Šta je novo?

Kako povećati brzinu memorije sa 2400mhz na bar 3000mhz

Dekilioner

Poštovan
Učlanjen(a)
22.02.2021
Poruke
104
Poena
60
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X; Lc cc 95
Matična ploča
BIOSTAR B450MH VER 6.3 M-ATX SOCKET AM4
RAM
16 GB KingFast 3200mhz
GPU
Gigabyte GeForce RTX™ 3060 Ti EAGLE OC 8G (rev. 1.0) rev. 2.0
Storage
Biostar 256GB SSD, Xraydisk 480GB SSD
PSU
Raidmax cobra power 700W
Monitor
Lenovo 22
Jedno početničko pitanje, kako najjednostavnije povećati brzinu Ram memorije sa 2400mhz na bar 3000mhz. Probao sa Ryzen master sa nekog klipa, isprobao deklarisanu memoriju od 3200mhz, i zacrnih ekran. Vadio bateriju i vratio na staru brzinu da kažem neotključanu na 2400mhz i smirio sam se neko vreme da ništa ne diram. Ali rekoh da opet probam pod uslovom da nije veća filozofija. Klipove od sada gledam preporučene. :)
 
Upališ (A-)XMP iz biosa. Izabereš profil i prihvatiš. U 99% slučajeva radi bez problema.
 
Jedno početničko pitanje, kako najjednostavnije povećati brzinu Ram memorije sa 2400mhz na bar 3000mhz. Probao sa Ryzen master sa nekog klipa, isprobao deklarisanu memoriju od 3200mhz, i zacrnih ekran. Vadio bateriju i vratio na staru brzinu da kažem neotključanu na 2400mhz i smirio sam se neko vreme da ništa ne diram. Ali rekoh da opet probam pod uslovom da nije veća filozofija. Klipove od sada gledam preporučene. :)
sve zavisi od memorije. ako je spec 2400mt/s, tesko da ce moci vise od 2666.
 
Trenutno je na 2666mhz, memoriji je maksimum 3200mhz jedino što je kineska KINGFAST, nisam još isprobao gledah utakmicu pa me posle mrzelo da eventualno rešavam probleme. Menjanje xmp profila u biosu je zaista lako, ali odložiću za sutra.
 
Ko zna dal su to tačne brzine na tom kinezu.Jel izbacuje xmp profil sa tim brzinama?
 
DDR4 počinje sa 2133MHz pa sve do declarisane maksimalne frekvencije sa medjustepenima po JEDEC standardu i XMP ako je upisan u memoriju tako da se sve proko bazne freqvencije računa kao OC. Problem je što sve zavisi od memorijskog kontrolera ugrađenog u processor. I tu svaki CPU ima neku deklarisanu maksimalnu frekvenciju preko koje je takođe overclock i nije zagarantovana.
Kada postavljaš ovakva pitanja, priloži slike iz CPU-Z programa, specijalno SPD i Memory tabove, tu se vidi šta može memorija.
 
Evo neke slike, ako zatreba još neki podatak šaljem. Nigde se nežurim







:)
 
Otvori Task Manager>Performance>Memory i daj screenshot toga, ne treba ti ovih x prozora.

Po ovome sa slika memorija sa XMP profilom bi trebalo da ti radi na 3200MHz.
 
Aktiviraj u BIOSu XMP profil pa onda opet okaci ovo., ako pise 3200 MHz i ne vraca se nazad nakon sto napregnes racunar, radi stabilno na 3200MHz.
 

Izgleda da radi na 3200mhz
 
Radi trenutno, maltretiraj malo racunar i prati, ako narednih par dana radi stabilno na 3200MHz, to je to.
 
Sa čim da ga opteretim trenutno, može li neki 3d mark najbrže da pokaže nepravilnost. ja sam obično na poslu, deca ga matretiraju.
 
memtest86 ako hoces da je bas isforsiras nerealnim scenariom

ili

Igraj neku od igara (ako igras) koju obicno igras pa posle tipa 30 min proveri opet task manager.
 
Pokrenuh Ark survival ascended, skoro 20ak min, pokrenuh i task menadžer i za sada nism primetio problem. Testiraćemo i dalje.
 
Jedno početničko pitanje, kako najjednostavnije povećati brzinu Ram memorije sa 2400mhz na bar 3000mhz. Probao sa Ryzen master sa nekog klipa, isprobao deklarisanu memoriju od 3200mhz, i zacrnih ekran. Vadio bateriju i vratio na staru brzinu da kažem neotključanu na 2400mhz i smirio sam se neko vreme da ništa ne diram. Ali rekoh da opet probam pod uslovom da nije veća filozofija. Klipove od sada gledam preporučene. :)
Ta memorija Kingfast 3200mhz ide i do 4000 MHz, a uglavnom na 3733 MHz bez ikakvih pr9blema.
 
Ma i 2666mhz mi je bilo dovoljno, ali ajd rekoh da malo čačkam. Za sada nediram više ništa. 😀
 
Nazad
Vrh Dno