Šta je novo?

Kako ostati hidriran ispred računara - boce za vodu, navike, aplikacije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Učlanjen(a)
10.11.2006
Poruke
449
Poena
395
Zdravo svima, već neko vreme razmišljam o pokretanju ove teme jer mi se često dešava da popijem jednu ili nijednu čašu vode tokom celog radnog vremena, i verujem da nisam jedini. Tema će možda zvučati naivno, ali činjenica je da tokom dužeg perioda bez vode počinjem da se osećam iscrpljeno i bezvoljno, a dehidracija često rezultira i glavoboljom pred kraj radnog vremena.

I dok će svako od nas vrlo rado ustati da bi otišao po kafu, kad je reč o H2O to nekako nije slučaj... čak ćemo i u radnju otići po hranu ili slatko kad smo gladni, uvek je tu nešto za grickanje ali retko kada puna čaša ili flaša vode. U mom slučaju je uvek "samo još 5 minuta da ovo završim, pa ustajem".

Imamo razne opcije na raspolaganju od kojih svaka ima prednosti i ali i mane koje bih naveo iz mog iskustva:
od česmovače sa ukusom metala, preko aparata sa onim velikim 20L bocama koji ispiraju kamenac u čašu i daju vrelu i ledenu vodu,
do tegljenja plastičnih boca i griže savesti zbog zagađivanja plastikom. Da ne pominjem čaše koje se koriste u kancelarijama, koje je oprao ko zna ko i kako.

Kupovao sam već nekoliko boca u radnji na D********, od Tritana (fensi naziv za plastiku) koje su kao perive u mašini za posuđe, ali posle 3 puta voda počne da se oseća na plastiku, tako da boca mora da se baci.

Sve u svemu, želja mi je da ovome stanem na kraj i kupim jednu dobru staklenu ili stainless steel bocu od 0.7-1L koja će mi stajati na stolu, poželjno sa zatvaračem koji nije od plastike, sa futrolom i širim grlićem da može da se opere. Ne bih žalio pare za to, pa ako neko ima preporuku za kupovinu ili izbegavanje, bio bih mu zahvalan.
Aplikacija je već instalirana na smartwatch :)

Možda je ovo moglo u "'šta da kupim" ali stvarno me zanimaju i tuđa iskustva, pa sam stavio sveobuhvatniji naslov za slučaj da tema zaživi, ako staff smatra da nije adekvatno ili treba da se prepravi ili premesti, slobodno.
 
Ja sam dugo muku mucio sa hidriranjem dok radim, svakakve kombinacije sam isprobao i onda mi je samo jednom nesto kliknulo u glavi i otad sam od sebe pravim pauzu otprilike na svakih sat vremena da protegnem noge i popijem vodu.
 
Obidji par prodavnica/supermarketa i kupi prvi sok zapakovan u staklenu flašu sa širim grlićem. Sok popi ili baci, flašu operi i gotovo.
Evo, jedan primer koji trenutno imam u kući:IMG_20220125_171220.jpg
Pozdrav
 
Realno gore pomenuto je izuzetno resenje. Cak cu i sam da kupim jednu koliko vec sutra :cool:
 
Ja poslednjih par godina koristim termose/flasice sa infuser-om (infuser je fensi rec za mali odeljak u koji se ubacuje voce/listici caja).
Na primer, https://contigo.rs/prodavnica/flasica-za-vodu-cortland-infuser-watermelon/.

Zimi furam caj a leti voce koje je pri ruci i dosipam vodu.

Konstantno uzimanje 0.5 plasticnih flasica mi deluje ekoloski neodgovorno.

Jos jedan savet, sta god da koristis, operi termos/flasu svaki dan. Lako se svi ulenjimo i samo dosipamo vodu a ne razmisljamo o mikrobima koji se nagomilaju za par dana.
 
I treba svaka rasprava da se pretvori u to, em je bacanje novca svakodnevna kupovina flasica od 0.5l vode, em je ekoloski neodgovorno.
 
Ja sam primetio da ako nemam čašu pored sebe, da ne primetim da li sam žedan i ne pijem ništa tokom dana.
Moje rešenje za posao je staklena flaša i velika čaša. Kući koristim akvafor bokal. Voda mi nije zanimljiva pa je manje pijem, ali par kapi limunovog soka ili limete totalno menja stvar. Leti u flašu ubacim mohito nanu. Limeta i nana daju sjajan šmek. To mogu da cirkam na sitno sve vremei na taj način na poslu izguram 1.5l.
Zimi napravim čaj čim dođem jer pešačim pa mi legne.
Ikea ima dobre staklene flaše sa velikim grlom (one sa čepom od plute) i odlične su za ubacivanje nane.
 
Jel ima neko iskustva sa filter bokalima npr. Brita? Zeleo bih filtrirati vodu sa cesme i piti, ne zelim vise stalno kupovati flasiranu vodu. Koliko to dobro preciscava?
 
