU-Z vise ne moze ni da se procita sa FX-ovima, ali pise u specifikacijama AM3+ ploca. Kada se koristi AM3 procesor onda ploca sama HTT spusti na 2000MHz.
Isto vazi i za CPU/NB koji je kod FX-ova default 2200MHz (11x200) tako da je ovo jedan krajnje opusteni oc-setup.

@xWolf
Svojim vidovnjackim sposobnostima sam pretpostavio da ti imas Asus M5A88-V EVO plocu. Ako sam u pravu trebalo bi da mozes direktno u BIOS-u da namestis DDR3-1600 rezim bez ikakvog overklokovanja. Zasto ti to nije uspelo to je vec nemoguce otkriti napamet na nevidjeno. Inace ova ploca bi sigurno trebala da trpi onaj mali overklok odgore pa mozes bolje tako da je drzis,

Ah, vidis ti to... Hvala na objasnjenju, i izvinjavam se na konfuziji :)
 
hmmm, moze li malo objasnjenje oko htt i htlink??
konfuzno mi je zato sto vidim da ima puno vise faktora koji su uzajamno zavisni nego kod intel chipseta..
ispada da cim cacnes jedno, odmah se promeni i sve ostalo, ali jos uvek ne mogu logicki da povezem tu zavisnost

i glavno pitanje, da li gornji saveti podrazumevaju da otkljucam mnozioc procesora (mislim da ima dva prekidaca na samoj ploci koji mogu da se prebace u polozaj 'enabled')
 
Svaki FX je otkljucan, ali mnozilac se menja iz BIOSa, a ne prekidacima po ploci. Ti prekidaci su Core Unlocker i TPU koje ASUS stavlja na svoje ploce i to nema veze sa ovim o cemu mi govorimo. Taj TPU je nekakav automatski overklok, ali mislim da nema potrebe da klokujes tako, mada mozes da probas ako ne znas drugacije.
ASUS TPU - Turbo Unlocker - Auto Tuning - TurboV - CPU Level Up - GPU Boost

Gledajuci BIOS od te ploce, ona je stvarno prilicno limitirana po OC mogucnostima, ali evo ti nova postavka tacno po tvojim zeljama, a sa blagim oc-om celoga sistema.
1.udjes u BIOS i ides pod tab AI Tweaker Menu
2.CPU overclocking - D.O.C.P
3.CPU/HT - 225
4.DRAM OC Profile - DDR3-1600
5.CPU Ratio 18
6.AMD Turbo core - Enabled (sigurnije je na disabled, ali kao sto vec napisah - nije velik oc)
7.CPU/NB auto (ova ploca ne moze da podesava CPU/NB takt precizno kao skuplje pa ostavi na auto najbolje)
8. HT link speed auto (ista prica)
9.CPU & NB voltage Mode manual
10.CPU Voltage auto (dok ne pokazes koliki ti je CPU VID o cemu sam napisao nize, ne mogu ti tacno reci koliko da stavis)
11.CPU/NB Voltage 1.25V
12.DRAM Voltage 1.65V

Ostalo nista ne diraj, trebalo bi ovako da ti proradi. Inace da bismo ti namestili CPU napon tacno, skini Core Temp i procitaj mi vrednost napona kod tebe kao na slici dole. (ono VID:1.3375)
27y4pqv.jpg
 
Poslednja izmena:
svaka tebi cast.. stvarno se razumes u problematiku..
nisam bas pratio previse tvoje aktivnosti na forumu,a samim tim ni cime se bavis (oprostices mi na tome, evo ispravicu gresku)
ali vidi se da si potkovan :)

samo cu reci, HVALA i svaka cast... a za voltazu procesora cu pogledati kasnije...iskreno to je racunar mog kolege koji sam mu ja montirao, i odabrao komponente, na osnovu nekih njegovih zahteva koji su bili malo i kontradiktorni, pa sam morao da pomirim neke suprotnosti... na neki nacin osecam odgovornost da sve to dovedem u red.. mislim glupo je da covek ima ddr3 fabricki garantovan na 1600, a da mu radi na 1333 i tako jos neke sitnice tu i tamo

ako sam dobro razumeo, gornji procesor ce raditi na 4080 kad se sve ono nasvira, a u turbo modu na ~(otprilike) 4200mhz??? hmm, a sta mislis o natezanju ddr3 na 1866mhz posto, koliko mi se cini to jedna od podrzanih brzina ddr3 kontrolera koji se nalazi u fx4100(bulzoderu)... kako stoje ove kingston hyperx ddr3 memorije sa oznakom 1600? vole li 1866 ili da se batalim coravog posla??? :)
 
Poslednja izmena:
ako sam dobro razumeo, gornji procesor ce raditi na 4080 kad se sve ono nasvira, a u turbo modu na ~(otprilike) 4200mhz??? hmm, a sta mislis o natezanju ddr3 na 1866mhz posto, koliko mi se cini to jedna od podrzanih brzina ddr3 kontrolera koji se nalazi u fx4100(bulzoderu)... kako stoje ove kingston hyperx ddr3 memorije sa oznakom 1600? vole li 1866 ili da se batalim coravog posla??? :)

Da, takt procesora ce biti tako nekako podesen, a s obzirom da je to mala razlika u odnosu na default trebalo bi da radi i sa naponom podesenim na auto. Sto se tice natezanja tog Kingstona, to bi vec morao sam da proveris, ali nemoj da se iznenadis ako popusis crn ekran pri postovanju. Pogotovo sto ta ploca i ne spada u ploce namenjene za oc. Ne znam kakvi su ti Kingstoni, po iskustvu drugog clana foruma "plavi kingston hyper x" i FX ne rade bas najsjajnije. FX-ovi vole memorije sa Powerchip chipovima, a kod nas su tu najzastupljeniji Exceleram moduli.
Ako hoces bas da probas pod onom stavkom DRAM O.C. stavi 1866 (imaces tu opciju posto koristis FX, ali dal' ce uopste da butuje ne znam) Mozes da probas i sa malo visim naponom memorije do 1.7V npr. ali sumnjam da taj Kingston na tako jeftinoj ploci moze vise.
 
za tvoju informaciju. ta "jeftina" ploca u maloprodaji kosta skoro 100 evra.. tj. kod nekih bas toliko i kosta...

ja izgleda ziveo na marsu, kad su za mene jeftine ploce one od 50-70e :)))
 
za tvoju informaciju. ta "jeftina" ploca u maloprodaji kosta skoro 100 evra.. tj. kod nekih bas toliko i kosta...

ja izgleda ziveo na marsu, kad su za mene jeftine ploce one od 50-70e :)))

Nisam ni obratio paznju koliko kosta. Video sam pre par dana oglas da neko prodaje taj kompletic za 160E pa sam zato pomislio da je jeftinija. :) Mada ipak cudi da joj je BIOS tako skroman. (Skinuo sam manual pa sam pogledao.)
 
.... Ne znam kakvi su ti Kingstoni, po iskustvu drugog clana foruma "plavi kingston hyper x" i FX ne rade bas najsjajnije. FX-ovi vole memorije sa Powerchip chipovima, a kod nas su tu najzastupljeniji Exceleram moduli.
Ako hoces bas da probas pod onom stavkom DRAM O.C. stavi 1866 (imaces tu opciju posto koristis FX, ali dal' ce uopste da butuje ne znam) Mozes da probas i sa malo visim naponom memorije do 1.7V npr. ali sumnjam da taj Kingston na tako jeftinoj ploci moze vise.
Можда око овог "проблема" помогне ажурирање bios-a :wave:
M5A88-V-EVO BIOS 0903
"1. Improve memory compatibility
2. Improve system stability"
2011.12.14 update
 
gle!!?!?!?

i ovo cu morati kolegi da instaliram :)))

hvala na informaciji

ocigledno je ploca popularna tj. dozivela je novu mladost uz bulldozere... posto je jeftinija od onih nabudzenih amd9x0 cipsetova koji kostaju boga isusa a pri tom ne dolaze sa integrisanom grafikom, dok 880g kod moje ploce je sasvim ok za sve "neigracke" aktivnosti, pa cak i za to na nekom osnovnom nivou... sto ovi iz amd ne izbace neki 990g cipset koji ukljucuje 6550 ili nesto slicno integrisano na plocu (ako vec ne u samom procesoru)... ja sam gornji asus i izabrao zato sto ima integrisanu grafiku tj. 880G :) (ati4250 gpu on board)
 
mala dopuna... nisam jos izmerio napon na procesoru.. ali evo jedan link:
http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series FX-4100.html

Bus speed (MHz) ? One 2000 MHz 16-bit HyperTransport link
The processor has unlocked clock multiplier
The fastest supported memory is DDR3-1866

slika sa jednog foruma:
Comptemps.jpg


ima li neko nesto da doda? :)
 
To nama nista ne znaci. Procesori su binovani po naponu i bez obzira sto se svi zovu FX-4100 i imaju isto pakovanje, kad se zabodu u plocu jedan ce da bude podesen na default 1.28V, drugi na 1.31V treci na 1.33V i tako dalje. (konkretno kod FX-ova je primeceno oko 8 razlicitih default VID vrednosti za isti model)
Koji je taj s kojim ti radis samo ti mozes da utvrdis. Napisao sam ti vec kako najlakse to da uradis sa Core Temp programom.
Ovaj sa screenshota ima potpuno nelogicne vrednosti, visok napon 1.44V i samo 3.7GHz takt. (takodje mu je CPU/NB na 2GHz, mada sam procitao da su neke ploce podesene tako da ne stavljaju na 2.2GHz koliko treba da bude za FX-ove)
 
Poslednja izmena:
Evo slika sa tog kompjutera... za kulla i ostale strucnjake da prokomentarisu neke nedoumice... radilo se brzo pa sam ih slikao mobilnim i resajzovao.. nadam se da 640x nije previse? :)
oznacio sam crvenim strelicama i tekstom sta mi stvara nedoumice...
ukratko, overclock je prosao, kao i 1600 za ddr3 memoriju.. ne bas onako kako je kull rekao, verovatno je moja greska zato sto sam zaboravio da promenim ratio za fsb/sdram.. uglavnom kad sam dizao fsb na 225. memorija je sa 1600 pobegla na 1800..

nije mi jasno ono oko sideport-a i zasto HT/NB pokazuje vrednosti 2000/2200 .. mislim, da se ne lazemo, nije ni to malo, ali je kull pominjao 2600.. i tako...
napisite nesto, pa cu se nadograditi u sledecoj replici

eh da, setio sam se... stavio sam i sliku iz gpuZ, gde se vidi da je u pitanju ati radeon hd 4250 tj. standardno integrisano resenje kod 880G cipseta. Cude me one vrednosti GPU/memorije... da nije malo presporo? neke druge gpuZ slike koje sam nasao na netu, a za isti cip (ati4250) pokazuju vece vrednosti

513ad585.jpg
b50aeb93.jpg

465db985.jpg
c60249e6.jpg

da92dfe3.jpg
7ec112be.jpg

e82b0cc1.jpg
 
Poslednja izmena:
Bravo, za shotove. Napon je prilicno visok 1.46V, sa tim naponom mislim da 'ladno mozes da ga teras i do 4.5GHz+. Nisam jos video toliki napon po defaultu ni kod jednog FX-a, a pogotovo kod 4100 modela. (osim kod onog primera na tvom shotu juce, zanimljivo i on je imao slicno.)
Temperature su ti u redu, tih 45C je temp. senzora u socketu na ploci i kod vecine je tako. (kod mene je npr. trenutno 52C citano iz te Aide64)
Sto se tice overkloka, nesto se tu smrljalo na sve strane. Ispada da odabirom onog DOCP profila, samo memorija se podesi na DDR3-1600 a sve ostalo ode na nekakav default. Zanimljivo je da si uspeo da podesis CPU mnozilac na 20 i to je proslo.
Trenutno imas ovaj setup: FX-4100@4GHz 200X20 1.46V CPU/NB@2GHz 1.25V HTT 2.2GHz DDR3-1600 CAS9
Brzina HTT-a ne utice mnogo na opste performanse i u principu nema neke veze dal je na 2GHz, 2.2 ili 2.6. (kod sebe sam rucno to stavio na 2.5 da bude sinhrono sa busom 250) Sto se tice integrisanog GPU-a njega nismo dirali pa verovatno zato on i dalje memoriju ocitava kao 1333.

