kako 'kalibrisati' korel
Inache, ja i ne koristim Korel vec Illustrator 10 (ili redje Freehand 9) ali posto moram da odradim jedan omanji visetranicni dokument primoran sam na korel 11 (illustrator nema opciju za visestranicne dokumente, InDesign 2 imam ali trebaju mi jache opcije za crtanje, a disk freehand-a 9 mi je boga pitaj gde, dakle moze da bude i ispod kreveta u nekoj kolibici u Namibiji). hocu da uradim jedan pdf dokument , brosuru od 5,6 stranica koji nece biti namenjen za stampu nego za 'krstarenje' netom. tako da nameravam da ga uradim u rgb kolornom spektru ali nikako ne mogu da kalibrisem korel da mi boje ne prikazuje kao da su cmyk. naime nikako ne mogu da dobijem jarko crvenu, azurno plavu, smaragdno zeleno...sve boje na monitoru su nekako suve, nezasicene...pokusao sam preko kolor menadzmenta da namestim kalibraciju da mi boje prikaze kao prave rgb, zasicene, na nivou jednog Illustratora, Frihenda. POkusavao sam razne opcije, sve u svemu ova color menadzment opcija u korelu je uradjena nespretno.
dakle kako da kalibriram ispravan icc profil tako da mi korel prikazuje on screen rgb boje?
Inache, ja i ne koristim Korel vec Illustrator 10 (ili redje Freehand 9) ali posto moram da odradim jedan omanji visetranicni dokument primoran sam na korel 11 (illustrator nema opciju za visestranicne dokumente, InDesign 2 imam ali trebaju mi jache opcije za crtanje, a disk freehand-a 9 mi je boga pitaj gde, dakle moze da bude i ispod kreveta u nekoj kolibici u Namibiji). hocu da uradim jedan pdf dokument , brosuru od 5,6 stranica koji nece biti namenjen za stampu nego za 'krstarenje' netom. tako da nameravam da ga uradim u rgb kolornom spektru ali nikako ne mogu da kalibrisem korel da mi boje ne prikazuje kao da su cmyk. naime nikako ne mogu da dobijem jarko crvenu, azurno plavu, smaragdno zeleno...sve boje na monitoru su nekako suve, nezasicene...pokusao sam preko kolor menadzmenta da namestim kalibraciju da mi boje prikaze kao prave rgb, zasicene, na nivou jednog Illustratora, Frihenda. POkusavao sam razne opcije, sve u svemu ova color menadzment opcija u korelu je uradjena nespretno.
dakle kako da kalibriram ispravan icc profil tako da mi korel prikazuje on screen rgb boje?