Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Aqua flex ti je manji pritisak pranja gore (case itd) a dole jaci pritisak pranja 50 stepeni
Temperatura: -

Najbolji za: mešovito posuđe

Trajanje: 203 min.



Ovaj program je za pranje mešovitog posuđa koje uključuje čaše, šerpe i tiganje i plastiku. Osetljive predmete treba stavljati u gornju korpu, a tiganje i plehove u donju korpu.

A mod o kojem prica je ona dodatna turbo prskalica (za koju ja licno smatram da je bzv na uskim modelima jer se ne pomera kao na sirokim)

Meni za sada jedino sta opere u fully sve da je perfektno je tecni Somat Gold plus program od 70 stepeni ...
 
Mesam aqua-flex i aqua-intense, jedan je program, a drugi je dodatna funkcija. Uglavnom, kad zagusti, ta kombinacija me jos nije izdala.

@donmarkon
Moguce je da je slucaj kao sto si rekao, da im je los kvalitet kontrole i da zavisi od modela do modela kako se ponasa. Jel si koristio tablete, ili samo tecni/praskasti deterdzent?
 
Probao sam 90% proizvoda koji imaju kod nas.
Tablete su generalno slabasne tj vrse posao ali najbolje pranje imam sa direktnim deterdzentima tj prasak ili tecni i to ne svaki.
Od domacih najbolje mi se pokazao Azur prasak a od stranih Somat Gold Gel, on mi je za zapaceno
 
Uglavnom je i pustamo na program Eco 50c mislim da je duzina 210 minuta, ovaj program se pokazao da najbolje pere.
Znaci, na osnovu iskustva sem tableta, trebam da imam i gel za zaprljanije sudove?
Svakako sam planirao da kupim Somat gold tablete u komadu pa da ih mesam
 
Zaista nema potrebe da imate vise vrsta deterdzenata, svi oni peru jako dobro, a vi odaberiti koji vam najvise odgovara.

ako je nesto jako zaprljano bolje koristite neki program sa predpranjem nego drugi tip deterdzenta.
 
Bakara ne mogu da se slozim
Teorije nije bilo da mi tablete ove ALL IN ONE (vise vrsta) ili ove obicne sto nisu ALL IN ONE operu zagoreo tiganj posle przenja dizgerice / razne vrste mesa
Svi dugacki programi imaju pred pranje ovi kraci nemaju (neki cak nemaju ni susenje kod Vestel)
Pogotovo ne na eko 50 program, taj program ti je za malo i srednje zaprljane stvari, full snaga svake masine se oslobadja na intensive programu koji je 70 stepeni kod nekih 65
Probao sam kao sto rekoh skoro sve kombinacije i kristalno ciste case, sto znaci bez trunke mrlja ili bilo kakvih zamagljenja itd znaci bas ono da budu kao u reklami da sijaju dobijam sledecom kombinacijom
So i sjaj odvojeni u KV je tvrda voda 4/5 podeoka na traci. Stavio sam so na stepen 4 da koristi a sjaj na stepen 2
Za slabije zapljane stvari (znaci bez icega zagorelog tiganji serpe itd) sve ce manje vise zavrsiti posao.
Ali kada je zagorelo za sada najbolje pranje imam sa somat gold tecnim gelom, cesto ima na akciji 2l za 1000 dinara sto je super cena
Testirao sam ovaj Azur domaci i on je za koplje slabiji ali po mojim testiranjima izuzetno dobar kada uporedim sa drugim praskovima koje sam probao / tabletama

Da sumiram, ovom kombinacijom dobijate kristalno ciste case/posudje da skripi u rukama kad se uzme
E sad nekom to nije bitno, mojoj sestri su sve case onako "musave" ali ona to i ne primecuje :) koristi fairy all in one ...
Ja sam uzeo par komada od nje i nisu prale nista specijalno u odnosu na ove odvojene kombinacije koje sam ja koristim.

So kupujem neku tursku u lokalnom shopu kucne hemije 1.5kg 105 rsd, sjaj sam testirao Somat/Finish onaj iz Tempa njihov i zavrsio sam sa ovim iz DM-a 1l 120 dinara :D
Cak sam i ja bio skeptican medjutim apsolutno nikakvu razliku nisam primetio sa njim.
Prasak/gel sam vec rekao tako da to vam je to od mog iskustva.

