Šta je novo?

Kako proširiti postojeću WiFi mrežu u stanu

pedjabj

Zapažen
Učlanjen(a)
20.12.2023
Poruke
2
Poena
1
Poštovani, imam dva pitanja, ali idem redom, pa ću se truditi da budem sažet i sada ide pitanje za jedan problem:

Koristim SBB i njihov ruter ne pokriva periferne delove stana, tj. ima puno zidova i signal u sobama nije najsjajniji. Kupio sam Xiaomi ruter AC 1200, i do njega provukao lan kabl. Sve to radi, ali sada imam dve WiFi mreže, jednu od SBB-og rutera (naziv npr. Popadic) i drugu sa Xiaomija (Popadic2). Da li može i kako podesiti da imam samo jednu WiFi mrežu, pod jednim imenom, a da je emituju oba rutera. Neko mi kaže može, neko ne, ali hajde da pitam i ovde.
Hvala unapred.

 
Stavi da se obe mreže zovu isto ali da imaju različite kanale.
 
I ono glavno. Samo na glavnom ruteru stavi DHCP, a na sporednom isključi DHCP... Tako ćeš dobiti samo konekciju na bližem ruteru i neće doći do brljanja...
 
Ako mu Xiaomi radi u AP modu DHCP je isključen po defaultu.
 
Hvala puno na odgovorima.
Čim se vratim sa posla, igram se i postavljam screenshotove ako negde zabodem. Pošto su me malo zaludeli sa ovim, da li treba utp kabl iz SBB rutera da ide u Xiaomi u WLAN ili LAN ?
 
WLAN
 
Ja sam stavio u LAN i svuda su mi adrese u istom opsegu:
192.168.1.x
255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1

(ponaša se kao običan switch)
 
ako moyes uloyi malo para u mesh sistem, onda nemas vise nikakvih problem , ja koristim cudy M1800 gigabitni wifi6 mesh, kida kako radi a oko 100e je bio, dobije se dva kom u paketu
 
Uspeo sam da nađem na netu kako napraviti od Xiaomi rutera AC 1200 access point.
Ali ono što me buni je što ruter nema isto ime kao i glavni SBB ruter. Dodaje mu uz postojeće ime i "_plus", pa ako je wifi mreža, recimo, Maksa na SBB ruteru, na ovom je Maksa_plus.
Ja želim jedan wifi naziv za ceo stan i pitam se da li je to moguće, naravno i da dele istu lozinku ?
Hvala vam na savetima, ali bih isti uređaj priključio i u selu, da pokrijem kuću i oko kuće, tako da mi je bitno kako da ga namestim u stanu, pa da na isti način proširim wifi mrežu i na selu. Naravno, sa drugim uređajem. :)
 
Moraćeš nekog da iscimaš da ti to sredi... ili radi kao što sam napisao.
 
Zaboravio si i manu takvog "imenovanja" mreza, a to je da ti telefon nikada nece "pustiti" slabiju mrezu i preuzeti jacu, tacnije neces znati kad si na koji zakacen jer se isto zovu, a uredjaji ce uzeti javi signal tek nakon sto onaj prvi izgube u potpunosti.. Tako da, mnogo je bolje da imas dva razlicita naziva i u svakom trenutku znas tacno na koji si zakacen i prema potrebama rucno se prebacis na jaci.. Svakako samo SBB-ov da je DHCP ON, sve ostalo ili preko LAN-a ili AP mod ako ima..
I ono glavno. Samo na glavnom ruteru stavi DHCP, a na sporednom isključi DHCP... Tako ćeš dobiti samo konekciju na bližem ruteru i neće doći do brljanja...
Ne bih se slozio sa ovim, DHCP ne sluzi toj svrsi..
 
Pa moguce jeste, ali kao sto je pomenuo covek gore, ulazi u stan, prvi ruter koji tel uhvati, recimo sbb, on ce biti konektovan na njemu i ako budes na metar od ovog xiaomi ostajes na sbb ruteru. Prosto nedostaje ti "mozak" u toj mrezi da prebacuje po jacini signala uredjaje sa rutera na ruter
 
Kako god da nazoveš mrežu, to nikada neće raditi kako treba. Problem je i do access pointova i do klijenata.

Problem sa jeftinim WiFi routerima i access pointovima je što nemaju podešavanja za minimum RSSI.
Problem sa klijentima je što ne analiziraju WiFi okruženje i nemaju implementiran minimum RSSI koji treba da se aktivira kada telefon skonta da u okruženju postoji drugi SSID sa istim imenom ili na drugom band-u.

Koliko para, toliko muzike.
 
