Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Pa kako bi se žalio na nešto što ne postoji u uputstvu?
 
Pa, po meni, ako posudica predviđena i za tečni deterdžent, onda barem treba da dihtuje kako treba, bez obzira na uputstvo. Osim ako to nije feature mašine da oslobađa po malo deterdženta tokom predpranja, a ono što ostane ide tokom regularnog ciklusa pranja. Ali i da je feature na taj način, jednostavno mora da dihtuje. A to je ono što ne radi.
 
I stojadin ima jedan (od mnogih) features, evo videh neki dan jednog na ulici i podsetih se da mu zvoni lonac auspuha kad se doda gas, verovatno da odrzava vozaca budnim i obavestava okolinu da idu kola... 😁
 
@NShappy
Primetio sam da iz Bosch ladice iscure tecni deterdzenti koji su "eko" (Synergetic, Frosch) koji su dosta redji, skoro kao voda su. Dok gel deterdzenti, poput Somat DUO gel ne iscure a oni takodje spadaju u tecne deterdzente s tim sto su gusci.
 
Pa kako bi se žalio na nešto što ne postoji u uputstvu?

?!? Ne piše uputstvu ni da voda ne treba da kaplje po podu ispod mašine za veš npr, pa bih se ja ipak žalio ako bi procurilo na pod. :p

Nemojte me pogrešno shvatiti, ali sada previše širimo priču i razvlačimo postove.

Deterdžent, bilo koji, NE SME da curi van posudice dok se ona ne otvori.
Šta ako napunim mašinu i ostavim je par sati na odloženo uključenje?!? Moja mašina ima i tu mogućnost.
Nije to nikakvo sračunato i planirano curenje, jer curi između gumice i plastičnog ruba posudice, što znači da ne može biti ni dozirano niti konzistentno. Greška je u konstrukciji, ili izradi.

Na još par mesta po netu vidim da se žale na ovo baš za Bosh mašine. :(


@NShappy
Primetio sam da iz Bosch ladice iscure tecni deterdzenti koji su "eko" (Synergetic, Frosch) koji su dosta redji, skoro kao voda su. Dok gel deterdzenti, poput Somat DUO gel ne iscure a oni takodje spadaju u tecne deterdzente s tim sto su gusci.

Imam baš Somat Gold gel. Dvokomponentni je, i obe komponente su dosta guste. I cure. :(
Mogu mislito kako je tek za te ređe tečnosti.

Nije dosledno od mašine do mašine. Bosh je loše rešio dihtovanje posudice za deterdžent.

Sve je super bez predpranja. A retko korisitmo te programe.
 
Ok onda.
Kad bolje razmislilm nisam siguran da sam uopste imao priliku da testiram Somat gel u Bosch masini. :( U Indesitu jesam 100% i ne curi.
Da ne dajem laznu nadu.
 
Indesit NIJE isto sto i Bosh.
 
Pozdrav.
Treba ovih dana da kupim sudomasinu. Na osnovu vasih postova dosla sam do zakljucka da sudomasina treba da ima:
1. tri prskalice
2. da ima prskalicu na vrhu(da li se ova prskalica racuna u one 3 iz prve stavke?)
3. da kada bude od inoxa
4. da ima 3 fioke i da se deo za escajg nalazi na prvoj korpi (fioci) ili da bude mobilan, ako sam dobro razumela.
5. da fioke budu gusce, da sitnije stvarcice ne propadaju
Da li ima jos nesto o cemu treba voditi racuna?
Gledala sam trenutnu ponudu, zanima me sta mislite o tesla masinama. Gledala sam ovu: TESLA WD660MX. Da li preporucujete jos neki B brend, tipa VOX? Ako neko ima pozitivno iskustvo sa jeftinijim modelima koji zadovoljavaju potrebne uslove bila bih jako zahvalna da to podeli sa mnom.
Trenutno sam u fazi da mislim da je mozda bolje kupiti na svakih 5 godina jeftiniju masinu i ne razmisljati (garancija je 5 godina).

Prvi put kupujem masinu za sudove i nisam upucena u tematiku pa ne zamerite ako je neko pitanje ili konstatacija ''glupa''.

Unapred hvala. :)
 
Šira ili uža mašina?

Da, dobro je da ima tu gornju prskalicu "na plafonu" mašine, bilo koja da je. Viđao sam to u nekim jeftinim VOX, ali u nekim drugim skupljim nisam. :(

U zavisnosti od toga da li je mašina širine 45cm ili 60, gornja fijoka može da ima jednu (kod ovih od 60cm širine) ili dve prskalice (kod ovih od 45cm). Misli se na prskalice koje se okreću neposredno ispod fijoke.

Ok je I jedno i drugo. Loše je ako uža mašina ima jednu prskalicu za gornju fijoku.

Dobro je i da ima treću skroz gornju pljosnatu fijoku, za escajg i sitnice, mada mislim da to imaju samo skuplje mašine.

Ne opterećuj se previše. Na ovom forumu obitavamo mi techno freak-ovi, koji od izbora svakog komada tehnike napravimo rocket science. Šta god da kupiš, radiće ok. Mašine za sudove pogotovo. Tehnički gledano, jednostavne su to sprave.
 
@jecafi
Pokusacu ja deo dilema da pojasnim...

1. Tri prskalice, od cega su dve (ili 3) venitlatori (kod mene Bosh od 45cm dole ima jedan veliki a gore (u sredini visine masine) ima 2 prskalice) a ona TREĆA na koju se misli da je u plafonu masine da odozgo prska po sudju, obicno escajgu. Dakle 3 prskalice u tri nivoa, na dnu u sredini i na vrhu masine. Mada nije obavezno i mozda uze masine nece imati tu na vrhu i te masine sa 3 prskalice (u tri nivoa) su i skuplje. Sliku rasporeda prskalica potrazi u slikama unutrasnjosti masina ili pogledaj u radnji kad budes zagledala.
2. Da ta 3. se racuna u "one" 3 prskalice, a postavljena je u plafon masine.
3. Inox skoro pa obavezno (i to opet masinu cini skupljom ali i boljom)
4. Da, Ta treća fioka za escaj je obicno u vrhu masine i nju opsluzuje ona gornja prskalica u plafonu masine. Ta fioka je plitka, tek da se slozi escajg i nista drugo sem escajga i ne moze u nju (vidi slike na netu)
5. Druge dbe fioke, ona u sredini masine i u dnu masine da AKO je moguce budu gusce. Ta srednje fioka za sudje obicno jeste gusca, dok ona donja za krupnije sudje, lonce i serpe zna cesto da bude sa redjom resetkom, zavisi od modela. (vise zice, gusca mreza fioke obicno znaci i skuplja masina)
6. Neki hvale a drugi kude Beko uredjaje, kontrola kvaliteta im je osrednja pa se cesto provuku losiji primerci, vodi racuna da te moze zapasti losiji primerak.
7. Neki kazu da im najjeftiniji modeli masina (kupljene i koristene u Nemackoj) peru odlicno i rade dobro, drugi se zale i na bolje modele renomiranih proizvodjaca (kupljeni kod nas)...
8. Kako god, svaka ce prati, nijedna nece uspeti oprati zapecenu zagoretinu i debele stvrdnute naslage prljavstine, sto cistiji sud stavite u masinu to ce biti bolje oprana. Znacajnu ulogu u kvalitetu pranja igra izbor programa za pranje i praska/tablete/glea koji se koristi za pranje.
9. Dosipaj so (so za sudo masinu za omeksavanje vode) i sjaj u masinu redovno !!!
 
Do koliko biste izdvojili za masinu?
Do 35k, sirine 60cm, samostojeca. To su parametri. 😊
@jecafi
Pokusacu ja deo dilema da pojasnim...