Napomenuo bi da izuzetno ima puno faktora koju masinu koristite i koji program
Meni npr na eco 50 primecujem da sa ovim podesavanjima koje sam naveo ako iste case perem vise puta pocne da se stvaraju micro tackcie kamenca, pretpostavljam da je to zbog nize temperature susenja.
Kada koristim druge programe to nije sluca... Cak posle malo citanja po netu dolazim do zakljucka da su ti ECO programi dizajnirani da masina na konto njih bude rangirana koliko je ekonomicna, tako da je prioitet tih programa da dobiju sto bolje ocene ustede vode i energije sto uglavnom ne vodi ka boljem pranju.

Nije za dzabe bilo da su stare masine imale 1-2 programa ovaj od 70 i jedan sa nizom temperaturom, pola ovih novih programa je fenseraj ...
 
Poslednja izmena:
Realno ti i ne treba 100 programa samo taj za intenzivno pranje i jedan kratki za svakodnevno pranje....

samo je problem sto kratki program imaju samo skuplji modeli, a on je najkorisniji ... ali treba izvuci pare od korisnika :cool:
 
A sada jedan veliki plus za Bosh!!!

Ako se neko seća moje ranije primedbe za Bosh mašinu za sudove...
Moja glupa Bosh mašina, posudica za detergent ne dihtuje savršeno. Tečni deterdžent kap po kap curka napolje pre nego se posudica otvori. :mad:
Neki programi rade predpranje tj. vodom samo ispiraju sudove, a onda tek u drugu vodu ubacuju deterdžent. Problem je što tada deo tog tečnog deterdženta završi u toj prvoj vodi. Takve programe ne mogu da koristim sa tečnim deterdžentom. :(
Programima u kojima mašina pušta deterdžent u prvu vodu ovo ne smeta.
...i tako sednem ja, i na bosh-home.rs stranici napišem ovu primedbu. Posle dan-dva, javlja se neko iz Bosh podrške, traži još detalja oko mašine, ono, tačan serijski broj i neki product number.

Pošaljem to, sutradan se opet javljaju iz Bosh-a i kažu da moja mašina ima dozator za deterdžent koji nije predviđen za tečne deterdžente (iako u uputstvu piše da može da se koristi), što je njihov propust, i da će u cilju dobre poslovne saradnje zameniti deo zbog kojeg dolazi do curenja tečnog deterdženta. Mašina je inače odavno izašla iz garancije.

Posle 2-3 nedelje, javlja se ljubazna službanica iz Bosh-a, najavljuje majstora za sledeći dan, majstor dolazi, za 10-ak min menja vratanca na dozatoru deterdženta (to je bilo juče), i evo danas probam, sipam tečni deterdžent, zatvaram vrata ali ne uključujem mašinu pola sata, i za to vreme nije pustila ni kap tečnog detedženta. 3x URA za Bosh i njihov sistem podrške potrošačima.

:) :) :)

Nova vratanca su inače identična starima, drugačija je samo dihtung gumica. Mnogo je mekša i potpuno je drugačije profilisana. Sada dihtuje kako treba.
 
Lepo je kad bar te sitnice hoće da srede.
Kada prodaju neki uređaj koji ne radi kako bi trebalo da radi, onda te driblaju i prave ludim.
 
Realno ti i ne treba 100 programa samo taj za intenzivno pranje i jedan kratki za svakodnevno pranje....

samo je problem sto kratki program imaju samo skuplji modeli, a on je najkorisniji ... ali treba izvuci pare od korisnika :cool:
Iz prve ruke iskustvo isto je i ovo
Imam Vestel sudomasinu placena 19 500 pere isto kao ova moja beko od skoro 40 000 :)
Ima kratak program od 30 i 60 minuta i ovaj od 60 je bas dobar
 
Kolege, preporuka za Bosch ugradnu sudomašinu, 60 cm, do 60k. Gledao sam seriju 4, sve su jako slične pa sam ostao pomalo zbunjen.
Generalno treba da ima brz program, fioku za escajg, inox korito. Ne znam kakva im je Home aplikacija, ima li koristi od nje?
 
