Šta je novo?

Kako vam radi 4G (LTE) net u Srbiji (SAMO REZULTATI MERENJA)

mtel.me samsung A5 2016 , Velika Plana
 

Prilozi

  • viber_slika_2021-12-22_08-25-50-737.jpg
    viber_slika_2021-12-22_08-25-50-737.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 97
TELENOR, Beograd, Medaković 1, u stanu
IMG_0520.PNG
 
Jel može neko da mi pojasni, o čemu se radi. Evo rezultat merenja.
Do skora sam imao najmanji A1 paket, plaćao sam 1300 din. I test je bio sličan, nekad čak i bolji. Sad sam uzeo A1 max paket od 2000 din, brzina treba da bude neograničena a mesečna količina prenetih podataka 400 GB. Ovaj limit nisam prešao, daleko sam ispod toga, ali me buni brzina, što je nisu povećali :mad:

Inače brzo otvara sajtovi i surf, ali kad skidam nešto dugo traje, a oće da zasecka i kad gledam nešto online u većoj rezoluciji.
Kruševac
 

Prilozi

  • a1.png
    a1.png
    48 KB · Pregleda: 52
Mozes li da probas da racunar povezes kablom na ruter?
 
Pa kablom je povezan.
Koji ruter ako je alcatel ili zte to je cat4 ruter koji nema agregaciju. Ja na netgear ruteru ac810s koji je 3ca kad merim na otvorenom ispred zgrade tucem 280/10 na starom xl paketu dok unutra je 80-120/10 kako kad smetnje od zidova i ako je dobar sinr i signal varira od -72 do -78 unutra.
8017415509.png

Pozdrav
 
Sad sam restartovao ruter, na nekih 1 minut, mislio sam možda je to. Ali opet slični rezultati. Doduše malo bolji.

Ruter je ZTE MF283+
 

Prilozi

  • a1_1.png
    a1_1.png
    43.7 KB · Pregleda: 62
Sad sam restartovao ruter, na nekih 1 minut, mislio sam možda je to. Ali opet slični rezultati. Doduše malo bolji.

Ruter je ZTE MF283+
Ta niska brzina koju si imao je sigurno bio 3g signal. Sad si u poslednjem uhvatio slabiji 4g. Tebi je najbolje rešenje da sa zadnje strane modema dodaš antene. Ako se ne varam nalaze se dva konektora iza okruglih plastičnih poklopaca na vrhu. Tip konektora je SMA i uzmi direkcionu antenu. Trebalo bi da ima na KP ako te mrzi da čekaš sa alija.
 
Koliko vidim signal je skoro na maksimumu.
 

Prilozi

  • a2.png
    a2.png
    8.1 KB · Pregleda: 72
Probao sam, imam neku antenicu od 10cm, ali i na ruteru i na antenici je zenski izlaz. Moram da se snadjem nekako.
Ta niska brzina koju si imao je sigurno bio 3g signal. Sad si u poslednjem uhvatio slabiji 4g.

3G signal je kad lampica svetli zeleno, a kad svetli plavo onda je 4G signal. Tako su mi rekli. A meni treperi plavo svetlo, što znači da je signal slab, tj, prenose se podatci u paketima, tako nešto. Mislim tako mi je oduvek. Samo na početku pre 2 godine mi nekih 5-6 dana svetlelo zeleno 3G signal. Probacu antenu da nabudzim. Devojka mi iz podrške na telefon rekla, pa ja imam 60 Mbps, nije tebi to loše :)
 
Probao sam, imam neku antenicu od 10cm, ali i na ruteru i na antenici je zenski izlaz. Moram da se snadjem nekako.


3G signal je kad lampica svetli zeleno, a kad svetli plavo onda je 4G signal. Tako su mi rekli. A meni treperi plavo svetlo, što znači da je signal slab, tj, prenose se podatci u paketima, tako nešto. Mislim tako mi je oduvek. Samo na početku pre 2 godine mi nekih 5-6 dana svetlelo zeleno 3G signal. Probacu antenu da nabudzim. Devojka mi iz podrške na telefon rekla, pa ja imam 60 Mbps, nije tebi to loše :)
Evo nesto ovako mozes da pazaris sa KP, tebi treba 2 SMA male konetkora. Okreni coveka pa proveri da je to to.
 
Aj vidi kakav ti je SINR, RSRP nije toliko bitan za downlink.
Zavisi i na kom si bendu, podržava li ruter CA itd. Ako si na L800 ne možeš ni da očekuješ nešto više od toga ako plus nemaš ni CA..
 
Gde da vidim SINR? Šta je CA? Šta je L800? Mislim rekao sam koji je ruter, koja mreža, pa pomagajte. Ja sam nešto čačkao, ali nema mnogo opcija.

Inače @Gorth naručiću ovo čudo, taman kako treba.
 
Gde da vidim SINR? Šta je CA? Šta je L800? Mislim rekao sam koji je ruter, koja mreža, pa pomagajte. Ja sam nešto čačkao, ali nema mnogo opcija.

Inače @Gorth naručiću ovo čudo, taman kako treba.
SINR bi trebalo da pise ispod signala.
L800 znaci jednu od frekvencija od 800MHz na kojoj radi 4G
CA je skracenica od Carrier Aggregation i znaci koriscenje vise frekvencija istovremeno za postizanje vecih brzina na 4G-u ( LTE-u ) samim tim koriscenjem 4G+ ( LTE+ tj. LTE-Advanced ) tehnologije

Tvoj ruter ne podrzava spajanje frekvencija ( CA ) i brzine vece od teorijskih 150Mbps neces izvuci. U praksi mozes ocekivati do 50/20Mbps za 4G na 800MHz ili do 80/30 za 1800MHz i to u najboljem slucaju kada je signal preko -80dBm, kada imas opticku vidljivost prema baznoj stanici i kada je sektor okrenut direktno prema tebi i da ti je bazna stanica maksimalno rasterecena.

Takodje, postoji sajt, cellmapper.net na kojem se nalaze bazne stanice od operatera i tu mozes pogledati koje frekvencije ima bazna stanica koja je tebi najbliza ili u tvojoj okolini.
 
Probacu za neki dan da nešto iščačkam. Sad su mi svi u kući na netu :)

Sinoć mi je signal bio na -85dBm, što je dobro, odlično. Ali sad je opet na -100dBm. Sad sam merio down up i tu su negde oko 20 Mbps.
A inače LAN priključak na kompu mi pokazuje da je konekcija 100 Mb/s. Čudi me da nije Gigabitni priključak. Možda je do njega problem. Ima u konfiguraciji mnogo opcija adaptera.
 

Prilozi

  • 3.png
    3.png
    11.3 KB · Pregleda: 52
Globaltel, NBG ispred Ušća
Screenshot_2022-01-18-14-30-28-188_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
 
IMG_20220130_190753.jpg
Globaltel, galerija bg na vodi
 
Nazad
Vrh Dno