1. Tri prskalice, od cega su dve (ili 3) venitlatori (kod mene Bosh od 45cm dole ima jedan veliki a gore (u sredini visine masine) ima 2 prskalice) a ona TREĆA na koju se misli da je u plafonu masine da odozgo prska po sudju, obicno escajgu. Dakle 3 prskalice u tri nivoa, na dnu u sredini i na vrhu masine. Mada nije obavezno i mozda uze masine nece imati tu na vrhu i te masine sa 3 prskalice (u tri nivoa) su i skuplje. Sliku rasporeda prskalica potrazi u slikama unutrasnjosti masina ili pogledaj u radnji kad budes zagledala.
2. Da ta 3. se racuna u "one" 3 prskalice, a postavljena je u plafon masine.
3. Inox skoro pa obavezno (i to opet masinu cini skupljom ali i boljom)
4. Da, Ta treća fioka za escaj je obicno u vrhu masine i nju opsluzuje ona gornja prskalica u plafonu masine. Ta fioka je plitka, tek da se slozi escajg i nista drugo sem escajga i ne moze u nju (vidi slike na netu)
5. Druge dbe fioke, ona u sredini masine i u dnu masine da AKO je moguce budu gusce. Ta srednje fioka za sudje obicno jeste gusca, dok ona donja za krupnije sudje, lonce i serpe zna cesto da bude sa redjom resetkom, zavisi od modela. (vise zice, gusca mreza fioke obicno znaci i skuplja masina)
6. Neki hvale a drugi kude Beko uredjaje, kontrola kvaliteta im je osrednja pa se cesto provuku losiji primerci, vodi racuna da te moze zapasti losiji primerak.
7. Neki kazu da im najjeftiniji modeli masina (kupljene i koristene u Nemackoj) peru odlicno i rade dobro, drugi se zale i na bolje modele renomiranih proizvodjaca (kupljeni kod nas)...
8. Kako god, svaka ce prati, nijedna nece uspeti oprati zapecenu zagoretinu i debele stvrdnute naslage prljavstine, sto cistiji sud stavite u masinu to ce biti bolje oprana. Znacajnu ulogu u kvalitetu pranja igra izbor programa za pranje i praska/tablete/glea koji se koristi za pranje.
9. Dosipaj so (so za sudo masinu za omeksavanje vode) i sjaj u masinu redovno !!!
Hvala mnogo na pomoci.😊
 
Šira ili uža mašina?

Da, dobro je da ima tu gornju prskalicu "na plafonu" mašine, bilo koja da je. Viđao sam to u nekim jeftinim VOX, ali u nekim drugim skupljim nisam. :(

U zavisnosti od toga da li je mašina širine 45cm ili 60, gornja fijoka može da ima jednu (kod ovih od 60cm širine) ili dve prskalice (kod ovih od 45cm). Misli se na prskalice koje se okreću neposredno ispod fijoke.

Ok je I jedno i drugo. Loše je ako uža mašina ima jednu prskalicu za gornju fijoku.

Dobro je i da ima treću skroz gornju pljosnatu fijoku, za escajg i sitnice, mada mislim da to imaju samo skuplje mašine.

Ne opterećuj se previše. Na ovom forumu obitavamo mi techno freak-ovi, koji od izbora svakog komada tehnike napravimo rocket science. Šta god da kupiš, radiće ok. Mašine za sudove pogotovo. Tehnički gledano, jednostavne su to sprave.
Izgleda da ova tesla ima 2 niza prskalica, dole i gore. Moram da nadjem detalje o voxu pa da odlucim. Hvala na pomoci. 😊
 
Izgleda da ova tesla ima 2 niza prskalica, dole i gore. Moram da nadjem detalje o voxu pa da odlucim. Hvala na pomoci. 😊

Sve mašine imaju dva niza prskalica. To je minimum. One skuplje imaju tu treću "na plafonu", ali tu neku treću sam jednom video i na neko jeftinom VOX-u, a imala i je moja starija Gorenje srednje klase.
Ali nije greda ni ako je nema. Radile su mašine decenijama i bez toga. Ako to sada zaista nema u nekoj budžet klasi, onda je pitanje vredi li razlike u ceni?!?