Oznake modela se menjaju veoma često. Ako je neko kupio i pre samo jednu godinu, verovatno tog modela više nema.
Prosto pretražiš i izdvojiš modele sa karakteristikama koje tražiš. Ma sajtu bosch-home ima jako precizan opis osobina za svaki model.
 
Jel ima neko da je primetio da mu na staklenim posudama / casama vremenom posle pranja u sudo masini nekako budu izgrebane. Sve su glanc ciste medjutim stvaraju se ogrebotine.
 
Ja kod sebe nemam ogrebotine na staklariji, jer uglavom žena i deca polupaju čaše pre nego što stignu da se izgrebu :ROFLMAO:

Ovo sam našao na Somatovom sajtu:
Ogrebotine su uvek rezultat mehaničkog delovanja na površinu stakla. Gotovo da nema čaše za piće u svakodnevnoj upotrebi kod koje se ne pojavljuje ova vrsta oštećenja. Tokom mašinskog pranja, ogrebotine i tragovi od udaraca naročito se javljaju kada čaše udaraju jedna o drugu ili o tvrde predmete. Ovo se dešava kada su čaše postavljene u mašini tako da stoje preblizu jedna drugoj i međusobno se dodiruju. To može dovesti do prstenastih tragova oko oboda čaše jer one imaju tendenciju da rotiraju tokom pranja. Ove ogrebotine mogu da se pojave pojedinačno ili preko cele čaše. One takođe mogu da se spoje tako da formiraju belu tačku ili prsten. Tragovi udaraca su preliminarne štete koje obično nisu vidljive golim okom. Pod mikroskopom mogu da se vide veoma tanke pukotine jedna pored druge. One postaju vidljive kao tanke pukotine nakon ponovljenih pranja u mašini za pranje sudova. Generalno, tragovi ogrebotina na čašama nisu vidljivi za ljudsko oko na prvi pogled. Što se češće čaše peru u mašini, to ogrebotine postaju vidljivije, pošto voda i vodeni rastvori prodiru u ogrebotine ili tanke pukotine. Kao posledica toga, čestice stakla koje su već postale labave, se odvajaju. I na kraju, ovaj proces se ubrzava padom temperature između ciklusa toplog čišćenja i hladnog srednjeg ciklusa.
 
Pricao sam o tome, to je korozija stakla... nije mehanicko vec hemijsko ostecenje.
Los kvalitet stakla, agresivni deterdzent, meka voda, i visoka temperatura prouzrokuju koroziju.

U masinu treba ici samo kvalitetno posudje, najbolje sa oznakom da je za masinu.
nove case koje brzo dobiju ostecenje nisu kvalitetne.
 
Zena ce se obradovati kada čuje da treba nove čaše
 
Da, staklo nižeg kvaliteta brzo dobije te fleke u mašini za sudove. Pogotovo u slučaju lošijih deterdženata.
Ali takođe, čaše osrednjeg kvaliteta nikada nisu bile jeftinije. Ako baš smetaju fleke, kupiš nove na svakih par godina.
 
Takođe za ekstra skupe kristalne čaše, koliko sam čuo proizvođači najčešće preporučuju da se ne peru u mašinama?
Riedel za svoje čaše ekskluzivno preporučuje Miele mašine; verovatno u pitanju neki njihov dogovor (ugovor)...
 
Kristalne čaše ne mogu u mašinu za sudove. Jako brzo propadnu. Bukvalno od nekoliko pranja.
Doduše, mogu se izguglati deterdženti za mašinu za sudove, baš za kristal staklo, ali to nisam video kod nas.
 
Neke mašine (uglavnom skuplje) imaju program za kristal
 
Hemija je to što jede kristal. Kako mašina programom da zaštiti staklo?!? Predpostavljam da ti programi za kristal zahtevaju i odgovarajući deterdžent.
 
Ne znam šta radi ali postoje programi za fino staklo i kristal...
 

Prilozi

  • Screenshot_2021-09-08-23-19-06-639_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2021-09-08-23-19-06-639_com.android.chrome.jpg
    148.5 KB · Pregleda: 10
  • IMG_20210908_231716.jpg
    IMG_20210908_231716.jpg
    113.1 KB · Pregleda: 10
  • Screenshot_2021-09-08-23-13-52-653_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2021-09-08-23-13-52-653_com.google.android.apps.docs.jpg
    104 KB · Pregleda: 9
  • IMG_20210908_232408.jpg
    IMG_20210908_232408.jpg
    139.4 KB · Pregleda: 10
Skoro godinu dana koristimo Beko sudomasinu ne znam oznaku mozda sam pisao u nekom od predhodnih postova. Pustamo po dve masine dnevno, od preparata koristili smo Somat , Dm i lidlove proizvode.
U pocetku Somat Gold ono pakovanje mislim da bese 72 tablete kosta 1000 dinara, somat sjaj i so.
Onda smo presli na DM komplet tablete, so i sjaj. prva kutija je dobro prala, uglavnom smo koristili Eco 50, 70C navodno program za serpe i lonce i 65. Medjutim, druga kutija tableta pocela je da zeza, ne opere lepo posudje, ostane od kafe po soljama iako uvek isperem talog pre ubacivanja u masinu. Na sva tri pomenuta programa je bilo slicno, stim sto da je eco najduzi program a ova dva krace traju , dugo nismo ni koristili ovaj od 50 ima mzoda 3 meseca od kad je krenula da zeza sa pranjem.
Onda sam uzeo soamt tecni sto idu dve boce od mislim 650 ili 850ml na akciji u ideji, neko je spominjao u temi ovo sredstvo.
Da bi masina oprala kako treba sa dmovom tabletom morao sam da dosipem 10ml somata, sama kapsula nema sanse da opere.
Ono sto sam promenio je podesavanje tvrdoce vode, stavio sam na 4/5 mzoda cak i 5/5 jer nam je ovde u Nisu voda dosta tvrda vidim po usponskom tusu koji moram da potapam u sirce na mesec dana jer se od kamenca zapuse rupice. Zbog ovoga ode kutija soli od 2kg za mesec dana, isprobavao sam Somat, DM, Lidlovu so i sve odu za mesec dana.
Mene samo buni treba li sjaj da se koristi pored somat tecnog sredstva? Vidim da ima dve boje citah ali nesto nisam video da pise sta je sta .

Koleginica ima Beko sudomasinu u cenobnom rangu je ista kao moja oko 30k i ona je ejdno vreme koristila Dm talete medjutim i kod nje je poceo problem da sa Dm ne mzoe da opere sudje, isprobavala sve sto je nasla i na kraju joj samo Feri pere kako treba. Kod njenog oca u nekoj VOX sudomasini te DM tablete peru odlicno. U pitanju su one najjeftinije DM tablete nisu one All in 1
 
Uz tečni deterdžent koristiš i so i sjaj.

ProbajTe da ocistite mašinu sa namenskim sredstvima.

Takodje probajte da koristite klasičnu proverenu metodu so, deterdžent i sjaj

Nema veze to sa markom mašine svaka mora da pere jer pere deterdžent i vrela voda.

A možda ti ne radi grejač i to može da se desi 😋
 
Grejac greje vruca je masina u toku pranja tj vrata, cistim masinu uzmem tabletu jednom emsecno i pustim praznu masinu da radi sa tom tabletom.
 
Skini prskalice (donju i gornju) pa pogledaj da nije neka od rupica zapušena. Kod mene sam par puta nalazio npr. semenku od limuna koja se zaglavi baš u rupicu s'oproštenjem 😁
 
E to mi nije palo na pamet da pogledam.
Kako se manifestuje filter da je zapusen, tj. sem onog filtera na sreini gde odlazi voda jel ima jos nesto da se zapusava?
Bas sam pogledao taj filter za vikend i nije bio prljav, imalo je apr ostataka od paradajza opah ga pod mlazom vode i to je to
 
Pa malo ostaju fleke i neoprani sudovi kad se zamasti taj filter/mrežica... Moja Candy je malo starija i ima samo taj jedan a ne znam za novije da li imaju još neki filter...

Uglavnom povremeno moraš da opereš taj filter ručno a povremeno i kupiš npr. u Lidlu njihovo sredstvo za čišćenje mašine (solidno je). Za prvu pomoć dobro posluži i alkoholno sirće i soda pa ukljućiš najjači program "intenzivno", naravno na praznu mašinu
 
@donmarkon

Da li si probao tecni deterdzent u "nasoj" sudomasini? Ja uzeh malopre tecni, a zaboravio sam da u uputstvu ne pise da moze da se koristi 😂
 
Nazad
Vrh Dno