Šta je novo?

Kako povezati Z5500 na PC u 5.1

Zorkos

Cenjen
Učlanjen(a)
15.01.2012
Poruke
127
Poena
170
Pozdrav
Imam probem da povezem PC zvucnike na komp. Relativno poznati Logitech Z 5500 nikako ne mogu da povezem na PC, imam maticnu MSI B450 Gaming Plus. Kupio sam kablove, probao sam sve kombinacije boja za analogno povezivaje (ova maticna nema varijantu povezivanja optckog povezivanja). SPDIF ulaz ima moj Hisense TV, tako da ove zvucnike koristim preko TV-a (iz kotrolera u TV dok slika ide sa kompa) . Medjutim u ovoj konstrukciji, imam samo 2.1,

Da li negde gresim u postavci?
Da li treba neki softver za PC (Win 10) ili mora zvucna ?
Ako mora zvucna, da li mozete preporuciti neku jeftinu?
Da dodatno iskomplikujem. Treba mi guitar interface. Da li moze neki guitar interface da se nadje koji ima SPDIF i koji bi obavio ovo povezivanje nekako?
 
IMG_20221104_161910.jpgIMG_20221104_161945.jpg
Pokusavao sam sa ovim kablovima koji se vide na slici, da spojim po bojama na PC-u
 
Pa stereo i treba da svira, centralni i surround zvučnici će raditi u nekom filmu (podesiti u playeru 5.1 zvuk) dok je za muziku stereo varijanta. Mada ako baš hoćeš, mogu se podesiti svi zvučnici da rade, ne znam koji player koristiš?
 
CS Out - center/sub
RS out - front
SS out - rear

Sa ovim kablovima koji su na slici. Moras na PC na audio podesavanjima podesiti te izlaze
 
tetirao sam youtube klipovima za 5.1 surround test, izbacuje samo 2.1
kad povezem pomocu ovih kablova kako Masster kaze, nemam nikakav zvuk na zvucnicima (naravno da u windowsu prebacim na njih ali dzaba...)
 
tetirao sam youtube klipovima za 5.1 surround test, izbacuje samo 2.1
kad povezem pomocu ovih kablova kako Masster kaze, nemam nikakav zvuk na zvucnicima (naravno da u windowsu prebacim na njih ali dzaba...)
Dzabe testiras na youtube 5.1 zvuk, kad proizvodi samo stereo signal.
Moj ti je savet da ako vise imas posla sa stereo izvorima sa kompa, prebacis na toj centralnoj jedinici switch na stereo umesto na 6ch direct, ukljucis neku simulaciju kao sto su Pro Logic 2 ili Stereo x2( preslikani prednji na ostale) i resis se muka. Naravno za to je dovoljan samo kabl da bude ukljucen L-Out iz kompa na Front Input na centralnoj jedinici.
 
a zar nemas u samom win opciju testiranja zvucnika? Ono da kliknes na zvucik da se cuje zvono.
mozda cak imas i isntaliran realtek audio manager ili vec alternativu drugih proizvodjaca.
 
@Sasa012 Treba mi 5.1, gledamo dosta 5.1 sadrzaja ali komp/TV ne izbacuje vise od 2.1 (kad zvuk ide preko TV-a: kad zvuk ide preko kompa, nemam nikakvog zvuka)
@TwistedMind nije problem u tome kako testirati 5.1 (a probao sam i Win test), vec sto komp ne izbacuje zvuk, nikako
 
da li ti je output podesen na taj izlaz? Ako ti je povezan tv, mozda je output na HDMI
 
kada u Windosu podesim output na zvucnike, nemam nikakav zvuk. tako da mora output na HDMI /TV ako hocu iakav zvuk.
 
@Geble , hvala na pomoci ali i ovo ne pomaze... jednostavno, nemam direktan 5.1 zvuk na zvucnicima, samo preko optike i hdmi na TV-u koji je 2.1.
 
Nisam onda siguran. Jedino je moja ploca z170 pa ima onaj S/PDIF output. Nisam pokusavao da povezem preko cinceva.
 
Da li neko moze da predlozi neku jeftinu karticu?
Sta da radim, to je sledece sto moram da probam...
 
Asus U7 mk2, има спдиф оптички и коаксијални.
 
Z-5500 већ има дак у себи и дд/дтс декодере. Треба му спдиф извор, звучна карта која је у стању проследити битстрим дд/дтс.
Треба проверити подешавања у тв да ли дозвољава прослеђивање звука који прими.
 
Ovako, 5.1 zvuk iz kompa moze "izaci" na tri nacina:
  • Analogni 3.5mm konektori, 3 konektora po dva kanala svaki. Da bi ovo radilo, moras prvo u podesavanjima zvuka u windows-u izabrati Speakers kao izlaz, pa podesiti da izlaz bude 5.1 (desni klik na zvucnik pored sata, speaker setup, 5.1) i podesiti plejer tako da on radi dekodiranje 5.1 zvuka
  • Digitalni 5.1 PCM (nekompresovani) kroz HDMI (5.1 PCM NE moze kroz SPDIF). Dakle ova opcija otpada jer tvoj Logitech ima samo SPDIF ulaz, ne i HDMI.
  • Bitstreaming Dolby/DTS signala kroz HDMI ili SPDIF. Logitech podrzava dekodiranje 5.1 Dolby ili DTS signala, tako da mozes povezati komp i TV kroz HDMI, a onda iz TV-a optickim kablom (vecina TV ima opticki spdif izlaz) povezati na zvucnike. U podesavanjima TV-a moras podesiti da TV NE dekodira signal, vec da radi passthrough. Na kompu moras podesiti video plejer da radi passthrough Dolby/DTS zvuka.
Moj ti je savet da ako vise imas posla sa stereo izvorima sa kompa, prebacis na toj centralnoj jedinici switch na stereo umesto na 6ch direct, ukljucis neku simulaciju kao sto su Pro Logic 2 ili Stereo x2( preslikani prednji na ostale) i resis se muka.
To samo ako hoce sebe i druge da laze da ima 5.1 zvuk :)
 