Idite u neku radnju sa dobrom ponudom ako imate u blizini, i pogledajte kako mašine izgledaju iznutra. Od najskupljih do najjeftinijih.
Pogledajte te fijoke, kako se i da li sklapaju nosači u fijokama, kakve su i gde prskalice, potražite neku mašinu koja ima tu "gornju" prskalicu, upoznajte se kako to sve generalno izgleda. Onda će dalje biti lakše izabrati.

Nije baš jednostavno ovako rečima na forumu objasniti na čega tačno ko misli. :cautious:
 
Posto sam sve kupio od uredjaja za novi stan ostala je jos sudo masina. Potrebna mi je ugradna ves masina sirine 60 cm moze i sa skrivenim i bez skrivenih komandi. Budzet je do 40000 dinara. Za sada mi se svidjaju dva modela i to - Beko DIN 28428 i Gorenje GV661D60. Najvise mi se svidjaju zbog toga sto nemaju dole korpu za escajg vec je skroz pri vrhu masine. Zanima me koji je bolji model, a u obzir dolaze i neki drugi ugradni modeli ako su kvalitetniji. Hvala unapred na pomoci
 
Pretpostavljam da obe imaju 5 godina garancije. Spadaju u istu kategoriju. Ja bih obe dobro pogledao i na osnovu toga odlučio.
Neko sigurno ima bolja iskustva sa jednim brendom a neko drugi sa drugim; kako se kome pogodi...
 
Obe imaju garanciju od 5 godina. Pojedini hvale Beko, pojedini Gorenje, a opet drugi kude. Tesko je ponekad biti pametan. Bosch mi se ne svidja sto kada nije inox.
 
Bas tako, neko je zadovoljniji sa Gorenje nego sa Bekom, dok je neko zadovoljniji sa Bekom nego sa Gorenjem. Ja bih rekao da su iste te dve sto razmatras da kupis.
Do 35k, sirine 60cm, samostojeca. To su parametri. 😊

Hvala mnogo na pomoci.😊
Beko DFN28424W
 
Nisam bas siguran da treca prskalica ima iole znacajnu upotrebnu vrednost,
kako ona dole za zaprljane serpe pa ni ona gore sto tusira sudove... obe su realno nebitne, sudovi ce biti dobro oprani i bez njih.

sasvim je dovoljno da ima dve dobre prskalice, inox dno, odlozeni start i display da vidis ko covek u kom modu masina radi, i jako bitno da ima kratki program!

Najveci benefit na novim masinama je gornja plitka fijoka za escajg, ona vam oslobadja prostor dole pa mozete da stavite vise posudja, a escajg se lepse rasporedi u gornjoj fijoci.
I uvek ako je moguce kupite masinu od 60cm, ona trosi isto kao manja a mnogo je efikasnija i upotrebljivija.

Dosta masina nema bar neku od ovih vaznih stvari, a sve jako znace u prakticnoj upotrebi.

Ja bih uvek pre beko nego gorenje.
 
Vecina Vox uzih ima trecu prskalicu gore i iz licnog iskustva favorit koji imam ( isto sto i vox a proizvodi ih onaj drugi turski brend ne beko) pere odlicno cak i bolje od mog Beka DFS28022W koji osim sto ima gomilu funkcija iskren da budem je totalno bacanje para. Da mogu da vratim vreme unazad i drugu sudomasinu bi kupio Vox / Favorit
 
Bas tako, neko je zadovoljniji sa Gorenje nego sa Bekom, dok je neko zadovoljniji sa Bekom nego sa Gorenjem. Ja bih rekao da su iste te dve sto razmatras da kupis.

Beko DFN28424W
Kada sam videla Vas post masina je vec bila narucena. Hvala sto ste se potrudili da pronadjete odgovarajucu masinu u tom cenovnom rangu.
Narucila sam VOX LC15A22IXE, po specifikacijama zadovoljava bitne parametre. Nadam se da ce me dobro sluziti bar u narednih 5 godina.
Hvala svima na pomoci. Javljam iskustva sa ovim modelom.
Veliki pozdrav.
 