Jel ima neko iskustva sa filter bokalima npr. Brita? Zeleo bih filtrirati vodu sa cesme i piti, ne zelim vise stalno kupovati flasiranu vodu. Koliko to dobro preciscava?
Ja koristim akvafor. Tada je bio medju jedinima i najpristupačniji. Sada ih svi prave, uključujući i xiaomi.
Zadovoljan sam i ne pijem više nefiltriranu vodu. Bio u nekom kafiću i dobio čašu vode, ono ima ukus kao bara i to uvek primetim na običnoj česmovači. Sipam vodu koja penuša i bela je, a izađe skorz čista. Vidi se i razlika u kuvalu za vodu jer se mnogo sporije hvata kamenac.
Definitivno preporuka da se filtrira. Samo pogledaj da ti filteri nisu po 100l jer se to brzo potroši. Bar 300l filter. Ili još bolje, oni što idu na česmu, oni su ti oko 4000l i instant.
Brend manje više, vidi šta reklamiraju, nivo čestica i slično pa odluči
 
Ne znam za vode sa filterima ali evo nesto iz prve ruke jer dnevno popijem 1 flasu sada vec 1.35l. Ja sam poreklom iz kraja gde je izvor Mg Mivela mineralne vode. Od najboljeg drugara keva je sanitarni inspektor i secam se da nam je jos kao klincima pricala da je po svim testovima medju najkvalitetnijim vodama Evrope. Fora je bila u tome sto kada sam ja zapoceo studije u BG, nigde niste mogli da kupite ovu vodu. BAS NIGDE. Kada je prodata, zna se kome vec, odjednom se pojavila na trzistu i vazi za najskuplju vodu. Zasto pricam pricu, zato sto se nista nije promenilo osim sto je cena neralno visoka i sto flase od 1.5l vise nema. Primera radi Voda Vrnjci se privatizovala i novom vlasniku je zabranjeno da koristi drzavne izvore izmedju ostalog i Slatinu, on je napravio neki svoj i od tada ta voda nije ista. Isti primer je sa Odmenjskom - morate da idete kozijom stazom nekih 20min do pravog izvora jer u podnozju gde je fabrika za punjenje, to jednostavno nije ista voda.
Za ljude koji smatraju da nije ekoloski kupovati plasticne flase - pa bre bre ubacite ih u one posebne kontejnere za recikliranje.
Uostalom, poznato je da plastika posle odredjenog vremena otpusta svoja svojstva u vodu. Meni se to desilo sa VODA VODOM jer sam bio ekstremno zedan, svidja mi se sto flasa ima veliki otvor. Kupio u Maksiju, popio iz cuga preko pola litra, odjednom osetim nekakav smrad iz vode, posle me je bolela glava jedno 2 sata. True story.
 
Čaša uvijek na radnom stolu i čim osjetim žeđ, a čaša prazna odmah se ustaje d ase ista napuni, mada ima situacija gdje bude daj da ovo završim prvo pa se to oduži i do pola sata.
 
Ja koristim akvafor. Tada je bio medju jedinima i najpristupačniji. Sada ih svi prave, uključujući i xiaomi.
Zadovoljan sam i ne pijem više nefiltriranu vodu. Bio u nekom kafiću i dobio čašu vode, ono ima ukus kao bara i to uvek primetim na običnoj česmovači. Sipam vodu koja penuša i bela je, a izađe skorz čista. Vidi se i razlika u kuvalu za vodu jer se mnogo sporije hvata kamenac.
Definitivno preporuka da se filtrira. Samo pogledaj da ti filteri nisu po 100l jer se to brzo potroši. Bar 300l filter. Ili još bolje, oni što idu na česmu, oni su ti oko 4000l i instant.
Brend manje više, vidi šta reklamiraju, nivo čestica i slično pa odluči
Pa i dalje ne vidim nista osim Akvafora, Brite. Brita filteri su na nekih 150l mesecno, ja mislim da bi mi to bilo dovoljno, ali koliko vidim i ti od 300L filteri moraju se menjati na svakih mesec dana (ili mesec dana ili 150l, sta prvo prodje). Mada postoje i Akvafor filteri za Britu koji su deklarisani na 200l, tako da cu najverovatnije nju da uzmem i dobijam flasicu njihovu sa preciscivacem. Nije nesto mnogo skuplje od akvafora.
 
Ja bih mogao do sutra da pricam o kvalitetu vode jer ja sa cesme pijem samo ako bas bas bas nema nijedna druga. Zbog caleta i njegovog kamena u bubregu sam i ja izmedju ostalog naucio dosta o mineralima kao i lokacijama visoko-kvalitetnih izvorskih voda. Ne bih previse isao u off, pa ako bude interesovanje napisacu, ali otprilike jednom mesecno moj otac u poslednjih ~15 godina predje 100km da ode po vodu sa tog izvora.
 
Drzim stakleni bokal na stolu i casu i samo se nalivam.Ova gradska je puna kamenca, ima u selu lepa voda sa izvora ili Sanacka jos bolja, al sam lenj da odem po nju.
 
Ako bi mogli da se suzdrzite od otvaranja ovakvih tema, jos fali samo tema "kako ne zaboraviti refleksne radnje i ne ugusiti se dok sedite ispred racunara".
 
  • Like
Reagovanja: uad
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno