Šta je novo?

Kako se naplacuje prevremen raskid ugovora u mts-u?

Echo

Cenjen
Učlanjen(a)
06.02.2011
Poruke
297
Poena
195
Imam ugovornu obavezu na 12 meseci (preostalo mi je jos 5 meseci), paket Omorika 1, ugovor bez telefona. Dakle pretplatu placam 1400 din, umesto po punoj ceni 2000.

Zanima me koliko kosta (i kako se odredjuje) cena za prevremeni raskid ugovora na mts-u? Citao sam da od skora postoji novi zakon o tome, ali ne znam kako funcionise u praksi i da li se uopste primenjuje. Znam da i po novom zakonu o zastiti potrosaca treba da platim odredjenu sumu, ali ne znam koliko?
 
Nisam siguran da je tako u mts-u ali mislim da bi verovatno platio 5x600 dinara razlike popusta (1400 umesto 2000 puta 5 preostalih meseci)///
 
Pa tu sam i ja u nedoumici. Pre neku godinu bih morao da platim 5 X 1400 din (preostale pretplate). Medjutim, po novom zakonu (ako je uopste stupio na snagu u tom obliku!), mozda bi trebalo da platim samo potrosene povoljnosti - 7 X 600 din = 4200 din.

Bilo bi lepo da nam neko to iz prve ruke kaze, posto do sada vec imamo tri razlicite mogucnosti :D
 
Pozoves call centar i oni ce ti reci.

Da, pozovi se na zakon o zastiti potrosaca.

Platices ili povoljnosti koje si dobio ili preostale pretplate, pa sta bude povoljnije za tebe.
 
Nema veze zakon, nego ugoror koji si potpisao, gde obično piše šta treba da platiš ako raskineš pre roka, znači to je obično: korisnik treba da plati zbir prestalih mesečnih naknada, kod tebe je to 1400x5. Tako proveri šta ti stoji u ugovoru i šta si potpisao.
 
To može samo ako nisi dobio povoljnosti, tj, akcije, a pošto si ih dobio i svi ih dobiju, onda:
Međutim, to ne znači da potrošač može u potpunosti besplatno da raskine ugovor pre isteka minimalnog perioda na koji se obavezao prilikom potpisivanja ugovora.

Svaki operator je dužan da potrošaču koji raskida ugovor pre isteka minimalnog perioda važenja omogući izbor šta je za njega povoljnije:
  • isplata svih preostalih mesečnih pretplata do isteka ugovorne obaveze, ili
  • isplata svih povoljnosti koje je potrošač dobio od operatora za vreme trajanja ugovora.
5x1400 ili 12x600 pa izaberi.
Izvor.

ili ono što ti stoji u ugovoru i što si potpisao, a to što piše u zakonu piše i u ugovoru tako da nije iznad zakona. Ako ugovor nije po zakonu, to nadležost suda, ali skup, dug i težak put.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije 12x600, nego 7x600
 
Bice i 8x600, nemoj da se iznenadis.
Kako god, 600x broj meseci koje si do sada koristio sa popustom (tu razliku) ili meseci po dogovorenoj umanjenoj ceni do kraja uo.
Previse cesto moras da spomenes da znas svoja prava, da kazes sata su i da trazis kako smatras da trebaj obracunati, inace ce u svoju korsist da obracunaju.
 
Meni su pokušali da naplate 3x više po sistemu ako prođe prođe. Posle prilično neprijatnog maila su smanjili na, otprilike koliko treba. Znači, nije bila mala razlika nego 3x više. Kreteni.

edit: Mislim da sam se žalio i udruženju potrošača i ne znam kome već više. Tačno pre godinu dana.
 
Da li sam ja mozda pogresno razumeo da sada prilikom raskida ugovora u toku ugovorne obaveze ne moraju da se placaju penali za sve preostale mesece do kraja isteka UO vec samo za one za koje je koriscena usluga (u punom iznosu, bez promotivnih popusta)?
 
Da. Zavisi sta ti je povoljnije. Neces na kraju ugovora da placas to sve od pocetka. Dobro izracunas sta ti se vise isplati
 
Pozdrav, zanima me kako da raskinem ugovor posle 8 dana sa MTS-om? Majka nije razmisljala, vec je odma potpisala sta su joj ponudili i uopste nije jeftino. Da li postoji nacin?
 
Platices “penale” za tih ~1/3 meseca od pocetka ugovora… npr. ako je puna cena paketa 4000, a dobio si za 3000… onda ces platiti 1/3 od 1000, a to je 333 din vise. Ne mogu da ti naplate penale do kraja ugovorne obaveze.

Raskine se taj ugovor i budes ili prepaid ili bez ugovorne obaveze i preneses broj u A1 na neki od paketa za ~1500 din (neo surf ili neo 23).
 
Evo ja ne znam kako su obračunali bakuti koja živi pored mene penale na 13000 za5 meseci a u pitanju je box 3 ADSL ,mobilni i fixni.
 
Pa ako je paket bio 3 - 4 000 mesečno.
Ako je imala po dinar puta 5 meseci to je to. Sa logičke strane.
 
Pa ako je paket bio 3 - 4 000 mesečno.
Ako je imala po dinar puta 5 meseci to je to. Sa logičke strane.
Čitao sam ugovor , imala je jedan mesec free a ostalo oko 3600 mesečno a puna cena oko 3900 , zar se ne obračunava samo ta razlika kao penal?
Sa mts-om nema šale ... Očigledno a jadna bakica i sama ne zna šta su joj uvalili "promoteri"
 
Treba dobro proveriti da li je jedan ili više meseci po dinar, jer daju tipske ugovore, a u sistemu piše nešto drugo.
Da li je tih pet meseci plaćala nešto ili nije.
Po ovoj računici verovatno je bilo više meseci po dinar i u tom slučaju se sve uklapa.
 