Ovako, 5.1 zvuk iz kompa moze "izaci" na tri nacina:
  • Analogni 3.5mm konektori, 3 konektora po dva kanala svaki. Da bi ovo radilo, moras prvo u podesavanjima zvuka u windows-u izabrati Speakers kao izlaz, pa podesiti da izlaz bude 5.1 (desni klik na zvucnik pored sata, speaker setup, 5.1) i podesiti plejer tako da on radi dekodiranje 5.1 zvuka
  • Digitalni 5.1 PCM (nekompresovani) kroz HDMI (5.1 PCM NE moze kroz SPDIF). Dakle ova opcija otpada jer tvoj Logitech ima samo SPDIF ulaz, ne i HDMI.
  • Bitstreaming Dolby/DTS signala kroz HDMI ili SPDIF. Logitech podrzava dekodiranje 5.1 Dolby ili DTS signala, tako da mozes povezati komp i TV kroz HDMI, a onda iz TV-a optickim kablom (vecina TV ima opticki spdif izlaz) povezati na zvucnike. U podesavanjima TV-a moras podesiti da TV NE dekodira signal, vec da radi passthrough. Na kompu moras podesiti video plejer da radi passthrough Dolby/DTS zvuka.

To samo ako hoce sebe i druge da laze da ima 5.1 zvuk :)
hvala @peca89
Prvi metod da zaboravimo, ne ide, sve sam probao. Drugi, nije opcija.
Za treci, vec sam tako povezao komp i TV preko HDMI i spojio TV optickim kablom. No nemam pravi 5.1 vec 2.1 (zadnji zvucnici emituju ono sto i levi desni). Ne vidim podesavanja za passthrough na TV-u (postoji opcija total surround, ona je ukljucena. Ne znam kako passthrough da posim na kompu.

Nesto smo brljali po podesavanju na TV-u, i sada izgleda imamo pravi 5.1 ali samo za test klip koji je poslao @Geble
Testovi na youtube i dalje pokazuju da nemam pravi 5.1. Da li je moguce da youtube testovi nisu dobri da youtube nekako limitira kanale?
 
Youtube je uveo ogranicenje tako da ne mozes vise tamo da proveris. Barem je tako bilo kada sam ja podesavao, ne znam da li se nesto promenilo u medjuvremenu. Zato sam i iskopao onaj test.
 
Prvi metod da zaboravimo, ne ide, sve sam probao
Očito nisi baš  sve probao, čim ne radi :)
Instaliraj drajvere za zvucnu sa sajta proizvođača matične.
Testovi na youtube i dalje pokazuju da nemam pravi 5.1. Da li je moguce da youtube testovi nisu dobri da youtube nekako limitira kanale?
Koliko čitam, YT ima 5.1 samo na Google TV platformama, LG televizorima i od skoro Apple TV...ne vidim da ima podrške za PC.

Čak i da ima, zvuk bi morao ili da koristi "prvi metod" (dekodiranje na PC-ju plus analogni kablovi) ili bi YT audio morao izvorno da bude u Dolby Digital (AC3) ili DTS formatu, u šta sumnjam zbog licenciranja. AAC 5.1 postoji, ali ga tvoji zvucnici ne podrzavaju.

Postoji i teoretski cetvrta opcija, ali zahteva podrsku ili plejera ili drajvera zvucne, a to je da PC u letu dekodira 5.1 zvuk iz nepodrzanog formata, u letu ga transkoduje u Dolby AC3 (ili u DTS, to se nekada zvalo "DTS Connect") i takvig bitstrimuje kroz HDMI ili SPDIF.
 
Ako vam treba za testiranje 5.1 (na kompu), u attachmentu.
 

Prilozi

  • ChID-BLITS-EBU.mp4
    1 MB
Сам Windows у тесту звучне има опцију слања дд и дтс 5.1 звука кроз спдиф.
 
Meni YouTube nikad nije pustio ništa drugo sem stereo, tj. ja ne znam da je to ikad drugačije radilo? Imam matori Onkyo od 2011 godine i on na ekranu prikazuje koji audio koding dobija. Ja tu u životu nisam video ništa drugo sem najobičniji PCM stereo.

Windows test ti je najmerodavniji svakako, ili pusti brate neki akcioni film, dobar rip sa torenta, tu nema greške da ne čuješ zvuk sa svih strana.
 
Uradi li šta Zorko?
Pitam jer i sam mislm da se pozabavim 5.1 zvukom sa PC-a.
 
Nazad
Vrh Dno