Ponovo sam pogledao uputstvo za tu plocu i mislim da ako postavis ovako, dobicemo ono sto smo hteli prvi put:
1.udjes u BIOS i ides pod tab AI Tweaker Menu
2.CPU overclocking - Manual
3.CPU/HT - 240 (postoji sansa da ploca+CPU ne trpe ovoliki bus, a u tom slucaju ako bas zelis memoriju na DDR3-1600 jedini nacin ti je onaj koji si vec sam dobio)
4.DRAM OC Profile - ovoga sad nece biti
5.CPU Ratio 18
6.AMD Turbo core - Disabled
7.DRAM Frequency - 1333 (posto smo podigli bus - memorija ce skociti sama na 1600 sa ovog takta)
8.CPU/NB auto ili stavi rucno 2000 (ova ploca ne moze da podesava CPU/NB takt precizno kao skuplje pa ostavi na auto najbolje. 2000 je najveca vrednost prema uputstvu)
9. HT link speed auto (ista prica)
10.CPU & NB voltage Mode manual
11.CPU Voltage 1.45V
12.CPU/NB Voltage 1.25V
13.DRAM Voltage 1.65V
14.HT Voltage - kod te ploce je po defaultu 1.2V pa to ne diras nista
15.NB Voltage - isto kao i prethodna stavka

Ovim cemo dobiti CPU na 4.3GHz sa 1.45V (sto je malo manje napona nego kad stavis na auto, ali moralo bi da radi, visok je to napon) Sto se tice overkloka integrisanog GPU-a to stvarno nikad nisam radio pa ne znam sta i koliko tu mozes da ocekujes.
 
Poslednja izmena:
ma ne bih ja budzio taj integrisano gpu, nego samo pitam, da li je normalno da po defaultu ima onakve (meni sumnjive) vrednosti...

zasto mislis da je cpu ratio 20 cudno.. pa zar nije svejedno koliko stavis ide 20xcpuratio. pa koliko ispadne :) zar ne?

nisam siguran, ali mislim da moze da se podesava i odnos memorije naspram bazne fsb frekvencije, te od 200mhz... sad je 1:4 sto ce reci 200x4=800,efektivno 1600
postoje li manje vrednosti od 1:4 tipa 1:3.5 i sl.. onda bi i onaj 240 cpu/ht dao nekih ~800mhz za memoriju :)... dalje zar cpu/ht ne odredjuje direktno southbridge brzinu, taj htt i cpu/nb?

ah, ala je amd sve to zakomplikovao, i opet ne mogu da pobede intela (kod kojeg je sve to mnogo jednostavnije, pa opet radi bolje/brze) :))
 
Nije cudno ono CPU ratio nego je cudno da si dobio bus 200, CPU/NB 2000, a HTT 2200. To mi je bilo cudno. (moguce da ta ploca za FX-4100 stavlja HTT 2200 default. Procitao sam u par recenzija da je primecena razlika, od ploce do ploce i zavisno od verzije BIOSa)
Inace ja sam gledao po uputstvu za tu plocu, a posto ne znam na koji se to tacno BIOS odnosi, moguce da posto si stavio noviji, imas jos nekh opcija tamo. U uputstvu ne pise da moze da se menja rucno delilac za memoriju kao i za CPU/NB odnosno HTT.
CPU/NB je memorijski kontroler, a HTT ti je veza izmedju NB-a integrisanog u CPU i NB-a na ploci. SB nema veze sa ovim podesavanjima, on je sa NB-om povezanom drugim linkom. Alink Express.
 