Kako je BOX paket sigurno ima u ugovoru koliko iznose troškovi instalacije i slično koje korisnik ne plaća ako uzima na ugovor od 24m. Prilikom raskida i to se najverovatnije obračunava.
 
U BiH se kod nekih operatera mogao prijevremeno raskinuti ugovor (bez placanja ostatka mjeseci, samo se moraju podmiriti racuni do raskida) ako se napiše molba us bitno obrazloženje / dokaz o potrebi raskidanja. NPR lupam selidba, neka bolest itd pa možda da vidite da nema ta neka opcija
 
Potpisao sam ugovor sa mts na 2 godine (prvih 12 meseci - 0 dinara, a drugih 12 - 3800din) i moram hitno da raskinem ugovor jer moram hitno da se odselim iz stana. Koliki bi mi penali izasli ako neko zna?
 
Potpisao sam ugovor sa mts na 2 godine (prvih 12 meseci - 0 dinara, a drugih 12 - 3800din) i moram hitno da raskinem ugovor jer moram hitno da se odselim iz stana. Koliki bi mi penali izasli ako neko zna?
Ako ti nije proslo vise od 14 dana od potpisivanja mozes da otkazes uslugu ako je proslo vise onda mozes da trazis preseljenje usluge na novu lokaciju gde se preselis ako hoces da nastavis da kostisis i na novoj lokaciji ima mogucnost za optiku, a za pravu cifru mogu samo da ti kazu kada podneses zahtev za prevremeni raskid ugovora pa ti posalju na email koliko si im duzan.
 
@zarko123 ako na novoj lokaciji nema tehničkih mogućnosti da preseliš priključak, ugovor možeš raskinuti i bez plaćanja penala, ukoliko budeš dokazao promenu adrese prebivališta.
 
@zarko123 ako na novoj lokaciji nema tehničkih mogućnosti da preseliš priključak, ugovor možeš raskinuti i bez plaćanja penala, ukoliko budeš dokazao promenu adrese prebivališta.
Pa ja sam student i vracam se kuci da zivim i necu vise imati nikakav kontakt sa tim stanom.
Ako ti nije proslo vise od 14 dana od potpisivanja mozes da otkazes uslugu ako je proslo vise onda mozes da trazis preseljenje usluge na novu lokaciju gde se preselis ako hoces da nastavis da kostisis i na novoj lokaciji ima mogucnost za optiku, a za pravu cifru mogu samo da ti kazu kada podneses zahtev za prevremeni raskid ugovora pa ti posalju na email koliko si im duzan.
Koristio sam 3 meseca samo a vracam se kuci kod mojih jer sam zavrsio sa fakultetom i zbog toga mi treba raskid ugovora
 
Pa ja sam student i vracam se kuci da zivim i necu vise imati nikakav kontakt sa tim stanom.

Koristio sam 3 meseca samo a vracam se kuci kod mojih jer sam zavrsio sa fakultetom i zbog toga mi treba raskid ugovora
Ako se odlučiš za prevremeni raskid bez seobe, plati onda samo ta 3 meseca i to je to, pošto si uzeo ugovor sa promotivnim pogodnostima, odnosno povlašćenom cenom, imaš pravo na taj modalitet obračuna (koji je po tebe povoljniji).
 
Zna li ko kako sinhronizovati prevremeni raskid broja sa selidbom kod drugog operatera?
 
Ako se odlučiš za prevremeni raskid bez seobe, plati onda samo ta 3 meseca i to je to, pošto si uzeo ugovor sa promotivnim pogodnostima, odnosno povlašćenom cenom, imaš pravo na taj modalitet obračuna (koji je po tebe povoljniji).
Podneo sam zahtev za raskid i upravo mi je stigla poruka za placanje penala u iznosu od 28.700 dinara. Ne znam o cemu se radi i kako su oni izracunali i da li mozda znate kako da ovaj iznos umanjim?
 
  • Zasnivanje korisničkog odnosa za Internet uslugu bez UO - dinamička IP adresa 6.000,00
  • Uspostavljanje usluge mts TV bez UO 6.000
  • Instalacija opreme od strane Telekoma Srbija (bez UO) 2.999
  • iris GO 199,00
  • Gledaj unazad 100,00
  • Uspostavljanje usluge 6000 dinara

Prvo sve te takse za pojedinačne usluge iz Box paketa, pa tek onda na red dođe tih X meseci korišćenja razlika u promo ceni paketa i pune cene / cene vez UO.
 
Podneo sam zahtev za raskid i upravo mi je stigla poruka za placanje penala u iznosu od 28.700 dinara. Ne znam o cemu se radi i kako su oni izracunali i da li mozda znate kako da ovaj iznos umanjim?
Ono što mogu na brzinu da ti odgovorim jeste da ti je najverovatnije uključena priključna taksa, što se na osnovu niza prethodno donetih rešenja od strane tržišne inspekcije smatra nepravičnom ugovornom odredbom. Kao što je Saša već napisao, prigovor upućen Telekomu pored mejlova tržišne u CC adresiraj još i Ratelu, kao i inspekciji za telekomunikacije.
 
Nazad
Vrh Dno