Kako god da nazoveš mrežu, to nikada neće raditi kako treba. Problem je i do access pointova i do klijenata.

Problem sa jeftinim WiFi routerima i access pointovima je što nemaju podešavanja za minimum RSSI.
Problem sa klijentima je što ne analiziraju WiFi okruženje i nemaju implementiran minimum RSSI koji treba da se aktivira kada telefon skonta da u okruženju postoji drugi SSID sa istim imenom ili na drugom band-u.

Koliko para, toliko muzike.
Upravo to, samo nisam zeleo bombardovati informacijama..
Da se ne bi trosio sa parama, samo napravi dve razlicite mreze i "rucno" se prebacuj na jacu po potrebi.. Zato je bolje da nemaju isti SSID, jer znas koja je jaca sa signalom, tj kojoj mrezi si blizi..
 
Ispade da su inženjeri džabe izmislili mesh rutere
Korisnici ih prave sami😂
 
Ispade da su inženjeri džabe izmislili mesh rutere
Korisnici ih prave sami😂
Pa da su dzabe, svi bi ih koristili i ne bi se razmisljalo.. Ali posto nisu ni blizu dzabe, svako radi sa onim sto ima i sto moze da priusti.. 😉
 
Ispade da su inženjeri džabe izmislili mesh rutere
Korisnici ih prave sami😂
Ne mora da bude mesh u pravom smislu reči.

Evo kako sam podesio moje Grandstream accesss pointove. Svi rade kao nezavisni masteri i imam seamless roaming između njih.

1706883976011.png
 
Pa da su dzabe, svi bi ih koristili i ne bi se razmisljalo.. Ali posto nisu ni blizu dzabe, svako radi sa onim sto ima i sto moze da priusti.. 😉
pa nisu nista skuplji od klasicnih rutera.

Ne mora da bude mesh u pravom smislu reči.

Evo kako sam podesio moje Grandstream accesss pointove. Svi rade kao nezavisni masteri i imam seamless roaming između njih.
super, ali ovo ne moze bilo koji ruter,
opet su mesh sistemi dosta jeftiniji i prakticnije resenje za ovakve situacije, pogotovo za korisnike koji nisu vicni podesavanju mreze.

prava stvar ce biti kada obicni ruteri budu mogli da rade kao mesh i da se medjusobno povezuju, bez obzira na proizvodjaca.
 
Pa asus vec ima tu opciju, stari rutrer pretvoris u AP i radi mesh.
 
Planiram da kupim "Ubiquiti U6 Plus" AP i da ga povežem sa Mikrotik haP AC ruterom. Na Mikrotiku bih isključio wi-fi, tako da bi U6 Plus bio jedini AP u stanu.
E sad, nemam iskustva oko toga, pa me interesuje da li bi to sve radilo kako treba bez mnogo muke ili da tražim neko drugo rešenje?
Mikrotik haP AC jeste malo stariji, ali sam zadovoljan i ne bih da ga menjam. Ako bi ipak trebalo nešto bolje, spreman bih bio da uzmem recimo Mikrotik RB5009UG ruter.
Hvala.
 
Ako misliš da U6+ zakačiš direktno na PoE out na Mikrotiku, to neće raditi jer U6 zahteva minimum 44V da bi radio. Treba ti PoE injector kao na primer ovaj Cudy koji se kod nas može naći za 1500 din. Za RB5009UG ti nije potreban injector i to je mnogo elegantnije rešenje, ali to je poprilično ulaganje u nešto što ti realno nije potrebno.
 
Mislio sam da ih povežem običnim mrežnim kablom?
 
Da, tek sada vidim da je jedini način napajanja POE.
 
Naravno, truenas ima opciju, ja sam na par mesta koristio rpi3... Tu je i njihov zvanicni, zaboravih kako ga zovu.
 
Ok, taj Granstream je i malo cenovno povoljniji u odnosu na Ubiquiti.
 
Ok, taj Granstream je i malo cenovno povoljniji u odnosu na Ubiquiti.
Ubiquiti U6+ koristi MediaTek chipset koji nije baš sjajan. Sa Grandstream GWN7660 dobijaš Qualcomm chipset koji se manje greje i ima jači signal i bolju pokrivenost. I naravno, nema cimanja sa eksternim kontrolerom. Samo imaj na umu da ti i za njega, kao i za Ubiquiti, treba PoE injector.
 
Vidim da GWN7660 ima 2 porta za mrežu. Hoću li dobiti nešto ako uzmem Cudy POE220 i onda da ga povešem sa ruterom sa 2 kabla? Hoće li se time (teoretski) dobiti na brzini transfera između nakačenih wifi uređaja?
 
Nazad
Vrh Dno