Mislim da im je to jedini model sa fiokom za escajg sto je super :)
 
Uzeo Gorenje GS541D10X. Prva sudo masina. Na zalost zbog velicine kuhinje jurio samo 45cm sirine. Za sada prezadovoljni zadnja pet dana kako i sta sve pere, i kolko je zivot sada laksi :D

Elem nisam stigao da proucavam tablete, so i tecnost za sjaj. Uzeo sam Finish all in one tab, Somat so i Somat sjaj, za sad radi posao. Kakva su vasa iskustva ko je menjao vise tableta i proizvodjaca. Da li ima poente uzimati Fairy tablete koje su preskupe a kazu da su najbolje? Ja mislim da ima neke magije i kod tableta koje korististimo za pranje sudova da bolje opere.
 
Po mojem iskustvu tablete peru gore.
Prosto kada su zapekli tiganji i serpe nista bolje nema nego kad ja sam doziram prasak ili gel 25 35ml/g
Tablete su po meni moderna alternativa ali nikada ne moze da bude to dobro kao kada se koristi sve odvojeno.

Pritom to cak pise i u upustvu beko, za najbolje rezultate da se koristi sve odovojeno...

Inace da dodam, ja sam originalno hteo da kupim GS541D10 belu, medjutim u uputstvu sam procitao da automatsko otvaranje vrata moze da se ukljuci samo na ECO mode. Sto mi je automatski bilo totalno bzv ... Da li je to tacno ili je greska u uputstvu?
 
Elem nisam stigao da proucavam tablete, so i tecnost za sjaj. Uzeo sam Finish all in one tab, Somat so i Somat sjaj, za sad radi posao. Kakva su vasa iskustva ko je menjao vise tableta i proizvodjaca. Da li ima poente uzimati Fairy tablete koje su preskupe a kazu da su najbolje? Ja mislim da ima neke magije i kod tableta koje korististimo za pranje sudova da bolje opere.

Mi uzimamo Somat All-in-one ili Finish (nešto), tu neku srednju klasu, kada se nahvataju na akcijama. A bude ih relativno često, ono, kutija od 100 ili 120kom za oko 1000din.
Njih koristimo sa srednjim programima za srednje i normalno zaprljane sudove, za bar 80% svih pranja.

A imamo i manju kutiju onih nekih premijum Somat Gold, ili te neke Finish (fancy ne znam šta...), koje stavljamo uz najjači i najtopliji program, kada se pere i pekač za meso npr, tepsija od krompira/mesa, jako zaprljan tiganj...

Poslednje povoljno što sam nabavio je Somat Gold tečni gel. Radi jako dobro, a pošto je mašina 45cm, i često se peru slabo zaprljani sudovi, stavljam ga znatno manje nego preporučena količina (koja je za 60cm mašine), pa to dođe dobra ušteda. Od predviđene flaše za kao 38 pranja, mi operemo bar 50.

Manje više, rade sve. Imaš neke Lidl njihova kao najjeftinije, nisam probao, ali žale se na njih.
Imaš neke DM njihove, ove najjeftinije su bliske Lidl-ovim, ali srednje DM su sasvim ok. Ali nisu baš povoljne.
U DM-u jako često ima dobre akcije za Somat serije.
 
Cena pranja je smesna svakako, Somat i Finish budu za po 10din/tableta na akciji, za 1000 dinara pere se 3 i kusur meseci.

Jel uz tecni deterdzent treba koristiti sjaj? Sjaj ne bih dodavao svakako, a za tablete pise da im sjaj nije potreban.
 
Ja bih uvek pre beko nego gorenje.
Ja bih pre Gorenje nego Beko, za masine za sudove su iste.
Kada sam videla Vas post masina je vec bila narucena. Hvala sto ste se potrudili da pronadjete odgovarajucu masinu u tom cenovnom rangu.
Narucila sam VOX LC15A22IXE, po specifikacijama zadovoljava bitne parametre. Nadam se da ce me dobro sluziti bar u narednih 5 godina.
Hvala svima na pomoci. Javljam iskustva sa ovim modelom.
Veliki pozdrav.
Ta je isto dobra.
 