Prilozi

  • 990fx-diagram.png
    990fx-diagram.png
    73 KB · Pregleda: 30
  • BIOS.jpg
    BIOS.jpg
    473.6 KB · Pregleda: 35
Poslednja izmena:
cek... zar nije north bridge u potpunosti izbacen sa ploce tj. iz chipseta... otkad ga je amd "zavukao" u procesor, ili bolje da kazem - integrisao?

pazi onaj aspect ratio za memoriju, cini mi se da ga nisam nigde ni video.. ali opet nisam birao manual podesavanja za setovanje memorije, mozda kad se izabere manual, ponude vise opcija? (videcu iduci put kad budem isao kod njega... treba da mu povezem kompjuter sa televizorom, zbog filmova, i odnesem neke 1080p naslove da ima da gleda :)

ja se sad ne secam tacno... ali cini mi se da su sve te vrednosti direktno zavisne od one osnovne brzine od 200mhz... posto pokazuje dinamicki koliko ce koja da bude ili je bese pokazivao samo za ddr3.. znam kad sam dizao do 225 slusajuci tebe, menjale su se i ostale brzine, s' tim da je mogla da se menja i brzina memorije, ali nije mogla da se stavi na okrugao broj...

ajde da se preformulisem, da ne budem pogresno shvacen.. mogu li da probam promenom tih koeficijenata da "kloknem" i cpu/nb i htt tj onih 2000 i 2200? i to tako da mi i dalje ostane 4000mhz za procesor i 1600mhz za memoriju.. ili bar priblizno od toga...

kako se ove igrarije odrzavaju na pcie? citao sam da treba pripaziti, jer mogu uredjaji koji su na pcie portovima da postanu nestabilni. u mom slucaju, to su integrisani usb3 kontroler, firewire/ide kontroler i (verovatno) gpu (ili je gpu izveden drugacije)
 
cek... zar nije north bridge u potpunosti izbacen sa ploce tj. iz chipseta... otkad ga je amd "zavukao" u procesor, ili bolje da kazem - integrisao?
ajde da se preformulisem, da ne budem pogresno shvacen.. mogu li da probam promenom tih koeficijenata da "kloknem" i cpu/nb i htt tj onih 2000 i 2200? i to tako da mi i dalje ostane 4000mhz za procesor i 1600mhz za memoriju.. ili bar priblizno od toga...
kako se ove igrarije odrzavaju na pcie? citao sam da treba pripaziti, jer mogu uredjaji koji su na pcie portovima da postanu nestabilni. u mom slucaju, to su integrisani usb3 kontroler, firewire/ide kontroler i (verovatno) gpu (ili je gpu izveden drugacije)
I Phenom II ima isto tako, jedan NB je u procesoru i brine o memoriji i linku sa ovim drugim koji je na ploci, a taj opet kontrolise pci-e linije i povezuje SB. Imas na onoj shemi ako te to posebno zanima.
Pogledao sam za svaki slucaj kako je kod mene na Formuli V i ispada da CPU/NB mnozilac ne moze da bude manji od 10X. Primer sa slike pokazuje bus setovan na 267MHz i najmanja vrednost za CPU/NB je 2670MHz. Ovom logikom kod tebe bi trebalo da za bus od 240MHz dobijes da biras 2400MHz i vise, a prema uputstvu stoji suprotno. (da je 2000 Max) Dal' je u pitanju limit te ploce ili se uputstvo oslanja na starije AM3 procesore umesto na AM3+ ne znam ovako napamet.
Visim taktom CPU/NB-a (i busa generalno) dobio bi malo bolji rad sa memorijom i to je to.
PCI-E klok podesavas posebno i ovo nema uticaja na to, tako da sve te ostale stvari koje si nabrojao su sigurne.

o7vb12.png
 
Nazad
Vrh Dno