Šta je novo?

Kako funkcioniše prenosivi internet?

_Nexus

Zapažen
Učlanjen(a)
03.09.2022
Poruke
14
Poena
15
Zdravo,

Do sada nisam imao dodira sa prenosivim internetom, te bih zbog toga želeo da se informišem kako radi i koliko je pouzdan.
1. Kako se on koristi na računaru? Pošto sa kućnim netom, koristim ethernet kabal koji se iz rutera direktno povezuje sa pc, a na prenosivom ruteru toga nema koliko sam primetio, jer su dosta male veličine.

2. Da li je pouzdan u smislu jel puca konekcija i slično?
 
Ne znam na sta tacno mislis - ako mislis na kucni net opcija kod mobilnih operatora(A1, mts, yettel) oni rade preko mobilne mreze. Dakle dobijes ruter u koji ide SIM kartica, ruter radi kao i svaki drugi u smislu da mozes da se kacis na njega preko wifi mreze, ili preko eth kabla..
 
Postoje ruteri koji imaju normalne LAN portove, pa možeš da nastaviš da koristiš PC kao i do sada.
Alternativa je da za PC kupiš neku USB WiFi karticu koju ćeš povezati sa mobilnim ruterom.
 
Ili da mobilni ruter povežeš USB kablom sa računarom.
 
Ne znam na sta tacno mislis - ako mislis na kucni net opcija kod mobilnih operatora(A1, mts, yettel) oni rade preko mobilne mreze. Dakle dobijes ruter u koji ide SIM kartica, ruter radi kao i svaki drugi u smislu da mozes da se kacis na njega preko wifi mreze, ili preko eth kabla..
Da da, na kućni net sam mislio. Hvala svima.
 
Kod Yettela kućni net radi osim na njihovim 4G ruterima i na onim USB modemima koji su se davali u poslednjih desetak godina. Valjda zato što je ista mreža a i jedno i drugo može da se nosi bilo gde. Jedina je razlika što ti USB modemi uglavnom podržavaju samo 3G.
 
Kod Yettela kućni net radi osim na njihovim 4G ruterima i na onim USB modemima koji su se davali u poslednjih desetak godina. Valjda zato što je ista mreža a i jedno i drugo može da se nosi bilo gde. Jedina je razlika što ti USB modemi uglavnom podržavaju samo 3G.
To je vrlo upitno, jer su dobrim delom poisključivali 3G bazne stanice, ili su poisključivali one na frekvencijama podržanim od USB modema, pa se može desiti da se kači samo na 2G, što je neupotrebljivo
 
Ne znam, meni na paketu "Kućni internet 100" za koje je predviđeno 10/10 Mb/s na starom USB modemu izvlači oko 10/4 (a namenjen je za brzine do 21/6). Pokazuje dve vrste konekcije UMTS i HSPA+
 
Ma znam, ali je paket svejedno ograničene brzine pa dođe na isto. Ne bih ni znao da radi, nego jednom prilikom nestala struja i to je jedino što sam smislio da imam internet na laptopu.
 
Nazad
Vrh Dno