Da izlozim problem, mozda neko ima ideju, posto nisam nista korisno uspeo da nadjem na netu.

Kupili smo Beko masinu za pranje sudova, 45cm sa odvojenom policom za escajg u gornjoj zoni, koja stvarno znaci jer moze dosta da stane, a ne zauzima prostor za posudje. Masina stvarno lepo pere i prilicno je tiha, osim ponekad kada izbacuje vodu, ali ni to nije nesto preterano glasno, racunam da se pre cuje odvod ili nesto. Do sada smo koristili Finish all in one i one Lidlove All in one tablete, Somat so i Finish sjaj.

Problem je kod escajga. Na njemu se pojavljuju fleke od rdje, nekada vise, nekada manje ali ih uglavnom uvek ima. Posudje je novo, tako da nema odakle da se prenese. Nebitno je da li se stavi skroz prljavo, ili ispere pre toga. Probao sam i da napravim lopticu od alu folije, proverio uzemljenje, bas sve sto sam nasao u uputstvima, i uvek ima tih fleka. Fleke su povrsinske i prilicno lako se skinu ako se ispolira nekim sredstvom, ali se onda gubi poenta pranja u masini, jer mora posle i rucno. Interesantno je da se fleke pojavlju na Delimano escajgu koji smatram za kvalitetniji, dok se na onom iz Lidla pojavljuje znacajno manje, pretpostavljam da je druga legura u pitanju.

Druga stvar je sto su se na escajgu pojavile sitne ogrebotine, verovatno su tablete suvise abrazivne, mada ovo mislim da nema veze sa flekama, jer se one pojavljuju od pocetka.

Neke ideje i sugestije, kako se resiti fleka na escajgu?
 
Primetio sam kao rdju samo na delimano nozeve, ostali nozevi i pribor su cisti, na escajg i nisam obracao paznju ali svakako escajg nam nije nov. Jedino su nove soljice za espreso i na njima nisam primetio tragove. Rdja se pojavljivala sa Somat Gold tabletama i sa Denk MT tabletama, posebno koristim so i sjaja, Beko masina je u pitanju kupljena Decembra prosle godine. Pre par dana po rpvi put nije uspela da opere kako treba vatrostalnu staklenu ciniju i to sam je dva puta vracao, program koji se najvise koristi je Eco 50c
 
Problem je kod escajga. Na njemu se pojavljuju fleke od rdje, nekada vise, nekada manje ali ih uglavnom uvek ima. Posudje je novo, tako da nema odakle da se prenese. Nebitno je da li se stavi skroz prljavo, ili ispere pre toga. Probao sam i da napravim lopticu od alu folije, proverio uzemljenje, bas sve sto sam nasao u uputstvima, i uvek ima tih fleka. Fleke su povrsinske i prilicno lako se skinu ako se ispolira nekim sredstvom, ali se onda gubi poenta pranja u masini, jer mora posle i rucno. Interesantno je da se fleke pojavlju na Delimano escajgu koji smatram za kvalitetniji, dok se na onom iz Lidla pojavljuje znacajno manje, pretpostavljam da je druga legura u pitanju.

Druga stvar je sto su se na escajgu pojavile sitne ogrebotine, verovatno su tablete suvise abrazivne, mada ovo mislim da nema veze sa flekama, jer se one pojavljuju od pocetka.

To je uglavnom do (lošeg) materijala od kojeg je posuđe napravljeno.
Ponekad se iznenadim da na nekim novim sudovima ne vidim oznaku za mašinsko pranje, već nema nikakva ili stoji samo za ručno pranje. Ako sudovi nemaju tu oznaku, proizvođač ne garantuje ponašanje u mašini za sudove.

Čak i ako imaju oznaku mašine za sudove, lošiji brendovi i muljatori hoće brzo da propadaju u mašini.
Ali svaki iole ozbiljniji proizvođač sudova, ako stavi oznaku mašinskog pranja, trebalo bi da trpe sve programe pranja i sve detedžente.
 
Nazad
Vrh Dno